2024 Yaz Olimpiyatları

Olimpiyat Oyunları, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından her dört yılda bir düzenlenen uluslararası çok sporlu bir etkinliktir. Oyunlar, dünyanın en büyük spor etkinliğidir ve 200’den fazla ülkeden sporcuların katılımıyla gerçekleşir.

Olimpiyat Oyunlarının Tarihi:

 • İlk Olimpiyat Oyunları MÖ 776 yılında Yunanistan’ın Elis kentindeki Olympia şehrinde gerçekleşti.
 • Modern Olimpiyat Oyunları ise 1896 yılında Yunanistan’ın başkenti Atina’da başladı.
 • 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz - 11 Ağustos 2024 tarihleri arasında Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilecek.

image
Alıntı: 2024 Yaz Olimpiyatları - Vikipedi

Oyunların sloganı: “Paylaşmak için Yapıldı”

Oyunların mekanları:

 • Stade de France (açılış ve kapanış törenleri, atletizm)
 • Paris Bercy Arena (basketbol)
 • Stade Pierre de Coubertin (voleybol)
 • Roland Garros (tenis)
 • Parc des Princes (futbol)
 • Vélodrome de Saint-Quentin-en-Yvelines (bisiklet pisti)
 • Le Golf National (golf)

Oyunlarda yer alacak sporlar:

 • Atıcılık
 • Atlama
 • Badminton
 • Beyzbol/softbol
 • Basketbol
 • Boks
 • Kano
 • Bisiklet
 • Binicilik
 • Eskrim
 • Futbol
 • Golf
 • Jimnastik
 • Hentbol
 • Hokey
 • Judo
 • Kürek
 • Modern pentatlon
 • Okçuluk
 • Yüzme
 • Su topu
 • Masa tenisi
 • Tenis
 • Triatlon
 • Voleybol
 • Halter
 • Güreş

2024 Yaz Olimpiyatları’na ilişkin bazı ek bilgiler:

 • Paris, 1900 ve 1924’ten sonra üçüncü kez Yaz Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak.
 • Oyunlar, Paris’in yanı sıra Lille, Lyon, Marseille ve Bordeaux dahil olmak üzere Fransa’nın diğer şehirlerinde de düzenlenecek.
 • 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları’nın ilk kez breakdans, sörf, spor tırmanışı ve kaykay gibi spor dallarını içerecek.

Olimpiyat Oyunları hakkında daha fazla bilgi için:

4 Beğeni

Türkiye, Paris 2024 için kota sayısını 14 branşta 67’ye yükseltti

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nın başlamasına 80 gün kala milli sporcular, şu ana kadar 14 branşta 67 kota aldı.

Paris’te 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek olimpiyatlar için kota müsabakaları hız kesmeden devam ediyor.

Paris 2024’e Türkiye, 67 sporcuyla katılmayı garantiledi. Haziran ayına kadar sürecek kota müsabakalarında olimpiyata katılım gösterecek Türk sporcu sayısının daha da artması bekleniyor.

Filenin Sultanları 12 kişiyle olimpiyata gidecek

A Milli Kadın Voleybol Takımı, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda 12 sporcuyla mücadele edecek.

FIVB Milletler Ligi ile Avrupa Şampiyonası’nın son galibi olan ve Dünya Kupası niteliği taşıyan Olimpiyat Elemeleri’ni de birinci bitirerek Paris vizesi alan “Filenin Sultanları”, Fransa’da altın madalya mücadelesi verecek.

A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın yanı sıra Artistik Cimnastik Erkek Milli Takımı (5 kişi) ile okçulukta Klasik Yay Erkek Milli Takımı (3 kişi) da şu ana kadar ekip olarak olimpiyatta yer alaya hak kazanan takımlar oldu. Cimnastik ve okçulukta olimpiyatta yer alacak milli sporcular, takım yarışlarının yanı sıra bireyselde de mücadele edecek.

Bireyselde en çok kota güreşte

Olimpiyat için geri sayım sürerken Türkiye’ye bireysel branşlarda en çok kota kazandıran spor branşı şu ana kadar 9 isimle güreş oldu.

Güreşte milli sporcular; serbest stilde Taha Akgül, İbrahim Çiftçi, grekoromen stilde Rıza Kayaalp, Enes Başar, Burhan Akbudak, Ali Cengiz, kadınlarda ise Yasemin Adar Yiğit, Buse Tosun Çavuşoğlu ile Evin Demirhan Yavuz, Paris 2024’e kota aldı. Güreşte bu sayının daha da artması bekleniyor.

Güreşi 8 sporcuyla yelken ve boks, 7 sporcuyla da atletizm takip etti.

Türkiye, takım sporunda 12 kişilik Kadın Voleybol Takımı’nın dışında şu ana kadar cimnastik ve tekvandoda 5’er, atıcılıkta ve okçulukta 4’er, yüzmede 2, badminton, bisiklet, halter ve eskrimde da birer sporcuyla Paris 2024’e gitmeyi garantiledi.

Karate hariç, Tokyo’da madalya elde eden isimlerin hepsi kota aldı

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda madalya kazanan 13 isimden 9’u Paris 2024 için Türkiye’ye kota kazandırdı.

Tokyo’da altın madalya kazanan milli boksör Busenaz Sürmeneli ile gümüş madalya alan Buse Naz Çakıroğlu, Paris’te de yer alacak.

Okçulukta altın madalya alan Mete Gazoz, güreşte bronz madalyalar elde eden Taha Akgül, Rıza Kayaalp, Yasemin Adar Yiğit, artistik cimnastikte de Ferhat Arıcan, Türkiye’ye kota getirdi. Bu isimlerin Paris’te olmasına kesin gözüyle bakılırken, ülke kotası olduğu için son kararı ulusal federasyonları verecek.

Tekvandoda ise bronz madalyalı sporcular Hatice Kübra İlgün ve Hakan Reçber, Paris 2024 bileti elde etti.

Tokyo 2020’de karatede madalya alan 4 isim ise bu branşın Paris 2024’te yer almayacağından dolayı olimpiyatta mücadele edemeyecek.

Son kota genç okçudan

Türkiye’ye son olarak kotayı getiren isim 17 yaşındaki milli okçu Elif Berra Gökkır oldu.

Genç sporcu, Avrupa Kıtasal Kota Yarışması’nda bronz madalya kazanarak Paris 2024 Olimpiyatları için okçuluğa 4. kotayı kazandırdı.

Paris’te 11 branş garanti

Türkiye, Paris 2024’te 11 farklı branşta yer almayı garantiledi.

Atıcılık, atletizm, yol bisikleti, boks, artistik cimnastik, güreş, okçuluk, tekvando, voleybol, yelken ile yüzmede milli sporcular Paris’te madalya mücadelesi verecek.

