Elazığ - Fırat Üniversitesi

El-Azizli

Paylaşımcı Üye
Zengin bir kültür hayatı bulunan Elazığ ve ilçelerinde eğitim ve öğretime başlayan ve daha sonrada Bingöl, Muş, Tunceli illeriyle Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde yükseköğretim kurumlarına sahip olan ve 2547, 2809, 3337 ve 3389 sayılı kanunlarla bugünkü hüviyetini kazanan Fırat Üniversitesi’nin kuruluşu, kademeli olarak gerçekleşmiştir. Büyük Önder Atatürk, 1936 yılında üniversitelerin yurt sathında yaygınlaştırılması gerektiğine işaret etmiş ve Ulu Önder’in bu işaretleri doğrultusunda Doğu Anadolu’da üniversite kurulmasının doğru olacağı vurgulanmıştır. Bu gelişmelerin sonucu olarak 1942 yılında düzenlenen “Ikinci Üniversite Haftası”da Elazığ’da yapılmıştır. Bu haklı teşebbüslerin desteklediği, Elazığ’da bir yükseköğretim kurumuna sahip olma çabaları nihayetinde, 1967 yılında gerçekleşmiştir. 1967 yılında Yüksek Teknik Okul açılmış, aynı yıl içinde Ankara Üniversitesi Senatosu’nun Elazığ Veteriner Fakültesi’nin kurulmasını öngören kararı Milli Eğitim Bakanlığı’nca onaylanmıştır. Teknik Yüksekokul, 1184 Sayılı Kanunla 1969 yılında Elazığ Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (EDMMA)’ne dönüşmüş, Veteriner Fakültesi de 1970 yılında Ankara Üniversitesi’ne bağlı olarak öğretime açılmıştır. Kuruluşu 11 Nisan 1975 tarih ve 1873 Sayılı Kanunla gerçekleşen Fırat Üniversitesi’nin çekirdeğini Veteriner Fakültesi oluşturmuştur. 1975–1976 eğitim öğretim yılında Fen-Edebiyat Fakülteleri’nin de ilavesiyle Üniversite, eğitim ve öğretime üç fakülte ile başlamıştır. 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunun ve 41 sayılı KHK ile yeniden düzenlenen Fırat Üniversitesi’nde Fen ve Edebiyat Fakülteleri birleştirilerek Fen-Edebiyat Fakültesi adını almış, EDMMA (Elazığ Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi) ise Mühendislik Fakültesi’ne dönüştürülerek üniversite bünyesinde yer almıştır.

1983– 1984 eğitim-öğretim yılında, kuruluş çalışmaları tamamlanan Tıp ve Teknik Eğitim Fakülteleri, 1992 yılında Su Ürünleri Fakültesi ve 1998–1999 eğitim-öğretim yılında Eğitim Fakültesi’nin, 2001–2002 eğitim öğretim döneminde Iletişim Fakültesi’nin eğitim-öğretime açılmasıyla birlikte üniversite bünyesindeki fakülte sayısı dokuza çıkmıştır. Fırat Üniversitesi Muş Eğitim Fakültesi, 2809 Sayılı Kanunun ek 30. maddesine istinaden, T. C. Bakanlar Kurulu’nun 06.08.1998 tarih ve 98/1462 Sayılı Kararı ile kurulmuştur. T.C. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ nın 26.04.2006 tarih ve 1142 sayılı yazısı ile 2006–2007 öğretim yılında Muş Eğitim Fakültesi Ilköğretim Bölümü Okul öncesi eğitim öğretmenliği programına 40, Türkçe Eğitimi Bölümü Türkçe Öğretmenliği Programına 30 öğrenci alınması kararlaştırılmıştır. Bir başka yeni fakültemiz olan Bingöl Ziraat Fakültesi’nin de temeli atılmıştır. Ayrıca Tunceli Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi’nin kuruluş kararı çıkmış, ancak, eğitim-öğretime açılamamıştır. 1983 yılında Tunceli ve Bingöl Meslek Yüksekokulu, 1987 yılında Muş Meslek Yüksekokulu, 1989 yılında Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 1992 yılında Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Keban Süleyman DEMIREL Meslek Yüksekokulu kurulmuştur. Bunları 1995 Yılında Maden Meslek Yüksekokulu ile Sivrice Meslek Yüksekokulu, 1996 yılında Kemaliye Hacı Ali Akın Meslek Yüksekokulu, 1997 yılında Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Elazığ Sağlık Yüksekokulunun kuruluşları takip etmiştir. Muş Malazgirt Alparslan Meslek Yüksekokulu’nun 2001–2002 yılında eğitim öğretime açılmasıyla birlikte yüksekokul sayısı 13’e ulaşmıştır. 2001–2002 Eğitim - Öğretim Yılında öğrenci alımına başlayan Devlet Konservatuarı, 2004–2005 Eğitim - Öğretim yılında ilk mezunlarını vermiştir.

FIRAT ÜNÜVERSİTESİ NİN BUGÜNÜ:Üniversitemiz, Rektörlük ve Mühendislik Fakültesi Kampüsleri ile birlikte on üniteden oluşmaktadır. Rektörlük Kampüsü, hazine adına tapulu ve üniversitemize tahsili 881.872 m2’lik alan ile kamulaştırılarak, üniversitemiz adına tescil edilen 532.522 m2 olmak üzere toplam 1.414.394. m2 Mühendislik Fakültesi Kampüsü ise hazine adına tapulu ve Üniversitemize tahsisli 626.092 m2 yüzölçümündeki alanlar üzerine kurulmuşlardır.

