Mersin M1 Metro hattı - 3 Ocak Kent Meydanı - Viranşehir

Emir

Moderatör
Moderatör
image

Mersin’de bir medeniyet projesi olacak ve 3 etap şeklinde planladığımız Metro Projesi’nde 1. Etap; 13.4 km’si yeraltı metrosu ve 11 istasyondan oluşacak. Mersin Metro ile ekonomik, sosyal ve kültürel olarak daha da ilerleyecek gelecek on yılların parlayan yıldızı haline gelecek.

image

image

Mersin metrosu , ’nin şehrinde yapımı devam eden sistemidir. 13,4 kilometrelik hat üzerinde on bir istasyon bulunacaktır. Sistem, ’nin ikinci metro hattı ve üçüncü raylı sistem hattı olacaktır. ’in kurtuluşunun 100. yıl dönümüne denk gelen 3 Ocak 2022 tarihinde inşaat çalışmaları başladı.[

Tarihçe​

Sistemin projesi 2018’de duyuruldu. 3 etaplı şehiriçi raylı sistemin ilk etap projesine göre 20 km uzunluğundaki hatta on beş istasyon yer alacaktı. Sistem, Cumhurbaşkanlığı tarafından 2019 yatırım programına alındı. Kasım 2019’da projenin güzergâhının değiştiği duyuruldu. 26 Ağustos 2021 tarihinde ihale ve merkezli bir firma ortaklığına verildi. İnşaat çalışmaları ’in kurtuluşunun 100. yıl dönümüne denk gelen 3 Ocak 2022’de başladı.

Ağ​

Mersin metrosu, batı-doğu ekseninde 13,4 km uzunluğundaki hat üzerinde on bir istasyon ile hizmet verecektir. Hattın tamamı , ve ilçeleri sınırları içinde yer alacaktır. Doğudan batıya sırasıyla Üç Ocak, Gar, Özgür Çocuk Parkı, Tulumba, Muğdat, Pozcu, Barbaros, Marina, Fuar, Babil ve Viranşehir istasyonları hizmet verecektir. Hattın tamamı yer altından geçecektir. Gelecekte Mersin Raylı Sistemi’nin 3. etabı kapsamında eski otogardan yeni otogara uzatılacaktır.

İstasyon yapılarında iki farklı inşaat yöntemi tercih edilecektir. Üç Ocak ile Muğdat istasyonları arasında top-down, Muğdat ile Viranşehir istasyonları arasında aç-kapa istasyonlar ile inşa edilecektir. Aynı şekilde anahat tüneli Üç Ocak ile Muğdat istasyonu arasında , Muğdat ile Viranşehir istasyonları arasında aç-kapa kazısı şeklinde olacaktır. ’de yeraltı suyunun yüzeye yakın olması sebebiyle çift hat tek tünel olarak planlanmıştır. Bu sayede daha az tünel kazılarak yeraltı suyu ile ilgili sorunlar bertaraf edilecektir.

İstasyonlar​

istasyonundan ’na, istasyonundan ’ne ve ’ne, istasyonundan ’na aktarma imkânı sunulacaktır.
SıraİstasyonİlçeAktarmaTürNotlar
1
Yer altıBüyükşehir Belediyesi Makine İkmal, AKİB Zafer Çağlayan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,Mersinli Ahmet Caddesi,Mersin Üç Ocak Ortaokulu-İlkokulu, Mersin Sanayi Sitesi
2
·

( )
, Mersin İl Halk Kütüphanesi, Toros Devlet Hastanesi, , Büyükşehir Belediyesi Kongre Ve Sergi Sarayı,
3 , , , Cumhuriyet Meydanı, , Atatürk Parkı
4 Edip Buran Spor Salonu,Mersin Millet Bahçesi, Yenişehir Aşevi
5 , Türk Telekom, , , Mersin İdman Yurdu Meydanı, 16. Cadde, Yenişehir İlçe Nüfus Müdürlüğü,
6 Mersin Forum AVM, Dumlupınar Caddesi, Özgecan Aslan Barış Meydanı,Yenişehir Halk Eğitim Merkezi
7 Barbaros Bulvarı,Suphi Öner Öğretmen Evi, Yenişehir Kaymakamlığı,Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü,Cumhuriyet Şehit Turhan Kara Polis Merkezi
8 Mersin Valiliği, Mersin Devlet Su İşleri
9 , Mersin , Yenişehir Kampüsü
10 Mezitli İlçe Emniyet Müdürlüğü, Babil Caddesi, Belediyesi, VM Mersin Hastanesi
11 , , Fındıkpınarı Caddesi, , Limon Caddesi

