Bursaray Hat 3 : Paşaçiftliği-Hamitler Hattı

mustafag

Paylaşımcı Üye
2024 yerel seçimlerin ardından başkan değişikliği nedeniyle projelerde değişiklik olacağa benziyor. Yeni başkanın projesi bu şekilde:

Ekli dosyayı görüntüle 27156

Not: Fotoğraf @EfeBursa’dan alınmıştır.

Eski konu mesajı:

Bursa Ulaşım Ana Planı revizyonu çalışmaları kapsamında başta şehrin Batı-Doğu eksenindeki ulaşım problemini çözmek amacıyla yapılan atamalarda şehrin güney topografyasının zorluğu ve şehir merkezindeki tarihi alanlar sebebiyle Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım, Gürsu İlçelerinin ulaşım problemini çözmek adına yaklaşık 28,81 km uzunluğunda 22 adet istasyon olarak Çalı-Gürsu HRS Hattı (Hat 3) planlanmıştır.

Ekli dosyayı görüntüle 2195

8xbfiug9jrwgcs8

İlk haritada yeşil ile gösterilen hattır. Mevcut metro hattı ile paralel gidecek hat olan planlanmış, ilerleyen dönemlerde bir değişikliğe uğrar mı bilinmez

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Emir
Bursa’nın beklediği metro hatları 31 yıl önceki ulaşım planında var!

1.-YAZI-İÇİN-NECATİ-ŞAHİN-VE-OPTİM-OBERMAYER-ÖNERDİĞİ-METRO-HATLARI-455x450

1992’de… Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı olan rahmetli Teoman Özalp metro için harekete geçtiğinde önce ulaşım master planı hazırlattı.

Planı da, ulaşım planlarında dünyaca bilinen Optim-Obermayer üstlendi.

1993 yılında…
İlk metro hatları büyük heyecana yol açtı. Ancak, ekonomik koşullar ve Büyükşehir Belediyesi’nin finans gücü nedeniyle planda kaldı.

Ardından…
Erdem Saker döneminde metro projesi genişlemelere açık olarak yeniden yapıldı. Fakat, finansa takıldı, Ankara’dan da destek bulamadı.

Öyle olunca…
Maliyeti düşürmek adına hafif raylı sistem doğdu. Bazı bölümleri yeraltından olsa da büyük bölümü yerüstünden hatlar planlandı. Ortaya da, bugünkü Bursaray omurgası çıktı.

Temeli…
Saker döneminde atılan Bursaray’ın; Mudanya Yolu’nda Organize Sanayi’den, İzmir Yolu’nda Küçük Sanayi’den Şehreküstü’ye ilk hatlarını Erdoğan Bilenser tamamladı.

Rahmetli Hikmet Şahin döneminde doğuda Arabayatağı’na uzadı. Recep Altepe döneminde Ankara Yolu’nda Kestel’e, Mudanya Yolu’nda Emek’e, İzmir Yolu’nda Üniversite’ye gidildi. Alinur Aktaş döneminde de Şehir Hastanesi ve Görükle hatları çalışmaları başladı.

Bursaray’ın…
Yeni hatlarının konuşulduğu süreçte, 1993 yılında Optim-Obermayer’in hazırladığı ulaşım master planında yer alan metro hatlarını, kent ulaşımına hep kafa yoran, İMO Bursa Şubesi efsane başkanı Necati Şahin anımsattı.

İşte 31 yıl önce hazırlanan ulaşım master planında yer alan 2 metro hattı:

Bir…
Tümü yeraltından Merinos-Altıparmak-Heykel-Setbaşı-Gökdere metrosu.

İki…
Yine tümü yeraltından Haşim İşcan-Tayyareci Mehmet Ali-Ertuğrulgazi-Kestel kuzeyi metro hattı.

2019 yerel seçiminin yıldız projesi Gürsu’dan Çalı’ya metro hattıydı, ama öncelik Şehir Hastanesi’ne kayınca ertelendi.

Necati Şahin de diyor ki:
“31 yıl önceli ulaşım master planında yer alan kent içi 2 metro hattının zamanı geldi.”
Kaynak:

• Beğen
Tepkiler: engincl
Başlığı şimdilik bu şekilde değiştirdim ilerleyen zamanda proje tam olarak tanıtıldığında ona göre revize ederiz bozbeyin ilk hattı bu olacak gibi görünüyor.

bozbey 3

• Beğen
Tepkiler: Emir
Mustafa Bozbey göreve başlasın metro ile ilgili projelerini detaylandırır. Öncelikli hat veya hatlar hangileri olacak, HRS mi yoksa ağır metro mu olacak, BBB bütçesi ile mi yoksa Bakanlık ile işbirliği şeklinde mi olacak ya da dış kaynaklı kredi mi kullanılacak hepsini öğrenmiş oluruz.

Yolcu sirkülasyonunun ve nüfusun yoğun olduğu bölgeler arasında oluşturulmuş bi hat. Olur mu olur. İşe yarar mı yarar. Ayrıca 3 noktadan mevcut Bursaray sistemine bağlanması da çok iyi ve kullanışlı. Gerçekleştirilebilirse güzel bir yatırım olur Bursa için.

Son düzenleme:
Yinede biraz beklemek lazım bu yıl projelerin detaylandırılması ve kamuoyuna açıklanmalarıyla geçecek 2025 itibariyle ihaleler vs görmeye başlarız umarım zaman alehimize işliyor.

Ben olsam 1 nolu hattı acemlerde ayırıp oraya aktarma istasyonunu yapıp hattı heykele ordanda sitelere götürürüm 2019 daki projesi buydu bu arada belki bunuda yapabilir belli mi olur önünde seçenek çok Hrs ile devam ederse.

Son düzenleme:
Ve sonra da oradan geri Beşevler üzerinden Çalı’ya götürmeye çalışırım. Bir yandan da Çalı-Demirtaş hattını Ulaştırma Bakanlığı’na yaptırmaya çalışırım. Bursa için şu an yapılması gereken hatlar bunlar bence. Tamam Paşa Çiftliği- Hamitler de olsun buna da itiraz etmeyiz canımıza minnet de. Esas projeler bunlar diye düşünüyorum.

Tramvay hatalı bir proje olur, ikinci T2 vakası olur
Bu projenin şuanki önceliklere göre daha geride olduğunu düşünüyorum o yüzden bu dönem pek yapılabilir değil belki ilerki yıllarda yine bursaray olarak projelendirilir değişime açık bir proje

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Tam35

Konu görüntüleyen kullanıcılar