Güreş Sporu

crypton

Paylaşımcı Üye
Bu başlıkta Güreş sporu.ile ilgili haberleri ve görüşlerimizi paylaşabiliriz.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Rafet

Milli güreşçiler, Avrupa Şampiyonası hazırlıklarını sürdürüyor​

Türkiye Güreş Federasyonu (TGF) Başkanı Şeref Eroğlu ve Grekoromen Milli Takımı sporcularıyla teknik heyeti, Romanya’nın başkenti Bükreş’te 12-18 Şubat tarihlerinde düzenlenecek Avrupa Şampiyonası öncesinde basın mensuplarıyla bir araya geldi.​

05.02.2024-İstanbul

Milli güreşçiler, Avrupa Şampiyonası hazırlıklarını sürdürüyor

Türkiye Güreş Federasyonunun Sarıyer’deki kamp merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Şeref Eroğlu, “Şampiyonaya sayılı günler kaldı. Türk güreşi olarak bizim sıramız geldi. Avrupa Şampiyonası bizim için bir amaç değil araç. Bu Avrupa Şampiyonası’nda derece yapan sporcular kota almayacak. İlk hedefimiz Azerbaycan’da nisan ayında yapılacak kota müsabakası. Orada final yapan sporcular, Paris Olimpiyatları’na gitmeye hak kazanacak. 9 Mayıs’ta İstanbul’da Dünya Kalifikasyon Turnuvası yapılacak. Bundan dolayı sayın bakana teşekkür ediyoruz. Orada toplam 36 kota dağıtılacak. İstanbul’la birlikte olimpiyat yolculuğu başlayacak. Biz her sıklette iddialıyız.” diye konuştu.

Kariyerinde 12 Avrupa şampiyonluğu bulunan Rıza Kayaalp’in 13. zaferini kazanarak rekor kıracağına inandığını vurgulayan Eroğlu, “Avrupa güreş tarihinde Rus güreşçi Aleksandr Karelin’le Rıza 12 Avrupa şampiyonluğuyla zirvedeler. Rıza da ‘13. şampiyonluğu kazanıp tarihi yeniden yazmak istiyorum’ diyor. Kendisine inancımız tamdır. 12 kere şampiyon olan 13’üncüyü de olur. Kendisi ve Türk güreşi için yeni bir rekor. 5 dünya şampiyonluğuyla Rıza Cumhuriyet tarihinde büyüklerde en çok şampiyonluk kazanan sporcumuz. Rıza’yı 3 dünya şampiyonluğuyla Taha takip ediyor. Bütün rekorlar kırılmak için vardır. Şampiyon kardeşlerimiz vazgeçmedikleri için bu rekorlara sahipler. Umarım Avrupa Şampiyonası’nda yeni bir başarı hikayesiyle karşınızda olacağız.” ifadelerini kullandı.

2024%2F02%2Fgures5-1.jpg

“Türk güreşinde yeni Rızalara, yeni Tahalara ihtiyaç var”​

Güreşte bir sistem kurduklarını dile getiren Eroğlu, “Göreve geldiğimizden beri yeni hikayeler yazmış, yeni başarılar kazanmış bir ekibiz. Bunu tek başıma başarmadım. Yönetimle, güreşçilerimizle, antrenörlerimizle birlikte başardık. Kişilerin kazandığı başarıdan çok sistemin kazandığı başarıya ihtiyaç var diyorduk. Bu sistemi kurduğumuzu düşünüyoruz. 2022 ve 2023’te 17’şer kez madalya kazandık. Rıza ve Taha’ya yüklenmiş bir Türk güreşi vardı, bu sorumluluğu takımın tümüne yaydık. Türk güreşinde yeni Rızalara, yeni Tahalara ihtiyaç var. 2022’de bu takım hem Avrupa hem dünya şampiyonu oldu.” şeklinde konuştu.

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları için Avrupa’nın en çok kotasına sahip olduklarını kaydeden Eroğlu, “Şu anda grekoromende 2 kotamız var. Ülke olarak 2 serbest erkek, 2 de kadınla birlikte toplam 6 kotamız bulunuyor. Avrupa’nın 1’inci, dünyanın 4’üncü kota kazanan ülkesiyiz. Azerbaycan’da bu sayının artacağına inanıyoruz.” dedi.

2024%2F02%2Fgures5-2.jpg

Milli takım antrenörü Nazmi Avluca ise şampiyonaya az bir sürenin kaldığını hatırlatarak, “Aralık’ta göreve geldik. Kısa süre içinde bir kamp yaptık. Daha önce beraber güreştiğim arkadaşlarla tecrübemizi yeni nesle aktarmaya çalışıyoruz. Bununla birlikte yeni madalyalar almak istiyoruz. Avrupa Şampiyonası olimpiyatlar için bir durak bizim için. Hedefimiz olimpiyat. Tam takım olimpiyatlara katılma hedefimiz var. Olimpiyatlarda da altın kazanmak istiyoruz. Güreş bizim ata sporumuz. Herkes bunun bilincinde. Altın madalya istiyoruz, altın için çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Rıza Kayaalp ise 13. şampiyonluğu için Avrupa Şampiyonası’nda mindere çıkacağına dikkati çekerek, “Benim için çok önemli bir şampiyona, 13. şampiyonluğumu kazanıp bir rekoru kırmak istiyorum. Geçen sene egale etmiştim bu sene de nasip olursa hedefim rekoru kırmak.” dedi.

