Mersin - Halkı Etkileyen Altyapı, Üstyapı, Ulaşım Sorunları

Emir

Moderatör
Moderatör
Bu başlık altında yaya ulaşımını etkileyen altyapı sorunlarını, kaldırım işgallerini, yaya geçitleriyle ilgili eksiklikleri vb. belirtip görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Mezitli özelinde konuşmam gerekirse kaldırım işgallerinin oldukça fazla olduğunu ve göze battığını söyleyebilirim. Kaldırımda yaya haricinde ne ararsan var dersem abartmış olmam. Bilhassa arabalar. Olur olmadık yerlere park edilen araçlar Mezitli GMK kaldırımlarını resmen işgal etmiş durumda. Bu konuda yetkililer umarım ivedi olarak önlem alır. Artık kaldırım kenarlarına bariyer mi konur, duba mı konur bilemem. Motorlu taşıtlar için belediyelerin katlı otopark sayısını arttırması ve araçlarını park yerlerine koymayanlara yaptırım uygulamaları gerekiyor. Bu park konusu yıllardır çözülemedi. Trafikte her geçen gün araç sayısı artıyor. Yaya sayısı da buna paralel bir şekilde artıyor.

Son düzenleme:
Mersin trafiği bugün yine bir hayli sıkışıktı. Özellikle GMK bulvarı Mezitli taraflarında trafik durma noktasına gelmişti desem abartmış olmam. Tabi yayalara saygı hak getire. Yaya geçidinde 100 araç geçiyorsa 1 tanesi ancak duruyor. Herhalde ehliyet almanın biraz daha zorlaştırılması ve cezai yaptırımların biraz daha yaygınlaştırılması gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Tam35
Mezitli’de kaldırıma park edilmiş bir araç. Plaka nedense şaşırtmadı.

20240413_145019

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte çöp konteynırlarının yakınında koku sorunu oluşmaya başladı çöplerin birikmesinden dolayı. Ayrıca yere atılan çöpler ve izmaritler şehrin imajını zedeliyor. Eğitimsizlikten dolayı bunları yerlere atmayın demem biçare kalacağı için belediyeye görev düşüyor demem yeterli olacaktır.

Ayrıca çöp konteynırlarının yer altına alınması gerekiyor. Mezitli deresi civarında yer altına alınan çöp konteynırları vardı.

• Beğen
Tepkiler: Rafet
Son günlerde sahil kesiminde sinek problemi var. İlaçlamanın artması gerekir.

• Beğen
Tepkiler: Rafet

Mersin’in Erdemli İlçesi’ndeki Arpaçbahşiş plajı yerli ve yabancı tatilcilerin gözde noktalarından biri. Ancak plajda oluşan kirlilik vatandaşları çileden çıkartı. İlçede yaşayan vatandaşların Arpaçbahşiş Plajı’nda oluşan kirlilik, kötü koku vatandaşlara isyan ettirdi.​

Mersin’in Erdemli İlçesinde bulunan Arpaçbahşiş plajı, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri konumunda. Binlerce kişinin akın ettiği plaj adeta kirlilik içinde. İlçede yaşayan vatandaşlar yaşanan çevre kirliği nedeniyle çileden çıktı. Yetkilerin çözüm bulamadığından yakınan vatandaşlar duruma isyan etti. Arpaçbahşiş plajında yaşanan çevre kirliğinden şikayetçi olan vatandaşlar, plajda duşluk, tuvalet, çeşme olmadığını altyapı yetersizliği olduğunu belirterek acil çözüm beklediklerini dile getirdi.

Mersin erdemli ilçesinde yaşayan vatandaşlar Arpaçbahşiş plajında yaşanan sorunları dile getirdi. Erdemli ilçe vatandaşlar, Arpaçbahşiş plajın da bulunan sitelerdeki atık suların denize döküldüğünü ifade ederek “Erdemli Arpaçbahşiş mahallesinde yapılan yazlıklar denizle anayol arasını doldurdu. Bu kadar yazlık var ama altyapı yok. Kanalizasyon yok, su yok, hiçbir önlem alınmıyor. Nasıl olacak çözemiyorum yakında hastalıktan geçilmeyecek gibi duruyor. Deniz hem kokuyor hem pislik içinde hastalık saçıyor. Plajlarda duş alacak yeri geçtik, bir çeşme bile yok el ayak yıkayacak. Plajlarda da hiçbir düzenleme yok. 30 yıldır yaşıyorum, sıkıntımız altyapı arıtma tesislerimiz yok.

Arpaçbahşiş sahilinde düzen yok, sitelerden gelen arıtmadan pis suyu denize döküyorlar. Şikâyet ediyoruz kimse umursamıyor. Vatandaş hastalanmış mı, değil mi? Ne diyorlar belediyeler, ‘Mersin Belediyesi sahil benim, Erdemli Belediyesi siteler tarafı benim’ diyor. Belediyeler birbirlerini suçluyorlar. Ancak vatandaş mağdur. Arpaçbahşiş plajında yaşayan biri olarak artık bir çözüm üretilmesini istiyoruz. Geçen yıllara göre belediye hizmetleri gözle görülüyor ama altyapı yokluğu, denize gemiler tarafından bırakılan atıklar rutin bir şekilde yıllardır devam ediyor. Sürekli inşaat yapmakla gürültüsü sabahtan başlıyor. Bu sorunlar dağ gibi gerçekten plajlar çok bakımsız, düzensiz, pislik içinde. Mezitli Davultepe’de yemin olsun Mezitli Soli’den başlayın, Tece kampüse kadar güzelim plaj bakımsız, pislik içinde. Belediye Başkanı 5 yıldır belediye başkanlığı yapıyor. Hiç mi bu plajları göz önüne getirmiyor? Bu insanlar nasıl denize giriyorlar düşünün. Bir duş alacak ve bir lavabo bile yok” dedi.

Kaynak: Antalyagündemi

Antalyagündemi sitesi haberi biraz abartarak sunmuş olabilir ama böyle bir kirlilik ve düzensizlik varsa da ivedilikle düzeltilmesi gerekir.

Dün sabah Gmk bulvarında kaldırımda yürürken ısrarcı sinekler tarafından adeta taciz edildim. Elimle kovmama rağmen peşimi bırakmadılar. Kendimi belediye otobüsüne zor attım.

Bu arada yer yer çöp kokuları da rahatsız edici düzeydeydi. Yazın çöpler çabuk koku yapıyor. Bu soruna da bir el atılması gerek ama hiç ümidim yok doğrusu.

Konu görüntüleyen kullanıcılar