Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYH)

Emir

Moderatör
Moderatör
Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYH) , bir ülkedeki tüm ekonomik faaliyetlerin parasal bir ölçüsüdür. Belirli bir dönemde (genellikle bir yıl) üretilen ve satılan tüm nihai mal ve hizmetlerin piyasa değerini temsil eder. GSYH, bir ülkenin ekonomik büyüklüğünü ve refah düzeyini ölçmek için kullanılan en önemli göstergelerden biridir.

GSYH’nın Hesaplanması:

GSYH, üç farklı yöntemle hesaplanabilir:
  • Harcama Yöntemi: Bu yöntem, hanelerin tüketim harcamalarını, firmaların yatırımlarını, devlet harcamalarını ve net ihracatı (ihracat - ithalat) toplayarak GSYH’yı hesaplar.
  • Gelir Yöntemi: Bu yöntem, ücretleri, kira gelirlerini, faiz gelirlerini ve kârları toplayarak GSYH’yı hesaplar.
  • Üretim Yöntemi: Bu yöntem, bir ülkedeki tüm üretim sektörlerinin katma değerlerini toplayarak GSYH’yı hesaplar.
GSYH’nın Önemi:

GSYH, bir ülkenin ekonomik performansını değerlendirmek için kullanılan önemli bir göstergedir. GSYH’nın artması, ekonominin büyüdüğü ve insanların daha fazla mal ve hizmet ürettiği anlamına gelir. GSYH’nın azalması ise ekonominin küçüldüğü ve insanların daha az mal ve hizmet ürettiği anlamına gelir.

GSYH, ayrıca kişi başına düşen GSYH gibi diğer göstergelerle birlikte kullanılarak bir ülkenin refah düzeyini ölçmek için de kullanılabilir. Kişi başına düşen GSYH, bir ülkedeki ortalama geliri gösterir.

GSYH’nın Sınırlılıkları:

GSYH, bir ülkenin ekonomik refahının tek bir ölçüsü değildir. GSYH, gayri resmi sektördeki ekonomik faaliyetleri ve ev işlerini hesaba katmaz. Ayrıca, GSYH, çevre kirliliği gibi ekonomik olmayan faktörleri de hesaba katmaz.

Konu görüntüleyen kullanıcılar