Bursaspor🟩⬜

mustafag

Paylaşımcı Üye
bursaspor_logo

Adı : Bursaspor Kulübü Derneği
Kuruluş : 1 Haziran 1963
Renkler : Yeşil - Beyaz
Kurucu Üyeleri : Fahrettin Akkutlu, Ali Erdinç, Abdullah Uygur, Cemal Dik, Can Gengörü, Demir Akınöz, Ertuğrul Yıldırır, Enver Yet, Erdoğan Akaltun, Faik Tinel, Ferudun Evranosoğlu, Fehmi Aktoptan, Fethi Kesercioğlu, Hüseyin Canova, Hüseyin Saitoğlu, Hüseyin Kuşçu, Hüseyin Kurtoğlu, Hayri Terzioğlu, Hamdi Yalım, İsmail Buzcular, Kemal Katıklar, Lütfü Özmeriç, Mustafa Bulutlar, Muhtar Tucaltan, Mehmet Göral, Nail Erok, Necati Akgün, Osman Aktan, Orhan Akkök, Recep Barışıcı, Salih Kiracıbaşı, Selim Süter, Süreyya Öğünç, Sabri Badır, Şükrü Orhanettin, Şükrü Akmansoy, Şevket Eygi, Tarık Sekban
İlk Başkan : Salih Kiracıbaşı
İlk Teknik Direktör : Muhtar Tucaltan
İlk Maç : 21 Eylül 1963 Cumartesi Demirspor - Bursaspor ( İzmir )
İlk Şampiyonluk : 2. Lig Beyaz Grup Şampiyonluğu - 1967

Acar İdman Yurdu, Akınspor, İstiklal, Pınarspor, Çelikspor (Logomuzda soldan sağa doğru yer alan yıldızlar Siyah, Kırmızı, Sarı, Yeşil ve Lacivert bu takımların renklerini temsil etmektedir.)

Kulübün Renkleri ve Amblem
  • O dönem Bursaspor’un renklerinin ne olacağı en çok tartışılan konu olarak görülüyor. Çelikspor’un lokalinde yapılan toplantılara katılan Pınarspor’un kurucu başkanlığını yapmış olan isim Av.Şükrü Akmansoy bir soru sorar; “Bursa denilince akla ilk ne gelir?”. Toplantıya katılanların verdiği ilk cevap Yeşil bitki örtüsü olur. Bu cevap üzerine Akmansoy “Dünyaca ünlü Uludağımız’ın kar Beyazı, Yeşil ile birlikte kullanılamaz mı?” önerisi tüm üyelerce uygun görülür ve Bursaspor’un rengi, ovanın Yeşili ve Uludağ’ın Beyazı olarak karara bağlanır.
Kulübün renkleri Yeşil Beyaz olarak kararlaştırıldıktan sonra armanın ne olacağı tartışılmaya başlanır. Yapılan toplantıların arından Ortasında kuruluş yılı olan 1963 rakamı ve çevresinde birleşen kulüplerin renkleri ile 5 adet yıldızdan oluşan bir arma ortaya çıkar.

Dünden bu güne Bursaspor logoları;

11.jpg

22.jpg

33.jpg

44.jpg

55.jpg

Başarıları​

• [Süper Lig]
    • Şampiyon (1): [2009-10]
  • [Türkiye Kupası]
    • Şampiyon (1): [1986]
    • İkinci (5): [1971]
  • [Başbakanlık Kupası]
    • Şampiyon (2): [1971], [1992]
    • İkinci (1): [1974]
  • [1. Lig]
    • Şampiyon (2): [1966-67], [2005-06]
  • [UEFA Kupa Galipleri Kupası]
    • Çeyrek final (1): [1974-75]
  • [UEFA Intertoto Kupası]
    • Çeyrek final (1): [1995]
  • [UEFA Şampiyonlar Ligi]
    • Grup aşaması (1): [2010-11]

Son düzenleme:
Zamanın Süper Lig şampiyonu Bursaspor 3.Lige düşmeyi garantiledi gibi. Kulübün içine siyasetin bulaşması ve akabinde çok kötü bir yönetim sergilenmesi ile birlikte transfer yasağının üstüne gelmesi kulübü bu noktaya getirdi. İlerleyen dönemde kulüp şirketleşme yoluna gidip birileri tarafından satın alınır mı hep birlikte göreceğiz.

