Farabi Değişim Programı

Emir

Moderatör
Moderatör
Farabi Değişim Programı, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyindeki öğrencilerin ve öğretim üyelerinin karşılıklı protokollerle değişimine izin veren bir programdır. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından finanse edilir.

Programın Amaçları:
  • Farklı üniversitelerde eğitim alma ve yeni deneyimler kazanma imkanı sunarak öğrenci ve öğretim üyelerinin akademik ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak
  • Türkiye’deki yükseköğretim kurumları arasındaki işbirliğini ve koordinasyonu artırmak
  • Farklı disiplinler ve kültürler arasında bilgi ve deneyim alışverişini teşvik etmek
Programa Kimler Katılabilir?
  • Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde öğrenim gören öğrenciler
  • Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında çalışan öğretim üyeleri
Başvuru Süreci:
  • Farabi Değişim Programı’na başvuru, her üniversitenin kendi prosedürlerine göre yapılmaktadır. Genellikle, başvuru için aşağıdaki belgelerin hazırlanması gerekir:
    • Başvuru formu
    • Akademik transkript
    • Dil yeterlilik belgesi (genellikle İngilizce veya programın yapılacağı dilde)
    • Motivasyon mektubu
    • Referans mektubu
    • Kabul belgesi (değişim yapılacak üniversiteden)
Programın Süresi:
  • Farabi Değişim Programı kapsamında öğrenci ve öğretim üyeleri, bir veya iki sömestr boyunca başka bir üniversitede eğitim alabilir veya öğretim görevi yapabilir.
Programın Burs İmkanları:
  • Farabi Değişim Programı’na katılan öğrencilere burs imkanı sunulmaktadır. Burs miktarı, öğrencinin gideceği ülkeye ve eğitim süresine göre değişiklik göstermektedir.
Daha Fazla Bilgi:
  • YÖK Farabi Değişim Programı web sitesi:

Konu görüntüleyen kullanıcılar