Elazığ - Harput Dini İhtisas Eğitim Merkezi

El-Azizli

Paylaşımcı Üye
Elazığ’a ilk Eğitim Merkezi, Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Süleyman ATEŞ ve Başkan Yardımcısı Mustafa TÜRKGÜLÜ hocamızın gayretleriyle 1976 yılında Site İş Hanı’nda açılmış ve 1978 yılı Nisan ayında kapatılmıştır. Bu dönemde Eğitim Merkezi Müdürlüğünü vekâleten eski Elazığ Merkez Vaizi Cemaleddin EMİROĞLU yürütmüştür. Daha sonra yine Prof. Dr. Süleyman ATEŞ’ in Başkan ve Mustafa TÜRKGÜLÜ’nün Başkan Yardımcısı olduğu dönemde bütçeden yatırım ödeneği çıkartılarak planlaması da Eğitim Merkezi unvanıyla olmak üzere bugünkü Eğitim Merkezimiz; Harput gibi ünü Türkiye’mizi aşkın tarihi mekâna yapılmıştır. Bölgemizin din görevlileri ile ilçe müftülerinin kurs ve seminer gördükleri Elazığ Harput Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz, 1982 Şubatında dönemin Diyanet İşleri Başkanı Dr. Tayyar ALTIKULAÇ ve Din Eğitimi Dairesi Başkanı Şükrü ÖZTÜRK’ün de katılımlarıyla ilçe müftüleri seminerine ev sahipliği yaparak ilk eğitimine başlamıştır. Bu güne kadar 16.365 görevlimiz kurs, seminer gibi çalışmalarını Eğitim merkezimizde yapmıştır. Bunlardan 96 kurstan 17.595 İmam Hatibimiz Hizmet içi ile Hazırlayıcı Eğitim, 3 kursumuzdan 310 ilçe müftümüzün seminer çalışması, 8 kursumuzdan 1465 görevlimiz hac semineri, 1 kursumuzdan 25 görevlimiz güzel konuşma ile diksiyon dersi, 2 kursumuzdan 176 görevlimiz Vaiz ve Vaizelerin Görevde Yükselme eğitim kursu, 4 kursumuzdan 96 İmam-Hatibimiz Tashih-i Huruf (Ezanı ve Kur’an-ı Kerimi güzel okuma) kursu ve 1 kursumuzdan da 108 görevlimiz bilgisayar derslerine katılmıştır. Artık uygulama ve çalışmalarımız diğer eğitim merkezlerimize örnek olacak duruma gelmiştir. Eğitim Merkezimiz Diyanet İşleri Başkanlığı Din Eğitimi Dairesi Başkanlığı’na bağlı bir kuruluş olup, İl Müftülüğü ile koordineli olarak çalışmakta, Kutlu Doğum çalışmaları, vaazlar ve diğer programlarına katkı sağlamaktadır. Eğitim faaliyetlerinin yürütülmesinde İl Müftülüğü ve İlahiyat Fakültesinden yararlanmaktadır. Eğitim Merkezimiz, 100 kişi yatılı olarak eğitim hizmeti verebilecek kapasitededir. Aday imam-hatiplerin temel ve hazırlayıcı eğitimleri, imam-hatiplerin hizmet içi eğitimleri, hac seminerleri, Başkanlığımız memurlarına bilgisayar kursları ve ilçe müftüleri seminerleri yapılmaktadır. Eğitim Merkezinde kursiyerlere Ezanı ve Kur’an-ı Kerimi güzel okuma, Kur’an Okuma ve Tecvid Bilgisi, Kur’an Yorumu ve Tefsiri, Din-Bilim, Kültür, Ahlak ve İman Esasları, Hadis İlmi ve Siyer, Fıkıh Bilgisi, Diğer Dinler ve İnanç Esasları, İmamlık ve Müezzinlik Becerisi, Din Hizmetlerinde İletişim ve Rehberlik Bilgisi, Hutbe, Vaaz Hazırlama ve Sunma Becerisi, Yaygın ve Yetişkin Din Eğitim Bilgisi ile Başkanlık Mevzuatı gibi dersler okutulmaktadır. Kültürel ve sosyal faaliyetlere de iştirak edilmekte, voleybol turnuvaları düzenlenerek kursiyerlerin moralize edilmesi sağlanmaktadır. Gezi programları tertip edilerek çevrenin tarihi, kültürel ve sosyal tanıtımı yapılmaktadır.
Kaynak: Eğitim Merkezi Sitesi

IMG_20240221_131602

IMG_20240221_131551

Ekli dosyalar

• IMG_20240221_131557.jpg
    IMG_20240221_131557.jpg
    324.6 KB · Görüntüleme: 0

Konu görüntüleyen kullanıcılar