Adana Sanayi Yatırımları

Adana

Paylaşımcı Üye
Adana, yeni yatırım yeri ve maliyetleri anlamında oldukça sıkıntılı olan Marmara’ya alternatif olabilecek önemli bir üretim merkezi konumunda bulunmaktadır. Doğru stratejilerle potansiyelin harekete geçirilmesi ile Adana, coğrafi konumu, geçmişten günümüze taşıdığı sanayi kültürü, eğitim ve ulaşım altyapısı, sahip olduğu sosyal yaşam standardıyla, ülkemizin en önemli üretim ve cazibe merkezi olabilecek potansiyele sahiptir.

Adana, ülkemizde ilk sanayileşen şehirlerden biri olmuştur. Adana; pamuk, buğday, soya fasulyesi, üzüm ve narenciyenin büyük miktarlarda üretildiği Çukurova tarım bölgesinin pazarlama ve dağıtım merkezidir.

Sadece bir üretim merkezi olarak değil, aynı zamanda bir yaşam merkezi olma hedefi için çalışan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) 50 yaşında. Bugün 2,270 hektar alanda, 27’si yabancı sermayeli 440 firmanın 505 işletmesi ile 41,500 istihdam sağlayan AOSB, önümüzdeki 5 yıl içerisinde 40 milyon metrekare yeni genişleme alanının devreye alınması ile birlikte Türkiye’nin en büyük OSB’si olmayı amaçlıyor.

Jeolojik konumu nedeniyle, çok çeşitli ve önemli yer altı kaynaklarına sahiptir. Başta demir olmak üzere krom, çinko, kurşun, altın, gümüş, boksit, manganez, barit, fosfat, kuvars kumu ve kuvarsit, alçı taşı, tuz, çimento hammaddeleri, yapı taşları, petrol, kömür, asbest, magnezit ve benzeri gibi pek çok madensel kaynak ilin doğal kaynakları arasındadır.

MARMARA’YA ALTERNATİF OLABİLECEK ADANA’NIN ÖNCELİKLERİ

Adana, yeni yatırım yeri ve maliyetleri anlamında oldukça sıkıntılı olan Marmara’ya alternatif olabilecek önemli bir üretim merkezi konumunda bulunmaktadır. Doğru stratejilerle potansiyelin harekete geçirilmesi ile Adana, coğrafi konumu, geçmişten günümüze taşıdığı sanayi kültürü, eğitim ve ulaşım altyapısı, sahip olduğu sosyal yaşam standardıyla, ülkemizin en önemli üretim ve cazibe merkezi olabilecek potansiyele sahiptir.

Bu amaçlar doğrultusunda, Adana’nın Marmara bölgesine alternatif bir üretim ve yatırım merkezi olmasına yönelik çalışmalarının yanı sıra ADASO, ilimiz sorunlarının çözümüne yönelik lobi faaliyetleri yürütmeye de devam etmektedir.

Adana tarih boyunca Hitit, Asur, Pers, Mısır, Roma, Bizans, Selçuklu, İslam ve Osmanlı uygarlıklarına merkez olarak hep diğer şehirlerden farklı olmuştur. Eskilerin deyimiyle “taşı eksen yetişir” denilen bu topraklar tarihten bugüne birçok medeniyete ev sahipliği yapmış; ülkemiz sanayisinin de ilk gelişen bölgelerinden biri olmuştur.

Üç kıtanın kesişim noktası yer alan Adana, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika pazarlarına erişimde önemli transit noktası konumundadır.

Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurulu’nun deniz, hava, kara ve demir yolu ulaşımını gözeterek yaptığı değerlendirmede Türkiye Ulaşım Kolaylığı Endeksi’nde 5. sırada yer almıştır.

Mevcut sosyal ve ekonomik göstergeler, Adanalı sanayici ve iş adamlarının, yatırımcıları Adana’ya çekmek ve Adana ticari hayatını canlandırmak için birlikte hareket ederek daha aktif olmaları gerektiğine işaret etmektedir.

Coğrafi olarak mükemmel bir avantaja sahip olan Adana, kendi kaynaklarıyla büyümeyi ve kentsel dönüşümünü sağlayabilecek kapasite ve yeterliliğe sahiptir.

ADANA’NIN ÜLKE EKONOMİSİNDEKİ YERİ

Toprağın bereketi insanının başarısına ışık tutmuş olan kentimizde bugün Türkiye’nin en büyük 1000 işletmesi arasında yer alan 28 fabrikası ile binlerce kişiye istihdam sağlamaktadır.

Gerçekleştirdiği ihracatın yaklaşık %70’i sanayi ürünlerinden elde edilen kentimizde tekstil; gıda, metal, plastik ve otomotiv sanayi ön planda yer almaktadır. TUİK tarafından en son açıklanan 2021 yılı GSYİH rakamlarına bakıldığında Adana %2,9’lik pay ile Türkiye’nin 7.büyük kentidir.

Yeni yatırım alanlarının da hayata geçirilmesi sonucunda, Adana’nın Türkiye’nin ihracatından alacağı payın da her geçen yıl artması beklenmek olup, 2024 yılı itibarı ile gelecek 5 yıl içinde ülkemiz endüstrisinin ilk nefesini aldığı, tarımdan sanayiye geçişin doğduğu şehir Adana’nın önemi giderek artacaktır.

Adana, Türkiye’nin ikinci yüzyılında yeni yatırım alanları ve mevcut üretim kapasitesi ile ülkemizin gelişimine en büyük katkı sağlayan lider şehirlerin başında geliyor. 5 yeni organize sanayi bölgesi ve birçok küçük sanayi sitesinin kurulmasıyla birlikte ülkemiz ekonomisine daha fazla katkı sağlayacak bir merkez olmayı hedefliyoruz.

Köklü sanayi kültürüne sahip Adana, “Türkiye’nin İkinci Büyük Yatırım ve Üretim Merkezi” olma hedefine doğru emin adımlarla ilerliyor. Adana, mevcutta yatırım alanlarıyla Türkiye’nin en önemli üretim merkezlerinden biri konumunda yer alıyor.