Bu branşların yanı sıra diğer olimpik branşlarda da kota müsabakaları sürecek. Bazı branşlarda sporcular dünya sıralamasına göre de kota hakkı elde edebilecek.

Bazı branşlarda isimleri federasyonlar belirleyecek

Bazı branşlarda kurallar gereği, sporcular kota alsa da olimpiyata katılacak isimleri ulusal federasyonlar belirleyecek.

Şu ana kadar kota kazanılan voleybol, atıcılık, yol bisikleti, artistik cimnastik, güreş, okçuluk, yelken ve atletizmde maraton yürüyüş karma takımında katılacak isimlere, ilgili federasyonlar karar verecek.

Kadın-erkek eşitliği var

Şu ana kadar alınan 67 kotada kadın-erkek eşitliği dikkati çekiyor.

Söz konusu 67 ismin 33’ünü kadın, 34’ünü erkek sporcular oluşturdu.

Anadolu Ajansı

3 Beğeni

Paris 2024 kotası için 9 milli güreşçi mindere çıkacak

İstanbul’da 9-12 Mayıs tarihlerindeki organizasyonda 93 ülkeden 517 güreşçi mücadele edecek.

Güreşte Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na kota alacak son isimlerin belirleneceği Dünya Olimpiyat Elemeleri’nde 9 milli sporcu mücadele edecek.

Türkiye Güreş Federasyonundan yapılan açıklamaya göre 9-12 Mayıs tarihlerinde İstanbul Başakşehir Gençlik ve Spor Merkezi’nde düzenlenecek organizasyona 93 ülkeden 517 güreşçi katılacak.

Organizasyonda yarın grekoromen stil, 10 Mayıs Cuma günü grekoromen stil ve kadınlar, 11 Mayıs Cumartesi günü kadınlar ve serbest stil, 12 Mayıs Pazar günü ise serbest stil karşılaşmaları yapılacak.

Paris 2024 için son kotaların verileceği organizasyonda Türkiye’yi şu sporcular temsil edecek:

Serbest stil

57 kilo - Muhammet Karavuş

65 kilo - Ahmet Duman

74 kilo - Soner Demirtaş

86 kilo - Osman Göçen

Grekoromen stil

67 kilo - Selçuk Can

97 kilo - Metehan Başar

Kadınlar

53 kilo - Zeynep Yetgil

57 kilo - Elvira Kamaloğlu

62 kilo - Nesrin Baş

Anadolu Ajansı

2 Beğeni

Güreşte son olimpiyat kotaları İstanbul’da sahiplerini bulacak

Güreşte Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na kota alacak son sporcuların belirleneceği Dünya Olimpiyat Elemeleri, yarın İstanbul’da başlayacak.

Türkiye Güreş Federasyonunun ev sahipliğinde Başakşehir Gençlik ve Spor Merkezi’nde gerçekleştirilecek ve 4 gün sürecek elemelerde 93 ülkeden sporcular, olimpiyat kotası için mücadele edecek.

Türk Milli Takımı güreşçilerinin de yer alacağı kota mücadelesinde yarın grekoromen stil müsabakaları yapılacak.

Organizasyona 10 Mayıs Cuma günü grekoromen stil ve kadınlar, 11 Mayıs Cumartesi günü kadınlar ve serbest stil müsabakalarıyla devam edilecek.

Dünya Olimpiyat Elemeleri, 12 Mayıs Pazar günü serbest stildeki mücadelelerle tamamlanacak.

Anadolu Ajansı

4 Beğeni

Paris 2024’e şu ana kadar 89 milli sporcu kota aldı

Fransa’nın başkenti Paris’te yapılacak 2024 Olimpiyat Oyunları’nın başlamasına 25 gün kalırken, kota alan milli sporcu sayısı 89’a yükseldi.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, başkent Paris’te düzenlenecek 33. Yaz Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz Cuma günü TSİ 22.00’de yapılacak açılış töreniyle resmen başlayacak.

Oyunların açılış töreni, Seine Nehri’nde yapılacak.

 1. Yaz Olimpiyatları, 1900 ve 1924’ten sonra 3. kez Fransa’da düzenlenecek. Yaz Olimpiyatları’nda 29 branşa ek; breakdans, sportif tırmanış ve dalga sörfü de yer alacak. 17 gün sürecek müsabakalarda 10 bin 500 sporcu madalya mücadelesi verecek.

Şu ana kadar 89 milli sporcu kota aldı

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nın başlamasına 25 gün kala milli sporcular, şu ana kadar atıcılık, atletizm, badminton, yol bisikleti, boks, artistik cimnastik, eskrim, güreş, halter, judo, kürek, masa tenisi, modern pentatlon, okçuluk, tekvando, yelken, yüzme ve voleybolda olmak üzere 18 branşta madalya mücadelesi verecek.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin sitesinde yer alan ve 29 Haziran’da güncellenen listeye göre, Türkiye Paris 2024’e 89 sporcuyla katılmayı garantiledi.

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda madalya kazanan 13 isimden milli boksörler Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu, okçulukta Mete Gazoz, güreşte Taha Akgül, Rıza Kayaalp ve Yasemin Adar Yiğit, artistik cimnastikte Ferhat Arıcan, tekvandoda Hatice Kübra İlgün ve Hakan Reçber, Paris 2024 için Türkiye’ye kota kazandırdı. 2020 Tokyo’da karatede madalya alan 4 isim ise bu branşın Paris 2024’te yer almayacağından dolayı olimpiyatta mücadele edemeyecek.

Eyfel Kulesi’nden orijinal bir parçayı barındıran madalyalar 18 gram ağırlığında olacak

Olimpiyatlarda madalya kazanan sporcular Paris’ten bir parçayı da yanlarında götürebilecek.

Eyfel Kulesi’nin tadilatı sırasında değiştirilen parçalar sporcuların boyunlarına asılacak altın, gümüş ve bronz madalyanın içine yerleştirildi. Böylelikle madalya alan sporcular, Eyfel Kulesi’nden orijinal bir parçayı göğsünde taşıyacak.

Madalyaların ortasına yerleştirilen demir parçalarının her biri 18 gram ağırlığında olacak.

Savaşı aktif olarak destekleyen sporcuların Paris 2024’e katılmasına izin verilmeyecek

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Rus ve Belaruslu sporcuların Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda “tarafsız sporcu” statüsünde yarışabileceğini duyurdu.

Organizasyonda Rusya ve Belarus’a ait bayrak, amblem ve marşların kullanılmaması kararlaştırılırken, tarafsız katılacak Rus ve Belaruslu atletlerden, diğer sporcular için geçerli olan tüm anti-doping kurallarını karşılamaları istenecek.