Üniversitemize bağlı Araştırma ve Uygulama Çiftliği iki ünite halinde; Kesik Köprü’de 6.694.969 m2 ve Yurtbaşı’nda 418.732 m2 yüzölçümündeki arazi üzerine faaliyetlerine devam etmektedir. Sivrice Cevizdere’de ise 4.285 m2’lik Üniversitemiz Eğitim ve Dinlenme Tesisleri kurulmuştur. Harmantepe-Cip Barajı’nda 15.700 m2 yüzölçümündeki arazi üzerine, Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesi’ne bağlı Su Ürünleri Tesisleri bulunmaktadır. Üniversitemize bağlı Bingöl Meslek Yüksekokulu 125.000 m2, Tunceli Meslek Yüksekokulu 27.960 m2, Muş Meslek Yüksekokulu 11.329 m2 ve Kemaliye H. Ali AKIN Meslek Yüksekokulu 1596 m2 yüzölçümündeki arazi üzerine kurulmuştur. Üniversitemiz Fırat Tıp Merkezi, 30.000 m2’lik bir alan üzerine kurulu olup 1998 yılında hizmete sunularak Elazığ’ın ve Doğu Anadolu Bölgesi’ne sağlık hizmeti vermektedir. Üniversitemiz de akademik ve idari personelimiz için toplam 304 daireden oluşan lojmanlarımız vardır. Mevcut lojmanların; 154 adedi Rektörlük, 150 adedi Mühendislik Kampüsündedir.

Üniversiteler; devlet, millet ve gençliğin birbirleriyle kaynaşıp bütünleştiği kurumlardır. Anayasamız başta olmak üzere Yükseköğretim Kanunu’nda üniversitelerimize çok önemli yetki ve sorumluluklar yüklemiş bulunmaktadır. Ülkemizin çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne çıkarılmasında gerekli olan aydın kadroların yetiştirilmesi, modern bilim ve teknolojinin ülkemizde geliştirilip yetiştirilmesi, mili kültürümüzün incelenmesi ve milli şuurun halkımıza kazandırılması gibi hususlar, bu sorumluluklar arasında sayılabilir.

Üniversitemiz, ülkemizin geleceğinde ve kalkınmasında önemli bir yeri bulunan, Doğu Anadolu Bölgesi’ne hizmet vermenin idraki içerisindedir. Cumhuriyet tarihine bakıldığı zaman bütün Cumhuriyet hükümlerinin sözü edilen bölgeye refah ve kalkınmanın nimetlerini getirmeyi hedef aldıkları görülür. “Türk Devleti’nin ülkesi ve Milleti ile bölünmez bir bütün olarak refah ve mutluluğunu artırmak amacıyla; ekonomik, sosyal, kültürel kalkınmasına katkıda bulunacak ve hızlandıracak programlar uygulamak” görevi üniversitelerimize verilmiştir. Bu görevin yerine getirilmesinde, öğrencilerimizi Atatürk Ilkeleri doğrultusunda eğitmek, Atatürk Inkılaplarını, onların hayat felsefesi haline getirmek ve Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen aydınlar olarak yetiştirmek gibi hususlar hedeflerimiz arasındadır. Bunun yanında Türk Kültür ve Medeniyeti’ni, yapılan ilmi araştırmalar ve yürütülen kültür faaliyetleri ile halkımızın istifadesine sunmak temel amaçlarımız arasındadır. Ülkemizin ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin kalkınmasında; fen, mühendislik, uygulamalı bilimler, sağlık, tarım ve hayvancılık bakımından büyük faydalar sağlamaktadır. Üniversitemizin, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nda ifadesini bulan ana görevleri arasında yer alan hususları şöyle sıralamak mümkündür. % Ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora, tıp alanında uzmanlık seviyesinde öğretim yapmak. % Atatürk ilke ve Inkılapları doğrultusunda Atatürk milliyetçiliğine bağlı, bilim anlayışı kuvvetli, milli tarih şuuruna sahip örf ve adetlerimize bağlı milli birlik ve beraberliğimizi kuvvetlendirici ruh ve irade gücüne sahip öğrenciler yetiştirmek. % Ülkemizi yakından ilgilendiren konular başta olmak üzere, bilimsel ve teknik çözümlere katkıda bulunup, araştırma ve uygulamaları bu yönde derinleştirerek; diğer ülkelerle işbirliği yapmak. % Araştırma ve incelemelerin sonuçlarını gösteren bilim ve tekniğin ilerlemesine katkıda bulunan yayınlar yapmak. % Türk milletinin genel kültür seviyesini yükseltici, aydınlatıcı ilmi çalışmalar yapmak. % Hükümetimiz ve diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde eğitim ve öğretim ile araştırma ve inceleme sonuçlarını ülkemiz ve dünya kamuoyunun istifadesine sunmak. % Hükümetimizin isteyeceği her türlü araştırma ve incelemeyi yapmak. Diğer taraftan bölgesel kalkınmanın sağlanmasına etkili olacak tarzda, kamu kesiminin, sanayinin, tarım ve hizmet sektörleri ile bölge halkının diğer ihtiyaçları doğrultusunda gerekli araştırma, incelemeler yapmaktadır. Yapmış olduğu bu araştırma ve incelemeleri bölgenin istifadesine sunmak ve kalkınmasında öncülük görevini yerine getirecek kalifiye insan gücü ihtiyacını karşılamaya çalışmanın yanı sıra, görev ve sorumluluklarını çok iyi bilen, yetenekli ve mutlu bir neslin yetişmesini sağlamak da, üniversitemizin önemli hedefleri arasındadır. Üniversitemiz, bütün bu hedefleri gerçekleştirmek için, aralarında Yükseköğretim Kurulu ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın da bulunduğu milli kuruluşlarımızın talep ve teklifleri doğrultusunda faaliyetlerini sürdürmekte ve ileriye dönük planlarını uygulamaktadır. Üniversitemiz; yerleşimi itibariyle, şehrin merkezine çok yakın bir konumdadır.