Yakın gelecekte Adana, Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi, Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi, Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi, SASA Münferit Sanayi Bölgesi, AOSB 4. Etap Genişleme Alanı, Tekstilkent, Ayakkabıcılar Sitesi, Mahrukatılar Sitesi, Mobilyacılar Sitesi, Sarıçam ve Yüreğir KSS, Gıda Toptancıları, Matbaacılar, Geri Dönüşümcüler, Mermerciler ve Hurdacılar Sitesi’nin kurulmasıyla, toplamda 74 bin dekarlık yeni büyüme alanıyla üretim ve tasarım üstünlüğüne sahip, teknoloji yoğun sanayi ürünlerinde öne çıkmayı hedefliyor. Yapımı devam eden Çukurova Bölgesel Havalimanı ve yeni yapılacak olan konteyner limanını da düşündüğümüzde, bu yatırımlarımlar, bölgemizin kalkınmasında öncü rol üstlenecektir.

Adana, tarihinde ilk kez 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 20,76 artış ile 3 milyar 8 milyon dolarla tarihinin en yüksek yıllık ihracatına ulaştı. Bu artış, bölgemiz sanayisinin büyüdüğünün en önemli göstergesidir. Adana için 3 milyar dolar ihracat barajını aşmak önemli bir kırılım oldu.

Adana sanayisinin dönüşümü için büyük önem taşıyan Sanayi Kampüsü Projesi’ni hayata geçiren Adana, Sanayi Kampüsünde Adana Model Fabrika Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi, Adana Yenilik Merkezi, Çukurova Enerji Verimliliği Merkezi, Proje Geliştirme ve Dış Ticaret Merkezi, Mesleki Yeterlilik ve Mesleki Gelişim Merkezinin yanı sıra Sürdürülebilirlik Merkezi de bu çatı altında faaliyete geçmiştir.

Alıntı: Adana Sanayi Odası

Adana’da binlerce kişiye iş umudu! Yeni sanayi sitesi açılıyor

Adana’da 889 dönüm alan üzerine kurulacak sanayi sitesi binlerce kişinin evine ekmek götürmesini sağlayacak.

Adana’da kurulacak yeni ihtisas sanayi sitesi istihdama büyük katkı sağlayacak.

SARIÇAM MOBİLYACILAR SANAYİ SİTESİ KURULUYOR
Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Sarıçam Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi projesi tanıtarak, bu projenin Adana’nın sanayi ve ekonomik gelişimine büyük katkılar sağlayacağını belirtti. Başkan Kıvanç, “Sarıçam Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi, 889 dönümlük bir alana kurulacak olup toplamda 17.5 dönümü idari ve çarşı alanı, 10 dönümü çıraklık okulu ve 4 dönümü anaokulu olarak planlanmış. Bu entegre sanayi sitesi, hem üretim hem de eğitim faaliyetlerinin bir arada yürütüleceği bir merkez olacak. Sanayi sitesinde, 1.000 metrekare ile 5.000 metrekare arasında değişen alanlarda faaliyet gösterecek işletmelere ev sahipliği yapılacak. Bu genişleme, üretimin ve istihdamın artması için büyük bir fırsat sunacak ve tam kapasiteyle faaliyete geçmesiyle birlikte binlerce kişiye istihdam sağlanması hedeflenmektedir" dedi.
aw244739-02-1

ADANA’NIN SANAYİ VE EKONOMİK YAPISI GÜÇLENECEK
Adana Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Yalçın Avcı ise, mobilya sektörünün ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayabilmesi için bu tür yatırımların önemine dikkat çekti. Avcı, Sarıçam’da yapılacak Adana Mobilyacılar Sanayi Sitesi’nin tahsis aşamasına geldiğini ifade etti. Adana’da faaliyet gösteren yaklaşık 2 binin üzerinde işletme olduğunu belirten Avcı, bu projenin mevcut mobilyacılar sitesinin yerine daha modern, entegre ve altyapı hizmetleriyle donatılmış bir yatırım olacağını vurguladı. Sarıçam Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi’nin faaliyete geçmesiyle birlikte, Adana’nın sanayi ve ekonomik yapısının daha da güçleneceğini ve sosyal açıdan da önemli faydalar sağlayacağını dile getirdi.

“ADANA’MIZIN KALKINMASINA DAHA FAZLA KATKI SAĞLAYACAĞIZ”
Sarıçam Kooperatif Başkanı Hasan Bıldırcın ise toplantıda yaptığı konuşmada, mobilya sektörünün Adana’da bir bölgede sıkıştığını ve üretim alanlarının genişletilmesi gerekliliğine değindi. Bıldırcın, “Adana’da mobilya sektöründe mevcut durum artık bizlere yetmiyor. Dar alanda sıkışığız. Hem üretim genişleten bir yer aradığımızda zorlanıyoruz hem de mevcut atölyelerin imajı da kötü. Yeni kurulacak olan Sarıçam Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi ile üretimlerimizi daha görünür bir şekilde yapacağız. Bu sektör burada gelişecek ve inşallah bu gelişimle beraber Adana’mızın kalkınmasına daha fazla katkı sağlayacağız” dedi.
Kaynak: İHA

Adana için Stratejik Bir Yatırım: Yeni Konteyner Limanı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlayacak yeni Konteyner Limanı’nın Adana’nın geleceği için çok önemli olduğunu belirterek, “Projede ÇED sürecini titizlikle yürütüyoruz. Titiz ve hızlı bir şekilde sürecimizi tamamlayacağız. Büyük Konteyner Limanımızı Adana’mıza süratle kazandıracağız. Adana’mızın geleceğine yönelik çok büyük bir yatırım yapmış olacağız. Bu yatırım hem tarımsal hem de endüstriyel açıdan bölgemizin gücüne güç katacak. Bölgemiz bu manada rahatlayacak.” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Osmaniye temaslarının ardından Adana’ya geldi. Adana Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Kurum, ardından İl Koordinasyon Toplantısı’na katıldı. Toplantıda, Vali, milletvekilleri, STK’lar, muhtarlar ve oda başkanları ile bir araya gelen Bakan Kurum, burada yaptığı konuşmada, “Bereketin simgesi, Adana’mızdayız. Biz ne zaman Adana’ya gelsek Adana’nın bereketini görürüz. Adana bizim çalışma azmimizi arttırır.” diye konuştu.