• Beğen

Milli kadın güreşçilerin hedefi önce Avrupa sonra olimpiyat şampiyonluğu​

Dünya ve Avrupa şampiyonu milli güreşçiler Buse Tosun Çavuşoğlu ve Evin Demirhan Yavuz, Avrupa şampiyonası ve 2024 Paris Olimpiyatları’nda zirvede yer almak istiyor.​

10.02.2024-Bolu

Milli kadın güreşçilerin hedefi önce Avrupa sonra olimpiyat şampiyonluğu

Kadın Güreş Milli Takımı ile Bolu Gençlik ve Spor Müdürlüğü Aladağ Kamp Eğitim Merkezi’nde kamp yapan 28 yaşındaki Çavuşoğlu ile aynı yaştaki Yavuz, günde çift antrenman yaparak Romanya’nın başkenti Bükreş 12-18 Şubat’ta gerçekleştirilecek Avrupa şampiyonası için güç depoladı.

Kamp çalışmalarını tamamlayarak Avrupa şampiyonluğunu tekrarlamak hedefiyle Romanya’ya gitmeye hazırlanan Çavuşoğlu ve Yavuz, ardından olimpiyatlarda altın madalya kazanmaya odaklanacak.

Çavuşoğlu: “Tarih yazmak istiyoruz”​

Buse Tosun Çavuşoğlu, zor bir spor branşı olduğunu belirttiği güreşi 17 yıldır yaptığını söyledi.

Çavuşoğlu, kadın sporcular olarak zorluklara göğüs gerebilecek güçte olduklarını vurgulayarak, 2024’ün güreş için başarılı bir yıl olacağına inandığını kaydetti.

Avrupa Şampiyonasına sayılı günler kaldığını aktaran Çavuşoğlu, takım halinde büyük başarılara imza atarak yurda döneceklerini düşündüklerini dile getirdi.

Çavuşoğlu, 2022 yılında takım halinde Avrupa şampiyonu olduklarını hatırlatarak, “Zirvenin en üst basamağındaydık. Bunun devamını sürdürmek, tarih yazmak istiyoruz. Bütün sıkletlerde iddialıyız. Takım halinde Avrupa şampiyonluğu ve bireysel şampiyonluklar ümit ediyorum.” diye konuştu.

Olimpiyatların her sporcunun hayali olduğuna değinen Çavuşoğlu, “Artık zaman daraldı. Olimpiyatlar için çok heyecanlanıyorum. Kendimi kürsünün en üst basamağında, olimpiyat şampiyonu olarak hayal ediyorum. Adımı altın harflerle tarihe geçirmek itiyorum. Bütün gayem bu yönde.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, kota alacak sporcuların olduğunu, olimpiyatlarda 6 sıkletin hepsine katılacaklarına inandığını belirterek, azimli gördüğü sporcu arkadaşlarına güvendiğini, olimpiyatlarda hem takım hem de bireysel olarak zirveyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Yavuz: “Her yıl üzerine koyarak tarihi başarılara imza attık”​

Evin Demirhan Yavuz da Avrupa şampiyonasının son hazırlık kampını Bolu Gençlik ve Spor Müdürlüğü Aladağ Kamp Eğitim Merkezi’nde yaptıklarını söyledi.

Yavuz, 2008 yılında güreşe başladığını belirterek, “Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonalarında ülkemi temsil ettim. Avrupa ve dünya şampiyonu oldum.” dedi.

İyi bir takım olduklarını dile getiren Yavuz, “Her yıl üzerine koyarak tarihi başarılara imza attık. Bugün 2024 Avrupa kadrosunda da her sıklette iddialı isimlerimiz var. Bu takım 2020 yılında Avrupa Şampiyonu olmuş bir takım. Şimdi de yoğun bir tempoyla hazırladık.” diye konuştu.

Bu yılın olimpiyat yılı olduğunu hatırlatan Yavuz, “O yüzden çok daha iyi bir konsantrasyonla hazırlanıyoruz. Herkes çok iyi durumda. İnşallah Avrupa şampiyonasında tarihe imza atarak ikinci kez takım halinde şampiyonluğu getireceğiz.” ifadesini kullandı.

• Beğen
Tepkiler: Rafet ve Emir

Avrupa Güreş Şampiyonası Romanya’da başlıyor​

Başkent Bükreş’te yarın başlayacak organizasyonda 30 milli sporcu mindere çıkacak. Rıza Kayaalp altın madalya kazanması durumunda, 13. kez Avrupa şampiyonluğuna ulaşan ilk güreşçi olarak tarihe geçecek.​

11.02.2024-Ankara

Avrupa Güreş Şampiyonası Romanya'da başlıyor

2024 Avrupa Güreş Şampiyonası yarın Romanya’da başlayacak.

Başkent Bükreş’te 12-18 Şubat tarihlerinde düzenlenecek organizasyonda erkekler serbest stil, grekoromen ve kadınlarda toplam 30 milli sporcu mindere çıkacak.