Öğrenciler ulaşım ihtiyaçlarını, yürüyerek, kolaylıkla sağlayabilmelerine rağmen, şehirle ulaşımı daha çabuk sağlayan imkanlar da, öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Üniversitemizde, bu amaç doğrultusunda, Elazığ Belediyesi’ne bağlı toplu taşım araçları, öğrenci yoğunluğuna göre her iki kampüse de seferler düzenleyip, bugün toplam mevcudu 17 bin 349’u bulan, öğrencilerimize ulaşım hizmeti vermektedir. Ayrıca, şehir merkezinden kampüs önüne kadar taşıma yapan minibüs hatları da vardır. Üniversitemiz yerleşim itibariyle, büyük bir alan içerisine yayılmıştır. Orman Bakanlığı’na bağlı Zafran Mesire Yeri tarafından ikiye bölünmüş, bir kampüs görüntüsündedir. Bu münasebetle öğrencilerimize gerek her iki kampüs arasında hızlı ulaşım imkanı sağlama, gerekse mühendislik kampüsü bünyesinde bulunan YURTKUR’a bağlı yurtlarda kalan öğrencilerimizin Rektörlük kampüsünde yer alan fakülte ya da yüksekokullara rahat ulaşım sağlamaları amacıyla, Rektörlüğümüz tarafından bu hatlara da servis araçları tahsis edilmiştir.

Üniversitemiz akademik ve idari personeliyle, öğrencilerine büyük kolaylıklar sağlayan bankacılık hizmetlerini de kampüs bünyesine taşımıştır. Bu münasebetle; Üniversitemiz Rektörlük Kampüsü’nde Ziraat Bankası ve Yapı Kredi Bankası tarafından açılan “Üniversite Şubeleri” ve bunun yanında, Ziraat Bankası, Iş Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Garanti Bankası’na ait ATM (Otomatik Para Çekme Makinesi) hizmet vermektedir. Üniversitemizde, öğrencilerimizin iletişim ve haberleşme olanakları son derece gelişmiştir. Mühendislik Kampüsü’nde yıllardan beri hizmet veren bir PTT hizmet şubesi öğrencilerimize günün her saatinde çok yönlü hizmet vermektedir. Üniversitemizde her fakülte, yüksekokul bünyesinde ve ayrıca öğrencilerimizin faydalandığı Üniversite Evi, kafeterya gibi bütün sosyal birimlerde, PTT tarafından ankesörlü telefon makineleri konulmuş; bu telefonlardan yurt içi ve yurt dışı görüşmeler kolaylıkla yapılabilmektedir. Mühendislik Kampüsü bitişiğinde ve şehir içinde bulunan Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile üniversiteye bağlı yurtlar dışında, Fırat Üniversitesi öğrencilerinin kalabileceği özel yurtlar da vardır.

Fırat Üniversitesi’nde bilgisayar ve bilgisayar ağlarının gelişmesiyle orantılı olarak bilişim hizmetleri de yaygınlaşmaya başlamıştır. Üniversitemiz, bu konuda çağdaş eğitim için her türlü yenilikleri bünyesine kazandırmaktadır. 1987’de EARN bağlantısına geçen 7 üniversiteden birisi olan Fırat Üniversitesi’nde bugün bilişim hizmetleri, artık yerini klasik yöntemler yerine, tamamen bilgisayar ve bilgisayar ağlarına bırakmış durumdadır. 4 Ekim 1998 gününden itibaren bütün birimlerimizde Internet bağlantısı yapılarak, öğretim elemanlarımızın ve öğrencilerimizin istifadesine sunulmuştur. Günümüzde bir lüks olmaktan çıkıp, temel ihtiyaç haline gelen bilgisayar ve internet işlemlerinde, üniversitemiz üzerine düşen görevi başarıyla yerine getirmektedir. Şu anda, öğrenci laboratuarında bulunanlar dahil olmak üzere yaklaşık 3000 adet bilgisayar, öğrenci ve personelimizin kullanımına sunulmuştur. Bu bilgisayarların tümü internete bağlı olup; bütün dünya ile aktif bağlantı durumundadır. Üniversitemizin, hemen hemen tüm bölümlerinde, öğrencilerin bilgisayar uygulamalarında kullanılmak üzere, yeterli sayıda bilgisayar mevcuttur. Bunun yanında, Rektörlük bünyesinde kurulan Enformatik Bölümü öğrenci laboratuvarları bulunmaktadır. Merkez kampüsümüzdeki 16 laboratuar ile diğer il ve ilçelerdeki fakülte ve yüksekokullarımızdaki 7 enformatik laboratuarından öğrencilerimiz istifade etmektedirler. Bilgi Işlem Merkezimiz’de, öğrenci ve personel için, 2 ayrı mail server ve diğer gerekli serverlar kurularak; hem personele hem de öğrencilere e-mail adresi, web alanı sağlanmakta ve diğer internet hizmetleri sunulmaktadır. Internet erişim hızımız, 155Mbps´lik alt yapıya sahip olup şu anda 100 Mbps olarak çalışmaktadır.

