Diyarbakır Belediye Otobüsleri

Önceki mesajı düzenleyemediğim için ayrı bir mesaj yazmak durumundayım 🙂

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, kullanım ömrünü tamamlamış 82 otobüsü ihaleyle satıp yerine 150 yeni otobüs almayı planlıyor.

Diyarbakır Büyükşehir belediyesi şehiriçi ulaşımdaki otobüsler ile ilgili gerekli incelemelerinde 82 otobüsün ekonomik kullanım ömürlerini tamamladığı (10 yaş ve üzeri olup ortalama 1 milyon km’yi aşmış), sık sık tekrarlayan arızalar meydana geldiği, arızalardan dolayı kurum atölyesi ve yetkili serviste uzun süre kaldığı, ayrıca atölyede ciddi yedek parça kullanımına ve yetkili serviste ise yüksek maliyetler oluşturduğu tespit edildi.

14 OTOBÜS HURDAYA ÇIKARILDI

Ayrıca hurdaya ayrılan 14 otobüs ise Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketine teslim edildi.

Ulaşım Dairesi Başkanlığı, 82 otobüslerin satışını yapılmasının belediyenin menfaatine olacağı dolayısıyla bu araçların envanterden çıkarılması ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 45. maddesi uyarınca satış işlemlerinin yapılmasını istedi.

YENİ 150 ARAÇ ALINMASINI ÖNERDİ

Ekonomik ömrünü tamamlamış ve hurdaya ayrılmış otobüslerin yerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince yapılan toplu taşıma hizmetlerinin aksamaması adına 2024-2025 yıllarında toplam 150 adet otobüsün alınmasını belediye meclisine önerdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclisi otobüs alış ve satışa ilişkin öneriyi bu ayki oturumunda değerlendirecek.

Bolca körüklü otobüste alırlar umarım. Ayrıca yeni renk ve desene de geçilse fena olmaz belediyenin web sitesinde anket açarak.

Son düzenleme:

Diyarbakır’da Toplu Ulaşımı Rahatlatacak Karar​

Diyarbakır’ın ulaşımını rahatlatmak amacıyla, Büyükşehir Belediyesi Meclisinin aldığı kararla birlikte, 150 tane yeni toplu ulaşım aracı alınacak.​

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclisi, toplu taşımada daha konforlu, ulaşılabilir ve kaliteli hizmet verilmesi amacıyla ekonomik ömrünü tamamlayan 82 otobüsün satışı yapılıp yerine 150 otobüsün alınması için oy birliği ile karar aldı.

Büyükşehir Belediyesi Meclisinin Ağustos ayı olağan toplantısının dördüncü oturumu, Eş Başkan Serra Bucak başkanlığında gerçekleşti.

Büyükşehir Belediyesi Meclisi, toplu taşımadaki sıkışıklık, şikayetler ve halkın talebi doğrultusunda Ulaşım Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan 82 toplu taşıma otobüsü akaryakıt ve bakım onarım maliyetleri dolayısıyla satışı yapılıp yerine 150 yeni otobüsün alınmasına ilişkin karar aldı.

Ekonomik ömrünü tamamlayan otobüsler satılacak

Ulaşım Komisyonu tarafından Meclis’e sunulan raporda, 82 adet otobüsün akaryakıt ve bakım onarım maliyetleri dolayısıyla ekonomik ömrünü tamamladığı, 14 otobüsün ise hurdaya verildiği belirtildi.

Meclis oy birliğiyle karar aldı

Meclis, 82 otobüsün satışının yapılması ve 150 adet yeni otobüsün alınmasına ilişkin maddeleri oy birliğiyle kabul etti.

Toplu taşımadaki şikayet ve sıkıntıları kısa sürede ortadan kaldırmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Meclis kararından sonra otobüs alım süreci tamamlandığında toplu taşımada daha konforlu, ulaşılabilir ve kaliteli hizmet sağlayacak.