Bugün birkaç haber sitesinde gördüm.
Bursaspor başka bir kulüp ile birleşip üst ligden devam edecek ve mevcut kulüp kapatılacak diye.
Bursaspor gibi potansiyeli yüksek şehir ve sempt takımlarına saygısı sonsuz olan bir futbolsever olarak bu haber doğru ise çok üzülürüm.
Bursaspor geçmişinde süper lig şampiyonluğu barındıran, düştüğü sezona kadar 4 büyükler dışında süper ligden hiç düşmeyen güzide bir kulüp.
Tarihine sahip çıkıp böyle bir birleşmeye evet dememeli, mücadelesini sonuna kadar vermeli ve yine hak ettiği yere gelmelidir.
Bu aynı durum Kocaelispor’da da mevcut idi. Körfez Belediyespor kurulmuş, gelin bu takımı destekleyin denmesine rağmen Kocaeli halkı karşı çıkıp mevcut şehir takımını destekleyip yine en tepelere çıkarmıştı.
Bursaspor’da da bunu yapabilecek kapasite mevcut.
İnşallah hak ettiği yerlere yeniden gelmesi dileğimle…

• Beğen
Tepkiler: Ali_Adana ve Rafet

Süper Lig şampiyonluğu yaşayan Bursaspor TFF 3. Lig’e düştü​

Türk futbol tarihinde Süper Lig şampiyonluğu yaşamış bir takım ilk kez 3. Lig’de mücadele edecek.​

Sergen Sezgin, Fatih Çapkın |07.04.2024 - Güncelleme : 07.04.2024

Süper Lig şampiyonluğu yaşayan Bursaspor TFF 3. Lig'e düştü

Bursa​

TFF 2. Lig Beyaz Grup 34. haftasında sahasında 1461 Trabzon’a 2-1 yenilen Bursaspor, TFF 2. Lig’e veda etti.

Sütaş Timsah Park’ta Bursaspor ile 1461 Trabzonspor karşı karşıya geldi.

Karşılaşmanın ilk yarısında Çatağay Yılmaz 29. dakikada kazanılan penaltıyı gole çevirerek Bursaspor’u 1-0 öne geçirdi. İlk yarının uzatma dakikalarında İlhan Depe ile 1461 Trabzonspor beraberliği yakaladı ve ilk devre 1-1 sona erdi.

Karşılaşmanın 90. dakikasında Atabay Çiçek’in golüyle öne geçen Trabzon temsilcisi, karşılaşmayı da 2-1 kazandı.

Bu sonuçla normal sezonun bitimine 4 hafta kala Bursaspor’un ligden düşmesi kesinleşti.

Maçın ardından yeşil-beyazlı taraftarlar ve futbolcular üzüntü yaşadı.

Türk futbol tarihinde bir ilk yaşandı​

Son sıradaki Adıyaman FK’nin ligden düşmesinin kesinleştiği grupta Süper Lig’de 2009-2010’da şampiyonluğa ulaşarak bunu başaran 5. takım olan 20 puanlı Bursaspor da lige veda etti.

Süper Lig’de şampiyon olarak tarihi bir başarıya imza atan Bursa temsilcisi, son yıllardaki başarısız sonuçların ardından 3. Lig’e de düşmekten kurtulamadı.

Türk futbol tarihinde ise Süper Lig şampiyonluğu unvanı bulunan bir takım ilk kez 3. Lig’e düştü.

😔

Kulaktan dolma bir bilgi öğrendim ama ne kadar doğrudur bilemem, o yüzden size sormak istiyorum. Bursaspor, BAL ligine düşerse borçları tamamen siliniyormuş doğru mu? Yani BAL ligine bilerek düşüp borçları sıfırlayıp kulübü tekrar süperlige çıkarma planı yapıyorlarmış.

