Her Güne Bir Sıkıntı, İstediğinizi Seçin

turgutkuzan

Paylaşımcı Üye
Allah (c.c.) rahmeti, selamı ve bereketi üzerinize olsun.

Her güne bir sıkıntı, istediğinizi seçin

ÖN YARGILI düşünenler, başlığı görünce saçma sapan bir konu daha şeklinde düşüneceklerdir.

Onlara göre, sıkıntı bir SEÇİM olamaz. Seçme şansı olsa kimse sıkıntı almayı / çekmeyi istemezdi.

Bu ÖN YARGILI düşünceye aklını kullanan insan çekeceği sıkıntıyı kendi seçer düşüncesi ile karışılık vermek istiyorum.
Dünya hayatı, imtihan olma özelliğine istinaden istisnasız herkesin sıkıntı çekmesi şeklinde gerçekleşmektedir.

Akıllı insan çekeceği sıkıntıyı kendi belirler. Çekeceği sıkıntıyı belirlemeyenler için dünya hayatının sahibi çeşitli sıkıntılar verir.
Bu sıkıntılar çoğunlukla sağlık problemleri, geçim sıkıntısı gibi ufak tefek sıkıntılardır.
Çünkü çekeceği sıkıntıyı kendi seçmeyen insanlar küçük / zayıf insanlardır, büyük sıkıntılara tahammül edemezler.

Sıkıntılarla mücadele etmek, ilerlemeye / yükselmeye vesile olur. Küçük sıkıntılara maruz kalan kişilerin ilerlemeleri / yükselmeleri yavaş olur.

Lars Svendsen’in Sıkıntı Felsefesi isimli kitabının tanıtımında şu cümle mevcuttur:

Alıntı
  • Sıkıntı bizi ilgilendirmeyen herşeye yapıştırdığınız boş bir etikettir. Sıkıntı herşeyden önce içinde yaşadığımız bir şeydir, üstüne sistemli olarak kafa yorduğumuz bir şey değil.
    İlginin çeşitlenerek çoğalması sıkıntıyı azaltır. Ne kadar az şeyle ilgilenirseniz o kadar KÜÇÜK ve çok sıkıntılarınız olur.
Büyük sıkıntılara talip olanlar, sağlık, geçim sıkıntısı gibi ufak tefek sıkıntılardan şikayet edenleri anlamakta zorlanır.

Büyük sıkıntılara talip olanların, büyük mükafatlar kazandığı / kazanacağı da unutulmamalıdır.

Ben büyük sıkıntılara katlanamam, mükafatınıda istemiyorum diyenler, küçük sıkıntılardan ve küçük mükafatlardan şikayet etmemelidir.

Sıkıntımı “öğretimin ön planda olduğu toplumumuzda EĞİTİMİ ÖN PLANA çıkartmak” olarak seçtim.
Bu amaç uğruna gösterceğim çabanın büyüklüğü alacağım mükafatın büyüklüğüye doğru orantılı olacaktır.

Sizin seçiminizi öğrenebilir miyim?

Konu görüntüleyen kullanıcılar