Kaynak: Güneydoğu Ekspres

Ya zaten belediye kayyum değiştikten sonra halkın sesine kulak verdi ve kendisi BMC almak istemiyormuş halkta istemiyor. Bu alım sırf onun içinde yapılıyor desek sanırım pekte yanılmış olmam. Yani BMC alınmaması üzerine kurulu zaten bu alım. Ben dedim man mercedes ısuzu otokar alsınlar dedim birisi de dediki bmc ve mercedes ortak servismiş onun için mercedes alırlar mı orası da muallak ama kurunun yanında yaş niye yansınki bence mercedeste alabilirler alınabilir yani.

Bu alım otobüs almış olmak için yapılacak bir alım katiyyen olmayacak diye düşünüyorum.

En aşağı Otokar ve Isuzu alacaklardır ve boy boy görürüz Diyarbakır caddelerinde diye düşünüyorum. Üstelik yepyeni farklı renkte ve desenlerde.

82 Otobüs fiilo dışı bırakılıyor ve 150 alım yapılıyor.

Siz olaya sayı olarak otobüs çokluğu olarak bakıyor olabilirsiniz ama misal veriyorum 250 bmc olacağına 150 tane man olsunda adam gibi otobüs oslun.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ali_Adana ve Tam35
BMC nin sıfırı Otokar Mercedes’in ölüsünden kötüdür.
Bursa’daki 2009 doruk le, 2011 kent lf var konforlu vs iken bmcler dökülüyor konforsuz. Sıfır iken yürümüyor araba.

• Beğen
BMC ile Temsa Ülkemizde yerli, yabancı marka farketmeksizin en kötü otobüs üreticilerinde ilk 3’e oynar, O iki markayı alan belediyelerin neredeyse tamamının ağzı yandı, bu yüzden yapılacak olan şimdiki ve gelecek ihalelerde işleri çok zor olacak.

Temsa yine kalite yükseltti. Bmc her seferinde daha kötü araç üretiyor normalde yeni kasa yapınca araç kalitesi yükselir. BMC her seferinde kalite düşürüyor (İETT özel seriler hariç)
Bak temsaya 2014de makyaj yaptı sonra 2017 de temizniden yeni kasaya geçti. 2014 kasa yine iyileştirmeler yaptı.
Otokar 2011 kentleri bilen bilir sorunlu deniyordu şuan BMC yanında 2011 Otokar sağlam geliyor. Ve yeni kasaları daha düzeltti.
İhaleler fiyat bazlı olursa BMC ucuz adi olduğu için alır ama ömür maliyet üzerinden yapılırsa BMC kaybeder.

• Beğen
BMC ve Mercedes almasın belediye sonra Otokar eskisi gibi uzun ömürlü değil Otokar kullanın klavuzdan bile eskiden daha az ömürlü en iyisi 12 18 metrelik de Man alınmalı 7.5 8 9.5 metrelikte Isuzu alınır inşallah bir Diyarbakırli olarak söylüyorum BMC servisini bilen bilir en az 50 araç en çok 110 yattığını gördük 330 aracı olan o zamana göre baya kötü bir sonuç Diyarbakırin acilen Isuzu Man geçmesi lazım 310 sayısının altında bu dönem hatlardan araç geçmek zorunda kaldılar hatlardan birde şoför alımına valilikten izin çıkmıyor ilçeler belediyeye büyük sorun yük buny hal etmeli bunun içinde ilçelere araç teyin edip her ilçe kendi hizmet vermedikçe asla şoför alımı olmayacak valilik izin vermedi kendileri kayyum iken vermiyor yıllardır bir tane hat açılmadı Diyarbakır da bbasi şehitlik gibi yerlerde hat açılmıyor zorunlu olmadıkça 200 minibüs eklenmesine rağmen güzergah sorunu bitmiyor Diyarbakır da

İhalesiz Man ve Isuzu dışı asla bizi kurtarmaz bizi bu saatten sonra

Son düzenleme:
  • Beğen
Bursada 60+ tane 2016 Citibus var. Durumları çok iyi durumda değil, kasaları çürük dolu. 2009,2011,2012 Doruklar daha iyi durumda.
Man çok pahalı genelde ihalelere bile girmiyorlar.
novociti life de çok güzel araç değil. 8 metrede düzgün araba yok. ama ızusu sıcak arabası.
otokar ne olursa olsun kaliteli yine de.