• Beğen
Tepkiler: Ali_Adana
Kulaktan dolma bir bilgi öğrendim ama ne kadar doğrudur bilemem, o yüzden size sormak istiyorum. Bursaspor, BAL ligine düşerse borçları tamamen siliniyormuş doğru mu? Yani BAL ligine bilerek düşüp borçları sıfırlayıp kulübü tekrar süperlige çıkarma planı yapıyorlarmış.
Bu konu 3.lige düşerse diye konuşuluyordu. Ne olursa olsun bu saatten sonra bu takımın önce bir yatırımcı bulup sirketleserek satılması gerekiyor. Sihirli bir dokunuş olmadığı müddetçe buralardan süper lige çıkmak kolay olmayacaktır.

Bir Bursaspor taraftarı olarak söylüyorum. Artık üzülmeye alıştık. Zaten bu işin böyle olacağı belliydi. Şehir kendini 3. Lige hazırlamış durumda ve bundan sonrası için planlar buradan başlayarak yapılıyor. Gerek yönetime talip yeni başkan adayları olsun gerek mevcut yönetim olsun. 3. Ligden başlayacak bir maceraya göre yapıyor herkes hazırlıklarını.
Bu futboldur, uzun süreçli bir olaydır. Takımlar yükselirler düşerler. Yenerler yenilirler bunlar olur. Benim esas dikkatimi çeken, şaşırdığım ve üzüldüğüm konu; Ya bu Bursaspor size ne yaptı??? Ne kadar çok Bursaspor düşmanı varmış? Ayıptır. Günahtır. Özellikle Anadolu takımlarının taraftarlarından ‘ohh iyi oldu, yok işte doğru bal ligine’ falan gibi son derece yakışıksız ve saçma sözler, yorumlar gerçekten ayıp. Bu takım şampiyon olduğunda ‘Gözün aydın Anadolum’ diyerek başarısını yalnız kendine mal etmemiş tüm ülkeyle paylaşmıştır. Bu takım ülkede süren 3 büyük hegemonyasına karşı gelmiş bir takımdır. Şimdi bakıp düşünüyorumda; Bursaspor büyüktür düşer, düştüğü gibi de kalkar. Ama bugünleri de unutmaz. Yarın birgün Bursa’ya deplasmana gelirseniz sizde bugünleri unutmayın. Son söz olarak; Bursaspor 3. Lig’de de olsa 5. Lig’de de olsa ‘Bursaspor’la uğraşmayın Bursaspor büyük kayadır altında kalırsınız.

Son düzenleme:
Bende Bursaspor taraftarıyım ama ne zaman o gereksiz kişi üst üste başkan yapıldı o zaman ben takımdan soğudum, buralara geleceğini arkadaşlarıma söylerken dalga geçiyorlardı. Şimdi geldiğimiz nokta 3.lig… Yine yazıyorum bu takım dernek statüsünden çıkıp şirket olması lazım ama önce bir yatırımcı bulunması gerekiyor.

Aslında insanların Bursaspor’la hiçbir derdi yok. Bursaspor’un taraftarı biraz agresif, holigan ve ağzı bozuk olduğu için zamanla öyle bir algı oluşmuş. İnsanlara itici gelmiş olabilir. Onun dışında Bursaspor çok değerli bir “Türk” kulübüdür.

Son düzenleme:
Bu sezon küme düşmesi kesinleşen Bursaspor, daha önce ismi ‘Timsah Arena’ olarak değiştirdiği stadyumunun adını yeniden ‘Bursa Atatürk Stadyumu’ yaptı.

Sezona TFF 2. Lig’de başlayan ve aldığı kötü sonuçların ardından küme düşen Bursaspor’da sıcak bir gelişme yaşandı.

Gelecek sezon TFF 3. Lig’de yer alacak olan yeşil-beyazlı ekip, stadının adını değiştirdi.

