Dia Pozitif Fotoğraf

Furkan

Paylaşımcı Üye
Dia (Pozitif, Slayt) Nedir
Fotoğrafçılık terminolojisinde Dia, Pozitif, Slayt, diapozitif, Reversal (ters döndürülmüş) film olarak bilinen fotoğraf baskı yöntemi, fotoğraf makinası ile çekilmiş fotoğraf filmlerinin farklı banyo işlemlerinden geçirilerek dia denilen hale getirilme yöntemidir. Bu şekilde basılan fotoğraflar negatiflerin aksine fotoğrafların gerçek renklerini barındırmaktadır. Dia filmlerin kullanılma amacı fotoğrafların genellikle aile, arkadaş veya iş ortamlarında sunum yapılabilmesidir. Dia filmler arkalarından vuran ışığın transparan malzeme üzerindeki renk ve şekilleri mercekten geçirip büyüterek duvara veya perdeye yansıtan projeksiyon cihazları ile topluluklar tarafından görüntülenebilmesini sağlamaktaydı. Dia Filmler projeksiyon makinalarında arka arkaya oynatılabilmesi ve korunması amacı ile plastik çerçevelerde saklanır.
Bu kısma kadar olan yazı alıntıdır.
Birkaç gün öncesine kadar böyle bir fotoğraf çeşidinin varlığından bile habersizdim. Bir eskicide dia pozitif fotoğraf albümü ile karşılaştım ve kendimi satın almış şekilde buldum.
Albümün eski Rotterdam Başkonsolosu merhum Erkut ONART’a ait olduğunu öğrendim. 100 den fazla galeride sergisi olduğunu öğrenince baya etkileyici geldi. Ve bu fotoğrafları paylaşmak istiyorum.

20240915_131947

20240915_131131

Konu görüntüleyen kullanıcılar