Merhaba arkadaşlar. Yeni site hayırlı olsun. Ben de ilk mesajımı Mersin metrosu başlığına yazmak istedim. Seçimlerden sonra Teksin üzerinden metro ile ilgili ayrıntılı bir son durum değerlendirmesi sorusu sordum. Gelen cevabı paylaşmak istiyorum. Ekran görüntüsü paylaşamadım. O yüzden gelen cevabı buraya direkt yapıştırıyorum. Bilgilerinize…
Mersin Büyükşehir Belediyesi:

Sayın Ali Melih Küçük,
Ulaşım Dairesi Başkanlığımızca 28.04.2021 tarihinde 2020/435527 İhale Kayıt Numarası ile İhalesi yapılan “Mezitli - 3 Ocak Hafif Raylı Sistem Metro Hattının İnşaat ve Elektromekanik Sistemlerinin Temini, Montajı ve İşletmeye Alınması” işi için Kiska-Kom İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi, Dillingham Constructıon Int.Inc İş Ortaklığı ile 04.10.2021 tarihinde 3.379.404.875,26 TL bedelle sözleşme imzalanmış ve 19.10.2021 tarihinde yer teslimi yapılarak işe başlanılmıştır.
Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığımız tarafından Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinden borçlanma yetkisi istenilmiş olup; Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinden 16.08.2021 tarih ve 385 sayılı Belediye Meclis kararı ile 900 Milyon liralık borçlanma yetkisi alınmıştır.(1 Dolar = 8.46 TL)
Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisimiz tarafından onaylanan fakat Hazine ve Maliye Bakanlığında onay aşamasında olan Kredi Temin sürecinin uzaması nedeniyle günümüze kadar metro yapım işi durağan yürümektedir.
Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü 17.08.2023 tarih ve 2406802 sayılı yazısı ile 5393 sayılı Belediye Kanununa ilgili maddesi uyarınca Dış Kaynaklı Finansman teminin uygun bulunduğu belirtilmiş olup; Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Dış Kaynaklı Finansman temini için gerekli çalışmalar ve görüşmeler sürdürülmektedir.
08.11.2023 tarihli Büyükşehir Belediyesi Meclisi toplantısında, ‘Mezitli 3 Ocak Hafif Raylı Sistem Metro Hattının İnşaat ve Elektromekanik Sistemlerinin Temini, Montajı ve İşletmeye Alınması İşi’ projesi için ihtiyaç duyulan finansmanın ilgili mevzuat hükümlerince ‘Banka kredisi veya Tahvil İhracı’ yöntemi temini ile Cumhurbaşkanlığı 2023 yılı yatırım programında yer alan dış borç miktarına istinaden 1 milyar 7 milyon 357 bin 510 TL tutarında kredi temin edilmesi için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yetkilendirilmesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen konu oy çokluğuyla kabul edildi.
Mevcut durumda ilerleme oranımız %2,55’tir. Çalışmalar hızlandırılmıştır.
Güzergah Eski Otogar-Gar-Özgür Çocuk Parkı-Tulumba-Muğdat-Pozcu-Barbaros-Marina-Fuar Alanı-Mezitli Kent Meydanı ve Viranşehir İstasyonları olacak şekilde 13 km uzunluğunda toplamda 11 istasyon olup; 2028 yılı içerisinde faaliyete geçilmesi planlanmaktadır.
Bilginize sunar, İyi günler dileriz’
Mersin Büyükşehir Belediyesi

Az önce Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinde 1 Milyar 400 milyon liralık borçlanma yetkisi, belediye başkanı Vahap Seçer’e verildi. Bu yetkinin ne için kullanılacağı ile ilgili bir bilgi geçmedi. Ama benim düşüncem metro inşaatını ayağa kaldırmak için alınmış olacağı yönünde. Çünkü bir kalemde bu kadar büyük bir tutar ancak metro için istenmiş olacaktır diye düşünüyorum. Umarım haklı çıkarım. Biz de artık İstanbul’da, İzmir’de insanların sıkı sıkıya takip ettiği gibi metromuzun inşaatını heyecanla takip edelim istiyorum.

