Merhumu Nasıl Bilirdiniz?

turgutkuzan

Paylaşımcı Üye
Allah (c.c.) rahmeti, selamı ve bereketi üzerimize olsun.

Merhumu nasıl bilirdiniz?
Cenaze namazı kılındıktan sonra, helallik almadan önce adet olduğu üzere (muhtemelen sünnet olarak) "Merhumu nasıl bilirdiniz?" sorusu sorulur ve hüsnüniyet (iyi niyet) sahibi olanlar bu soruya "İyi bilirdik" cevabını verirler.

Bu soru canlılar için sorulduğunda

- Kişiyi nasıl bilirsiniz? şeklinde sorulur. (Özellikle evlenilmesi düşünülen kız veya erkekler hakkında bu soru sorulur.)
Yakinen tanımadığım kişiler için bu soru sorulduğunda benim cevabım şu anlamı içerecek şekildedir:
- Kendim gibi.

Çeşitli vesilelerle, kişilerin yakinen tanımadıkları kişiler/kurumlar hakkındaki düşüncelerini öğreniyorum.
Bu düşüncelerin doğruluk derecesini araştırdığımda SUİZAN (kötü zannetmek/kötü niyetli olduğunu ifade etmek) edilmiş olduğunu gözlemliyorum.

Ölmüş insanların arkasından hüsnü zanda bulunarak "iyi bilirdik" diyen insanlar, neden yakinen tanımadıkları CANLILAR/kurumlar hakkında suizanda bulunmaktadır?

Gözlemlerime göre;
- Kendine güvenmeyen kişiler başkalarına da güvenmiyor
- Kendini sevmeyenler, başkalarını da sevmiyorlar ve başkalarının da birbirini sevmemesi için suizan içeren sözler sarf ediyorlar.
- Kendini başarısız gören kişiler, başkalarının da başarılı olmadıklarına inanıyorlar ve başkalarının başarısız olduğunu göstermeye çalışıyorlar.
vs.

Net olarak söylemek gerekirse, kişiler diğer insanlarda kendilerinin yansımasını görmektedirler/görmek istemektedirler.
Bu hususa dikkat edersek, kişilerin başka kişi ve kurumlar hakkındaki söylemlerinden nasıl bir kişilik sahibi olduğu anlaşılabilir düşüncesindeyim.

Yakinen tanımadığınız kişiler hakkında sizler neler düşünüyorsunuz?

Konu görüntüleyen kullanıcılar