2024 Paris Olimpiyatları öncesi düzenlenecek son Avrupa Şampiyonası’nda ilk olarak grekoromen stilde madalyalar sahiplerini bulacak.

Şampiyonanın ilk gününde grekoromen stil 55, 63, 77, 87 ve 130 kiloda elemeler, çeyrek ve yarı final müsabakaları yapılacak.

Türkiye’yi 55 kiloda Adem Burak Uzun, 63 kiloda Enes Başar, 77 kiloda Yunus Emre Başar, 87 kiloda Ali Cengiz, 130 kiloda ise Rıza Kayaalp temsil edecek.

Milli güreşçi Rıza, Romanya’da altın madalya kazanması durumunda, 13. kez Avrupa şampiyonluğuna ulaşan ilk güreşçi olarak tarihe geçecek.
  1. Avrupa şampiyonluğunu geçen yıl Hırvatistan’da elde eden Rıza, Rus Aleksandr Karelin’in rekoruna ortak olmuştu.
Milliler, son Avrupa Şampiyonası’nda 6 altın, 3 gümüş ve 8 bronz olmak üzere 17 madalya kazanmıştı.

Milli takım kadrosu​

2024 Avrupa Güreş Şampiyonası’nda mücadele edecek milli sporcular şunlar:

Grekoromen:

55 kilo: Adem Burak Uzun

60 kilo: Kerem Kamal

63 kilo: Enes Başar

67 kilo: Murat Fırat

72 kilo: Selçuk Can

77 kilo: Yunus Emre Başar

82 kilo: Alperen Berber

87 kilo: Ali Cengiz

97 kilo: Beytullah Kayışdağ

130 kilo: Rıza Kayaalp

Kadınlar:

50 kilo: Evin Demirhan Yavuz

53 kilo: Zeynep Yetgil

55 kilo: Tuba Demir

57 kilo: Elvira Kamaloğlu

59 kilo: Eda Tekin

62 kilo: Ebru Dağbaşı

65 kilo: Kadriye Aksoy

68 kilo: Buse Tosun Çavuşoğlu

72 kilo: Nesrin Baş

76 kilo: Yasemin Adar Yiğit

Erkekler serbest stil:

57 kilo: Muhammet Karavuş

61 kilo: Nebi Uzun

65 kilo: Abdullah Toprak

70 kilo: Haydar Yavuz

74 kilo: Soner Demirtaş

79 kilo Ramazan Sarı

86 kilo: Osman Göçen

92 kilo: Feyzullah Aktürk

97 kilo: İbrahim Çiftçi

125 kilo: Taha Akgül

• Beğen

Milli güreşçi Selçuk Can, Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazandı​

Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda milli sporcu Selçuk Can, grekoromen stil 72 kiloda altın madalya kazandı​

14.02.2024-Ankara

Milli güreşçi Selçuk Can, Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazandı

Başkent Bükreş’te gerçekleştirilen organizasyonda Selçuk Can, grekoromen stil 72 kilonun finalinde Azerbaycanlı Ulvi Ganizade’yle karşılaştı.

Rakibini 2-0 yenen 28 yaşındaki Selçuk Can, altın madalyanın sahibi oldu.

Aynı kiloda gümüş madalyayı Azerbaycanlı Ulvi Ganizade, bronz madalyaları ise organizasyona bireysel olarak katılan Narek Oganian ve Ukraynalı Parviz Nasibov elde etti.

Ayrıca grekoromen stil 67 kiloda Murat Fırat, Ermeni rakibi Slavik Galstyan’ı 5-4 yenerek bronz madalya kazanma başarısı gösterdi.

• Beğen

Avrupa Güreş Şampiyonası’nda kadınlarda üç milli güreşçi finale yükseldi​

Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda kadınlarda 50 kiloda Evin Demirhan Yavuz, 68 kiloda Buse Tosun Çavuşoğlu ve 76 kiloda Yasemin Adar Yiğit finale yükseldi.​

14.02.2024-Ankara

Avrupa Güreş Şampiyonası'nda kadınlarda üç milli güreşçi finale yükseldi

Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda kadınlarda üç milli güreşçi finale yükseldi.

Başkent Bükreş’te gerçekleştirilen organizasyonda, kadınlarda 50 kiloda Evin Demirhan Yavuz, 55 kiloda Tuba Demir, 59 kiloda Eda Tekin, 68 kiloda Buse Tosun Çavuşoğlu ve 76 kiloda Yasemin Adar Yiğit mindere çıktı.

Evin Demirhan Yavuz, 50 kilonun çeyrek finalinde Rumen Ana Maria Pirvu’yu 4-2, yarı finalde Bulgar Miglena Georgieva Selishka’yı 4-3 yenerek finale yükseldi.

Evin Demirhan Yavuz, yarın finalde Azerbaycanlı Mariya Stadnik’le karşılaşacak.

68 kiloda Buse Tosun Çavuşoğlu, çeyrek finalde organizasyona bireysel katılan Khanum Velieva’yı 4-1, yarı finalde Çekyalı Adela Hanzlickova’yı 10-9 yenerek finale çıkma başarısı gösterdi.