Düzenli aralıklarla belediyeye metro ile ilgili bilgi edinmek aracıyla teksin üzerinden yazıyorum. Dün tekrar yazdım ve cevap geldi. Maalesef M1 hattı ile ilgili halen kredi arayışları devam ediyor. Bu konuda belediyenin bu kadar vakit kaybetmesine sebep olanları Allah’a havale ediyorum. M2 ve T1 hatlarını ve metro web sitesini de sordum. Verilen cevabın o kısmını ekliyorum.
Metro web sayfası Büyükşehir Belediye Başkanımızda onay sürecindedir.
T1 ve M2 hatlarının ön projeleri ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca onaylanmıştır. 2024 yılı içerisinde T1 ve M2 hatlarının yapım ihalesine çıkılması planlanmaktadır.
Bilginize sunar, İyi günler dileriz’
Mersin Büyükşehir Belediyesi

• Beğen
Tepkiler: Tam35
Nedense metroyu ağırdan alıyorlar. Şöyle ellerinden arabaları alıp birkaç hafta toplu taşıma kullandırmak lazım metro yapım sürecindeki aktörlere. Belki o zaman hızlandırırlar çalışmaları.

Yani canları isterse. Sayın başkanın seçim kampanyasında verdiği ilk sözdü metroyu bitirmek. Şehrin %60’ı destek verdi. Bitiremezse sonraki seçimde hesabı sorulur elbet. Ancak tabi merkezi yönetim kaynaklı kasıtlı engelleri es geçmemek de lazım. Hepimiz şahit daha önce neler yaşandığına. Umarım uygun faiz oranlarıyla uygun krediler bulunur bir an önce. Bir de geçtiğimiz meclis toplantısında bazı kullanılmayan taşınmazların kiralanması veya satılması ile ilgili madde kabul edildi. Geçtiğimiz yıllarda mecliste reddedilen bu madde için “satışlardan elde edilecek gelirle metronun büyük bir bölümünün finansı karşılanır” demişti başkan. Bu satışların ve kredi arayışının sonuçlanmasını bekleyeceğiz gibi görünüyor. Ayrıca tahvil ihracı seçeneğini de düşündüklerini belirtmişti başkan. Umarım kısa zamanda çözümlenir tüm bunlar da inşaat tekrar başlar.

• Beğen
Tepkiler: Tam35
Konuyla alakalı dün belediyeye Teksin uygulaması üzerinden yazdım. Bu gün cevap vermişler. Ali Melih Bey’in 29 Nisan’da paylaştığı belediyenin cevabının aynısını yazmışlar. Kopyala yapıştır. Tek fark ilerleme oranı olarak o zaman %2.55 iken şu an %2.67 olmuş. Kısacası ilerleme falan yok.

Bugün yapılan Meclis toplantısında tekrar kredi kullanılması için borçlanma istenmiş.
Meclis toplantısında ayrıca, ‘Mezitli 3 Ocak Hafif Raylı Sistem Metro Hattının İnşaat ve Elektromekanik Sistemlerinin Temini, Montajı ve İşletmeye Alınması İşi’ projesinde ihtiyaç duyulan finansmanın ilgili mevzuat hükümlerince Banka Kredisi veya Tahvil İhracı yöntemi temini ile yıllara sâri harcamalar göz önünde bulundurulduğunda 3 milyar 507 milyon 990 bin TL tutarında kredi temin edilmesi için görüşülen madde de yine ilgili komisyonlara gönderilen maddeler arasında yer aldı.

Bugünkü Meclis toplantısında borçlanma yetkisi oy birliğiyle kabul edilmiş.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 45 kilometrelik raylı sistem projesi hazırladıklarını ve bunun için finans arayışlarının sürdüğünü belirterek “Amacımız Mersin halkına verdiğimiz sözde durmak. Ne yapıp edip raylı sisteme bindirmek. Bu hafif raylıdır, tramvaydır, yeraltı metrosudur. Mutlaka bunu başaracağımıza inanıyorum” dedi. Seçer, belediye meclisinden aldığı borçlanma yetkisinin Hazine ve Maliye Bakanlığında hızla onaylanmasını da temenni ederek “Artık hızlanalım” dedi.

