Türkleri Diğer Milletlerden Ayıran Özellikler Nelerdir?

turgutkuzan

Paylaşımcı Üye
Allah (c.c.) rahmeti, selamı ve bereketi üzerimize olsun.

Türkleri diğer milletlerden ayıran özellikler nelerdir?

Muhtelif zamanlarda internet ortamında

Bir eğitim sistemi nasıl MİLLİ olur?
Evrensel bilgilerin verildiği kurumlarda neler MİLLİ olabilir?
sorularını yöneltmiş ve bir cevap alamamıştım.

Her demokratikleşme paketi açıklandığında ulus kimliğimizi kaybettiğimiz yönünde endişeli paylaşımlar yapılıyor.
Millet ve kavim arasındaki farkı vurgulayarak (demokratikleşme paketlerinin içeriğini de göz önünde bulundurarak) sorularımı daha geniş bir çerçevede yeniden sormak istiyorum.

Millet :
1. Çoğunlukla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, duygu, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insan topluluğu, ulus
2. Bir yerde bulunan kimselerin bütünü, herkes
3. Benzer özellikleri olan topluluk

Kavim :
Aralarında töre, dil ve kültür ortaklığı bulunan, boy ve soy bakımından da birbirine bağlı insan topluluğu, budun

1) 1980'li yıllarda bir kitabı sormak için Ankara Kızılay'da bir pasajın alt katındaki bir kitapçıya gitmiştik.
Küçük bir mekan olan kitapçıda 10 kadar genç kitapevinin sahibiyle sohbet ediyorlardı.
Gençlerin istisnasız hepsinin küçük çekik gözleri vardı. Bir kısmının Türkçe konuştuğunu anlamak mümkün olabiliyordu.
Fakat özellikle iki tanesi bir makineden çıkan sesi taklit ediyorlarmış gibi konuşuyorlardı.
Arada duyduğum bir iki sözü Türkçe'deki bazı sözcüklere benzetmesem Türkçe konuştuklarına inanmam mümkün olmazdı.
Japon veya Çinli olduklarını tahmin etttiğim bu gençlerin kitabevinde bulunmasına ve sohbet etmelerine bir anlam veremedim.
Kitabevinin sahibi arkadaşımın arkadaşı olduğu için birer çay içtik ve kitabımızı alıp çıktık.
Çıkar çıkmaz arkadaşıma o Japon veya Çin'lerin kitabevinde ne işi olduğunu sordum.
Onların, Japon veya Çinli olmadığını Moğolistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan gibi ülkelerden okumaları için Türkiye'ye getirilen üniversite öğrencileri olduğunu ve kitabevi sahibinin bu konuda organizasyon yaptığını öğrendim.

2) Televizyonda zaman zaman muhtelif ülkelerde yapılan çekimleri izliyorum. Gözlerim iyi görmediği için çoğu zaman alttan geçen yazıları okumam mümkün olmuyor.
Televizyonun sesi kısıksa çekimlerin hangi ülkede yapıldığını tahmin etmem / anlamam mümkün olmuyor.
Özellikle uluslararası toplantılarda çekilmiş görüntülerde toplantıya katılanların (bir kaç Afrika ülkesi hariç) hangi KAVİMDEN oldukları anlaşılmıyor.

3) İnsan hakları, trafik, sağlık, hukuk, ticaret vs. konularda EVRENSELLEŞEN KURALLARIN benimsendiği bir dünyada milli kurallarla hareket etmek mümkün olabilir mi?

4)
Ulusların kimliklerini kaybetmesinde temel etken demokratik olduğu düşünülen adımların atılması mıdır yoksa ülkeler arasında hızla artan ilişkiler ve iletişim midir?
Ulusal kimliği korumak adına diğer ülkelerle iletişim ve ilişkilere sınırlamalar getirmek doğru olur mu?

Ülkeler arasında hızla artan ilişkiler ve iletişim dikkate alındığında MİLLİ olarak muhafaza edilebilecek olan hususlar nelerdir?

Konu görüntüleyen kullanıcılar