• Beğen
Ya otokar kente laf ediyorlar da işte tasarımı eskidi şöyle böyle falan bak kaç yıl oldu yenilensin falan halbuki ilgisi yok bence ya citibus daha eski duruyor abi kim nederse desin iki iki daha dört. otokar kent nasıl bir tasarıma sahipse kolay eskimiyor yani hep çağdaş hep yeni gibi ya.

Son düzenleme:
  • Beğen
Ben tartışma girmem ama Diyarbakır ilk 2011 de dene aracı geldiğinden beri en verimli kullanılan Isuzu citibusleri halk o zaman aşırı sevdi hala seven var Isuzu Novociti life halk sevdi ama bugün yok Isuzu Novociti sevmedi Otokar Sultan maxi City sevmedi bu iki araç yüzünden halk özel halk otobüslerinden uzaklaştı Otokar Doruk 215 le.sevdi Otokar 190 h en sevilen araçların başında geldi Isuzu citimark Diyarbakır da en kullanışlı araçların başında geliyor halk sevmesi vae ama üretilmiyor eğer bu halk bugun Diyarbakır da tercih etmiş olsa
Otokar h190 basta gelir ikinci Isuzu citibus 3/Isuzu citimark 4/ Otokar Doruk 215 le 5 /Isuzu Novo life citi bugüne kadar 6/ BMC probus gelir küçük araçlardan
BMC belde biz zamanda belediye başkanı Osman Baydemir parasını çıkardı bereketli bir araç sağlamdi o zaman sunki BMC bin çeker belde ama bakımlı olmamasin sebebi ile servisin biz söylesek kanitlayamayix ama ikinci el parça taktı ya da orijinal.olmayan ya da arzali parçalı yeni takip zananda parasını aldılar kayyumlar zamnada

• Beğen
Mehmet bey zaten biz burda kavga etmiyoruzki etmeyizde. Yani herkes farklı düşünebilir. Ben bu şekil düşünürüm siz başka öteki de daha başka düşünebilir. Mesele fikirlerimizi paylaşıp ee yani görüş alma görüş bildirme mesele budur.

Mesela Diyarbakır’a MAN alınmasını ben canı gönülden isterim.

Son düzenleme:
Arabanın kalitesi tasarımla ölçülmez ki. Ve aynı yüzü kullanması işletmeci ve üretici için maliyet düşümüdür.
kent kaç kere ufak makyaj gördü. Citibus de hemen hemen kent döneminin aracı o da makyaj görmedi. citiport 2015 de çıktı makyaj yemedi.

• Beğen
Diyarbakırda otobüsler zaten hor kullanılıyor sık hasar alıyor. MAN gibi pahalı bir otobüs alınsa belediye icralara düşer herhalde. BMC diyarbakırı cepte gördüğünden orası için ürettiği araçlara ayrı bir özensizlik gösteriyor sanki. Yetkili servisinin durumu da cabası. Diyarbakır için OTOKAR veya MERCEDES alınırsa uzun ömürlü ve kârlı olur. Bu zamanda her önüne gelen otobüs yaptığından piyasada doğru düzgün otobüs yapan marka kalmadı.

Kayyum döneminde BMC alınmasının sebebinin siyasi olduğunu düşünüyorum. Tunceli ye geçtiğimiz aylarda hibe edilen ve benim de forumda paylaştığım BMC arızalı olduğu için geri gönderilmişti

• Beğen
BMC nin kaliteli aracı yok. İETT serisi bile dökülmüş durumda. Bursa’dakilerin çoğu dökülmüş durumda. Yurtdışına gidenler de dökülmüş durumda.
Kasacı Güleryüz bile bin kat daha iyi. Euro6 motor nasıl kara duman atar?

• Beğen

Konu görüntüleyen kullanıcılar