ADANA’DA 2 BİN 316 YENİ KONUT VE İŞ YERİ KURULDU
Bakan Murat Kurum, Adana’da 2 bin 316 yeni konut ve iş yeri kurduklarını kaydederek, “Milletimizin hayır duasını aldık. Şimdi de Tufanbeyli, İmamoğlu, Çukurova, Sarıçam, Ceyhan, Seyhan ve Yumurtalık’ta devam eden 10 bin 586 yuva ve iş yerimizi de hızlıca tamamlayacağız.” dedi.

BAKAN MURAT KURUM’DAN ADANA’YA KONTEYNER LİMANI MÜJDESİ
Bakan Murat Kurum, konuşmasında Adana özelinde planladıkları önemli projeler olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Bu projeyi Sayın Cumhurbaşkanımız müjdelemiş ve süreci başlatmıştı. Gerçekten Adana’nın geleceği için çok önemli olduğunu düşündüğümüz projede ÇED sürecini titizlikle yürütüyoruz. Kurumlarımızın, sivil toplum örgütlerimizin talepleri, vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda titiz ve hızlı bir şekilde sürecimizi inşallah tamamlayacağız. Adana’nın geleceği adına çok önemli olduğunu düşündüğümüz, Adana’mızın kalkınmasına çok büyük katkısı olacak büyük Konteyner Limanımızı inşallah Adana’mıza süratle kazandıracağız. Adana’mızın geleceğine yönelik çok büyük bir yatırım yapmış olacağız. Bu yatırım hem tarımsal hem de endüstriyel açıdan bölgemizin gücüne güç katacak. Bölgemiz bu manada rahatlayacak.”

Basra’yı Akdeniz’e bağlayacak Adana Ana Konteyner Limanı’nın tahsisi onaylandı

AK Parti Sözcüsü ve Adana Milletvekili Ömer Çelik, Basra Körfezi’ni Irak ve Türkiye üzerinden Akdeniz’e bağlayacak Adana Ana Konteyner Limanı’nın tahsisinin onaylandığını duyurdu.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan AK Parti Sözcüsü ve Adana Milletvekili Ömer Çelik, Adana Ana Konteyner Limanı’nın tahsisinin onaylandığını açıkladı. Çelik, paylaşımında, “Stratejik konumuyla her daim önemli bir potansiyeli bünyesinde barındıran Adana’mızı dünya ticaretinde ve uluslararası ulaştırma koridorlarında öne çıkaracak olan Adana Ana Konteyner Limanı’nın tahsisi onaylandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın Adana’mıza dev bir eser daha kazandırma müjdesi hayata geçiyor. Adana Ana Konteyner Limanı ile Basra Körfezi’nin Irak ve Türkiye üzerinden Akdeniz’e bağlanmasının yanı sıra doğu-batı, güney-kuzey koridorlarında demir ve kara yollarından taşınan yüklerin Akdeniz’e Türkiye üzerinden geçmesine olanak sağlanacak. Türkiye’nin tüm limanlarının kurulu kapasitesi 12 milyon TEU iken neredeyse tüm kapasiteyi karşılayacak olan Adana Ana Konteyner Limanı, Adana’mızın ve bölgemizin ticari potansiyelini maksimum düzeyde değerlendiren stratejik bir aktör olacak. Bu büyük projeyi Adana’mıza ve bölgemize kazandıran Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı arz ediyoruz, ilgili Bakanlarımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Kaynak: Habertürk
Hayırlı olsun Adana’mıza. Çok büyük bir proje.

Son düzenleme:
Bayram: “Adana konteyner limanı ile dünya şehri olacak”

Adana Ticaret Odası Başkanı Yücel Bayram, konteyner liman tahsisinin onaylanmasının Adana’nın ticaretine doğrudan etki edeceğini bu dev adımla artık Adana’nın kabına sığmayacak duruma geleceğini söyledi. Adana Doğu Akdeniz Ana Konteyner Liman tahsisinin onaylanmasının ardından Adana Ticaret Odası Başkanı Yücel Bayram açıklamalarda bulundu. Adana Ticaret Odası Başkanı Yücel Bayram, konteyner limanının Adana’ya kurulmasının dünyaya açılmadaki en büyük avantajlarından biri olacağını ve Adana’yı hep bir adım öne taşıyacağını söyledi.
Adana lojistik üssü olacak
ATO Başkanı Yücel Bayram, konteyner limanının yıllardır üzerinde çalıştıkları bir proje olduğunu kaydederek, “Adana’mızın ticaretine doğrudan etki edecek bu dev adımla, artık Adana kabına sığmayacak duruma gelecektir. Bölgemizde, Adana’mız bulunduğu konum itibariyle stratejik önem sahip bir şehirdi. Lojistik anlamında bir bakınma doğu ile batının arasında bir köprü görevi görmekteydi. Kara, hava yolu taşımacılığında iyi bir konumda olan şehrimiz artık deniz taşımacılığının da eklenmesi ile adeta bir lojistik üssü niteliğine bürünmüştür. Bu büyük yatırımla, yıllardır Adana Ticaret Odası olarak mücadelesini verdiğimiz ihracat rakamlarının artmasına, şehrimizin büyümesine büyük katkı sunacak bu projenin Adana fazlası ile hakkını verecektir’’ dedi.
Adana yatırım şehri olacak
Başkan Yücel Bayram açıklamasının devamında, ‘’Dünya şehri denildiğinde hep liman şehirleri akla gelir. Liman, Adana’nın sosyo-ekonomik kalkınmasının önemli ayaklarından biri olacaktır. İstihdam oluşturulmasına; gemicilik, lojistik ve çeşitli işkollarının gelişmesine katkıda bulunacaktır. Dünya ticaretinin yüzde 90’ı denizler üzerinden gerçekleşmektedir. Tüm bunların yanında Adana artık yatırımcının gözdesi haline gelecek, büyümesine ve ciddi manada katkı sunacaktır. Küresel pazarda Adana’mızı çok önemli bir konuma taşıyacak olan Adana Ana Konteyner Limanı yatırımını kentimize kazandıran Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza, valimize, milletvekillerimize ve tüm yetkililere teşekkür ediyor, bu muhteşem yatırımın şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum’’ şeklinde konuştu. Kaynak: Küçüksaat

Son düzenleme:
Ofis Yem Adana’daki yeni fabrikasında üretime ve satışa başladı

ofis-yem2-1024x683

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer alan ve geçtiğimiz yıl sektörünün ilk halka arzını gerçekleştiren Ofis Yem, Adana Hacı Sabancı OSB’deki yeni fabrikasında üretim ve satışlara başladı. Türkiye’nin en modern altyapıya sahip ve en büyük kapasiteli fabrikalarından biri olan Adana üretim tesisiyle iç pazardaki konumunu daha da güçlendirmeyi hedefleyen şirket, aynı zamanda ürünlerini ihraç etmeyi planlıyor.