IMG_3811-300x200.jpeg

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, Mezitli – 3 Ocak Hafif Raylı Sistem Metro Hattı projesi için Başkan Vahap Seçer’e, 3 milyar 507 milyon 990 bin lira tutarında kredi için borçlanma yetkisi verdi. Komisyonlarda ve meclis oturumunda oybirliğiyle alındı.
Oylama öncesinde söz alan MHP’li meclis üyesi Mehmet İlker Yalçın, metro projesiyle ilgili borçlanma yetkisi teklifine hem komisyonlarda hem mecliste evet oyu verdiklerini belirterek Mersin metrosu projesini hep birlikte açmayı umut ettiklerini söyledi.

“ASIL İŞ HAZİNE BAKANLIĞINDA BU İŞİN ONAYLANMASI”

Başkan Vahap Seçer de “Öncelikle 3 milyar 507 milyon 990 bin liralık Mersin Metrosu ile ilgili borçlanma yetkisinin Cumhurbaşkanlığı yatırım programında bize ayrılan bir borçlanma limiti olduğunu ifade edeyim. Bunun bazı aşamaları var ki borçlanabileyim. Bunun yazısını 3 gün önce Hazine Bakanlığı’na yolladık, oradaki izne bağlı. Teşekkür ederiz komisyonumuz bu borçlanma yetkisini tarafımıza verdi. Eminim sizler de oy birliğiyle kabul edeceksiniz ama asıl iş Hazine Bakanlığında bu işin onaylanması” dedi.

“BU KREDİYİ BULAYIM, ARTIK HIZLANALIM”

2021 yılının ağustos ayında, 900 milyon liralık borçlanma yetkisini meclisten aldıklarını ve Hazine Bakanlığına gönderdiklerini ifade eden Vahap Seçer, “2 yıl geçti. Geçen sene Mehmet Şimşek bakan olduğunda İstanbul’u, İzmir’i ve Mersin’i imzaladı. Biz de kredi aramaya çıktık. Ortalık allak bullak para piyasaları, Türkiye ekonomisinin görüntüsü, seçim atmosferi, bakın bunlara dikkat edin. Biz Mersin halkını kandırmıyoruz. Kandırmayacağız. Yerel seçimler geliyordu, biz çalışmalarımızı yaptık. AFD ile ile olumlu görüşmeler de yaptık. Bunun yanında Asya Kalkınma Bankası ile de görüşme yaptık. Kalkınma bankalarıyla görüşüyoruz, maliyeti daha ucuz olduğu için. Biz hazırlığı yaparken dediler ki hazırlığı yapalım bir seçim geçsin. Şimdi seçimi de kazandık, onlar da rahatladı. Para piyasasındaki sıkıntı ya da Türkiye’ye bakış açısı devam ediyor, olumsuz bakış açısı var. Hükümet de borçlanamıyor. Biz bunun çabasını gösteriyoruz, bir taraftan borçlanmaya gayret edeceğiz. Eğer o izni alabilirsek. Burası önemli. Umut ediyorum birkaç gün sonra halkın karşısına çıkıp tekrar benim kredimi onaylamıyorlar demeyeyim. Ben de çabalayayım bu krediyi bulayım, artık hızlanalım” ifadelerini kullandı.

“ESKİ OTOGAR-ŞEHİR HASTANESİ- YENİ OTOGAR HATTI BİRLİKTE YÜRÜYECEK”