Buse Tosun Çavuşoğlu, yarın finalde Ukraynalı Tetiana Sova Rizhko’yla mücadele edecek.

Yasemin Adar Yiğit, 76 kilonun elemelerinde Bulgar Vanesa Stoyanova Georgieva’yı teknik üstünlükle, çeyrek finalde Pauline Denise Lecarpentier’i 7-3, yarı finalde de Macar Bernadett Nagy’yi tuşla yenerek finale yükseldi.

Yasemin Adar Yiğit, yarın finalde Ukraynalı Anastasiia Shustova’yla altın madalya mücadelesi verecek.

Öte yandan 55 kiloda Tuba Demir ile 59 kiloda Eda Tekin, organizasyona veda etti.

• Beğen

Milli sporcular Selçuk Can ve Alperen Berber, Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazandı​

Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda, milli sporcu Selçuk Can grekoromen stil 72 kiloda ve Alperen Berber grekoromen stil 82 kiloda altın madalya elde etti.​

14.02.2024-Ankara/İstanbul

Milli sporcular Selçuk Can ve Alperen Berber, Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazandı

Selçuk, grekoromen stil 72 kilo finalinde Azerbaycanlı Ganizade’yi 2-0 yendi​

Başkent Bükreş’te gerçekleştirilen organizasyonda Selçuk Can, grekoromen stil 72 kilonun finalinde Azerbaycanlı Ulvi Ganizade’yle karşılaştı.

Rakibini 2-0 yenen 28 yaşındaki Selçuk Can, altın madalyanın sahibi oldu.

Aynı kiloda gümüş madalyayı Azerbaycanlı Ulvi Ganizade, bronz madalyaları ise organizasyona bireysel olarak katılan Narek Oganian ve Ukraynalı Parviz Nasibov elde etti.

Ayrıca grekoromen stil 67 kiloda Murat Fırat, Ermeni rakibi Slavik Galstyan’ı 5-4 yenerek bronz madalya kazanma başarısı gösterdi.

008_2024%2F10_Subat%2F20_Subat%2F07%2FAA-33706771.jpg

Avrupa Şampiyonu milli güreşçi Selçuk Can, madalyasını Türkiye’ye armağan etti​

Müsabakasının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Selçuk, şampiyonluk kazanmanın kolay olmadığını belirterek, “İnanılmaz derecede çok çalıştım. O kadar fazla çalıştım ki sağlık problemleri çektiğim dönemler oldu. Şampiyonluk öyle kolay olunan bir şey değilmiş, onu görmüş oldum. Çok mutluyum. Bu madalya Türkiye’ye armağan olsun.” diye konuştu.

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları için de hayalleri olduğunu söyleyen Selçuk Can, “Bu madalya büyükler kategorisindeki beşinci madalyam oldu. Daha önce 2 Avrupa ve 2 Dünya Şampiyonası’nda bronz madalya almıştım. Hep de yarı finalde Azeri rakibime ufak farkla kaybediyordum. Bu kez onu yendim. Önümüzde olimpiyatlar var, çalışmalarımız devam edecek. Olimpiyat madalyası alıp şampiyon olmak her sporcunun hayalidir. Benim de hayalim var, inancım tam.” ifadelerini kullandı.

008_2024%2F10_Subat%2F20_Subat%2F07%2FAA-33706774.jpg

Şeref Eroğlu: “Yüreğiyle güreşti, onunla gurur duyuyorum.”​

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu ise Selçuk Can’la gurur duyduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Selçuk Can bizim ikinci yüz yılımızın ilk Avrupa şampiyonu. Onunla gurur duyuyoruz, iyi ki var, sağ olsun. Bütün sporcularımla, teknik ekibimle gurur duyuyorum. Bu bir takım çalışması. Başarı, vazgeçmeyenlerin ödülüdür. Selçuk vazgeçmedi. 4 şampiyonada üst üste madalya alıp üçüncü olup beşincisinde altın almayı başardı. Bütün hocalarını kutluyorum. Kendisine de teşekkür ediyorum. Yüreğiyle güreşti, onunla gurur duyuyorum. Tarihe bakın, bir Avrupa Şampiyonası’nda grekoromende 10 sıkletin 5’inde altın madalyaya güreştiğimiz yoktur. Bu bizim için çok anlamlı. Olimpiyat öncesi bu şampiyona bizim için amaç değil araç. Çocuklar olimpiyatlara hazırlanıyorlar. Öncesinde kendimizi görelim diye konuştuk. 158 gün sonra olimpiyat oyunları başlamış olacak. Şampiyonlar orada madalya için güreşecekler.”

008_2024%2F10_Subat%2F20_Subat%2F07%2FAA-33706761.jpg

Alperen, grekoromen stil 82 kilo finalinde şampiyonaya bireysel katılan Aliev’i 4-3 yendi​

Başkent Bükreş’te gerçekleştirilen organizasyonda Alperen Berber, grekoromen stil 82 kilonun finalinde yarışmaya bireysel olarak katılan Islam Ismailovich Aliev’le karşılaştı.

