CEO Olduğunuzu Biliyor Muydunuz?

turgutkuzan

Paylaşımcı Üye
Allah (c.c.) rahmeti, selamı ve bereketi üzerinize olsun.

CEO olduğunuzu biliyor muydunuz?
  • CEO (Chief Executive Officer) : İcra kurulu başkanı.
  • En basit ifadesiyle CEO’nun işi doğru insanları doğru zamanda doğru işe koşmak ve bu insanları oldukları noktadan olmaları gereken noktaya doğru yönlendirmek - yani işe yön vermek.
  • CEO’nun işi satış yapmaktır. Değişimi satmalı, fikirlerini satmalı, vizyonunu ve stratejik planlarını satmalı, imajını satmalı.
Bugünlerde Tom Peters’in “Kendinizi Markalaştırmanın 50 yolu - Bir çalışandan, bir markaya dönüşmenin 50 yolu” isimli kitabını okuyorum.

Kitapta en çok ilgimi çeken cümle şu oldu:

- Yaşamınızın CEO’su sizsiniz.

Bugün kadar bir CEO olduğumu hiç düşünmemiştim 🙂

Kitaptan fayadalı olabileceğini düşündüğüm cümleleri paylaşmak istiyorum:
  • Ben ne olmak istiyorum?
  • Yaptıklarınızla varsınız. (Yaptıklarınız kadar varsınız.) Neler yapıyorsunuz?
  • Odaklanın (Nelere odaklanabildiğinizin listesini çıkarın.)
  • Kendi müşteriniz sizsiniz. (Müşterinize alıcı gözüyle bakın ve müşterinizi dikkate alın)
  • Siz ajandanızsınız. (Ajandanıza ara sıra değil, her zaman bakın)
  • Siz (büyük) fikirlerinizsiniz. (Fikirlerinizin büyüklüğü kadarsınız.)
  • Halkla ilişkiler “acentanız” sizsiniz
  • Benim gerçekten bir ÜRÜNÜM var mı?
Prof. Dr. Nevzat Tarhan bey “Duyguların Psikolojisi” isimli kitabında
  • Bugüne kadar, “düşünüyorum o halde varım” diyen Batı dünyası, uzun yıllar boyunca duyguları ihmal etti. Bugün ise “tüketiyorum, o halde varım” düşüncesine dayanıyor.
ifadesini kullanmış.

Tom Peters ise “projelendiriyorum, o halde varım” felsefesini ifadelendiriyor. Kullandığı cümle şu şekilde :

- Ben projelerim kadar varım.

Bir CEO “İcra kurulu başkanı” olduğuna göre “Kendi yaşamının CEO” su olan kişi neye/kime başkanlık edecektir?
Cevap:
  • Duygularınıza
  • Düşüncelerinize
  • Davranışlarınıza
  • Değerlerinize
Yönettiklerinizi tanıyor musunuz? Ya da ne kadar tanıyorsunuz? İyi bir yönetici (CEO) misiniz?

İyi bir CEO değilseniz istifa edip, yönetimi başkasına bırakmayı düşünüyor musunuz? (Yoksa zaten yönetim başkasında mı?)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MoNsTeR

Konu görüntüleyen kullanıcılar