Her iki ülkenin hükümetlerinden hiçbir yetkili, oyunlar kapsamında Paris’e davet edilmeyecek ve akredite olamayacak. Ukrayna’ya yönelik yürütülen savaşı aktif olarak destekleyen sporcuların Paris 2024’e katılmasına ise izin verilmeyecek.

Olimpiyatlar için “uyarı” sistemi

Paris Emniyet Müdürlüğünün X sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Paris Olimpiyatları’nın açılış töreninin yapılacağı bölgede bulunan kişilerin telefonlarına “uyarı” mesajı gönderildiği bildirildi.

Mesajda, Parislilerden 18-26 Temmuz’da açılış töreninin yapılacağı bölgeye giriş için zorunlu olan karekod uygulamasını indirmeleri istendi.

Fransa’da karekod uygulamasının duyurulduğu uyarı sistemi; terör saldırıları, hava durumu tehditleri gibi teyakkuz hali gerektiren durumlarda kullanılıyor.

Paris’te, 26 Temmuz-11 Ağustos’ta düzenlenecek Paris Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenine yalnızca karekod okutularak girilebilecek.

Paris’te terör riskine karşı en üst düzeyde önlem alınacak

Fransa’nın Spor Büyükelçisi Samuel Ducroquet, 2024 Olimpiyat Oyunlarının resmi açılışını stadyum dışında Seine Nehri boyunca sporcu kafilelerinin tekne geçişini planlayarak, “Olimpiyat ruhunu herkesle paylaşmayı” hedeflediklerini ve 16 milyon turisti ağırlamaya hazırlanan Paris’te terör riskine karşı en üst düzeyde önlem alınacağını belirtti.

Ducroquet, “Olimpiyat Oyunları boyunca 24 bin özel kuvvet, günde 35 bin polis, 18 bin asker belli noktalarda görev yapacak. Havadan güvenlik kontrolleri de yapılacak. En üst düzey koruma sağlanacak. Cumhurbaşkanı Macron’un da söylediği gibi, ‘Oyunlar boyunca Paris dünyanın en güvenli yeri olacak’. Hatta açılış töreninde, polis sayısı 45 bini bulacak.” değerlendirmesini yaptı.

Yaklaşık 15 bin sporcuyu taşıyan tekneler, Tolbiac Köprüsü’nün altından yola çıkarak Seine Nehri boyunca Eyfel Kulesi’nin olduğu noktaya, Diena Köprüsü’ne kadar 6,2 kilometre boyunca geçit yapacak.

Kotalar

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na şu ana kadar kota alan milli sporcular ve branşlar şöyle:

