Bursa Karakoca Toki

Furkan

Paylaşımcı Üye
Bursamızın Karacabey ilçesi Karakoca köyü 5351 parsele yapılacak olan 3316 konutluk toki projesinin hak sahipliği kuraları 23-24 ocak 2023 tarihinde çekilmişti. Bu kura sonucunda hak sahiplerinden biri olarak yaşanacak olan gelişmelerden haberdar olmak bölgeden son fotoğrafları paylaşmak ve görebilmek adına böyle bir konu açmak istedim.
19 ocak 2023 tarihinde, daha öncesinde Yenikaraağaç’a yapılacağı açıklanmış ancak bu tarihte Karakoca’ya yapılacağı teminat yatıran vatandaşlara mesaj yoluyla toki tarafından bildirilmişti. Bu değişikliğe neden olarak da ilk açıklanan mera arazisinin ramsar sınırları içerisinde bulunması gösterilmişti.
Konum olarak şuanda şehirden çok kopuk gibi gözükse de teknosab ve yht garı tamamlandığında belki de yeni bir ilçenin ilk yerleşim yeri olacak. 3316 konut takribi 13 bin nüfus eder toki tamamlandığında etrafında kısa zamanda okul , cami, sağlık ocağı ,alışveriş merkezleri dükkanlar gibi yatırımları gerek devlet gerek özel teşebbüslerle göreceğimizi düşünüyorum.
Şubat 2023 de yaşanan deprem felaketinden dolayı bir miktar gecikme yaşanacaktır ancak 2024 içerisinde ihaleye çıkacağını düşünüyorum.

Toki’nin resmi internet sitesinde yapılan duyurulara göre 6 mayıs 2024 e kadar herhangi bir ihaleye çıkma söz konusu değil. En iyi ihtimalle 2024 ün ikinci yarısına kaldı şimdilik.

Bu durum biraz depremin etkisi ile yavaşlamadan kaynaklanıyor. İnsan beklentisini doğru şekilde kurmalı aksi taktirde hayal kırıklığı yaşar. Deprem olduğu anda deprem bölgesi hariç bir yavaşlama hatta durma olacağı belliydi. Öncelik depremde zarar gören kardeşlerimizin başlarını sokabilecekleri evlerinin tamamlanmasıdır. Yavaş yavaş farklı bölgelerde de TOKİ ihaleleri açıklamaya başladı. Ancak gerçekçi olarak bakarsak tamamlanması 3 yılı geçecektir. Şu kredisizlik ortamında %10 peşinatla ev alabilmeyi insanlar hayal bile edemeyecek durumda iken 2 yıl geç oldu benim heyecanım kaçtı diye hakkından feragat edecek birileri olacağına ihtimal vermiyorum.

• Beğen
Tepkiler: HasanTürk
arkadaşlar bu gün tokiyi aradım alt yapı çalışmaları başladı devam ediyor önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacağını söylediler iletişim kanallarınızı açık tutun tokinin veb sayfasından takip edin dediler hadi hayırlısı bölgeye yakın arkadaşlar varsa bakabilirler gerçekten alt yapı çalışmalar varmı

• Beğen
Tepkiler: Furkan
İyi fikir bununla ilgili birşeyler yapmaya çalışacağım ancak whatsapp yerine telegram grubu kurup linkini buraya bıraksak daha işlevsel olabilir.
Bir de nilüfer yolçatı ve gökçeköy ihale tarihleri belli olduğuna göre yakın bir tarihte karakoca için de haberler bekleyebiliriz diye düşünüyorum. Ancak ihale tarihi sonrasında sürecin nasıl işlediği ile ilgili bilgisi olan varsa bu konuda bizi aydınlatabilir. Örneğin kat kuraları ve peşinat ödemeleri ihale sonrasında ne kadar vakit alır. Takribi toplam bedel ne kadar olur gibi…

Selamlar,

Alana gidip resimleme şansı olan olmuş mudur acaba ?
Telegram grubu kurulacaksa bende katılım sağlarım.
Ek olarak ödeme ve peşinat evler bittikten sonra veriliyor diye biliyorum aşağı yukarı ne kadar peşinat ve aylık kira ödenir tahmini olan var mıdır ?

• Beğen
Tepkiler: Furkan
Arkadaşlar halihazırda bir telegram grubu mevcutmuş ondan dolayı yeni bir grup kurmayı mantıksız buldum. İsteyen arkadaşlar mevcut gruba katılım saĝlayabilir .Telegramda arama kısmına “Bursa Karacabey Karakoca Toki İlk Evim” yazarsanız katılım sağlayabilirsiniz.

Karakoca TOKİ’nin yapılacağı bölgeyi bayramda, 20 Haziran’da çektim. En güncel hali budur. Görüldüğü üzere herhangi bir çalışma yok.
448471149_1274174753564689_2526619427003439368_n

448508559_1274174800231351_4617523408334447266_n

448705593_1274174670231364_9168738825025250821_n

Konu görüntüleyen kullanıcılar