008_2024%2F10_Subat%2F20_Subat%2F08%2FAA-33696427.jpg

Rakibini 4-3 mağlup eden 19 yaşındaki Alperen Berber, altın madalyanın sahibi oldu.

Aynı kiloda gümüş madalyayı bireysel sporcu Islam Ismailovich Aliev, bronz madalyaları ise Gürcü Gela Bolkvadze ve Ukraynalı Yaroslav Filchakov elde etti.

• Beğen

Grekoromen Güreş Milli Takımı, üst üste ikinci kez Avrupa şampiyonu oldu​

Romanya’da düzenlenen 2024 Avrupa Güreş Şampiyonası’nda iki altın, üç gümüş ve bir bronz madalya olmak üzere toplam altı madalya kazanan Grekoromen Milli Takımı, üst üste ikinci kez şampiyon oldu.​

14.02.2024-Ankara

Grekoromen Güreş Milli Takımı, üst üste ikinci kez Avrupa şampiyonu oldu

Başkent Bükreş’te yapılan organizasyonun grekoromen stil müsabakaları sona erdi.

Türkiye şampiyonada; grekoromen stilde 72 kiloda Selçuk Can ve 82 kiloda Alperen Berber’le altın, 130 kiloda Rıza Kayaalp, 87 kiloda Ali Cengiz ve 77 kiloda Yunus Emre Başar’la gümüş, 67 kiloda Murat Fırat’la bronz madalya elde etti.

Altı madalyayla 147 puan toplayan Grekoromen Güreş Milli Takımı, zirvede yer aldı. Geçen yıl Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda da zirvede yer alan milli takım, tarihinde ilk kez üst üste şampiyon oldu. Milli takım ayrıca 5. kez zirvede yer alma başarısını gösterdi.

Avrupa Güreş Şampiyonası’nda 142 puanla Azerbaycan ikinci, 99 puanla Ermenistan üçüncü sırada yer aldı.

• Beğen

Buse Tosun Çavuşoğlu, Avrupa Güreş Şampiyonası’nda kadınlar 68 kiloda altın madalya kazandı​

Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda milli sporcu Buse Tosun Çavuşoğlu, kadınlar 68 kiloda altın madalya elde etti.​

15.02.2024-Ankara

Buse Tosun Çavuşoğlu, Avrupa Güreş Şampiyonası'nda kadınlar 68 kiloda altın madalya kazandı

Başkent Bükreş’te gerçekleştirilen organizasyonda Buse Tosun Çavuşoğlu, kadınlar 68 kilonun finalde Ukraynalı Tetiana Sova Rizhko’yla karşılaştı.

Rakibini 5-2 yenen Buse Tosun Çavuşoğlu, altın madalya kazandı.

Aynı kiloda gümüş madalyayı Ukraynalı Tetiana Sova Rizhko, bronz madalyaları ise Çek Adela Hanzlickova ve Bulgar Mimi Nikolova Hristova elde etti.

Buse Tosun Çavuşoğlu ve Yasemin Adar Yiğit, Avrupa Güreş Şampiyonası’nda altın madalya kazandı​

Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda milli sporcu Buse Tosun Çavuşoğlu kadınlar 68 kiloda, Yasemin Adar Yiğit ise adınlar 76 kiloda altın madalya kazandı.​

15.02.2024-Ankara​

Buse Tosun Çavuşoğlu ve Yasemin Adar Yiğit, Avrupa Güreş Şampiyonası'nda altın madalya kazandı

Başkent Bükreş’te düzenlenen organizasyonda Buse Tosun Çavuşoğlu, kadınlar 68 kilonun finalinde Ukraynalı Tetiana Sova Rizhko’yla karşılaştı.

Rakibini 5-2 yenen Buse Tosun Çavuşoğlu, altın madalya kazandı.

Aynı kiloda gümüş madalyayı Ukraynalı Tetiana Sova Rizhko, bronz madalyaları ise Çek Adela Hanzlickova ve Bulgar Mimi Nikolova Hristova elde etti.

Buse Tosun Çavuşoğlu, gözü olimpiyatlara döndü​

Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda kadınlar 68 kiloda altın madalya kazanan milli sporcu Buse Tosun Çavuşoğlu, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda kürsünün ilk sırasına çıktığını söyledi.

Müsabakanın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, “Dünya şampiyonasından sonra uzun bir ara verildi. Olimpiyatlara hazırlanmak gibi beslendik. Çok kısa bir süre olimpiyatlara kaldı. Olimpiyatlar onun sporcunun hayali, kariyer zirvesi. Tek bir altın madalyam eksik kaldı. Çok Avrupa şampiyonalarında son Olimpiyatlara dünya ve Avrupa şampiyonu olarak katılım sporun zirvesinde bir kariyer umuduyla emeğimizin karşılığını olimpiyatlarda alırız. Burada olimpiyat kotası alan sporcular vardı. Bunlar kendilerini kanıtlamış sporculardı ama bugün kürsüde ben yer aldım. bir çalışmayla hedefe ulaşmam. Hayalim olimpiyatlarda altın kazanıp tarihe geçme sınavı.” diye konuştu.