Mersin raylı sistem projelerinin sadece 13 kilometrelik hattan ibaret olmadığına işaret eden Vahap Seçer sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bizim sadece 13 kilometrelik yeraltı metrosu projemiz yok. Bu en ağır proje, bu çok büyük bir proje, Mersin ölçeğinde bir şehir için, bir belediye için de çok büyük bir proje, her şeyin farkındayım. Ama biz bu 5 yılda boş durmadık. Üniversite tramvayı 11 kilometre. Akdeniz ve Toroslar’ı kapsayan, Siteler Mahallesinden, Mersinli Ahmet Caddesinden Şehir Hastanesine, oradan otogara ulaşacak 10,5 kilometrelik hafif raylı sistem projesini de tamamladık. Altyapı Genel Müdürlüğünden bu iki projenin iznini de aldık. Üçüncü proje Tarsus tramvay projesi, şu anda Altyapı Genel Müdürlüğü’nde onay aşamasında. Halihazırda 45 kilometrelik raylı sistem projemiz var. Devlette devamlılık esastır bugün ben varım, yarın bir başkası bunu sürdürür. Biz tedbirli olduk 5 yıl oturmadık. Mersin’in ulaşımı için çalıştık. Geldiğimiz noktada Mersin metrosunun kredi olmazsa olmaz. Bunun yanında bunun için uğraşırken birinci gündeme aldığımız Mersinli Ahmet Caddesi üzerinden gidecek olan eski otogar yeni otogar hattı. Şu anda Mersin metrosunun birinci ana istasyonu olan eski otogar ve Şehir Hastanesi- Yeni Otogar hattını mutlaka ve mutlaka beraber yürüteceğiz. Hangisi erken biterse… Ama amacımız Mersin halkına verdiğimiz sözde durmak. Ne yapıp edip raylı sisteme bindirmek. Bu hafif raylıdır, tramvaydır, yeraltı metrosudur. Mutlaka bunu başaracağımıza inanıyorum.”

Mersin Metro Hattı’nın Uzunluğu 45 Km Olacak​

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ev sahipliğinde düzenlenen ‘İş Dünyası Temsilcileri Buluşması’nda odalar, dernek ve ilgili STK’ların temsilcileri ile bir araya geldi.

Başkan Vahap Seçer, sosyal politikaların yanı sıra altyapı ve üstyapı yatırımları konusundaki çalışmalarını ve projelerini duyurdu. Metro Projesi ile ilgili yaptığı açıklamalarda, projede önemli genişlemelere gidileceğini ve raylı sistem kapasitesinin 45 kilometreye çıkarılacağını belirtti.

Metro Projesi ve Finansman​

Seçer, projeyi Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın Yatırım Programı’na dahil etmeyi hedeflediklerini ifade etti. Bu süreçte, finansman bulma konusunda zorluk yaşadıklarını ancak Yatırım Programı’na alındıklarında finansal kurumların kendilerine geleceğini belirtti. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) gibi kurumların hafif raylı sistem projelerine daha sıcak baktığını vurguladı.

Genişletilmiş Metro ve Hafif Raylı Sistem Projeleri​

Seçer, Akdeniz ve Toroslar arasında planlanan güzergâh için çalışmaların hemen başlamasını arzuladıklarını belirtti. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’na alındığı takdirde, projeyi kredi ile rahatça gerçekleştirebileceklerini ifade etti. Ayrıca, yeraltı metrosu ve hafif raylı sistem projeleri için finansal kaynak arayışında olduklarını ve Bakanlık onayının ardından hızla yapımına başlanacağını söyledi.

Sosyal Konut ve Yaşam Vadisi Projeleri​

Sosyal Konut Projesi’nin 2025 yılında başlamayı hedeflediklerini ve ilk etapta Tarsus ve Toroslar ilçelerinde iki noktada ilçe belediyeleri ile ortak yürütüleceğini belirtti. Ayrıca, Mütfü Deresi Yaşam Vadisi Projesi’nin imar çalışmalarının tamamlandığını ve projenin etaplar halinde gerçekleştirileceğini duyurdu. Seçer, bu projelerin, bölgenin sosyal ve altyapı ihtiyaçlarına önemli katkılarda bulunacağını ifade etti.

Kaynak: Ray Haber

Toplamda 5 milyar TL civarında borçlanma yetkisi alındı bugüne kadar. Ancak bunun tamamı bakanlık tarafından onaylanmadığı için hala kredi sözleşmesi imzalanabilmiş değil. Bu borçlanmaların tamamı onaylandığında Avrupa kalkınma bankalarıyla yapılan ön anlaşmalar tamamlanıp çok hızlı şekilde para akışı sağlanabilecek. Ama işte durumları tekrar burdan anlatmama gerek yok sanırım.

• Beğen
Tepkiler: sezgin_ist ve Emir

Konu görüntüleyen kullanıcılar