Şiddeti Sever Misiniz?

turgutkuzan

Paylaşımcı Üye
Şiddeti sever misiniz?

Allah (c.c.) rahmeti, selamı ve bereketi üzerinize olsun.

Düşünme alışkanlığı edinmemiş kişiler, bu soruya “Aklı başında olan hiç kimse şiddeti sevmez.” ön yargısıyla bakarlar.

Türk Dil Kurumunun şiddeti nasıl tanımladığını inceleyelim :
  1. (isim) Bir hareketin, bir gücün derecesi, yeğinlik, sertlik
  2. Hız
  3. Bir hareketten doğan güç
  4. Karşıt görüşte olanlara kaba kuvvet kullanma
  5. Kaba güç
  6. Duygu veya davranışta aşırılık
Tanımlar dikkate alındığında ön yargılarda çatırdamalar olduğuna inanıyorum.

Bir çok duygu gibi şiddet de kendiliğinden iyi veya kötü değildir.
Şiddetin kötülüğü kullanım şekline bağlıdır.
Örneğin, duanın karşılık bulması, ihtiyacın şiddeti ile doğru orantılıdır.
Eğer ihtiyacınız şiddetli değilse, dualarınız samimiyetten uzak olur.
Dualarının karşılık bulmasını isteyen, ihtiyacının şiddetini artırmalıdır.

