İstanbul’un Elektrikli Otobüsleri Hakkında Ne Düşünüyorsunuz

Ersin

Paylaşımcı Üye
IMG_0419

Sizce nasıllar

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrikliye çevrilen Citaro’nun kapı numarası M2234 idi.

Otobüslerin hurdaya ayrılmaları veya hibe edilmeleri yerine bu şekilde değerlendirilmeleri çok güzel. Seferleri yetersiz olan hatlar için ek araç olarak kullanılabilirler.

Konudaki sorunun cevabı olarak doğru bir adım atıldığını düşünüyorum, benzin, mazot ve diğer yakıtların el yaktığı şu dönemde elektrikli veya hibrit otobüslere yatırım yapılması ve bu yatırımların tutarlı bir şekilde devam edilmesi şart, sadece İstanbul değil ülkemizdeki bütün illerde uygulanması şarttır.

Bu plan uygulanırsa eğer, İzmir ülkemizdeki en büyük elektrikli otobüs filosuna sahip olacak, ki bu da güzel bir şey, umalım yeni elektrikli ve dizel otobüsler İzulaş’ada verilir, onlarda sadece temsa ve otokar kent otobüsleri var.

Son düzenleme:
Bugün M2234’e (E1000) bindim. Tek kelimeyle mükemmel.

Otobüs hakkındaki düşüncelerim.
1- Tertemiz. (Hiç kirli değildi.)
2- Sessiz. (CapaCity’nin tam tersi. Gürültüsüz.)
3- Konforlu. (Koltuklar yenilenmiş.)

Eksileri de var.
1- Dış kaplaması kopmaya başlamış.
2- Anonsu kısık, bazen çalışmıyor.
3- Dış kaplama güneş ışığını engellemiyor.

Diğer fark ettiğim taraflar:
1- Citaro STOP düğmelerini değiştirip Conecto STOP düğmesi koymuşlar.
2- Kapıdaki sarı tutacaklar ve koyu yeşil tutacakları biraz daha açık yeşile boyamışlar.
3- Tutma yerlerine yine Conecto tutacakları koymuşlar. Kare tutacaklar yerine oval sarı tutacaklar vardı.
4- Motoru Fransız Bolloré BlueBus motoruna benzerdi.
5- Etiketleri kaldırmışlar. (Arkaya ilerleyiniz, kapı kodu, tutacaklardan tutunuz, acil çıkış vb. etiketler yok).

Onun haricinde otobüsün içinden arada Nokia 3310 gibi monofonik sesler geliyordu.

Yani keşke daha çok Citaro’yu dönüştürseler…

Keşke bu aracı belli hatlarda çalıştırmak yerine tüm İstanbul da gezdirseler. Örneğin bugün ikişer sefer 15F / 15BK atsa , yarın 22 / 40T çalışsa vb de İstanbul halkı elektrikli araç ile tanışsa

• Beğen
Tepkiler: srntn123 ve Tam35

Konu görüntüleyen kullanıcılar