Bursaray Hat 4: Çalı-Demirtaş Hrs Hattı

bizim bursaray hattı aslında istanbulun M1 hattıyla aynı, isimlendirme şekli;
M1A Emek - Arabayatağı
M1B Üniversite - Kestel
M1C Küçük Sanayi - Demirtaşpaşa şeklinde olsa

bu hatta M2 hattı dersek aslında çok daha doğru olur mevcut hattımızla bir bağı yok çünkü bu hattın

m1 hattıyla illa bağlantı olmasına gerek varmı, emin değilim ancak bence yok. sırf araç giriş çıkışı ve depo içinse muhtemelen demirtaş bölgesinde ismetiyeye doğru yeni bir depo yapılır diye tahmin ediyorum

m1 hattıyla illa bağlantı olmasına gerek varmı, emin değilim ancak bence yok. sırf araç giriş çıkışı ve depo içinse muhtemelen demirtaş bölgesinde ismetiyeye doğru yeni bir depo yapılır diye tahmin ediyoru
Normal şartlarda olmaması lazım ama 3.depo sahasını ve tamir atölyesini inşaa edeceklerini hiç sanmıyorum onu yapacaklarına ana hata bağlantı oluştururarak kısa yoldan çözüm üretebilirler maliyette azalmış olur benim tahminim böyle.

Son düzenleme:
şöyle bir şey söz konusu üniversite hattındaki depo sahası oradaki araçlara da yetebilecek mi ? genişletilir mi? orası şaibeli bir durum.

• Beğen
Tepkiler: Ali_Adana
şöyle bir şey söz konusu üniversite hattındaki depo sahası oradaki araçlara da yetebilecek mi ? genişletilir mi? orası şaibeli bir durum…
Heralde yeterli olur şuan alınacak 68 araçla beraber zaten 2 adet depo sahamız olacak bu araçlar çalı-demirtaş hattına göre alınıyor başka araç ihalesi yapacaklarını sanmıyorum sonrasında belki gürsuya uzanan hat yapılırsa o zaman bir depo sahası daha inşaa edilebilir.

• Beğen
Bir depo sahası yapılacak ama araç bekleme kapasitesi ne kadar bakım/onarım hattı kaç adet olacak soru işareti. Bir de şuan depoda bekleyen Duewag’lara çözüm bulmaları gerekiyor. Boş boş durmaktan başka bir halta yaramiyorlar

• Beğen
Bir depo sahası yapılacak ama araç bekleme kapasitesi ne kadar bakım/onarım hattı kaç adet olacak soru işareti. Bir de şuan depoda bekleyen Duewag’lara çözüm bulmaları gerekiyor. Boş boş durmaktan başka bir halta yaramiyorlar.
Yapılacak depo şuanki kadar büyük olmasada yakın bir büyüklükte olacaktır.Verilen yer baya uzun yeni gelecek tüm vagonları alır tahminimce belki fazlasını o yüzden yeni bir depoya yakın zamanda ihtiyaç olacağını sanmıyorum.40 km lik hatta 138 adet vagona şuanki yettiyse 32 km hat ilavesiyle 72 km hatta 206 vagona 2 adet bakım deposu rahatlıkla yeter.

• Beğen
Yeni depo sahası ile birlikte keşke 120metrelik tek set trene geçiş yapılsa ama söz konusu BURULAŞ olunca insan fazla zorlamıyor

• Beğen
Yeni depo sahası ile birlikte keşke 120metrelik tek set trene geçiş yapılsa ama söz konusu BURULAŞ olunca insan fazla zorlamıyor.
O iş kapandı artık tüm hatlar yer altıda olsa üstüde olsa hrs standardı olduğu için tek vagonlu sistem olarak devam edecek bir bütün halinde vagon alımı şuanki depo sistemine uygun olmayabilir.Ayrıca bir vagonun bakımı gerektiğinde bütün set bakıma girmek zorunda değil bu sistemde o yüzden daha çok işlerine geliyor öbür türlü komple seti bakıma çekmeleri gerek.

Son düzenleme:
  • Beğen
hayır, alınacak araçlar sadece bursaray hattındaki sinyalizasyon kapasite arttırımı projesiyle birlikte çıkan ek seferlerden dolayı oluşan açık ve şehir hastanesi için oluşan talebe göre oluşturulmuş, planlanan araçlar kesinlikle çalı demirtaş için değildir, yetmesi de imkansız.

• Beğen
10 km ek hat için 68 tane vagon fazla değilmi burak 40 km hatta 138 araçla işi götürüyorlar zamanında 24 km hatta 48 vagonla işletim yapıldı neyse zamanla göreceğiz ama ben çalı-demirtaş hattı için ekstra vagon alınacağını düşünmüyorum.