Branş Sporcu Disiplin - Sıklet Kota Kotayı aldığı müsabaka Kotayı aldığı derecesi
Atıcılık İsmail Keleş 10 metre havalı tabanca Ülke 2023 Avrupa Oyunları Altın madalya
Atıcılık Yusuf Dikeç 10 metre havalı tabanca Ülke ISSF Olimpik Sıralama Listesi 3.
Atıcılık Şimal Yılmaz 10 metre havalı tabanca Ülke Atıcılık Havalı Silahlar Avrupa Şampiyonası Gümüş madalya
Atıcılık Şevval İlayda Tarhan 10m Havalı Tabanca Sporcu ISSF Olimpik Sıralama Listesi 2.
Atıcılık Sena Can Skeet Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 8.
Atıcılık Oğuzhan Tüzün Trap Ülke Plak Atışları Final Olimpiyat Elemeleri Şampiyonası Bronz madalya
Atıcılık Rümaysa Pelin Kaya Trap Ülke Plak Atışları Avrupa Şampiyonası Bronz madalya
Atletizm Kaan Kigen Özbilen Maraton Bireysel 2023 Barselona Maratonu 2.05.37
Atletizm 1 Sporcu Maraton Bireysel 2023 Valencia Maratonu 2.21.27
Atletizm Ersu Şaşma Sırıkla atlama Bireysel Almanya Uluslararası Sırıkla Atlama Yarışması 5.90 metre
Atletizm Salih Korkmaz 20 km yürüyüş Bireysel 2023 Dünya Atletizm Şampiyonası 1.19.49
Atletizm Tuğba Danışmaz 3 adım atlama Bireysel Avrupa Atletizm Şampiyonası 14.57
Atletizm Yasmani Copello Escobar 400 metre engelli Bireysel 2023 Dünya Atletizm Şampiyonası 48.66
Atletizm Meryem Bekmez Maraton Yürüyüş Karma Takım Bayrak Ülke Dünya Takımlar Yürüyüş Şampiyonası 20.
Atletizm Salih Korkmaz Maraton Yürüyüş Karma Takım Bayrak Ülke Maraton Yürüyüş Karma Takım Bayrak 20.
Atletizm Berke Akçam 400 metre engel Bireysel Avrupa Atletizm Şampiyonası 48.14
Badminton Neslihan Yiğit Arın Tek kadınlar Bireysel BWF Dünya Sıralaması 21.
Yol Bisikleti Burak Abay Yol yarışı Ülke UCI Yol Bisikleti Ülkeler Dünya Sıralaması Listesi 40.
Boks Buse Naz Çakıroğlu 50 kilo Bireysel 2023 Avrupa Oyunları Altın madalya
Boks Hatice Akbaş 54 kilo Bireysel 2023 Avrupa Oyunları Bronz madalya
Boks Esra Yıldız Kahraman 57 kilo Bireysel 2. Boks Olimpiyat Kota Turnuvası Altın madalya
Boks Gizem Özer 60 kilo Bireysel 2023 Avrupa Oyunları Bronz madalya
Boks Busenaz Sürmeneli 66 kilo Bireysel 2023 Avrupa Oyunları Altın madalya
Boks Samet Gümüş 51 kilo Bireysel 2023 Avrupa Oyunları Gümüş madalya
Boks Tuğrulhan Erdemir 71 kilo Bireysel 2023 Avrupa Oyunları Bronz madalya
Boks Kaan Aykutsun 80 kilo Bireysel 1. Boks Olimpiyat Kota Turnuvası Altın madalya
Artistik Cimnastik Ferhat Arıcan Takım - Bireysel Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 10.
Artistik Cimnastik Adem Asil Takım - Bireysel Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 10.
Artistik Cimnastik Ahmet Önder Takım - Bireysel Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 10.
Artistik Cimnastik İbrahim Çolak Takım - Bireysel Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 10.
Artistik Cimnastik Emre Dodanlı Takım-Bireysel Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 10.
Eskrim Enver Yıldırım Kılıç Bireysel Avrupa Olimpiyat Kotası Şampiyonası 1.
Eskrim Nisanur Erbil Kılıç Bireysel Avrupa Olimpiyat Kotası Şampiyonası 2.
Güreş Rıza Kayaalp Grekoromen 120 kilo Ülke 2023 Dünya Şampiyonası Gümüş madalya
Güreş Ali Cengiz Grekoromen 87 kilo Ülke 2023 Dünya Şampiyonası Altın madalya
Güreş Enes Başar Grekoromen 60 kilo Ülke 2024 Avrupa Olimpiyat Kota Turnuvası 1.
Güreş Burhan Akbudak Grekoromen 77 kilo Ülke 2024 Avrupa Olimpiyat Kota Turnuvası 1.
Güreş Taha Akgül Serbest 125 kilo Ülke 2023 Dünya Şampiyonası Bronz madalya
Güreş İbrahim Çiftçi Serbest 97 kilo Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 5.
Güreş Buse Tosun Çavuşoğlu Kadınlar 68 kilo Ülke 2023 Dünya Şampiyonası Altın madalya
Güreş Nesrin Baş Kadınlar 62 kilo Ülke Olimpiyat Oyunları Güreş Kota Turnuvası 1.
Güreş Zeynep Yetgil Kadınlar 53 kilo Ülke Olimpiyat Oyunları Güreş Kota Turnuvası Bronz madalya
Güreş Evin Demirhan Yavuz Kadınlar 50 kilo Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 5.
Güreş Yasemin Adar Yiğit Kadınlar 76 kilo Ülke 2024 Avrupa Olimpiyat Kota Turnuvası 1.
Halter Muhammed Furkan Özbek Erkekler 73 kilo Bireysel Dünya sıralaması 7.
Judo Tuğçe Beder Kadınlar -48 kilo Bireysel IJF Olimpik Sıralama Listesi 15.
Judo Fidan Ögel Kadınlar -70 kilo Bireysel IJF Olimpik Sıralama Listesi 28.
Judo Kayra Özdemir Kadınlar +78 kilo Ülke IJF Olimpik Sıralama Listesi İlk 17
Judo Salih Yıldız Erkekler -60 kilo Bireysel IJF Olimpik Sıralama Listesi 9.
Judo Vedat Albayrak Erkekler -80 kilo Bireysel IJF Olimpik Sıralama Listesi 11.
Judo Mihael Zgank Erkekler -90 kilo Bireysel IJF Olimpik Sıralama Listesi 6.
Judo İbrahim Tataroğlu Erkekler +100 kilo Bireysel IJF Olimpik Sıralama Listesi İlk 17
Judo Muhammed Demirel Erkekler -66 kilo Bireysel IJF Olimpik Sıralama Listesi 25.
Okçuluk Mete Gazoz Klasik Yay Erkek Takım Ülke 2023 Dünya Şampiyonası Gümüş madalya
Okçuluk Ulaş Berkim Tümer Klasik Yay Erkek Takım Ülke 2023 Dünya Şampiyonası Gümüş madalya
Okçuluk Muhammed Abdullah Yıldırmış Klasik Yay Erkek Takım Ülke 2023 Dünya Şampiyonası Gümüş madalya
Okçuluk Elif Berra Gökkır Kadınlar Klasik Yay Bireysel Ülke Avrupa Kıtası Olimpiyat Elemeleri Bronz madalya
Kürek Elis Özbay Tek çifte (1X) Bireysel Dünya Olimpiyat Kota Yarışması 11.
Masa Tenisi Sibel Altınkaya Tek kadınlar Bireysel ITTF Olimpik Sıralama Listesi 65.
Modern Pentatlon İlke Özyüksel Mihrioğlu Kadınlar Bireysel UIPM Olimpik Sıralama Listesi 4.
Modern Pentatlon Buğra Ünal Erkekler Bireysel UIPM Olimpik Sıralama Listesi 33.
Tekvando Merve Dinçel Kavurat 49 kilo Bireysel WT Olimpik Sıralama 2.
Tekvando Hatice Kübra İlgün 57 kilo Bireysel WT Olimpik Sıralama 4.
Tekvando Nafia Kuş Aydın 67 kilo Bireysel WT Olimpik Sıralama 2.
Tekvando Hakan Reçber 68 kilo Bireysel WT Olimpik Sıralama 3.
Tekvando Emre Kutalmış Ateşli +80 kilo Bireysel WT Olimpik Sıralama 5.
Voleybol A Milli Kadın Takımı (12 kişi) Takım Ülke FIVB Kadınlar Olimpiyat Eleme Turnuvası Altın madalya
Yüzme Kuzey Tunçelli 800 ve 1500 metre serbest Bireysel 2023 Gençler Dünya Şampiyonası 7.48.75 - 14.58.67
Yüzme Emir Batur Albayrak 1500 metre serbest Bireysel 2023 Gençler Dünya Şampiyonası 15.00.57
Yüzme Berkay Ömer Öğretir 100m Kurbağalama Bireysel Avrupa Yüzme Şampiyonası 59.23.00
Yelken Yiğit Yalçın Çitak ILCA 7 Ülke 2024 ILCA 7 Dünya Şampiyonası 28.
Yelken Ecem Güzel ILCA 7 Ülke 2024 ILCA 7 Dünya Şampiyonası 36.
Yelken Merve Vatan IQ Foil Ülke Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı 5.
Yelken Derin Atakan Formula Kite Ülke Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı 4.
Yelken Beste Kaynakçı Nacra 17 Ülke Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı 2.
Yelken Alican Kaynar Nacra 17 Ülke Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı 2.
Yelken Deniz Çınar 470 Karma Ülke Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı 5.
Yelken Lara Nalbantoğlu 470 Karma Ülke Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı 5.

Not: Karma maraton yürüyüş takımında yarışacak sporcular Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından belirlenecek.

Anadolu Ajansı

2 Beğeni

Paris 2024’te Türkiye’yi 102 sporcu temsil edecek

Türkiye, 18 branşta, 54 kadın ve 48 erkek sporcuyla organizasyonda madalya mücadelesi verecek. Londra 2012’den sonra Paris’te de kadın sporcu sayısı erkeklerden fazla olacak.

Paris 2024 Olimpiyatları’na Türkiye’den 102 sporcu kota aldı.

Fransa’nın başkenti Paris’in 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde ev sahipliği yapacağı 33. Yaz Olimpiyatları’na katılacak milli sporcular belli oldu.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin internet sitesinde yayımlanan Paris 2024’e kota kazanan sporcular listesinin güncellenmiş haline göre, oyunlarda 54 kadın ve 48 erkek sporcu, Türkiye’yi 18 spor dalında temsil edecek.

Londra 2012’den sonra 2. kez Türkiye Olimpiyat Takımı kadrosundaki kadın sporcu sayısı, erkek sporculardan fazla olacak.

Milli sporcular Paris’te atıcılık, atletizm, badminton, yol bisikleti, boks, artistik cimnastik, eskrim, güreş, halter, judo, kürek, masa tenisi, modern pentatlon, okçuluk, tekvando, voleybol, yelken ve yüzme branşlarında yarışacak.