Elazığ Fırat Üniversitesi: Fakülteler
Eğitim Fakültesi
Fen Edebiyat Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
İletişim Fakültesi
Muş Eğitim Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Su Ürünleri Fakültesi
Teknik Eğitim Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Elazığ Fırat Üniversitesi: Enstitüler
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Elazığ Fırat Üniversitesi: Yüksek Okullar
Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu
Sağlık Yüksek Okulu

Elazığ Fırat Üniversitesi: Barınma
Elazığ Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Elazığ Öğrenci Yurdu ile Fırat Erkek Öğrenci Yurtlarında 1044 kız, 1397 erkek öğrenciye barınma imkanı sağlanıyor. Elazığ- Keban - Maden Erzincan- Kemaliye MYO’larında öğrenim gören öğrenciler için üniversiteye ait yurtlar bulunuyor.

Elazığ Fırat Üniversitesi: İletişim

Fırat üniversitesi Posta Kodu : 23119 ELAZIĞ/TÜRKİYE
Tel : +90 424 2370000
Fax : +90 424 2370080 (Öğrenci İşleri)
+90 424 2122717 (Rektörlük Özel Kalem)

Elazığ Fırat Üniversitesi: Burslar

Fırat Üniversitesinde eğitim gören öğrencilere FÜGEM tarafından her yıl 9 ay boyunca burs sağlanmaktadır. Ayrıca maddi durumu yetersiz olan öğrencilere ybir sefere mahsus olmak üzere maddi yardımda bulunulmaktadır.

Elazığ Fırat Üniversitesi: Ulaşım

Ulaşım yürüyerek çok rahat sağlanmaktadır. Belediye tarafından her iki kampüse de toplu taşıma araçlarıyla ulaşım mümkün.

Elazığ Fırat Üniversitesi: Sosyal Yaşam.

Öğrencilerin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına da cevap vermeye çalışan üniversitede bir kapalı spor salonu, bir çim saha, iki toprak saha, bir halı saha bir basketbol ve bir voleybol sahası bulunuyor. Ayrıcaüniversitede badmintondan atletizme, kayaktan masa tenisine kadar pek çok alanda öğrencilere spor imkanı tanıyan klüplerin yanısıra bilim kulüpleri, sağlık kulüpleri, kültür kulüpleri de bulunuyor.Üniversite bünyesinde çok sayıda spor sahası bulunmakta.
Kaynak:TUTAP

Moderatör tarafında düzenlendi:
Fırat Üniversitesi merkezde bulunan Rektörlük Kampüsünde başta Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik, Sosyal Bilimler, Fen Edebiyat gibi fakülteler, Mühendislik Kampüsünde Makine, İnşaat, Jeoloji, Elektrik-Elektronik Mühendislikleri, Mimarlık, İlahiyat gibi fakülteler, Kesikköprü Kampüsünde ise Sivil Havacılık, İletişim fakülteleri bulunmakla birlikte yakın zamanda bu kampüse 800 yataklı yeni bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi de kazandırılacaktır.