Son düzenleme:
  • Beğen
Çalı-Demirtaş hattı
2035 yılı Ulaşım Master Planı’nda yer alan Çalı-Demirtaş metro hattına da önümüzdeki dönemde başlayacaklarını dile getiren Başkan Aktaş, “Kuzey-güney yönünde ilk olma özelliği taşıyan, 22 kilometre uzunluğuyla toplam 16 istasyondan oluşan hattımız, sanayisi ve yoğun nüfusu olan Çalı bölgesinden başlayarak, Beşevler, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı, Yunuseli üzerinden Bursa Terminali’ne ulaşacak. Yine sanayi ve yoğun nüfus barındıran Demirtaş’a hızlı ve konforlu bir şekilde erişimi sağlayacak. Tüm bu çalışmalarımızla birlikte önümüzdeki dönem sonunda toplam raylı sistem hattımızı 89 kilometreye ulaştırarak, toplu taşımada önemli bir dönüşümü gerçekleştireceğiz. Bizler dersimize çalıştık. Ayaklar üzerine basan projeleri hayata geçireceğiz” dedi.
Kaynak:

Son düzenleme:
Başkan Aktaş, “Kuzey-güney yönünde ilk olma özelliği taşıyan, 22 kilometre uzunluğuyla toplam 16 istasyondan oluşan hattımız, sanayisi ve yoğun nüfusu olan Çalı bölgesinden başlayarak, Beşevler, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı, Yunuseli üzerinden Bursa Terminali’ne ulaşacak. Yine sanayi ve yoğun nüfus barındıran Demirtaş’a hızlı ve konforlu bir şekilde erişimi sağlayacak.
Bursa için çok önemli bir yatırım olacak umarım 2029 sonunda binmek nasip olur.

• Beğen
Seçim günü gelene kadar aynı haberleri ısıtıp ısıtıp önümüze sunacaklar galiba. Mesela bu hatta nasıl vagon kullanılacak, istasyon boyları ne kadar olacak, depo sahası nerede olacak gibi ufak tefek teknik bilgileri de verseler çok daha iyi olacak.

• Beğen
Seçim günü gelene kadar aynı haberleri ısıtıp ısıtıp önümüze sunacaklar galiba. Mesela bu hatta nasıl vagon kullanılacak, istasyon boyları ne kadar olacak, depo sahası nerede olacak gibi ufak tefek teknik bilgileri de verseler çok daha iyi olacak.
Kesinlikle şuanki bursaray özelliklerinden farklı olmayacak başkanın konuşmasından hattın görsellerinden net şekilde anladığım bu benim hafif raylı olacağını zaten kendisi söyledi sadece tamamı yer altı olur fark o olur benim derdim ihale edilmesi 😄

Son düzenleme:
  • Beğen
Geçen seçimde de aynı şeyler söyleniyordu. Bizde baya umutlanmıştık Çalı-Gürsu, Çalı-Demirtaş metrosu diye. Sonra noldu? Ee ödenek yetmedi. Kur fırladı. Yan yattı çamura battı. Şöyle oldu böyle oldu. Ee sormazlar mı adama kardeşim siz ödeneği, belediye bütçesini hesap etmeden mi verdiniz bu sözleri millete diye? Şimdi de aynı söylemler. Sanki 2019 seçimleri. Projeler aynı söylemler aynı. Bir daha mı yaşayacağız aynısını? Benim güvenim de umudum da yok açıkçası. He derseniz ki bir başkası gelince başka mı olcak. Hayır belki daha kötü olacak ama en azından merkezi hükümette Bursa cepte algısının yıkılması lazım.

Bakanlık Çalı-Demirtaş Metrosu’nu üstlenmeli

CALI-METROSUNU-BAKANLIK-USTLENMELI-480x439

Önceki gün yoğunluktan açılışa katılamadık ama Bursaray’ı Emek’ten Balat’a uzatacak yaklaşık 1 kilometrelik tek istasyonda deneme sürüşleri başladı. Önümüzdeki haftadan itibaren de yolculu seferlerle Bursaray istasyonlarına bir durak daha eklenmiş olacak.

Nihai hedef ise çok sarkan bu etabı Şehir Hastanesi’ne bağlamak.

Bursa’nın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı başta olmak üzere diğer bakanlık projelerinin de bir şansızlıktır almış başını gidiyor. Hiçbir proje, ihale edildiği termin içinde bitirilemedi. Yıllara sarkan, çokça bakan, başbakan eskiten projelerimiz var. Hızlı tren, tüneller, raylı sistem projeleri, ulaşım ağı projeleri, sulama göletleri, barajlar, sağlık tesisleri hemen hepsi öngörülen tarihin çok sonrasında bitiyor.

Emek-Şehir Hastanesi hattı da onlardan biri. 5 kilometrelik hat yıllardır bitirilemedi. Mudanya yolu üstünde çekilen trafik çilesi de Bursalıların canından bezdirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu Emek-Balat arasındaki deneme sürüşlerini bizzat kendisi yaptı. Bursa’ya gelmişken sayın bakandan Büyükşehir Belediyesi’nin planladığı Çalı-Demirtaş Metrosu’nu kendilerinin üstlenmesinin müjdesini vermesini bekledik.

Ama o müjdeyi vermemiş.

Elbette, Büyükşehir Belediyesi talep edecektir ama bakanlığın, Ankara’nın İstanbul’dan başka bir yeri gözü görmüyor.
Kaynak:

Konu görüntüleyen kullanıcılar