Paris 2024 Olimpiyatları’nda kürsü mücadelesi verecek sporcuların listesi şöyle:

Branş Sporcu Disiplin - Sıklet Kota Kotayı aldığı müsabaka Kotayı aldığı derecesi
Atıcılık İsmail Keleş 10 metre havalı tabanca Ülke 2023 Avrupa Oyunları Altın madalya
Atıcılık Yusuf Dikeç 10 metre havalı tabanca Ülke ISSF Olimpik Sıralama Listesi 3.
Atıcılık Şimal Yılmaz 10 metre havalı tabanca Ülke Atıcılık Havalı Silahlar Avrupa Şampiyonası Gümüş madalya
Atıcılık Şevval İlayda Tarhan 10m Havalı Tabanca Sporcu ISSF Olimpik Sıralama Listesi 2.
Atıcılık Sena Can Skeet Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 8.
Atıcılık Oğuzhan Tüzün Trap Ülke Plak Atışları Final Olimpiyat Elemeleri Şampiyonası Bronz madalya
Atıcılık Rümaysa Pelin Kaya Trap Ülke Plak Atışları Avrupa Şampiyonası Bronz madalya
Atletizm Kaan Kigen Özbilen Maraton Bireysel 2023 Barselona Maratonu 2.05.37
Atletizm Kayhan Özer 100 metre Bireysel WA Olimpik Sıralama Listesi 48.
Atletizm Ersu Şaşma Sırıkla atlama Bireysel Almanya Uluslararası Sırıkla Atlama Yarışması 5.90 metre
Atletizm Salih Korkmaz 20 km yürüyüş Bireysel 2023 Dünya Atletizm Şampiyonası 1.19.49
Atletizm Meryem Bekmez 20 km yürüyüş Bireysel WA Olimpik Sıralama Listesi 41.
Atletizm Tuğba Danışmaz 3 adım atlama Bireysel Avrupa Atletizm Şampiyonası 14.57
Atletizm Yasmani Copello Escobar 400 metre engelli Bireysel 2023 Dünya Atletizm Şampiyonası 48.66
Atletizm Ayşe Tekdal Maraton Yürüyüş Karma Takım Bayrak Ülke Dünya Takımlar Yürüyüş Şampiyonası 20.
Atletizm Mazlum Demir Maraton Yürüyüş Karma Takım Bayrak Ülke Dünya Takımlar Yürüyüş Şampiyonası 20.
Atletizm Berke Akçam 400 metre engelli Bireysel Avrupa Atletizm Şampiyonası 48.14
Atletizm Alperen Acet Yüksek atlama Bireysel WA Olimpik Sıralama Listesi 27.
Atletizm Buse Savaşkan Yüksek atlama Bireysel WA Olimpik Sıralama Listesi 28.
Atletizm Emel Dereli Gülle atma Bireysel WA Olimpik Sıralama Listesi 25.
Atletizm Necati Er 3 adım atlama Bireysel WA Olimpik Sıralama Listesi 25.
Atletizm Özkan Baltacı Çekiç atma Bireysel WA Olimpik Sıralama Listesi 29.
Atletizm Eda Tuğsuz Cirit atma Bireysel WA Olimpik Sıralama Listesi 32.
Badminton Neslihan Yiğit Arın Tek kadınlar Bireysel BWF Dünya Sıralaması 21.
Yol Bisikleti Burak Abay Yol yarışı Ülke UCI Yol Bisikleti Ülkeler Dünya Sıralaması Listesi 40.
Boks Buse Naz Çakıroğlu 50 kilo Bireysel 2023 Avrupa Oyunları Altın madalya
Boks Hatice Akbaş 54 kilo Bireysel 2023 Avrupa Oyunları Bronz madalya
Boks Esra Yıldız Kahraman 57 kilo Bireysel 2. Boks Olimpiyat Kota Turnuvası Altın madalya
Boks Gizem Özer 60 kilo Bireysel 2023 Avrupa Oyunları Bronz madalya
Boks Busenaz Sürmeneli 66 kilo Bireysel 2023 Avrupa Oyunları Altın madalya
Boks Samet Gümüş 51 kilo Bireysel 2023 Avrupa Oyunları Gümüş madalya
Boks Tuğrulhan Erdemir 71 kilo Bireysel 2023 Avrupa Oyunları Bronz madalya
Boks Kaan Aykutsun 80 kilo Bireysel 1. Boks Olimpiyat Kota Turnuvası Altın madalya
Artistik Cimnastik Ferhat Arıcan Takım-Bireysel Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 10.
Artistik Cimnastik Adem Asil Takım-Bireysel Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 10.
Artistik Cimnastik Ahmet Önder Takım-Bireysel Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 10.
Artistik Cimnastik İbrahim Çolak Takım-Bireysel Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 10.
Artistik Cimnastik Emre Dodanlı Takım-Bireysel Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 10.
Eskrim Enver Yıldırım Kılıç Bireysel Avrupa Olimpiyat Kotası Şampiyonası 1.
Eskrim Nisanur Erbil Kılıç Bireysel Avrupa Olimpiyat Kotası Şampiyonası 2.
Güreş Hamza Bakır Grekoromen 130 kilo Ülke 2023 Dünya Şampiyonası Gümüş madalya
Güreş Ali Cengiz Grekoromen 87 kilo Ülke 2023 Dünya Şampiyonası Altın madalya
Güreş Enes Başar Grekoromen 60 kilo Ülke 2024 Avrupa Olimpiyat Kota Turnuvası 1.
Güreş Burhan Akbudak Grekoromen 77 kilo Ülke 2024 Avrupa Olimpiyat Kota Turnuvası 1.
Güreş Taha Akgül Serbest 125 kilo Ülke 2023 Dünya Şampiyonası Bronz madalya
Güreş İbrahim Çiftçi Serbest 97 kilo Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 5.
Güreş Buse Tosun Çavuşoğlu Kadınlar 68 kilo Ülke 2023 Dünya Şampiyonası Altın madalya
Güreş Nesrin Baş Kadınlar 62 kilo Ülke Olimpiyat Oyunları Güreş Kota Turnuvası 1.
Güreş Zeynep Yetgil Kadınlar 53 kilo Ülke Olimpiyat Oyunları Güreş Kota Turnuvası Bronz madalya
Güreş Evin Demirhan Yavuz Kadınlar 50 kilo Ülke 2023 Dünya Şampiyonası 5.
Güreş Yasemin Adar Yiğit Kadınlar 76 kilo Ülke 2024 Avrupa Olimpiyat Kota Turnuvası 1.
Halter Muhammed Furkan Özbek Erkekler 73 kilo Bireysel Dünya sıralaması 7.
Judo Tuğçe Beder Kadınlar -48 kilo Bireysel IJF Olimpik Sıralama Listesi 15.
Judo Fidan Ögel Kadınlar -70 kilo Bireysel IJF Olimpik Sıralama Listesi 28.
Judo Kayra Özdemir Kadınlar +78 kilo Ülke IJF Olimpik Sıralama Listesi İlk 17
Judo Salih Yıldız Erkekler -60 kilo Bireysel IJF Olimpik Sıralama Listesi 9.
Judo Vedat Albayrak Erkekler -80 kilo Bireysel IJF Olimpik Sıralama Listesi 11.
Judo Mihael Zgank Erkekler -90 kilo Bireysel IJF Olimpik Sıralama Listesi 6.
Judo İbrahim Tataroğlu Erkekler +100 kilo Bireysel IJF Olimpik Sıralama Listesi İlk 17
Judo Muhammed Demirel Erkekler -66 kilo Bireysel IJF Olimpik Sıralama Listesi 25.
Okçuluk Mete Gazoz Klasik Yay Erkek Takım Ülke 2023 Dünya Şampiyonası Gümüş madalya
Okçuluk Ulaş Berkim Tümer Klasik Yay Erkek Takım Ülke 2023 Dünya Şampiyonası Gümüş madalya
Okçuluk Muhammed Abdullah Yıldırmış Klasik Yay Erkek Takım Ülke 2023 Dünya Şampiyonası Gümüş madalya
Okçuluk Elif Berra Gökkır Kadınlar Klasik Yay Bireysel Ülke Avrupa Kıtası Olimpiyat Elemeleri Bronz madalya
Kürek Elis Özbay Tek çifte (1X) Bireysel Dünya Olimpiyat Kota Yarışması 11.
Masa Tenisi Sibel Altınkaya Tek kadınlar Bireysel ITTF Olimpik Sıralama Listesi 65.
Modern Pentatlon İlke Özyüksel Mihrioğlu Kadınlar Bireysel UIPM Olimpik Sıralama Listesi 4.
Modern Pentatlon Buğra Ünal Erkekler Bireysel UIPM Olimpik Sıralama Listesi 33.
Tekvando Merve Dinçel Kavurat 49 kilo Bireysel WT Olimpik Sıralama 2.
Tekvando Hatice Kübra İlgün 57 kilo Bireysel WT Olimpik Sıralama 4.
Tekvando Nafia Kuş Aydın 67 kilo Bireysel WT Olimpik Sıralama 2.
Tekvando Hakan Reçber 68 kilo Bireysel WT Olimpik Sıralama 3.
Tekvando Emre Kutalmış Ateşli +80 kilo Bireysel WT Olimpik Sıralama 5.
Voleybol A Milli Kadın Takımı (12+1 kişi) Takım Ülke FIVB Kadınlar Olimpiyat Eleme Turnuvası Altın madalya
Yüzme Kuzey Tunçelli 800 ve 1500 metre serbest Bireysel 2023 Gençler Avrupa Şampiyonası - 2023 Gençler Dünya Şampiyonası 7.48.75 - 14.58.67
Yüzme Berke Saka 100 metre sırtüstü ve 200 metre bireysel karışık Bireysel 2023 Türkiye Şampiyonası 54.46 - 1.58.20
Yüzme Emir Batur Albayrak 1500 metre serbest Bireysel 2023 Gençler Dünya Şampiyonası 15.00.57
Yüzme Berkay Ömer Öğretir 100m Kurbağalama Bireysel Avrupa Yüzme Şampiyonası 59.23.00
Yüzme Ecem Dönmez 4x200 metre serbest bayrak Ülke WA Olimpik Sıralama Listesi 8:05.21
Yüzme Ela Naz Özdemir 4x200 metre serbest bayrak Ülke WA Olimpik Sıralama Listesi 8:05.21
Yüzme Gizem Güvenç 4x200 metre serbest bayrak Ülke WA Olimpik Sıralama Listesi 8:05.21
Yüzme Zehra Duru Bilgin 4x200 metre serbest bayrak Ülke WA Olimpik Sıralama Listesi 8:05.21
Yelken Yiğit Yalçın Çitak ILCA 7 Ülke 2024 ILCA 7 Dünya Şampiyonası 28.
Yelken Ecem Güzel ILCA 7 Ülke 2024 ILCA 7 Dünya Şampiyonası 36.
Yelken Merve Vatan IQ Foil Ülke Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı 5.
Yelken Derin Atakan Formula Kite Ülke Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı 4.
Yelken Beste Kaynakçı Nacra 17 Ülke Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı 2.
Yelken Alican Kaynar Nacra 17 Ülke Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı 2.
Yelken Deniz Çınar 470 Karma Ülke Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı 5.
Yelken Lara Nalbantoğlu 470 Karma Ülke Tüm Sınıflar Son Olimpiyat Kota Yarışı 5.