Son düzenleme:
Köklü bir geçmişe sahip olan Fırat Üniversitesi, eğitim-öğretim hizmetine zengin bir kültür hayatı bulunan Elazığ’da başlamıştır. Daha sonra Elazığ’ın ilçeleri başta olmak üzere, Bingöl, Muş ve Tunceli illeri ile Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde yükseköğretim kurumları açarak ve aynı zamanda lisansüstü faaliyetleri ile üniversitelere eleman yetiştirerek Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yükseköğretimin gelişimine önemli katkı sağlayan bir yükseköğretim kurumu haline gelmiştir.
Elazığ’da yükseköğretim, 1967 yılında açılan Yüksek Teknik Okul ile başlamıştır. Aynı yıl içerisinde Ankara Üniversitesi Senatosunun Elazığ’da Veteriner Fakültesinin kurulmasını öngören kararı, Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmıştır. Yüksek Teknik Okul,1969 yılında Elazığ Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (EDMMA)’ne dönüştürülmüş, Veteriner Fakültesi de 1970 yılında Ankara Üniversitesine bağlı olarak eğitim-öğretime başlamıştır.
Elazığ’daki yükseköğretim kurumları, 11 Nisan 1975’de “Fırat Üniversitesi” adıyla tek bir çatı altında toplanmış ve Veteriner Fakültesi, Fen Fakültesi ve Edebiyat Fakültelerinden oluşan bir yapı çerçevesinde faaliyete başlamıştır. EDMMA ise Mühendislik Fakültesine dönüştürülerek, 1982 yılında kurulan Tıp Fakültesi ile birlikte Üniversite bünyesinde yer almıştır.
Fırat Üniversitesine bağlı olarak kurulmuş olan fakülte, enstitü, yüksekokul ve meslek yüksekokullarının kuruluş yılları ve isimleri şöyledir:
1967 : Yüksek Teknik Okul
1967 : Veteriner Fakültesi
1969 : EDMMA (Yüksek Teknik Okul yerine)
1975 : Fen Fakültesi
1975 : Edebiyat Fakültesi
1975 : Fırat Üniversitesinin Kuruluşu (Veteriner, Fen ve Edebiyat Fak. ile)
1982 : Mühendislik Fakültesi (EDMMA yerine)
1982 : Tıp Fakültesi
1982 : Teknik Eğitim Fakültesi
1982 : Su Ürünleri Yüksekokulu (1992 Yılında Su Ürünleri Fakültesi’ne Dönüştürüldü.)
1983 : Fen Bilimleri Enstitüsü
1983 : Sağlık Bilimleri Enstitüsü
1983 : Sosyal Bilimler Enstitüsü
1983 : Bingöl MYO
1983 : Tunceli MYO
1983 : Elazığ MYO
1987 : Bingöl Hayvan Sağlığı Yüksekokulu
1987 : Muş MYO
1990 : Sağlık Hizmetleri MYO
1990 : Sosyal Bilimler MYO
1992 : Teknik Bilimler MYO (Elazığ MYO yerine)
1992 : Keban Süleyman Demirel MYO
1993 : İlahiyat Fakültesi
1995 : Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Maden MYO (Maden MYO yerine)
1995 : Sivrice MYO
1996 : Elazığ Sağlık Yüksekokulu
1996 : Kemaliye Hacı Ali Akın MYO
1997 : Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
1997 : Devlet Konservatuvarı
1997 : Eğitim Fakültesi
1997 : İletişim Fakültesi
1998 : Muş Eğitim Fakültesi
2001 : Muş Malazgirt MYO
2006 : Bingöl Ziraat Fakültesi
2006 : Tunceli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
2008 : Bingöl MYO, Bingöl Ziraat Fakültesi ve Bingöl Hayvan Sağlığı Yüksekokulu, Bingöl Üniversitesine devredildi
2008 : Kemaliye Hacı Ali Akın MYO, Erzincan Üniversitesine devredildi
2008 : Muş MYO, Muş Eğitim Fakültesi ve Malazgirt MYO, Muş Üniversitesine devredildi
2008 : Tunceli MYO ile Tunceli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Tunceli Üniversitesine devredildi
2009 : İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
2009 : Teknoloji Fakültesi (Teknik Eğitim Fakültesi kapatıldı)
2011 : Fen Fakültesi ile İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi (Fen-Edebiyat Fakültesi kapatıldı)
2010 : Karakoçan MYO
2010 : Kovancılar MYO
2011 : Eğitim Bilimleri Enstitüsü
2011 : Mimarlık Fakültesi
2011 : Baskil MYO
2011 : Yabancı Diller Yüksekokulu
2013 : Diş Hekimliği Fakültesi
2014 : Spor Bilimleri Fakültesi (Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu yerine)
2014 : Sivil Havacılık Yüksekokulu
2015 : Sağlık Bilimleri Fakültesi (Elazığ Sağlık Yüksekokulu yerine).
2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı itibariyle Fırat Üniversitesi bünyesinde;
16 Fakülte,
2 Yüksekokul,
1 Devlet Konservatuvarı,
9 Meslek Yüksekokulu,
4 Enstitü,
24 Araştırma Merkezi bulunmakta ve üniversitemiz; 9.523 önlisans, 30.803 lisans ve 5.339 lisansüstü olmak üzere toplam 45.665 öğrenci 1.862 akademik, 1.511 idari personel ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.
Kaynak:firat.edu.tr

Türk Bilim Adamı Ürettiği Cihazla ABD’li Teknoloji Devine Rakip Oldu​

Fırat Üniversitesi (FÜ) Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu, ithal cihazlara alternatif olarak ilk defa yerli ‘Nanoteknolojik Kuantum Verım/Ipce’ cihazı üretti. Bu sistemin şu anda ülkede üretilmediğini dile getiren Yakuphanoğlu, dünyadaki en güçlü rakibin ise Amerikalı bir firma olduğunu ifade etti.

Fırat Teknokent’te kurduğu Fytronix Yüksek Teknoloji şirketinde teknolojik ürün geliştiren FÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu’nun çalışmaları ilgi odağı olurken, ürettiği cihazlar birçok ülkeye ihraç edildi.

Gelişen teknolojiyi takip eden Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu, foto sensörlerin elektriksel özelliklerini analiz etmede kullanılan bir sistem üretmek ve geliştirmek için Ar-Ge çalışmasına başladı. Prof. Dr. Yakuphanoğlu, ekibiyle birlikte 2 yıllık çalışmanın ardından yüksek teknoloji üretiminde kullanılan ‘Nanoteknolojik Kuantum Verım/Ipce’ cihazını üretti. Yakuphanoğlu, ürettiği cihazın ilk ihracatını Hindistan’a yaptı.