Şiddet konusunda özlü sözler :
  • Ahiret âlimleri, yüzlerindeki sükûnet, Allah´a karşı zillet ve tevazu ile bilinirler. Huni gibi açılıp kapanan ve gülerken kulaklara kadar yayılan ağızların sahipleri, hareketlerinde ve konuşmalarında hiddetli olan kimseler ise, onların bu şiddet ve hiddetleri gafletlerinden ileri gelmektedir. Böyle hareketler dünyaperestlerin âdetidir. - İmam-ı Gazali
  • Akıllı bir hükümet, şiddetle zorlamasını veya ağırbaşlılıkla gönül almasını bilen hükümettir. - George Grenville
  • Aklın bittiği ve sustuğu yerde son karar şiddete aittir. - Adolf Hitler
  • Başarı yolunda sürat, isteğin şiddeti kadardır.
  • Bütün gerçekler üç aşamadan geçer: Önce, dalga geçilir; sonra, şiddetle karşı çıkılır, sonunda aşikar kabul edilir. - Arthur Schopenhauer
  • Büyük ruhlar, sıradan beyinler tarafından her zaman şiddetli muhalefet gördü. Sıradan bir beyin, geleneksel önyargıları körce boyun eğmeden reddeden ve düşüncelerini cesurca ve dürüstçe ifade eden insanları anlayabilecek kapasiteye sahip değildir. - Albert Einstein
  • Dert ve sıkıntının şiddetine sabır göster, bunun da sonu gelecektir. Bil ki sabır bir asalet göstergesidir. - Hz. Ali (r.a.)
  • Devlet, kendi şiddetine hukuk, bireyinkine ise, “suç” adını verir. - Max Stirner
  • Dünya çok acı çekiyor. Ama kötü insanların şiddetinden değil, iyi insanların sessizliğinden. - Napolyon Bonapart
  • Düşüncelerde inat ve şiddet, aptallığın en açık belirtileridir. - Bernard Barton
  • Eğer bir adam marşla uyum içinde yürüyebiliyorsa, o değersiz bir yaratıktır. Kendisine yalnızca bir omurilik yeterli olabileceği halde her nasılsa yanlışlıkla bir beyni olmuştur onun. Uygarlığın bu kara lekesi en kısa sürede yok edilmelidir. Emirle gelen kahramanlıktan, bilinçli ve bilinçsiz şiddetten, aptalca yurtseverlikten, tüm bunlardan nefret ediyorum. Ben savaşı ve o soğuk silahları öylesine tiksindirici ve aşağılayıcı buluyorum ki böyle iğrenç bir eyleme katılmaktansa kendimi yok ederim daha iyi. Benim anlayışıma göre sıradan bir cinayet, savaşta adam öldürmekten daha kötü değildir. - Albert Einstein
  • Fırtınanın şiddeti ne olursa olsun; martı sevdiği denizden asla vazgeçmez. - Alfred Capus
  • Fikirler cebir ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez. - Mustafa Kemal Atatürk
  • Hayatın karşına çıkardığı müşkül hadiselere sabır ve tahammül et. Onları hiç kimseden bilme ve hiç kimseye karşı kalbinde bir adavet besleme; hiç kimseye hiddet ve şiddet gösterme. Bu suretle hareket edersen en büyük müşkülleri bile yenersin ve sen de “insan-ı kamil” mertebesine erersin. - Hz. Ali (r.a.)
  • İnsanın en yakın dostu da en şiddetli düşmanı da kendisidir.
  • İnsanlar yasaları, adaletin işlemesi ve şiddetin onun kölesi olması için oluşturdu. - Euripides
  • İstemek yetmez, amacımıza ulaşmak için şiddetle arzulamamız gerekir. - Ovidius
  • Kadınların üzüntüsü yaz fırtınası gibidir; şiddetli ama kısa olur. - Joanna Baillie
  • Ne kadar az bilirseniz; o kadar şiddetle müdafaa edersiniz. - Bertrand Russell
  • Ortalama insanda; herhangi bir günde, herhangi bir orduya yetecek kadar ihanet, nefret, şiddet ve saçmalık vardır. O yüzden ortalama erkekten ve ortalama kadından sakının.
  • Ölüm korkusu, ölüm acısından daha şiddetlidir. - Osman Pamukoğlu
  • Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz. Fikirler, şiddetle, top ve tüfekle öldürülemez. - Mustafa Kemal Atatürk
  • Sanat, şiddeti ortadan kaldırmalıdır, yalnız o yapabilir bunu. - Lev Nikolayeviç Tolstoy
  • Senin iyiliğini isteyen kimse, yolunda şöyle bir diken var diyendir. Yolunu kaybedene iyi gidiyorsun demek şiddetli bir zulümdür. - Sadi
  • Sevgi insanlığın, şiddet hayvanlığın kanunudur. - Mohandas Karamçand Gandi
  • Şiddet göstermeksizin kuvvetli, zayıflık belirtmeksizin yumuşak ol. - Hz. Ömer (r.a.)
  • Şiddet göstermeme, inancımın birinci maddesidir. Aynı zamanda o, benim itikatımın da son maddesidir. - Mahatma Gandhi
  • Şiddet iyi yönde kullanılabilir. - V For Vendetta
  • Şiddet otoritaryanizmin bütün özünü oluşturur; tıpkı şiddetin reddinin anarşizmin bütün özünü oluşturması gibi. - Errico Malatesta
  • Şiddet yaşanmamış bir hayatın; suçluluk ise tatmin edilmemiş bir yaşamın sonucudur.
  • Şiddetli sevinçlerin şiddetli sonları vardır. - William Shakespeare
  • Tartışırken sakin olun; şiddetiniz hatayı kusura, gerçeği kabalığa çevirir. - George Herbert
  • Tatlı sözler, şiddetli bir öfkeye karşı en tesirli ilaçtır. - Aiskhylos
  • Tüm gerçekler üç aşamada oluşur. Önce alay edilir. Sonra şiddetle karşı çıkılır. Son olarak da zaten belli olan bir şey denir ve kabul edilir. - Artur Schopenhauer
  • Tüm yazılanlar arasında en çok bir kişinin kendi kanıyla yazdığı şeyi severim. Kanla yaz; ve göreceksin ki, kan tindir… Etrafımda cinler olsun istiyorum, çünkü ben cesurum. Hayaletleri kaçıran cesaret, kendisine cinler yaratır. -cesaret gülmek ister. Artık hislerinizi paylaşmıyorum; altımda gördüğüm şu bulut, güldüğüm şu karaltı ve ağırlık -işte budur sizin yağmur bulutunuz. Yükselmeyi arzuladığınızda yukarı bakarsınız siz. Ve ben aşağı bakarım, çünkü yükseltilmiş biriyim ben. Aranızdan hanginiz aynı anda hem gülebilir, hem yükseltilmiş olabilir? En yüksek dağa çıkan, tüm matem oyunlarına, tüm matem ciddiyetlerine güler. Cesur, tasasız, alaycı ve şiddet uygular -işte böyle istiyor bizleri bilgelik: O bir kadındır ve daima savaşçıyı sever ancak. - Friedrich Nietzsche
  • Üzülme! Çünkü yaradan umudu en çaresiz anlarda yollar. Unutma; yağmurun en şiddetlisi en kara bulutlardan çıkar. Muhammed Celâleddin-i Rûmî (Mevlana)
  • Yönetici için korkutma şiddetin kendisinden daha etkilidir. - Yalçın Küçük
  • Yüksek ruhlar, her zaman sıradan akılların şiddetli muhalefetleriyle karşılaşırlar. - Albert Einstein

• Beğen
Tepkiler: Furkan
  • Tüm gerçekler üç aşamada oluşur. Önce alay edilir. Sonra şiddetle karşı çıkılır. Son olarak da zaten belli olan bir şey denir ve kabul edilir.
  • Artur Schopenhauer
Özellikle yazınızda yaptığınız bu alıntı bana pandemi döneminde önce aşı karşıtı diye yaftalayıp dalga geçen , sonrasında bilim düşmanları diye saldıran şimdi ise kabullenme aşamasına geçen insanları anımsattı.

Yazınızda şiddet kelimesini derinlemesine anlatmış ve açıklamışsınız ben şiddet kelimesinden genel olarak anlaşılan ne ise o yönden değerlendirmek istiyorum. Şiddet hissi Allah’ın bizlere vermiş olduğu bir haslet. Vasat iyidir ifrat ve tefrit ise zarar getirir. Kanunda bile şiddete karşı orantılı şiddetle savunma hakkı verilmiştir buna da nefs-i müdafaa denmiştir.

Konu görüntüleyen kullanıcılar