Anadolu Ajansı

3 Beğeni

Milli bisikletçi, Türkiye’ye ilki yaşatmak için Paris 2024’te pedal çevirecek

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda “yol bisikleti” kategorisinde mücadele edecek milli sporcu Burak Abay, çocukluk hayalini gerçekleştirme peşinde.

 1. Yaz Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edecek milli sporcu Abay, Erciyes’in eteklerinde çalışmalarını sürdürüyor.

26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek organizasyonda Türkiye’yi kendi kategorisinde temsil edecek tek sporcu olan Abay, finiş gören ilk Türk sporcu olmaya çalışacak.

Milli bisikletçi Burak Abay, AA muhabirine, çocukluğundan beri ilgi duyduğu bisiklet sporuyla 15 yıldır ilgilendiğini söyledi.

Branşında Paris 2024 için kota alan tek Türk sporcu olduğunu belirten Abay, çocukluğundan beri hayatının bisiklet üzerinde geçtiğini, 2,5 yıldır olimpiyatlara hazırlandığını vurguladı.

Abay, uluslararası yarışlarda aldığı puanlarla olimpiyat kotası hakkı elde ettiğine dikkati çekerek, Erciyes Dağı’ndaki yüksek irtifa kampında çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı.

Yüksek İrtifa Kamp Merkezi’nde yapılan antrenmanlarda performansın arttığına değinen Abay, “Performansımızı daha da ileriye taşıyıp, 31 Temmuz’da Fransa’ya yola çıkacağız. 3 Ağustos’ta da startımız var. 275 kilometrelik bir parkurumuz olacak.” dedi.

“Henüz tamamlayabilen Türk sporcumuz olmadı”

Üzerinde büyük bir yük olduğunu belirten Abay, şu ifadeleri kullandı:

“Bunun için yıllarca çalıştık. Gençlerdeyken 2014 yılında Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi’ne girdim. Yıllar önceden başlayan bir hayaldi aslında. İnşallah gerçek olacak. Çalışmalarımız en iyi şekilde devam ediyor. 2016 ve 2021’de olimpiyatlara katıldık. Bu branşta henüz yarışı tamamlayabilen bir Türk sporcumuz olmadı. Şu an benden istenen, Paris 2024’te yol bisikleti yarışını tamamlayıp, tarihe geçmek.”