AW162266_01.jpg

“BU SİSTEM ŞU ANDA ÜLKEMİZDE ÜRETİLMEMEKTEDİR”

Cihaz hakkında bilgi veren Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu, “Yapmış olduğumuz bu sistem; özellikle güneş pillerinin, fotonik aygıtların ve foto sensörlerin elektriksel özelliklerini analiz etmede kullanılan bir sistem. Bu sistemle herhangi bir güneş pilinin, foto sensörün, foto diyotun elektriksel özellikleri, fotovoltaik özellikleri ve iletkenlik özellikleri çok kolaylıkla analiz edilebiliyor. Cihaz, yeni üretilen bir güneş pilinin, bir fotodiyotun veya fotosensörün foton tepki özelliğini dalga boyuna bağlı olarak foto akım ve iletkenliklerini ölçer. Bu sistemle özellikle yüksek teknolojik uygulamalarda kullanıldığında üretilen aygıtın hangi dalga boyuna cevap vereceğini test ediyorsunuz. Bu sistem şu anda ülkemizde üretilmemekte. Dünyadaki en güçlü rakip, Amerika’da bir firma" dedi.

Cihaz üretiminde özellikle optik ve fotonik alanda yüksek teknoloji bilgisi gerektiğini ifade eden Yakuphanoğlu, “Bu cihaz, dünyanın en kompleks cihazlarından biri. Bunun üretimi için de elektro-optik ve fotonik teknolojisinin iyi bilinmesi gerekiyor. Biz bu sistemi özellikle optoelektronik ve fotonik aygıtlar üreten şirketler, üniversitede çalışan bilim insanları, AR-GE yapan şirketler ve üretim yapan diğer firmalar için ürettik. Bu cihazı ülkemizde üretim yapan firmalar, üniversiteler, AR-GE şirketleri yurtdışından satın alıyorlar. Şu anda ülkemizde ileri teknoloji ürünü üretmek istiyorsak, üretimimizde ve araştırmalarımıza da ileri teknoloji ürünlerini analiz eden sistemlere ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

AW162266_02.jpg

“GÜNEŞ PİLİ UYGULAMALARINDA KULLANILABİLİR”

Cihazın kullanıldığı alanlar hakkında bilgi veren Yakuphanoğlu, “Mevcut kullandığımız sistem özellikle güneş pili uygulamalarında kullanılabilir. Bir güneş pili üreteceğiniz zaman güneş pilinin veya foto diyotun güneşe vereceği tepkiyi analiz etmek istiyorsanız kesinlikle bu cihazın yardımıyla bütün analizleri yapmak zorundasınız. Bu cihaz fotovoltaik ve opto elektronik uygulamalarında kullanılabilir. Biz bu sistemi yeni teknoloji ile ürettik ve ilk olarak bu ürünü şu anda yurtdışına gönderiyoruz. Cihazın gittiği ülke ise Hindistan. Bu cihazlar özellikle yüksek teknolojiyi geliştiren ülkelerde üretilmekte. Şu ana kadar üretmiş olduğumuz 35’inci cihaz. Biz bu cihazları hem ülkemizdeki bilim insanlarının ve özel şirketlerin hizmetine hem de yurtdışında farklı ülkelerdeki üniversitelerin hizmetine sunmaktayız. Yurtdışında ileri teknoloji üreten şirketler bile bizim bu cihazlarımızı alıp, kendi ülkelerinde AR-GE ürünleri geliştirip teknolojiye katkı sağlamaktadırlar” diye konuştu.

AW162266_03.jpg

AW162266_04.jpg

AW162266_05.jpg

AW162266_06.jpg

AW162266_07.jpg

Bilim insanımızı tebrik ediyorum, gurur verici.
Kaynak: Elazığ En Son Haber

Fırat Üniversitesi Türkiye Birincisi Oldu​

Fırat Üniversitesi “TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı” sonuçlarına göre Türkiye’de en çok proje hazırlayan ve en çok projesi desteklenmeye hak kazanan Üniversite oldu.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen “2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı” 2023/2 dönemi kapsamında yapılan başvuruların destek sonuçları açıklandı.

Açıklanan sonuçlara göre Fırat Üniversitesi bir tarihi başarıya daha imza atarak projesi en fazla kabul edilen Üniversite oldu.