(HABER MERKEZİ)-Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer alan ve karma yem sektörünün öncü şirketlerinden biri olan Ofis Yem, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrika yatırımını tamamladı. Ofis Yem’in Ankara Çubuk, Manisa Salihli ve Kars fabrikalarından sonra 4’üncü üretim tesisi olan Adana Fabrikası’nda üretim ve satışlar başladı. 2024 Mart ayı sonu itibariyle deneme üretimlerine başlanan fabrikada oryantasyon çalışmaları, personel eğitimleri ve kalite standardizasyon faaliyetlerini tamamlanarak işletme onayı alındı. Türkiye’nin en modern altyapıya sahip ve en büyük kapasiteli fabrikalarından biri olan Ofis Yem Adana Fabrikası, çevreye duyarlı ve yüksek teknolojiye sahip donanımıyla dikkat çekiyor.
Üretim tesisi sayısını kısa süre içinde 5’e çıkarmayı planlayan Ofis Yem, Samsun Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ndeki arsasında 2025 yılı içinde devreye almayı planladığı fabrikasının yatırım çalışmalarına devam ediyor.

İç pazarda güçlenecek, ihracat yapacak

Son 7 yıldır İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde yer alan Ofis Yem, devreye aldığı yeni fabrikasıyla iç pazardaki konumunu daha da güçlendirmeyi hedefliyor. Bununla birlikte Adana Fabrikası’nın konumunun sağladığı lojistik avantajla yeni pazarlara açılmayı planlayan Ofis Yem, aynı zamanda ürünlerini ihraç etmeyi de planlıyor.

Kaynak: Bölge Gazetesi

Dünya ticaretinde Adana’yı öne çıkaracak proje onaylandı! Sanayi ve ticaretin gelişimine katkı sağlayacak

Adana’yı Türkiye’nin yatırım merkezlerinden biri haline getirecek olan Adana Ana Konteyner Limanı’nın tahsisine onay verildi. Yeni Sanayi Kampüsü ve Adana Ana Konteyner Limanı ile birlikte bölgenin ekonomik gücünde çok önemli değişiklikler olacak. Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç konuyla ilgili bilgi vererek önemli açıklamalarda bulundu.

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Adana’nın sanayi ve ticaret potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için yürüttükleri projeleri ve geleceğe yönelik planlarını açıkladı. Adana, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nden sonra en büyük yatırım havzası olma yolunda ilerlerken, Sanayi Kampüsü ve Adana Ana Konteyner Limanı gibi projelerle bölgenin stratejik önemini artırmayı hedefliyor.

“ADANA, MARMARA’DAN SONRA EN BÜYÜK YATIRIM HAVZASI OLMA YOLUNDA İLERLİYOR”

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, oda olarak gerçekleştirdikleri projelerden bahsederek, "Adana’mız Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nden sonra ikinci büyük yatırım havzası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bizlerde Adana Sanayi Odası olarak bu yatırımların bir an önce hayata dönmesi için elimizden gelenin en iyisini yapmak için. Gerek meclisimiz gerek yönetim kurulu olarak Adana’nın tüm paydaşları ile iş birliğinde çalışmalar yürütüyoruz. Özellikle ikiz dönüşüm olarak adlandırılan iklim ve teknoloji kaynaklı önemli bir değişim ve dönüşümün içinde olduğumuz bu dönemde gelişen Adana sanayisi için kalıcı bir eser olan Sanayi Kampüsü’müzü faaliyete aldık.

Adana Ana Konteyner Limanı, Adana’mızın ve bölgemizin ticari potansiyelini maksimum düzeyde değerlendiren stratejik bir aktör olacak. Bu büyük projeyi Adana’mıza ve bölgemize kazandıran başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ilgili bakanlarımıza, Adana Valilerimize, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza ve bürokratlarımıza teşekkür ediyoruz.

“BÖLGEMİZ İÇİN BÜYÜK KAZANIMDIR”

Son olarak Adana için önemli bir proje olan Adana Ana Konteyner Limanı’nın tahsisinin onaylanması ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kıvanç, "Uzun zamandır hayalini kurduğumuz, yapılması için mücadelesini verdiğimiz Adana’mızı dünya ticaretinde ve uluslararası ulaştırma koridorlarında öne çıkaracak olan Adana Ana Konteyner Limanı’nın tahsisinin onaylanması, bölgemiz ve ülkemiz için büyük bir kazanımdır. Adana Ana Konteyner Limanı ile Basra Körfezi’nin Irak ve Türkiye üzerinden Akdeniz’e bağlanmasının yanı sıra doğu-batı, güney-kuzey koridorlarında demir ve kara yollarından taşınan yüklerin Akdeniz’e Türkiye üzerinden geçmesine olanak sağlanacak.

“SANAYİ VE TİCARETİN GELİŞİMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”

Adana Ana Konteyner Limanı, Adana’mızın ve bölgemizin ticari potansiyelini maksimum düzeyde değerlendiren stratejik bir aktör olacak. Bu büyük projeyi Adana’mıza ve bölgemize kazandıran başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ilgili bakanlarımıza, Adana Valilerimize, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza ve bürokratlarımıza teşekkür ediyoruz.

