Cyclocross Bisiklet Nedir?

HasanTürk

Moderatör
Moderatör
Bu bisikletler yapısı bakımında yol yarış bisikletlerine çok benzerler ancak kullanım alanları farklıdır. Cyclocross bisiklet yarışlarında sürücüler bisikleti çamurlu ve inişli çıkışlı parkurlarda kullanır ve yeri geldiğinde bisikleti sırtlarına alarak koşarlar. Zorlu yollarda kullanıldığı için yol tutuşunu sağlamak amacıyla kalın lastikler kullanılır. Bu bisikletlerde disk fren kullanılır ve tüm kablolar kadronun içinden geçirilir. Kablolar neden içeriden geçiriliyor diye soracak olursanız bisikleti omuzladığınızda omzunuza baskı uygulayan kablolarla koşmak istemezsiniz değil mi?

0*Q4g6mqA8_QiNUErG.png

1*iTTS7QD4Z07KTfnHL_PU1g.jpeg

Cyclocross bisikletler benim en çok hoşuma giden bisikletler diyebilirim. Bu bisikletlerin lastiklerini incelterek yol bisikleti gibi şehir içinde kullanmanız ya da kalın lastiklerde zorlu yollarda sürmeniz mümkün. Peki bir yol bisikletine kalın lastik takıp zorlu yolarda kullanamaz mıyım? diye soran olacaktır. Bunu da şöyle cevaplayalım; yol yarış bisikletleri papuç fren kullandıkları için bu bisikletlere takacağınız kalın lastik papuç frenin dar kanalından geçmeyeceği için öncelikle bu sorunu çözmeniz gerekecek. Hadi bir şekilde hallettiniz diyelim yine bir sıkıntı var ve bu sıkıntı bence en büyük sıkıntı, yol yarış bisikleti düzgün yollarda kullanmak için tasarlandığı için ve kullanıcıda bu bisikleti buna göre aldığı için bu bisikletlerin gövde kısmı ağır darbelere karşı dayanıksız yapılırlar. Ani zıplama ve düşme durumlarında gövde de çatlama ve kırılmalar olması muhtemel. Bu yüzden Cyclocross seviyorum ve benim gibi düşünen arkadaşlara da Cyclocross bisiklet tavsiye ediyorum
KAYNAK

Konu görüntüleyen kullanıcılar