2cce79719482d33191179608a4c597e42675891e_2_690x460.jpeg

Eroğlu: Olimpiyat öncesinde son Avrupa şampiyonluğunda altınımızı aldık, moral depoladık​

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu da Buse’nin olimpiyat öncesi moral depoladığını kaydederek, şunları söyledi:

“Buse, Türk güreşinin gurur abidelerinden biri ve istikrar abidesi oluyor. Kadın gücünde milli değerimiz. Geçen harften beri ‘Bizim inandığımız kadar sen kendine inansan şampiyonusun’ diye kendisi üyesi. Buse hem dünya şampiyonu hem Avrupa şampiyonu oldu. Ortaya’nın ortaya koyduğu mücadelesinden, savaşçılığından ve Bize yaşattıklarından dolayı milletim adına teşekkür ediyorum.Sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısı karşınızda duruyor.Türk kadınını size sembolize eden, Türk kızlarının örneklerini gösteren bir sporcu.Buse, dünya şampiyonunun yıldızlarından sonra Avrupa şampiyonu oldu.Umarım olimpiyat oyunlarında adını tarihe altın harflerle yazdırır.Yol açık Olimpiyat öncesinde son Avrupa şampiyonumuzda altınımızı aldık, moral depoladık. anlayışımız tam.”

Milli güreşçi Yasemin Adar Yiğit, Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazandı​

Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda milli sporcu Yasemin Adar Yiğit, kadınlar 76 kiloda altın madalya kazandı.

e14d5cd5bbb75c3aeac51da92062806fc694f063_2_690x460.jpeg

Başkent Bükreş’te düzenlenen organizasyonda Yasemin Adar Yiğit, kadınlar 76 kilonun finalinde Ukraynalı Anastasiia Shustova’yla karşılaştı.

Rakibini teknik üstünlükle mağlup eden Yasemin Adar Yiğit, üst üste 3’üncü, toplamda 7’nci Avrupa şampiyonluğunu kazandı.

7bca6f326aa07ec75466c6b79bf70090a249b966_2_690x460.jpeg

Aynı kiloda gümüş madalyayı Ukraynalı Anastasiia Shustova, bronz madalyaları ise İtalyan Enrica Rinaldi ve Macar Bernadett Nagy elde etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Bak, madalya kazanan kadın milli güreşçileri kutladı​

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nın kadınlar kategorisinde Avrupa şampiyonu olan Buse Tosun Çavuşoğlu ve Yasemin Adar Yiğit ile gümüş madalya kazanan Evin Demirhan Yavuz’u tebrik etti.

Bakan Bak, tebrik mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Daima gururumuz, kadın milli sporcularımız ülkemizi madalyalarla onurlandırdı. Romanya’nın başkenti Bükreş’te gerçekleştirilen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak Avrupa şampiyonu olan 68 kiloda Buse Tosun Çavuşoğlu ve 76 kiloda Yasemin Adar Yiğit’i canıgönülden tebrik ediyorum. Şampiyonada gümüş madalya elde eden 50 kiloda güreşçimiz Evin Demirhan Yavuz’u da kutluyorum. Milli güreşçilerimizin kazandığı madalyalarda emeği geçenlere teşekkür ediyor, tüm sporcularımızın başarılarının devamını diliyorum.”

🇹🇷🇹🇷:muscle:t2:

Milli güreşçi Evin Demirhan Yavuz, Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya kazandı​

Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda milli sporcu Evin Demirhan Yavuz, kadınlar 50 kiloda gümüş madalya elde etti.​

15.02.2024-Ankara​

Milli güreşçi Evin Demirhan Yavuz, Avrupa Şampiyonası'nda gümüş madalya kazandı

Başkent Bükreş’te gerçekleştirilen organizasyonda Evin Demirhan Yavuz, kadınlar 50 kilonun finalde Azerbaycanlı Mariya Stadnik’le karşılaştı.

Rakibine tuşla yenilen Evin Demirhan Yavuz, gümüş madalya kazandı.

Aynı kiloda bronz madalyaları ise bireysel sporcu Milana Dadasheva ile Bulgar Miglena Selishka elde etti.

Avrupa Güreş Şampiyonası’nda Nesrin Baş finale yükseldi​

Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda kadınlar 72 kiloda Nesrin Baş finale yükseldi.​

15.02.2024-Ankara​

Avrupa Güreş Şampiyonası'nda Nesrin Baş finale yükseldi

Başkent Bükreş’te gerçekleştirilen organizasyonda, 53 kiloda Zeynep Yetgil, 57 kiloda Elvira Kamaloğlu, 62 kiloda Ebru Dağbaşı, 65 kiloda Kadriye Aksoy ve 72 kiloda Nesrin Baş mindere çıktı.

Nesrin Baş, 72 kilonun çeyrek finalinde organizasyona bireysel katılan Viktoryia Radzkovai’yı 7-0, yarı finalde de Polonyalı Wiktoria Choluj’yu 2-1 yenerek finale yükseldi.

Nesin Baş, finalde yarın Rumen Alexandra Anghel’le karşılaşacak.

