Düşünmek Üzerine Düşünceler

turgutkuzan

Paylaşımcı Üye
Allah (c.c.) rahmeti, selamı ve bereketi üzerimize olsun.

Düşünmek üzerine düşünceler

- Hiç kimse yumrukları sıkılıyken NET düşünemez.

Yumrukların sıkılı olması, OLUMSUZ bir duygu tarafından tetiklenen bir davranıştır.

OLUMSUZ bir duygunun etkisi altındaki insanın NET (sağlıklı) düşünmesi beklenilemez.

- Hayat, hissedenler için trajedi, düşünenler için komedidir. (Jean de la Bruyere)

Bir insanın duygu ve düşünceleri arasında uyumsuzluk varsa o insanın OLUMLU (sağlıklı) bir davranışın içinde olması beklenilemez.

- Eskici bağırır ama antikacı bağırmaz. İnsan bağırırken düşünemez. (Necip Fazıl Kısakürek)

Sesi yüksek çıkan (bağıran) insanların söylediklerini filtreden geçirmek gerekir.

Bu insanların sesini yüksek çıkarmaya çalışırken düşünemediğini unutmamalıyız.

- Yazı yazmayı öğrenmek, her şeyden önce düşünmeyi öğrenmektir.

Yazı yazmayı öğrenmekten kastedilen kitap, makale, hikaye, şiir vs. yazmayı öğrenmektir.
Düşünceler yazıya dönüşmediği sürece yeterince NET/SAĞLIKLI ifade edilememektedir.

Yazmak SİSTEMLİ düşünme özelliği kazanmaya vesile olmaktadır.

- Diğerleri dünyaya bakıyor ve “Neden?” diye soruyor. Ben bambaşka bir dünya düşünüyor ve “Neden olmasın?” diye soruyorum.

Bakmak ile düşünmek arasındaki fark bu kadar NET'tir.

- Düşünmeden öğrenmek faydasız, öğrenmeden düşünmek tehlikelidir. (Konfüçyüs)

Her ikisini de yapabilen kişilerle birlikte yaşıyoruz. Çifte zarardayız

- İnsanların gerçekten ne düşündüklerini öğrenmek için, söylediklerinden çok, yaptıklarına dikkat edin [René Descartes (Dekart)]

Günümüz insanları çoğunlukla "Kişisel bütünlük" içinde değillerdir.

Söyledikleri ile yaptıkları arasında farklılıklar vardır.

Yapılanlara dikkat etmek düşünceleri DOĞRU anlamaya yardımcı olur.

- Bırakıyorum ne isterlerse düşünsünler. Eğer benim yaptıklarımla uğraşacak kadar takıyorlarsa zaten, onlardan daha iyiyim demektir. (Marilyn Monroe)

Bazı insanlar yapar, bazı insanlar yapılanlar/yapanlar hakkında KONUŞUR (dedikodusunu yapar). Siz hangisini tercih ediyorsunuz?

- Herkes dünyayı değiştirmeyi düşünüyor da kimse kendini değiştirmeyi düşünmüyor. (Leo Tolstoy)

Herkes kendini değiştirmeyi düşünseydi, cenneti ahirette aramaya gerek kalmazdı.

- Sonunda olacaklar başlangıçtaki düşüncede gizlidir.
Düşünceler ile yapılanlar arasında farklar olabilir.

Eyleme geçildiğinde düşüncelerin yanlış olduğu / düşünülenlerin gerçekleştirilmesinin mümkün olmayacağının anlaşılması gibi durumlar dikkate alınmak koşuluyla...

- Amerika'yı keşfettiklerini düşünmek büyük hata. Sadece varlığını fark ettiler. (Oscar Wilde)

Fark etmek ile düşünmek arasındaki farkı çok güzel anlatan bir cümle.

- Mantıklı düşünce kişiyi A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücü her yere. (Albert Einstein)

Mantığımızın hayallerimizi sınırlamasına izin vermeyelim.

- Kendinizi çoğunluğun yanında bulduğunuzda, durup düşünme vaktidir. (Mark Twain)

Forumdaki çoğunluğun yanında olan forumdaşlarım, DÜŞÜNME vaktiniz gelmiş

- Karakter ağaç ise, şan ve şeref o ağacın gölgesi gibidir; biz hep gölgeyi düşünürüz oysa gerçek olan ağacın kendisidir.

Karakter :

1. Ayırt edici nitelik
2. Bir bireyin kendine özgü yapısı, onu başkalarından ayıran temel belirti ve bireyin davranış biçimlerini belirleyen, üstün ana özellik, öz yapı, ıra, seciye
3. Bir kimsenin veya bir insan grubunun tutumu, duygulanma ve davranış biçimi
4. Bireyin kendi kendine egemen olmasını, kendi kendisiyle uyum içinde bulunmasını, düşünüş ve hareketlerinde tutarlı, sağlam kalabilmesini sağlayan özellikler bütünü

Toplumun diğer fertlerinden ayırt edici özelliklerinin FARKINDA olanlara ne mutlu...

- Hiç düşündünüz mü hangisi daha çok acıtıyor; bir şeyi söyleyip, keşke söylemeseydim demek mi, yoksa bir şey söylemeyip keşke söyleyebilseydim demek mi?

Acıya tahammül edebilirim. Bazı şeyleri söylemek/yapmak cesaret ister ve ben o kadar cesur değilim.

- Hiç bir şey kendiliğinden iyi ya da kötü değildir. Her şey onlar hakkında ne düşündüğümüze bağlıdır. (Shakespeare)

DÜŞÜNMEDİĞİMİZDE, neyin iyi, neyin kötü olduğuna bizim yerimize başkaları karar verir.

- Akıllı insan düşündüğü her şeyi söylemez. Ama her söylediğini düşünür. (Aristoteles)

Akıllı insan olmak zor iş

- Yalnız kendi nefsini düşünüp dost arayan, hizmetçi arıyor demektir. (Cenap Şahabettin)

Kimin dosta ihtiyacı var ki... 100 - 150 tane hizmetçim olsa yeter.

- Düşünmeden konuşmanın cezası konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır.

İnsanoğlunun düşünmeden geçirebildiği bir saniye bile yoktur.
Önemli olan sistemli ve verimli bir şekilde düşünebilme alışkanlığı kazanmaktır.

- Hiçbir ordu, zamanı gelmiş bir düşünceye karşı koyamaz. (Victor Hugo)

Düşünceler hiç bir zaman zamanında gelmiyor ki, ya erken geliyorlar, ya geç kalıyorlar

- İnsan ne kadar az düşünürse, o kadar çok konuşur. (Montesquieu)

İnsan ne kadar çok düşünürse o kadar çok düşüncelerini paylaşır.
Sözlü düşünce paylaşımları verimli olmamaktadır.
Düşünce paylaşımı yazı ile olduğu zaman daha NET ifade edilebilmektedir.

Konu görüntüleyen kullanıcılar