Bu proje, Adana ve çevresindeki sanayi ve ticaretin gelişimine büyük katkı sağlayacak, yeni iş olanakları yaratacaktır. Ceyhan ve Yumurtalık bölgeleri, Türkiye’miz ve Adana’nın ekonomik dinamiklerini değiştirecek, geleceğe dair umut vadeden bölgeleridir. Bu bölgelerin önemi her geçen gün artmaktadır. Kimya OSB, Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi, başta olmak üzere Ceyhan OSB, SASA özel endüstri bölgesi, Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi gibi birçok önemli yatırım burada. Bunun dışında bu Adana’nın diğer bölgelerinde Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi, Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi, AOSB 4. Etap Genişleme Alanı, Tekstilkent, Ayakkabıcılar Sitesi, Mahrukatçılar Sitesi, Mobilyacılar Sitesi, Sarıçam ve Yüreğir Küçük Sanayi Sitesi, Gıda Toptancıları, Matbaacılar, Geri Dönüşümcüler, Mermerciler ve Hurdacılar Sitesi gibi birbirinden önemli yatırımlarda mevcut. Yapımı tamamlanmak üzere olan Çukurova Bölgesel Havalimanı ve yeni yapılacak olan Adana Ana Konteyner Limanı bir arada düşündüğümüzde; Adana, Türkiye yüzyılında yeni bir ekonomik güç merkezi olacaktır." şeklinde konuştu.

Kaynak: Vatan Gazetesi

Son düzenleme:
Adana’dan 19 firma İSO İkinci 500’de; Dioki Petrokimya 5’nci sırada

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nın 2023 yılı sonuçlarına göre, Adana’dan 19 sanayi firmasının listeye girdiğini ve ilk 1000’de toplam 30 firmanın yer aldığını açıkladı.

ISO-1-Adana-Sanayi-Odasi-Baskani-Zeki-Kivanc-scaled-e1722415341612

İkinci 500’de üretimden net satışlar yüzde 78,7 arttı
Başkan Zeki Kıvanç, İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu istatistiklerine göre, 2023 yılında Adana merkezli firmaların sayısının bir önceki yıla göre artarak 30’a çıktığını belirtti. Firmaların toplam üretimden net satışlarının 2022’de 22 milyar 614 milyon 787 bin 628 TL iken, 2023’te 40 milyar 420 milyon 240 bin 807 TL’ye çıkarak yüzde 78,7 oranında arttığını ifade eden Kıvanç, bu artışın sevindirici olduğunu ancak Adana’nın mevcut potansiyelinin çok daha fazlasını hak ettiğini vurguladı.

Adana’nın sanayi potansiyeli ve içinde bulundurduğu bilgi birikiminin çok büyük olduğunu, son yıllarda gerçekleştirdikleri atılımlar ve iş dünyasının gösterdiği gayretin, bu başarıların temel taşını oluşturduğunu anlatan Zeki Kıvanç, şunları kaydetti: “Bu başarı sevindirici olsa da, Adana olarak çok daha fazlasını yapabileceğimizin farkındayız. Potansiyelimizi tam anlamıyla ortaya koyduğumuzda ve yeni yatırım alanlarını doğru bir şekilde değerlendirdiğimizde, bu sayılar çok daha yüksek seviyelere ulaşacaktır. İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasına girme başarısı gösteren firmalarımızı gönülden tebrik ediyorum. Bu firmalar hem şehrimize hem de ülkemize değer katmaya devam ediyor. Gelecek yıllarda bu sayının daha da artacağına olan inancımız tamdır. Başarıların katlanarak artmasını temenni ediyor, tüm firmalarımıza bu yolda başarılar diliyorum.”

İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan bu araştırmanın 2023 yılı sonuçlarına göre, Adana’dan listeye giren firmalar şöyle oldu: Dioki Petrokimya 5. sırada, Palmiye Dokuma İplik Tekstil 9. sırada, Tat Nişasta 38. sırada, Pier Agro Gıda 59. sırada, Güney Çelik Hasır ve Demir Mamülleri 65. sırada, Oğuz Gıda 70. sırada, Meltem Kimya ve Tekstil 82. sırada, Gürsoy Yem Gıda ve Hayvancılık 115. sırada, Bakırlar Tekstil 166. sırada, Oğuz Tekstil 170. sırada, Akhan Un 184. sırada, Tezkim Tarımsal Kimya 185. sırada, Netafim Sulama Sistemleri 187. sırada, Beta Enerji ve Teknoloji 213. sırada, Erbey Dokuma İplik 299. sırada, Mazlum Mangtay Boru 360. sırada, Zahit Alüminyum 365. sırada, Kıvanç Tekstil ise 421. sırada yer aldı. Bir firma ise ismini açıklamayı istemedi.

CARBIOS ve SASA’dan 100 milyon ton kapasiteli PET biyolojik geri dönüşüm tesisi için lisans anlaşması

CARBIOS ve SASA, Türkiye’de yıllık 100 milyon ton kapasiteli PET biyolojik geri dönüşüm tesisi için lisans anlaşması yapıyor.

Plastik ve tekstil polimerlerinin geri dönüşümüne yönelik enzimatik çözümlerin geliştirilmesinde ve sanayileştirilmesinde öncü olan CARBIOS ve polyester, elyaf, filament iplikler, polyester bazlı polimerler, özel ürünler alanında dünya lideri bir üretici olan SASA polimerler ve ara ürünler, SASA’nın benzersiz CARBIOS PET biyolojik geri dönüşüm teknolojisi için potansiyel olarak lisans almak üzere bir niyet mektubu imzaladı.

Lisans, SASA’ya, Adana kentinde geri dönüştürülmüş PET atıkları için yılda 100 bin ton kapasiteli bir enzimatik depolimerizasyon tesisi kurma ve işletme olanağı sağlıyor. Aynı zamanda şirket, polyester peletleri, elyafları ve polyester tekstiller de dahil olmak üzere farklı bileşimlerdeki tekstil atıklarını geri dönüştürebilen döngüsel bir teknolojiye erişim kazanıyor. CARBIOS’un biyolojik geri dönüşüm teknolojisinin yardımıyla SASA, başta Avrupa pazarında olmak üzere tekstil endüstrisinde sürdürülebilir malzemelere yönelik artan küresel talebi karşılamak için tekliflerini çeşitlendirebilir.