Ayrıca 53 kiloda Zeynep Yetgil, 57 kiloda Elvira Kamaloglu ve 65 kiloda Kadriye Aksoy yarın repesaj mücadelesine çıkacak. Öte yandan 62 kiloda Ebru Dağbaşı ise organizasyona veda etti

Milli güreşçi Nesrin Baş, Avrupa şampiyonu oldu​

Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda milli sporcu Nesrin Baş, kadınlar 72 kiloda altın madalya kazandı.​

16.02.2024-Ankara​

Milli güreşçi Nesrin Baş, Avrupa şampiyonu oldu

Başkent Bükreş’te gerçekleştirilen organizasyonda kadınlarda 72 kiloda mindere çıkan Nesrin, finalde son Avrupa şampiyonu Rumen sporcu Alexandra Nicoleta Anghel’le karşılaştı.

Baştan sona üstün bir oyun ortaya koyan 21 yaşındaki milli sporcu, rakibini 5-1 yenerek kariyerindeki ilk Avrupa şampiyonluğunu elde etti.

Kadın Güreş Milli Takımı, Avrupa ikincisi oldu​

Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda Kadın Milli Takımı, Avrupa ikincisi oldu.

Başkent Bükreş’te gerçekleştirilen şampiyonada kadınlar kategorisinde müsabakalar sona erdi.

Milli takım, 3 altın, 1 gümüş, 1 bronz madalyayla organizasyonu 107 puanla 2. sırada tamamladı. Ukrayna 112 puanla birinci, Azerbaycan ise 68 puanla üçüncü oldu. 2022’de Avrupa şampiyonu, 2023’te ikinci olan milli takım, 2024’te de ilk ikide yer aldı.

Türkiye’ye 68 kiloda Buse Tosun Çavuşoğlu, 72 kiloda Nesrin Baş, 76 kiloda Yasemin Adar Yiğit altın, 50 kiloda Evin Demirhan Yavuz gümüş, 53 kiloda ise Zeynep Yetgil bronz madalya kazandırdı.

Bakan Bak, madalya kazanan milli güreşçileri kutladı​

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda Avrupa şampiyonu olan Nesrin Baş ile bronz madalya kazanan Zeynep Yetgil’i tebrik etti.

Bakan Bak, yayımladığı tebrik mesajında, milli sporcuları kutlayarak, “Romanya’nın başkenti Bükreş’te gerçekleştirilen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda Avrupa şampiyonu olarak 72 kiloda altın madalya kazanan Nesrin Baş’ı tebrik ediyorum. Şampiyonada 53 kiloda bronz madalya elde eden güreşçimiz Zeynep Yetgil’i de kutluyorum. Milli güreşçilerimizin kazandığı madalyalarda emeği geçenlere teşekkür ediyor, tüm sporcularımızın başarılarının devamını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Beşiktaş Kulübü, Avrupa şampiyonu güreşçi Nesrin Baş’ı kutladı​

Beşiktaş Kulübü, Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda 72 kiloda altın madalya kazanan ve siyah-beyazlıların güreş takımının sporcusu olan milli güreşçi Nesrin Baş’ı kutladı.

Kulübün internet sitesinden yayımlanan tebrik mesajında, “Güreş takımımızın milli sporcusu Nesrin Baş, Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda Romanyalı rakibi Alexandra Nicoleta Anghel’i 5-1 yenerek şampiyon oldu. Avrupa şampiyonu olarak ülkemizi ve camiamızı gururlandıran Nesrin Baş’ı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.” denildi.

Milli güreşçi Zeynep Yetgil, Avrupa üçüncüsü oldu​

Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda kadınlar 53 kiloda Zeynep Yetgil, bronz madalya kazandı.​

16.02.2024-Ankara​

Milli güreşçi Zeynep Yetgil, Avrupa üçüncüsü oldu

Başkent Bükreş’te gerçekleştirilen organizasyonda kadınlarda 53 kiloda Zeynep Yetgil, 57 kiloda Elvira Kamaloğlu ve 65 kiloda Kadriye Aksoy, repesaj maçlarını kazanarak bronz madalya müsabakalarına çıkma hakkı elde etti.

Zeynep Yetgil, 53 kiloda Macaristan’dan Sztalvira Orsus’u 3-1 yenerek bronz madalya kazandı ve Avrupa üçüncüsü oldu.

Avrupa Güreş Şampiyonası’nda Muhammet Karavuş finale çıktı​

Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda serbest stilde milli güreşçi Muhammet Karavuş, 57 kiloda finale çıktı.​

16.02.2024-Ankara

Avrupa Güreş Şampiyonası'nda Muhammet Karavuş finale çıktı

Başkent Bükreş’te gerçekleştirilen organizasyonda Muhammet, çeyrek finalde Fransa’dan Ilman Mukhtarov’u yenerek yarı finalde Gürcistan’dan Roberti Dingashvili’yle karşılaştı. Rakibini 32 saniyede teknik üstünlükle 10-0 yenen Muhammet Karavuş, finale yükseldi. Milli sporcu 57 kilo finalinde yarın Ermenistan’dan Arsen Harutyunyan’la altın madalya mücadelesi verecek.