Fırat Üniversitesi öğrencileri ve danışman hocaları tarafından 2209-a programına sunulan proje sonuçlarına göre Fırat Üniversitesi 2022 yılında Türkiye’de 7’nci olurken, 2023 yılında 4’üncü sıraya yükselmişti. Başarıya emin adımlarla ilerleyen Fırat Üniversitesi bugün açıklanan 2023/2 dönemi sonuçlarına göre Türkiye 1’incisi oldu. Fırat Üniversitesi tarafından 785 proje başvurusu yapıldı. Yapılan başvurulardan 403’ü destek almaya hak kazandı. Fırat Üniversitesi bu rakamlarla tarihinin en çok 2209-A projesinin hazırlanıp kabul edildiği dönemi yaşadı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, “Ülkemizin önemli bir marka değeri olan Fırat Üniversitemiz, açıklanan TÜBİTAK 2209-A programı sonuçlarına göre yine kendisine yakışanı yapmış ve Türkiye birinciliği elde etmiştir. Artık devler liginde yer alan Üniversitemiz Türkiye’nin en iyileriyle yarışırken birçok alanda yarıştan birinci çıkmaktadır. Açıklanan TÜBİTAK 2209-A programı sonuçları göstermektedir ki Fırat Üniversitesi diğer akademik alanlarda olduğu gibi proje fikri oluşturma, hazırlama ve yürütme konusunda da büyük bir başarıya imza atmıştır. Açıklanan sonuçlar, ilgili alanda Üniversitemiz tarihinin en iyi sonuçlarıdır. Bu aşamaya gelmek için süreç içerisinde yoğun gayretlerimiz oldu. Öğrencilerimize sürekli proje hazırlama eğitimleri vererek onları proje hazırlamaya teşvik ettik. Akademisyenlerimize de mutlaka öğrencilerimize destek olmaları gerektiğini bildirdik. Sonuç itibariyle geçen yıl ortaya koyduğumuz hedefe bu yıl ulaştık ve Türkiye birincisi olduk. Bu başarıya ulaşmada dirseklerini çürütürcesine çalışan Ülkemizin geleceği Üniversitemizin kıymetli ve değerli öğrencilerine yürekten teşekkür ediyorum. Onlara danışmanlık yapan değerli akademisyenlerimizi de kutluyorum. Üniversitemize ve şehrimize hayırlı olsun” dedi. Kaynak:

Son düzenleme:
Fırat Teknokent’te kurduğu Fytronix Elektronik Teknolojileri şirketinde teknolojik ürün geliştiren FÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu’nun çalışmaları dünyada ilgi odağı olurken, ürettiği cihazlar 10’dan fazla ülkeye ihraç edildi. Gelişen teknolojiyi takip eden Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu, AR-GE çalışmalarını başarıyla sürdürüyor. Nanoteknolojik ürün ihracatı yapan Prof. Dr. Yakuphanoğlu, yerli kimyasal malzemelerin üretilmesi gerektiğini belirtirken, savunma sanayinde farklı teknolojiler kullanarak, nano-enerji malzemeler üreten cihazlar geliştirdi. Yakuphanoğlu, bilim dünyasının ‘yüzyılın teknolojik malzemesi’ olarak tanımladığı ve fiyatına paha biçilemeyen nano-enerjik grafeni ilk kez yerli ürün olarak üretti. Nano-enerjetik malzemeler, geleneksel mikron boyutlu malzemelerle ulaşılamayan üstün enerji yoğunluğuna ve reaksiyon hızlarına sahip malzeme olarak tanımlayan Yakuphanoğlu, nano-kompozit malzemeler, nano-termit olarak geliştirdiği bu sistemle birlikte, elde edilen ürün ateşlendiğinde 3 bin K’yi aşan adyabatik alev sıcaklıklarıyla kendi kendine yayılan ekzotermik reaksiyonlar üretebileceğini kaydetti.

Öte yandan, yüksek savunma sanayi teknolojileri için yüksek alev yayılma hızına sahip, ‘Reaktif Nanoenerjik Graphene (RNG)’ adını verdiği kimyasal malzeme üreten bilim adamı Yakuphanoğlu, savunma sanayinde dışa bağımlılıktan kurtulmanın şart olduğunu ve bunun için yerli kimyasal malzemelerin üretilmesi gerektiğini ve savunma sanayinde güçlü olmanın en önemli şartının farklı teknolojiler kullanılarak, nano-enerji malzemeler üretmek olduğunu belirtti.

‘‘Savunma sanayinde yeni nano-teknolojik ürünler üretmek istiyorsak, yerli ve milli imkanlarımızla bunları üretmek zorundayız’’

Geliştirdiği cihaz ve sistem hakkında bilgi veren Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu, ''Eğer bir ülke kendi savunma sanayisini geliştirmek istiyorsa öncelikle kendi ürününü yerli imkanlarla kendi ülkesinde üretmesi lazım. Herhangi bir savaş döneminde, anlaşmazlık durumunda bu malzemeler yurtdışından sağlanamaz. Dolayısıyla savunma sanayinde şuanda yaygın olarak bizim artık enerjik malzemeler kullanmamız lazım. Enerjik malzeme, kendi içerisindeki kimyasal enerjiyi depolayıp daha sonra dışarıdan bir etki ile patlayan malzemedir. Bu enerjik malzeme itici gazlardan da oluşabilir. Biz, savunma sanayinde yeni nano-teknolojik ürünler üretmek istiyorsak, kendi yerli ve milli imkanlarımızla bunları üretmek zorundayız” dedi.
Kaynak: Elazığ Hakimiyet Haber Gazetesi

Fırat Üniversitesi, Dünya Üniversiteleri Arasında İlk Bine Girmeyi Başardı​

Times Higher Education (THE) tarafından açıklanan 2024 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması’nda Fırat Üniversitesi dünya sıralamasında 801-1000 aralığında yer aldı.

Londra merkezli uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından altıncısı hazırlanan “2024 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması” açıklandı.