Şu anda tekstil atıklarının yüzde 1’den azı yeni tekstil elyaflarına dönüştürülüyor. Avrupa’daki düzenlemeler tekstil ürünlerinde daha yüksek oranda geri dönüştürülmüş malzeme kullanılması yönünde değiştikçe, geri dönüştürülmüş polyester talebinin AB’de artması bekleniyor. Buna dayanarak SASA, bölgede ve ötesinde sürdürülebilir polyesterin en büyük tedarikçisi olmayı hedefliyor. Bunu başarmak için şirket, halihazırda PET üretiminden elyaf ve tekstil işlemeye kadar tüm değer zincirini kapsayan iş faaliyetlerine geri dönüşümü de dahil etmeyi planlıyor. CARBIOS’un PET biyogeri dönüşüm teknolojisi , SASA’nın ters entegrasyon, kapasite genişletme, daha fazla rekabet gücü ve döngüsel ekonomiyi içeren devam eden dönüşüm stratejisinin temel bir parçasıdır.

CARBIOS, PET plastik ve tekstil atıklarının yeni ürünlere verimli ve solventsiz işlenmesini sağlayan devrim niteliğinde bir enzimatik depolimerizasyon teknolojisi geliştirmiştir. CARBIOS iddialı bir hedef peşinde koşuyor ve 2035 yılına kadar PET geri dönüşümü alanında lider uluslararası teknoloji sağlayıcısı olmayı hedefliyor. Yakın zamanda Çin’de Zhink Group ile ortaklığın duyurulmasının ardından , Avrupa’da potansiyel bir lisans anlaşmasına yönelik bu yeni niyet mektubu , Carbios’un biyogeri dönüşüm teknolojisinin küresel çekiciliğini doğruluyor ve şirketin uluslararası lisanslama stratejisinin uygulanmasına yönelik bir başka önemli adıma işaret ediyor. Hem Türkiye’de önerilen tesis hem de Fransa’nın Longlavile kentinde inşaatı devam eden dünyanın ilk enzimatik PET geri dönüşüm tesisi , halihazırda geleneksel yöntemlerle geri dönüştürülemeyen endüstriyel ölçekte PET atıklarını işleyecek.

Vertra Steel Fabrikası İnşaatında Sona Doğru

Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi’nde yapımı süren Vertra Steel Fabrikası, inşaatın yüzde 77’sinin tamamlanmasıyla sona yaklaşmış durumda. 2021 yılında temeli atılan ve Türkiye’nin önemli sanayi yatırımlarından biri olarak kabul edilen fabrika, kısa sürede üretime geçmeye hazırlanıyor.

FABRİKA MÜDÜRÜ FOROUHAN: “FABRİKA İNŞASININ YÜZDE 77’SİNİ TAMAMLADIK”

Vertra Steel Fabrika Müdürü Farshad Forouhan, fabrikanın inşaatında yüzde 77’lik tamamlanma oranına ulaşıldığını belirterek, süreç hakkında bilgi verdi. Forouhan, fabrikanın hızla ilerleyen inşaatının ardından kısa süre içinde üretim faaliyetlerine başlamayı hedeflediklerini ifade etti.

ÇELİK KÜTÜK ÜRETİMİ YAPILACAK

Ceyhan’da inşa edilen Vertra Steel Fabrikası, özellikle özel boyutlu çelik kütük üretiminde Türkiye’nin yeni merkezlerinden biri olmaya aday. Bu yatırımla birlikte, Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi’nin bölgedeki sanayi faaliyetlerinde önemli bir artış yaşanması bekleniyor.

VERTRA ÇELİK ENDÜSTRİ: KÜRESEL ÇELİK SEKTÖRÜNDE YENİ BİR GÜÇ OLMAYA ADAY

Vertra Çelik Endüstri, çevre dostu ve sürdürülebilir üretim anlayışıyla dikkat çekiyor. Şirket, karbon nötr ve yeşil mutabakat hedeflerine uygun olarak mevcut ve yeni yatırımlarını yürütüyor. Küresel çelik sektöründe önemli bir aktör olmayı hedefleyen Vertra Steel, bu doğrultuda çevreye duyarlı üretim süreçlerine odaklanıyor.

KALİTE STANDARTLARINDA LİDERLİK HEDEFİ

Vertra Steel, kalite ve uluslararası standartlara verdiği önemle sektörde kendini konumlandırıyor. Şirket, müşterilerine en kaliteli ürünleri sunmak amacıyla ileri teknoloji ve uzmanlıkla donatılmış bir üretim tesisi kuruyor. Bu vizyon, Vertra Steel’in hem ulusal hem de uluslararası pazarda rekabet gücünü gösteriyor.

BÖLGEYE İSTİHDAM VE EKONOMİK KATKI

Vertra Steel Fabrikası’nın faaliyete geçmesi, Ceyhan ve çevresi için önemli bir istihdam kaynağı olacak. Fabrikanın tamamlanmasıyla birlikte, bölgedeki iş gücü ve ekonomik kalkınmanın da önemli ölçüde artması bekleniyor. Vertra Steel, Ceyhan için yeni bir ekonomik dinamizm yaratmayı hedefliyor.

Adana’ya 10 Milyar TL’lik dev yatırım

Ekli dosyayı görüntüle 406771957368938.webp

Adana Karataş TDİOSB alanına (320 hektar) ait Yol, İçme Suyu, Atık Su, Yağmur Suyu, Elektrik Dağıtım Şebekesi, Çevre Aydınlatma ve Telekom Şebekesi Yapım işi ihalesi Ankara’da Tarım Bakanlığı himayesinde gerçekleştirildi.
ÇUKUROVA’NIN YENİ YÜZÜ OLACAK

Yapılan ihale hakkında bilgi veren Ticaret Odası Başkanı Yücel Bayram, ‘’ Sera OSB’nin kurulması için verdiğimiz çabalarımızın sonuçlarını almaya başladık. Bakanlığın yatırım onayının ardından hızla alt yapı ihalesini gerçekleştirdik. İhale komisyonu tarafından titizlikle yürütülen süreç sonunda Karataş’ta kuracağımız Tarıma Dayalı Sera OSB’nin alt yapı yapım işi 665,481,374.97 TL bedelle ihale edildi. Verimli tarım alanları ve doğal iklim koşullarıyla bereketin simgesi haline gelen Adana’nın, tarımsal potansiyelini daha da yukarılara taşımak amacıyla yürüttüğümüz çalışmaların ilk adımı olan alt yapı ihalesinin tamamlanması ile süreç daha da hızlı ilerleyecektir. Üretimde bölgenin kalbi olacak Sera OSB’de 3500 kişinin üzerinde istihdam sağlanacak ve 75’i kadın istihdamına ayrılacaktır’’ dedi