Serbest stil 97 kiloda İbrahim Çiftçi ise son 16 turunda Fransız Adlan Bakirsoultanovitch Viskhanov’u, çeyrek finalde de Almanya’dan Erik Sven Thiele’yi yenerek yarı finalde Gürcistan’dan Givi Matcharashvili’yle eşleşti. Rakibine 7-2 yenilen İbrahim Çiftçi, yarın bronz madalya maçı yapacak.

Serbest stilde 65 kiloda Abdullah Toprak, 70 kiloda Haydar Yavuz ve 79 kiloda Ramazan Sarı, bronz madalya için yarın repesaj müsabakalarına çıkacak.

Milli güreşçi Feyzullah Aktürk, üst üste 3’üncü Avrupa şampiyonluğunu elde etti​

Avrupa Güreş Şampiyonası’nda mücadele eden Feyzullah Aktürk, serbest stil 92 kiloda altın madalya kazandı.​

18.02.2024-Ankara

Milli güreşçi Feyzullah Aktürk, üst üste 3'üncü Avrupa şampiyonluğunu elde etti

Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen organizasyondaki serbest stil 92 kilo finalinde, Feyzullah ile Slovakya’dan Boris Makoev karşı karşıya geldi.

Feyzullah, rakibini 8-0 mağlup ederek art arda 3’üncü Avrupa şampiyonluğuna ulaştı.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Avrupa Güreş Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Feyzullah Aktürk, gümüş madalyanın sahibi olan Soner Demirtaş ve bronz madalya elde eden Osman Göçen için tebrik mesajı yayımladı.

Bak, tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda 92 kiloda Avrupa şampiyonu olarak altın madalya kazanan Feyzullah Aktürk’ü tebrik ediyorum. 74 kiloda gümüş madalya elde eden Soner Demirtaş ile 86 kiloda bronz madalyanın sahibi olan Osman Göçen’i de kutluyorum. Milli güreşçilerimizin kazandığı madalyalarda emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Milli güreşçi Taha Akgül, kariyerinin 11’inci Avrupa şampiyonluğuna ulaştı​

Avrupa Güreş Şampiyonası’nda mücadele eden Taha Akgül, serbest stil 125 kiloda altın madalya kazandı.​

18.02.2024-Ankara

Milli güreşçi Taha Akgül, kariyerinin 11'inci Avrupa şampiyonluğuna ulaştı

Milli güreşçi Taha Akgül, Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen organizasyondaki serbest stil 125 kilo finalinde Gürcü Geno Petriashvili ile karşılaştı.

Minderden 5-4 galip ayrılan Taha, peş peşe 4’üncü, toplamda 11’inci Avrupa şampiyonluğunu elde etti.

Bakan Bak, Taha Akgül’ü tebrik etti​

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Romanya’nın başkenti Bükreş’te gerçekleştirilen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda serbest stil 125 kiloda altın madalya kazanarak Avrupa şampiyonu olan Taha Akgül’ü yürekten kutluyorum. 11. kez Avrupa şampiyonu olarak bizleri gururlandıran milli güreşçimizin başarılarının devamını diliyorum. Elde edilen başarıda emeği geçenlere de teşekkür ediyorum.”

Serbest Stil Güreş Milli Takımı, 31 yıl sonra Avrupa şampiyonu oldu​

Serbest Stil Güreş Milli Takımı, 1993’ten bu yana ilk kez Avrupa şampiyonluğuna ulaştı.​

18.02.2024-Ankara

Serbest Stil Güreş Milli Takımı, 31 yıl sonra Avrupa şampiyonu oldu

Türkiye Güreş Federasyonunun açıklamasına göre, Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’ndaki serbest stil müsabakaları sona erdi.

Organizasyonda 2’şer altın, gümüş ve bronz madalya kazanan ay-yıldızlılar, Gürcistan ve Azerbaycan’ın önünde takım sıralamasının zirvesinde yer aldı.

Türkiye böylece İstanbul’un ev sahipliği yaptığı 1993 Avrupa Şampiyonası’ndan beri ilk defa serbest stilde takım halinde şampiyonluğa ulaştı.

Feyzullah Aktürk (92 kilo) ve Taha Akgül (125 kilo) altın, Muhammet Karavuş (57 kilo) ve Soner Demirtaş (74 kilo) gümüş, Osman Göçen (86 kilo) ve İbrahim Çiftçi (97 kilo) ise bronz madalya elde etmişti.

Milli güreşçi Nesrin Baş, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na kota aldı​

Milli güreşçi Nesrin Baş, Dünya Olimpiyat Elemeleri’nde kadınlar 62 kiloda Venezuelalı rakibini 10-6 mağlup ederek Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na kota aldı.​

görüntü

10.05.2024
Anadolu Ajansı

Milli güreşçi Zeynep Yetgil, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na kota aldı​

Milli güreşçi Zeynep Yetgil, Dünya Olimpiyat Elemeleri kadınlar 53 kiloda en iyi üçüncü maçında Özbek rakibini 10-0 mağlup ederek Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na kota aldı.​

görüntü

11.05.2024
Anadolu Ajansı

Konu görüntüleyen kullanıcılar