Araştırma kapsamında 125 ülkeden 2152 üniversitenin, bulundukları bölgelerde ve dünya ölçeğinde Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (Sustainable Development Goals-SDG) katkıları değerlendirildi

Değerlendirmede; araştırma, yönetim, sosyal yardım ve öğretim olmak üzere dört geniş alanda kapsamlı ve dengeli karşılaştırma sağlamak için dikkatle kalibre edilmiş göstergeler kullanıldı.

Dünyanın en etkili üniversitelerinin sıralandığı çalışmada, genel sıralamada 801-1000 bandında yer aldı.

Fırat Üniversitesi; “Nitelikli Eğitim” ve “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı” kategorilerinde dünya genelinde 201-300 aralığında, “Eşitsizliklerin azaltılması”, “İklim Eylemi”, “Sudaki Yaşam” ve ”Karasal Yaşam” alanlarında dünya genelinde 301-400 aralığında yer aldı.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, Fırat Üniversitesi’nin ilk defa 2023 yılında yer aldığı THE Etki Sıralaması’nda 2024 yılında da yer almanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek özellikle Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen alanlarda yapılan çalışmaların üniversite genelinde arttığını ifade etti. Rektör Prof. Dr. GÖKTAŞ, amaçlarının hedef odaklı çalışmalarla güncel konularda ve global sorunlara yönelik proje tabanlı faaliyetler gerçekleştirerek güncel sorunlara çözüm oluşturmak olduğunu söyledi. Sürece katkı sunan akademik ve idari personel ile öğrencilere teşekkür eden Prof. Dr. GÖKTAŞ ilerleyen dönemde dünya sıralamasında daha iyi bir konumda olmak için çalışmalarını arttıracaklarını ifade etti. Elazığ Son Haber

FÜ 3 Üniversiteden Biri Oldu​

Fırat Üniversitesi Türkiye’deki Üç Üniversiteden Biri Oldu

Fırat Üniversitesi 2024 yılında Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Türkiye’de koordinatör olmaya hak kazanan üç üniversiteden biri oldu.
Fırat Üniversitesi Dış İlişkiler Başkanlığı tarafından Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme Programı kapsamında hazırlanan “Res-Uni” isimli Merkezi Avrupa Birliği projesi, Brüksel’de bulunan Merkezi Ajans tarafından değerlendirilerek hibe almaya hak kazandı.

Bu kapsamda; Fırat Üniversitesi Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Türkiye’de koordinatör olmaya hak kazanan üç üniversiteden biri oldu. Toplam 6 ülkeden 9 farklı üniversitenin ortak olarak yer aldığı projede, Fırat Üniversitesi liderliğinde Batı Balkanlar Bölgesi’nde bulunan 8 farklı üniversiteye yönelik kapasite geliştirme çalışmaları gerçekleştirilecek.

FIRAT ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ALANDAKİ BAŞARISINI BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ​

Bu önemli başarı, Fırat Üniversitesi’nin uluslararası alandaki yetkinliğini ve işbirliği potansiyelini bir kez daha gösterdi. Fırat Üniversitesi’nin koordinatör olduğu projede; Galatasaray Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Nişantaşı Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi ortak üniversiteler arasında yer aldı.

FIRAT ÜNİVERSİTESİNİN BÖLGESEL VE ULUSLARARASI DÜZEYDE ETKİSİ ARTACAK​

Fırat Üniversitesi proje kapsamında, yükseköğretim kurumlarının kapasitelerini artırmayı, öğretim ve öğrenim süreçlerini iyileştirmeyi ve uluslararası işbirliklerini güçlendirmeyi amaçlayan çeşitli faaliyetler yürütecek. Proje kapsamında, akademik personelin ve öğrencilerin hareketliliği desteklenecek, müfredat modernizasyonu yapılacak ve yenilikçi eğitim yöntemleri geliştirilecek. Bu sayede, Fırat Üniversitesi’nin bölgesel ve uluslararası düzeyde etkisi artacak ve yükseköğretim alanında önemli katkılar sağlayacak.

RPOF. DR. GÖKTAŞ: ÜNİVERSİTEMİZ ADINA GURUR VERİCİ BİR BAŞARI​

Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, “Uluslararası işbirliklerini ve projeleri oldukça önemsiyoruz. Yurt içindeki başarısını ispatlayan üniversitemiz artık dünya üniversiteleriyle yarışır duruma geldi. Dünyadaki ilk bin üniversite arasında yer alan üniversitemizle ilgili gelecek süreçteki hedefimiz Üniversitemizi dünyadaki ilk 500 üniversite arasına yerleştirmeyi başarmak olacak. Bu süreçte üniversitemizin uluslararası alandaki görünürlüğü de oldukça önemli. Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Türkiye’de koordinatör olmaya hak kazanan üç üniversiteden biri olmamız Üniversitemiz adına gurur verici bir başarı. Elde ettiğimiz bu başarılarla ve uluslararası işbirliklerimizle hedeflerimize emin adımlarla ilerleyeceğiz. Yükseköğretimde Kapasite Geliştirme Programı sürecini yakından takip eden başta Dış İlişkiler Birimimiz olmak üzere emeği geçen tüm akademisyenlerimize, idari personellerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.
GÜNIŞIĞI GAZETESİ

Konu görüntüleyen kullanıcılar