SERA OSB’DE YILDA 100 BİN TON ÜRETİM SAĞLANACAK

ATO Başkanı Yücel Bayram, ‘’Faaliyete geçmesiyle yılda 100 bin ton sebze üretiminin gerçekleştirileceği Karataş Tarıma Dayalı İhtisas (Sera) Organize Sanayi Bölgesi Türkiye’nin en büyük sera tarım üretim merkezi olacak. Adeta bacasız fabrika niteliğinde tarıma elverişsiz alanda topraksız tarım tekniği ile kuracağımız OSB ile yüksek teknolojili seraların yanında işleme, paketleme, depolama ve Ar-Ge tesislerinin yer alacağını ifade etmek isterim. Adana’mızın ve ülkemizin ekonomisine önemli düzeyde katkı sunacak olan Sera OSB’mizin bir an evvel faaliyete geçmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Proje tamamlandığında Adana’nın tarımsal faaliyetlerine ve ekonomisine olumlu yönde katkı sunacaktır. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat alanlarında Sera OSB’nin faydalarını faaliyete başlamasıyla birlikte göreceğiz. Bu büyük yatırımın Adana’mıza kazandırılmasında başata Sn. Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçen, Sn. Bakanlarımıza, milletvekillerimize ve Vali’mize iş dünyamız adına teşekkür ederim’ ’dedi.

1723469436603

Adana fabrikamızda polimer tesis yatırımımızın faaliyete geçmesi ile birlikte yıllık toplam polimer üretim kapasitemizi 20 bin tondan 50 bin tona çıkardık! Bu yatırımımız sayesinde nakliye, ara mamul maliyetleri, depolama ve elleçleme giderlerinde önemli tasarruflar sağlamayı hedefliyor, yapı kimyasalları alanında üretim gücümüzü artırmaya devam ediyoruz.

Türkiye’nin en büyük sanayi sera kümelenmesi Adana’da kuruluyor: Avrupa’da bir ilk olacak: 5 bin kişiye istihdam sağlanacak
Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk Su Ürünleri Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB), Adana’nın Karataş ilçesinde kurulacak. OSB’nin faaliyete geçmesi ile yılda 60 bin ton su ürünleri üretimi, çoğunluğu kadın olmak üzere 5 bin kişiye istihdam, parasal olarak 350 milyon dolar hasıla ve 250 milyon dolar ihracat hedefleniyor.

TDİOSB’nin faaliyete geçmesi ile yılda 60 bin ton su ürünleri üretimi yapılması, çoğunluğu kadın olmak üzere 3 bin kişiye istihdam sağlanması, parasal olarak 350 milyon dolar hasıla ve 250 milyon dolar ihracat hedefleniyor.

ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK
4 bin 100 dekar arazi mülkiyeti ile Türkiye’nin en büyük sera kümelenmesi olacak Karataş Tarıma Dayalı İhtisas (Sera) Organize Sanayi Bölgesi’nde topraksız tarım tekniği uygulaması ile kurulacak modern seraların Adana ekonomisinin yanı sıra ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacak.

MALİYET 665 MİLYON TL
Bu arada, altyapı çalışmaları Karataş ilçesindeki Sera OSB’nin 3 bin 200 dekarlık alanında gerçekleştirilecek, altyapı inşaat ihalesi için toplam maliyet 665 milyon lira olarak belirlendi. Sera OSB’nin işlerlik kazanması ile yılda 100 bin ton bitkisel üretim yapılması planlanıyor. Proje kapsamında yeşil üretim için; yağmur suyu hasadı ve atık su arıtması ile karbon salımını azaltıcı önlemler de yer bulacak. Seralarda ağırlıklı olarak az ilaç ve gübre kullanımını öngören topraksız tarım gerçekleştirilecek. Karataş Sera OSB’de en küçük sera büyüklüğü 25 dekar, en büyük sera büyüklüğü ise 125 dekar olacak.5 BİN KİŞİ İSTİHDAM HEDEFİAdana’daki üretilen bitkisel üretimin her 10 kilosundan 1 kilogramının Karataş OSB’de üretilmesi hedefleniyor. Karataş Sera OSB’de işleme, paketleme, depolama ve AR-GE tesisleri bir arada bulunacak, sera OSB’nin tam anlamıyla hayata geçmesi halinde 5 bin kişiye istihdam sağlanması planlanıyor. Bu arada, enerji ihtiyacı da bölgeye kurulacak 20 megavat kurulu güce sahip güneş enerjisi santralinden sağlanacak ve proje yeşil, çevreci, sıfır atık projesine uyumlu olacak.

Ekli dosyayı görüntüle 66d2f3659d05aeea650dc8d0.webp

Çin devinden Türkiye’ye yatırım çıkarması: Denizli ve Adana’da fabrika kurulacak

ADANA VE DENİZLİ YATIRIM İÇİN ÖNCELİKLİ İLLER

Türkiye’ye yatırım yapmayı planlayan şirketin Adana’nın yanı sıra Denizli’yi de gündemine aldığı öğrenildi. Wetown Electrıc Group CO yetkilileri, Türkiye’de yapmayı hedefledikleri yatırım planlarını görüşmek üzere Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu’nu ziyaret etti. Görüşmede, Wetown Electrıc Group Başkanı Jiang Wengong, Wetown Electrıc Group Satış Direktörü Mu Yan, China Tusoft Technology Company Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Kızılöz, Tusoft Technology Company Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet İyigün, Tusoft Technology Company Genel Müdür Huzeyfe Benli, DSO Genel Sekreter Yardımcısı İsmail Tillem hazır bulundu.

ÇİN’İN TANINMIŞ ŞİRKETİ WETOWN ELECTRIC GROUP CO
40’tan fazla ülkeye ihracat yapan ve enerji dağıtımı ile yeni enerji sektöründe faaliyet gösteren Wetown Electric Group, yüksek kaliteli ürünler ve çözümler sunarak müşterilerine hizmet veriyor. Şirketin yıllık cirosunun 10 milyar doların üzerinde olduğu belirtiliyor. Wetown Electric, ABB, Westinghouse ve Schneider gibi küresel şirketlerin stratejik ortağı olarak faaliyet gösteriyor ve ürünleri önemli projelerde kullanılıyor.

