Staj sigortası sigorta başlangıcı sayılacak mı?

Ali_Adana

Paylaşımcı Üye
Staj ve çıraklık dönemleri, gençlerin mesleki deneyim kazanmaları ve iş hayatına adım atmaları için önemli birer basamaktır. Ancak maalesef, bu süreçlerde sigorta eksiklikleri ve ihmalleri sıkça yaşanmaktadır. Birçok stajyer ve çırak, iş kazaları veya meslek hastalıkları durumunda yeterli sosyal güvenceye sahip olmadığı için ciddi mağduriyetlerle karşı karşıya kalmaktadır.
Sigorta günü ve başlangıcı yerine geçmesini istiyoruz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yeni EYT konusu bu olacak. Gerçeğinde prim yatmadığı için staja veya çıraklığa başlanılan yıl sigorta başlangıcı sayılmasa da kanunda yapılabilecek bir değişiklik ile staj veya çıraklık sigorta süresinden sayılırsa çoğu kişi sigortalılık süresinden 2-3 yıl kazanacaktır. Tabi bu süreler emeklilik yaşını değiştirmeyecek ama 1999 öncesi sigortası olanlar nasıl 10 yıl 3600 günü doldurduklarında SGK’dan yazı alıp işten kıdem tazminatını alıpta ayrılabiliyorsa. 1999 sonrası sigortası başlayanlarda 25 yıl 4500 günü daha hızlı yakalayacaktır. İlk defa 2008 sonrası sigortası olanlarda ise durum daha da karışık.

Kendimden örnek vereyim; şuan 5115 prim günüm var ancak 18 yıl sigortalılık sürem var. 4500 prim gün sayısını doldurduk ama sigortalılık süresini dolduramadık. Staj günlerim sigortalılık süresinden sayılsa 3 yıl ileriye atacak.

Çok zor bir ihtimal, ama bizim zamanımızda meslek liselerinde okuyan biri olarak, bize söylenen staja gittiğinizde sigortamızın ödeneceği şeklindeydi. Çok sonradan gördük ve anladık ki okul bize sadece sigorta numarası almış, 1 gün bile sigortalı göstermemiş. Bu nedenle büyük bir mağduriyet var. Düzenleme yapılması çok iyi olur ancak hükümet yetkililerin söylemlerinden bu işin çok da kolay olmadığı anlaşılıyor.

• Beğen
Tepkiler: Ali_Adana
İlerleyen yıllarda buna yönelik bir düzenleme gelecektir diye düşünüyorum. Staj günleri de sayılmalı ve hizmete başlangıç tarihi olarak kabul edilmeli. Sonuçta emek harcanmış günler. Benim de yaklaşık 300 gün staj dönemim olmuştu.

• Beğen
Benimde 1 senem stajla geçti. Stajlarda emekli olurken dikkate alınmalı.
Sonuçta SGK sistemine dahil oluyorsunuz .Ama hizmete başlangıç tarihi kabul edilmiyor. Buna çözüm bulunmalı.

• Beğen

Konu görüntüleyen kullanıcılar