Anadolu Ajansı

3 Beğeni

Olimpiyatlar 100 yıl sonra üçüncü kez Paris’te

1896 yılından bu yana gerçekleştirilen Yaz Olimpiyat Oyunları, üçüncü kez Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek.

Modern olimpiyatların başladığı 1896 yılından bu yana gerçekleştirilen 29 olimpiyat organizasyonundan 16’sı Avrupa, 6’sı Kuzey Amerika, 4’ü Asya, 2’si Avustralya ve 1’i Güney Amerika kıtasında yapıldı.

Düzenlendiği kentin adıyla anılan olimpiyat oyunları, bugüne kadar 19 ülkenin toplam 23 şehrinde gerçekleştirildi. 1904 yılında Saint Louis, 1932 ve 1984’te Los Angeles, 1996 yılında da Atlanta kentinde olimpiyat oyunları yapılan ABD, toplam 4 organizasyonla bu heyecanın en fazla yaşandığı ülke oldu.

ABD’den sonra olimpiyat oyunlarına en fazla ev sahipliği yapan ülke, 3 organizasyonla İngiltere olurken, Yunanistan, Fransa, Avustralya, Almanya ve Japonya da ikişer kez olimpiyat oyunlarının organizasyonunu üstlendi.

Yunanistan’daki olimpiyat oyunları başkent Atina’da (1896, 2004), Fransa’daki olimpiyatlar başkent Paris’te (1900, 1924), İngiltere’deki olimpiyatlar başkent Londra’da (1908, 1948, 2012), Japonya’daki olimpiyatlar başkent Tokyo’da yapılırken, Almanya’daki olimpiyatlar Berlin (1936) ve Münih’te (1972), Avustralya’dakiler ise Melbourne ile Sidney’de gerçekleştirildi.

Çin, İspanya, Güney Kore, SSCB, Kanada, Meksika, Japonya, İtalya, Finlandiya, Hollanda, Belçika ve İsveç olimpiyatlara birer kez ev sahipliği yaptı.

2024 Olimpiyat Oyunları’nı düzenleyecek Fransa, üçüncü kez bu organizasyona ev sahipliği yapacak. Olimpiyat oyunları, 100 yıl aradan sonra bir kez daha Paris’te gerçekleştirilecek.

Bu arada, 1906’da olimpiyatların 10. yılı nedeniyle Yunanistan’ın başkenti Atina’da resmi olmayan olimpiyat oyunları düzenlendi. Organizasyonda madalya verilmesine rağmen Uluslararası Olimpiyat Komitesi, bu dereceleri değerlendirmeye almadı.

Londra 3 olimpiyata ev sahipliği yaptı

Olimpiyat oyunlarına bugüne kadar en fazla ev sahipliği yapan kent, İngiltere’nin başkenti Londra (1908, 1948 ve 2012) oldu.

Londra’yı ikişer organizasyonla Tokyo (1964-2020), Atina (1896-2004), Los Angeles (1932-1984) ve Paris (1900-1924) izledi.

Olimpiyat düzenleyen diğer şehirler ise Rio de Janeiro (2016) Pekin (2008), Sidney (2000), Atlanta (1996), Barcelona (1992), Seul (1988), Moskova (1980), Montreal 1976), Münih (1972), Meksiko (1968), Roma (1960), Melbourne (1956), Helsinki (1952), Berlin (1936), Amsterdam (1928), Anvers (1920), Stockholm (1912) ve Saint Louis (1904).

Daha önce 1900 ve 1924 olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Paris, 2024’ü de düzenleyerek Londra’yı yakalayacak.

Müslüman ülkelere verilmedi

Olimpiyatları düzenleme hakkı bugüne dek nüfusunun çoğu Müslüman olan ülkelere verilmedi. İstanbul, İskenderiye, Kahire, Kuala Lumpur, Taşkent, Bakü ve Doha, toplam 14 kez adaylık başvurusu yaparken, hiçbirinde oylamayı geçemedi.

Türkiye, İstanbul’la 5 kez adaylık başvurusunda bulunup, 3 kez resmi aday statüsü kazandı ama yapılan oylamalarda olimpiyat düzenleme hakkını elde edemedi.

İstanbul, 2000, 2004, 2008, 2012 ve 2020 olimpiyatları için adaylık başvurusunda bulundu. 2004 ve 2012’de ilk aşamayı geçemeyen Türkiye, diğer 3 olimpiyatta ise oylamalarda kaybetti.

Son 2020 olimpiyatları oylamasında finale kalan İstanbul, daha önce bu oyunları düzenleyen Tokyo ile girdiği yarışı kazanamadı.

Olimpiyatlara adaylığını açıklayan ilk müslüman ülke Mısır oldu. Mısır, 1916’da İskenderiye ile aday olurken, Berlin’e verilen oyunlar 1. Dünya Savaşı nedeniyle yapılamadı. 1936’da İskenderiye yeniden adaylığını açıklarken, oyunların Berlin’de yapılmasına karar verildi.

Mısır’ın başkenti Kahire ve Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur 2008’e, Özbekistan’ın başkenti Taşkent 2000’e, Azerbaycan’ın başkenti Bakü ve Katar’ın başkenti Doha da 2016 ile 2020’ye aday olmalarına rağmen seçilemedi.

33. Yaz Olimpiyat Oyunları

Paris Olimpiyatları, “33. Yaz Olimpiyat Oyunları” olarak anılacak olmasına karşın, bugüne kadar gerçekleştirilecek 30. olimpiyatlar olarak tarihe geçecek.

Almanya’nın Berlin kentinde yapılması planlanan 1916 olimpiyatları, Birinci Dünya Savaşı nedeniyle gerçekleştirilemedi. 1940 yılında Japonya’nın başkenti Tokyo’nun ev sahipliğinde düzenlenmesi planlanan olimpiyat oyunları, Japonya ile Çin arasında çıkan savaş nedeniyle bu kentten alınarak Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye verildi. İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesi üzerine bu kent de organizasyonu gerçekleştiremedi. 1944’te Londra’da düzenlenmesi planlanan olimpiyat oyunları da yine İkinci Dünya Savaşı yüzünden yapılamadı.