YATIRIM PLANLARI VE ZİYARETLER
Wetown Electric Group CO, Türkiye’de yatırım yapmayı planlarken Adana’nın yanı sıra Denizli’yi de göz önünde bulunduruyor. Şirket yetkilileri, yatırım planları hakkında Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu ile görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmede, enerji sektöründeki büyüme potansiyeli ve yatırım fırsatları ele alındı. Wetown Electric Group Başkanı Jiang Wengong, büyüme stratejilerinden bahsederken; DSO Başkanı Selim Kasapoğlu, Denizli’deki sanayi bölgeleri, yatırım olanakları ve ticari ilişkiler hakkında bilgi verdi. Kasapoğlu, şirketin Denizli’yi tercih etmesi için yapılan çalışmaların devam edeceğini vurguladı.

Son düzenleme:
5 bin kişiye istihdam sağlayacak Sera OSB Projesi imzalandı

Karataş Tarıma Dayalı İhtisas (Sera) Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) altyapı işlerinin yapılmasına yönelik protokol, Adana Valisi Yavuz Selim Köşger’in başkanlığında düzenlenen törenle imzalandı.
20240904-5-bin-kisiye-istihdam-saglayacak-sera-osb-projesi-imzalandi-345341

Protokol, Adana Karataş TDİOSB alanındaki (320 hektar) yol, içme suyu, atık su, yağmur suyu, elektrik dağıtım şebekesi, çevre aydınlatma ve Telekom şebekesi yapım işlerini kapsıyor.

Adana Ticaret Odası Başkanı Yücel Bayram ve Ziver İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Demirci’nin de katıldığı imza töreni, Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Törende konuşan Vali Köşger, Karataş ilçesinde tarıma elverişli olmayan atıl arazilerde topraksız tarım tekniğiyle yıllık 100.000 ton domates üretimi yapılmasının amaçladığını belirtti.

Vali Köşger, bu projenin Karataş ilçesini sebze üretiminde bölgenin kalbi haline getireceğini ve Adana’nın toplam bitkisel üretim hasılasının %10’unu oluşturacağını vurguladı. Ayrıca, projeyle 3.750’si kadın olmak üzere toplam 5.000 kişinin istihdam edilmesinin planlandığını ifade ederek, bu çalışmanın Adana’nın istihdam gücünü artıracağını ve kent ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

Adana sanayisine Siemens Türkiye’den teknolojik destek

Siemens Türkiye, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (OSB) 4. Genişleme Bölgesi’nin enerji projesini başarıyla tamamladı. Proje kapsamında arıza kaynaklı enerji kesintilerinin tamamına yakınını ortadan kaldırılacak
ekran-goruntusu-2024-09-10-152405

Siemens Türkiye’nin, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (OSB) 4. Genişleme Bölgesi’ne yönelik hazırladığı enerji projesinde kullanılan teknoloji, arıza kaynaklı enerji kesintilerini tamamına yakınını ortadan kaldırırken, geleneksel hava izoleli panoların aksine 35 yıl boyunca bakım gerektirmiyor ve bu sayede sanayi kuruluşlarının üretim süreçlerinde kesintisiz bir operasyon sağlanıyor.

Bu özellikler, sanayide 7/24 aralıksız üretim imkânı sunarak, üretim verimliliğini ve üretim kalitesini artırmada kilit rol oynuyor.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Siemens Türkiye Elektrifikasyon ve Otomasyon Ülke Müdürü Cengiz Hamdi Bozbey şunları söyledi; “Adana Hacı Sabancı OSB projesinde kullandığımız Siemens Gaz İzoleli Orta Gerilim (OG) hücreleri, sunduğumuz çözümlerin güvenilirliğinin ve ileri teknolojiyi iş süreçlerimize entegre etme kararlılığımızın önemli bir örneğini oluşturuyor. Gaz izoleli hücreler, kompakt ve dayanıklı yapıları sayesinde dış ortam koşullarından bağımsız olarak üstün performans sergiliyor. Siemens Türkiye olarak, bu proje ile Adana Hacı Sabancı OSB’deki sanayi katılımcılarının enerji ihtiyaçlarını kesintisiz ve güvenilir bir şekilde karşılamanın ve Adana sanayisine katkıda bulunmanın gururunu yaşıyoruz”.

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Bölge Müdürü Ersin Akpınar ise proje ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Siemens Türkiye’nin hayata geçirdiği proje ile hem verimlilik hem de üretim kalitesinde belirgin bir artış sağlamış olacağız. Adana’da gerçekleşen bu projenin birçok farklı ildeki OSB’ye güzel bir örnek teşkil edeceğine inanıyor, titiz çalışmaları ve katkılarından dolayı Siemens Türkiye’ye teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin otobüs deviydi Sabancılar İsviçre’ye satmıştı! Efsane firma can suyunu aldı geri dönüyor

Türkiye’nin otobüs devi olarak biliniyordu, Sabancılar İsviçre’ye satmıştı! Efsane firma can suyunu aldı, şimdi geri dönüyor! Rekor büyümeyi destekleyecek finansman için imzalar atıldı…

Adana merkezli otomotiv devi Temsa, rekor büyümesini destekleyecek büyük bir finansman anlaşmasına imza attı. 5 bankadan oluşan bir konsorsiyumdan 90 milyon Euro karşılığı TL tutarında kredi alan şirket, bu krediyle birlikte mevcut yeniden yapılandırma sürecinden çıkmayı ve büyüme, inovasyon, teknoloji ve sürdürülebilirlik alanlarına yatırım yapmayı hedefliyor.

2019 yılında Sabancı Holding’in İsviçre merkezli True Value Capital Partners’a sattığı ve 2020’de Çek Skoda Transportation’ın ana ortağı PPF ile yeniden devraldığı Temsa, son 3 yılda elde ettiği hızlı büyümeyi bu anlaşma ile daha da pekiştirmeyi amaçlıyor.

Temsa CEO’su Evren Güzel, “Bu sözleşme, Temsa’nın uluslararası pazarlarda daha hızlı büyümesini, sıfır emisyonlu araçlar konusunda liderliğini pekiştirmesini ve mobilite şirketine dönüşümünü hızlandıracak” dedi.

Konu görüntüleyen kullanıcılar