Boğaziçi Üniversitesi

Emir

Moderatör
Moderatör
image

Boğaziçi Üniversitesi Hakkında Bilgiler​

Tarihçe:

Boğaziçi Üniversitesi, 16 Eylül 1863 tarihinde Cyrus Hamlin ve Christopher Robert tarafından Robert Kolej adıyla kurulmuştur. 1971 yılında Boğaziçi Üniversitesi adını almıştır.

Kampüsler:

Boğaziçi Üniversitesi’nin dört kampüsü vardır:
  • Güney Kampüsü (Bebek): Ana kampüs ve en eski kampüs.
  • Kuzey Kampüsü (Hisarüstü): Mühendislik ve Fen Fakültesi binalarının bulunduğu kampüs.
  • Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (Kandilli): Kandilli’de bulunan araştırma enstitüsü.
  • Sarıtepe Bilim Parkı (Kilyos): Teknopark ve araştırma merkezlerinin bulunduğu kampüs.
Fakülteler ve Programlar:

Boğaziçi Üniversitesi’nde 6 fakülte, 2 enstitü, 1 yüksekokul ve 29 bölüm bulunmaktadır.
  • Fen-Edebiyat Fakültesi: Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Edebiyat gibi bölümler.
  • Mühendislik Fakültesi: Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Kimya Mühendisliği gibi bölümler.
  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: İşletme, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi gibi bölümler.
  • Eğitim Fakültesi: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik gibi bölümler.
  • Sanat ve Tasarım Fakültesi: Görsel İletişim Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, Müzik ve Sahne Sanatları gibi bölümler.
  • İlahiyat Fakültesi: İslami İlimler ve Teoloji, Felsefe ve Din Bilimleri gibi bölümler.
Kabul Şartları:

Boğaziçi Üniversitesi’ne ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavı ile öğrenci alınır. Her yıl yaklaşık 1500 öğrenci kabul edilir. Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye’nin YKS’deki tüm puan türlerinde en yüksek puanla öğrenci alan devlet üniversitesidir.

image

Alıntı:
Eğitim Dili:

Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitim dili İngilizcedir.

Bazı Önemli Bilgiler:
  • Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye’nin en prestijli ve saygın üniversitelerinden biridir.
  • Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olan öğrenciler, Türkiye’de ve dünyada birçok alanda önemli başarılara imza atmışlardır.
  • Boğaziçi Üniversitesi, uluslararası alanda da oldukça aktif bir üniversitedir. Birçok uluslararası projede yer almakta ve dünyanın en iyi üniversiteleriyle iş birliği yapmaktadır.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: HasanTürk

Konu görüntüleyen kullanıcılar