‘BURSA ATATÜRK STADYUMU’ OLDU
Bursa’da daha önce ismi “Timsah Arena” olarak değiştirilen stadyumun ismi yeniden “Bursa Atatürk Stadyumu” oldu.

Bursaspor taraftarı yapılan bu değişiklikten memnun kaldı ve sosyal medyada ‘Bursa özüne döndü’ yorumları yapıldı.
Alıntı:

Bursaspor’da Enes Çelik tek listeyle seçime girecek​

14 Mayıs 2024 Salı

Gelecek sezon TFF 3. Lig’de mücadele edecek Bursaspor’da, başkan adayı olarak Enes Çelik’in tek listeyle katılacağı olağan genel kurul süreci devam ediyor.

Bursaspor Divan Kurulu Başkanı Galip Sakder, yaptığı açıklamada, olağan seçimli genel kurul için aday adaylığı başvurusunda bulunan üyelerden Enes Çelik’in, aday gösterme sürecinin başladığı ilk gün içinde yeterli sayıda destek imzasını topladığını ve başkan adaylığının kesinleştiğini belirtti.

Başvuruda bulunan diğer üyeler Levent Dönertaş ve Raşit Barışıcı’nın ise ikinci gün, resmi dilekçelerini üye sicil kuruluna teslim ederek adaylıktan çekildiğini hatırlatan Sakder, şunları kaydetti:

"Başkanlık için tek adaylı bir kongre söz konusu olduğundan; tüzüğümüz gereği Yönetim Kurulu seçimi için sandığa gidilmeksizin açık oylama gerçekleştirilecektir. Yönetim Kurulu aday listesi, 16 Mayıs Perşembe günü Divan Kurulumuz tarafından teslim alınacaktır. Denetim ve hukuk kuralları içinde başkan adaylığında olduğu gibi müşterek tek bir liste olması halinde seçim sürecimizin tümü sandık kurulmadan açık oylama ile tamamlanmış olacaktır.

Üye sayımızın 4 bin kişinin üstünde olması ve geçmiş yıllarda üyelerimizin tüm çağrılara rağmen ilk toplantıya ilgi göstermedikleri göz önüne alındığında, 26 Mayıs saat 13.00’te çoğunluk aranmaksızın 100. Yıl Atatürk Stadyumu’nda gerçekleştirilecek Olağan Seçimli Genel Kurulumuz ile yeni Bursaspor yönetimi 3 yıl için göreve gelecektir. Kulübümüz adına hayırlı olmasını diliyoruz."

TRT SPOR

Yeni yönetim, Bursaspor camiasına hayırlı olsun. Rahmetli İbrahim Yazıcı’dan sonra ilk kez bu kadar oturaklı görünen, mantıklı konuşan bir yönetime sahip olduk. Bağışladıkları büyük miktarda para ve bağış kampanyası ile şehirde bir kıvılcım yaktılar. Allah yar ve yardımcıları olsun. Umarım bu kıvılcım Eskişehirspor, Gaziantepspor, Karşıyaka gibi benzer durumda olan kulüplere de sıçrar ve Türk sporu daha iyi hâle gelir.

Hatayı birazda kendimizde aramak lazım. Yönetime sövmeden önce neden aklıbaşında kimse yönetime talip olmadı diye sormak lazım. Bursa taraftarı nankördür. Süper lige çıktığımız sene son hafta iç saha maçını kazanamadıkları için futbolculara sövdüler. Ertuğrul Sağlam ı göz yaşları içinde kovdurdular. Batalla yı bile söverek gönderdiler. Baliç yıllarca Bursa ya gelemedi…

En ufak hatada tüm geçmiş özveriler unutuldu. Böyle bir camiayı kim ister.

Bursa nın kültüründe vefasızlık vardır. İşçi olarak canını dişine takarsın ailenden özel hayatından fedakarlık edersin yıllarca fabrikaya değer katarsın ilk hatanda çok ağır cezalandırılırsın. Onca emeğin yok hükmündedir.