Olimpiyatlar ve ev sahibi ülkeler

Olimpiyat oyunlarına bugüne kadar ev sahipliği yapan ülkeler şöyle:

Organizasyon Ülke
Tokyo 2020 Japonya
Rio 2016 Brezilya
Londra 2012 İngiltere
Pekin 2008 Çin
Atina 2004 Yunanistan
Sidney 2000 Avustralya
Atlanta 1996 ABD
Barcelona 1992 İspanya
Seul 1988 Güney Kore
Los Angeles 1984 ABD
Moskova 1980 SSCB
Montreal 1976 Kanada
Münih 1972 Batı Almanya
Meksiko 1968 Meksika
Tokyo 1964 Japonya
Roma 1960 İtalya
Melbourne 1956 Kanada
Helsinki 1952 Finlandiya
Londra 1948 İngiltere
Berlin 1936 Almanya
Los Angeles 1932 ABD
Amsterdam 1928 Hollanda
Paris 1924 Fransa
Anvers 1920 Belçika
Stockholm 1912 İsveç
Londra 1908 İngiltere
St. Louis 1904 ABD
Paris 1900 Fransa
Atina 1896 Yunanistan

Anadolu Ajansı

2 Beğeni

Olimpiyat heyecanı 34 farklı merkezde yaşanacak

Dünyanın gözü 2024 Olimpiyat Oyunları için Fransa’nın başkenti Paris’e çevrilirken, organizasyon için hazırlanan 34 farklı tesis sporcuları bekliyor.

Paris’te 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları’nın toplam maliyetinin yaklaşık 8 milyar avro olduğu tahmin ediliyor.

Oyunlarda, 204 ülkeden 10 bin 500 sporcu madalya mücadelesi verecek.

Organizasyonda 32 branşta toplam 329 etkinlik gerçekleştirilecek.

Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda yer alan karate ve beyzbol branşları organizasyondan çıkarılırken, Paris 2024 Olimpiyatları’nda ilk kez breakdans branşında mücadele gerçekleştirilecek.

Paris 2024 Olimpiyatları’da mücadeleye sahne olacak branşlar şöyle:

Atletizm, atıcılık, badminton, basketbol (3x3 basketbol, basketbol), binicilik (at terbiyesi, engel atlama, 3 günlük yarışma), bisiklet (BMX serbest stil, BMX yarış, dağ, yol, pist), boks, breakdans, cimnastik (artistik, ritmik, trampolin), eskrim, futbol, güreş, (grekoromen, serbest), golf, halter, hentbol, hokey, judo, kano (akarsu slalom, durgunsu), kaykay, kürek, masa tenisi, modern pentatlon, ragbi, su sporları (yüzme, maraton yüzme, atlama, sutopu, senkronize yüzme), dalga sörfü, okçuluk, tekvando, tenis, triatlon, tırmanış, voleybol (plaj voleybolu, voleybol), yelken.

Spor merkezleri

Olimpiyatlar sırasında kullanılacak 34 spor merkezinin ev sahipliği yapacağı branşlar ve kapasiteleri şöyle:

Pont Alexandre: Bisiklet, triatlon, maraton yüzme.

Yapılış tarihi: 1896-1900

Aquatics Centre: Senkronize yüzme, dalış, sutopu.

Kapasite: 6 bin.

Yapılış tarihi: 2024.

Bercy Arena: Basketbol, Artistik Cimnastik, Cimnastik

Kapasite: 20 bin 300

Yapılış tarihi: 1984

Bordeaux Stadı: Futbol.

Kapasite: 42 bin 115.

Yapılış tarihi: 2015.

Cham de Mars Arena: Judo, güreş.

Kapasite: 8 bin.

Yapılış tarihi: 2021.

Porte de la Chapelle Arena: Badminton, ritmik cimnastik.

Kapasite: 8 bin.

Yapılış tarihi: 2024.

Chateauroux Atıcılık Merkezi: Atıcılık.

Kapasite: 3 bin.

Yapılış tarihi: 2017.

La Defense Arena: Yüzme, sutopu.

Kapasite: 40 bin.

Yapılış tarihi: 2017.

Eyfel Kulesi Sahası: Plaj Voleybolu.

Kapasite: 12 bin 860.

Yapılış tarihi: 2024.

Elancourt Tepesi: Dağ Bisikleti

Grand Palais: Eskrim, tekvando.

Kapasite: 8 bin.

Yapılış tarihi: 1900.

Hotel de Ville: Maraton.

Yapılış tarihi: 1871.

Invalides: Okçuluk, bisiklet.

Kapasite: 8 bin.

Yapılış tarihi: 1670.

Le Bouget Spor Tırmanışı Merkezi: Spor tırmanışı.

Kapasite: 5 bin.

Yapılış tarihi: 2024.

La Concorde Meydanı: 3x3 basketbol, kaykay, BMX serbest stil.

Kapasite: 30 bin.

Le Golf National: Golf.

Kapasite: 35 bin.

Yapılış tarihi: 1987.

Pierre Mauroy Stadı: Basketbol, hentbol.

Kapasite: 50 bin.

Yapılış tarihi: 2012.

Lyon Stadı: Futbol.

Kapasite: 59 bin.

Yapılış tarihi: 2016.

Marsilya Marina: Yelken.

Kapasite: 5 bin.

Yapılış tarihi: 1996.

Marsilya Stadı: Futbol.

Kapasite: 67 bin.

Yapılış tarihi: 1937.

La Beaujoire Stadı: Futbol.

Kapasite: 35 bin.

Yapılış tarihi: 1984.

Nice Stadı: Futbol.

Kapasite: 35 bin.

Yapılış tarihi: 2013.

Parc de Princes: Futbol.

Kapasite: 48 bin.

Yapılış tarihi: 1972.

North Paris Arena: Pentatlon, boks.

Kapasite: 6 bin.

Yapılış tarihi: 2024.

Roland-Garros: Tenis, boks.

Kapasite: 36 bin.

Yapılış tarihi: 1928.

South Paris Arena: Voleybol, hentbol, masa tenisi, halter.

Kapasite: 12 bin.

Yapılış tarihi: 1923.

Parc de Princes: Atletizm, 7’li ragbi.

Kapasite: 80 bin.

Yapılış tarihi: 1998.

Geoffroy Guichard Stadı: Futbol.

Kapasite: 42 bin.

Yapılış tarihi: 1931.

Teapupo’o Tahiti: Sörf.

Kapasite: 5 bin.

Trocadero Meydanı: Bisiklet, Atletizm

Kapasite: 13 bin.

Saint Quentin en Yvelines Velodromu: Bisiklet.

Kapasite: 6 bin.

Yapılış tarihi: 2014.

Versay Sarayı: Binicilik, modern pentatlon.

Kapasite: 40 bin-80 bin.

Yapılış tarihi: 1661.

Vaires Sur Marne Nautical: Kano, kürek.

Kapasite: 22 bin.

Yapılış tarihi: 1989.

Yves du Manoir Stadı: Hokey.

Kapasite: 14 bin.

Açılış tarihi: 1907.

Anadolu Ajansı

4 Beğeni