Müzik Ruhun Gıdası Mıdır?

turgutkuzan

Paylaşımcı Üye
Müzik ruhun gıdası mıdır?

Nadiren başka bir şey ile uğraşamadığım durumlarda veya mecbur kaldığım zaman müzik dinleyen bir kişi olarak şunu söyleyebilirim:
  • Eğer müzik ruhun gıdası ise, benim ruhum gıdasızlıktan ölmüştür de benim haberim yoktur.
On yıl öncesine kadar bir ruha sahip olduğumun, ruhumun bazı ihtiyaçları olduğunun bilincinde değildim. Kişilerin bir ruhları olduğunun farkına varması için, şiddetli bir duygu fırtınası yaşamalarına ihtiyaç vardır. Korku, üzüntü, heyecan, sevinç gibi duyguların şiddetle yaşanması durumunda kişiler ruhlarının farkına varabilmektedirler. Bu farkına varış şu soruları beraberinde getirmelidir:
  • Ruhumun neye ihtiyacı var? Bu gün kadar ne ile beslendi? Bundan sonra onu ne ile beslemeliyim? Ruhumun (sağlık) kontrolüne ihtiyacı var mı? Ruhumun koruyucu sağlık uygulamaları nelerdir? Ruhun faaliyet ve fonksiyonları nelerdir?
Ruh, yaratanın güzel olarak tanımladığı her şey ile beslenir. Bir şelale görüntüsü, akan bir suyun sesi, bir canlının okşanması, lezzetli yiyecekler, çiçek kokuları ruhu besleyen etmenlerdir. Ruhu en fazla etkileyen hususlardan biri de okumaktır. Özellikle Kur’an-ı Kerim okumak ruhun sağlıklı olmasında önemli bir etkendir.

RA’D suresi 28. ayette şöyle buyrulmaktadır:

Bunlar, iman edenler ve kalpleri Allah’ın zikriyle mutmain olanlardır. Haberiniz olsun; kalbler yalnızca Allah’ın zikriyle mutmain olur.

Ayetten anlaşılacağı üzere, ruhumuzun en büyük ihtiyacı yaratanı zikretmektir. Yaratanını zikretmeyen bir kalbin, ruh için sağlıklı bir mekân olduğunu söylemek mümkün değildir.

Siz ruhunuzu ne ile besliyorsunuz?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Konu görüntüleyen kullanıcılar