Bursa taraftarı bağırmayı saldırmayı sever. Kavga edecek kimseyi bulamaz ise kendi arasında kavga eder. Kendi başkanına hocasına topcusuna hakeme rakip takımların taraftarlarına kimi bulursa söver.

Bu takımı tutmak eziyettir anlayacağınız. Bursa dışında bursasporluyum demek cesaret ister. Ilk sordukları soru esrarkeş misin olur genelde. Bursa taraftarının serseri alkolik kavgacı psikopat korkak çakal… bir imajı var. Kimse bizi sevmiyor. Hatta bizi biz bile sevmiyoruz.

Bursa şehri 3,5 milyonluk şehir. Bu şehirde bu takımı destekleyen 300-400 bin kişi var diyelim. Hepsi mi esrarkeş alkolik küfürbaz?
Ben 33 yaşındayım. Çok koyu Bursaspor’ luyum. bazen rakı balık yapmak dışında ağzıma içki sürmedim. Esrar hap nedir hayatımda hiç görmedim. Öyle çok küfür eden biri de değilim. Eminim ki benim gibi hatta benden daha düzgün binlerce insan, taraftar daha vardır. Siz nasıl bu kadar çok insanı bi kalıba sokar hepsini bi kalemde kötüler atarsınız ben anlamadım. Ben şahsen kendi adıma bu söylediklerinizi kabul etmiyorum. Ayrıca her girdiğim ortamda da gururla Bursaspor’ lu olduğumu söylüyorum. Kimsede bana sen hapçısın mapçısında demiyor.

Ahmet İlhan Özek, Bursaspor’da​

21 Haziran 2024 Cuma

görüntü

Bursaspor Kulübü, Ahmet İlhan Özek’i kadrosuna kattığını duyurdu.
Bursaspor Kulübü, transfer tahtasını açtıktan sonraki ilk transferini yaptı. Başkanı Enes Çelik, sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafla Ahmet İlhan Özek transferini açıkladı. “Bursaspor ailesine hoş geldin Ahmet İlhan Özel” görseliyle paylaşılan transferle birlikte yeşil-beyazlı takım uzun zaman sonra kadrosuna bir futbolcu transfer etmiş oldu. Başkan Enes Çelik’in duyurusunda sonra Bursaspor Kulübü de sosyal medya hesaplarından bu transferi kamuoyuna duyurdu. Bursaspor’dan yapılan açıklamada, “Kulübümüz, profesyonel futbolcu Ahmet İlhan Özek ile prensip anlaşmasına varmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi.

İHA​

Bursaspor’da kombine fiyatları belli oldu​

24 Haziran 2024 Pazartesi

Bursaspor Kulübü kombine fiyatlarını açıkladı. 26 Haziran’da satışa çıkacak olan kombine bilet fiyatları ilk 10 gün indirimli olacak.

Bursaspor’da merakla beklenen kombine fiyatları ve çıkış tarihi belli oldu. Bursaspor Kulübü’nden yapılan açıklamada, “Değerli Bursaspor Ailesi, yeni sezon kombinelerimizle tribünlerdeki yerinizi alın, şampiyonluk yürüyüşümüzde yanımızda olun!” denildi.

26 Haziran’da satışa çıkacak olan kombinelerin, ilk 10 güne özel (26 Haziran-6 Temmuz) indirimli satılacağı belirtildi. Stadyum bilet gişelerinden ise satışların 3 Temmuz’da başlayacağı dile getirildi. Kombine satışları Passo’nun internet sitesi üzerinden, taraftarın ek ücret ödemeden satışı gerçekleşecek. Kombine fiyat listesi şu şekilde:

Güney/Kuzey Kale Arkası: Bin 250 TL (İndirimli Bin 125 TL)

Doğu Alt/Üst: 2 bin 400 TL (İndirimli 2 bin 150 TL)

Batı Alt/Üst: 7 bin 750 TL (İndirimli 7 bin TL)
görüntü

İHA​

Konu görüntüleyen kullanıcılar