Adana Büyük Sanayi Kuruluşları

SASA, çalışan sayısını 9 yılda 14 binin üzerine çıkardı

İSTANBUL (AA) - SASA, çalışan sayısının 9 yılda 14 binin üzerine çıktığını, taşeron işçilerin de şirketin kadrosuna geçtiğini açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, SASA’nın çalışan sayısı 9 yılda 1150’den 14 binin üzerine çıkarken, taşeron işçiler şirketin bordrosuna geçti. İstihdama ayrılan bütçe, şirketin maliyetlerinin yüzde 7’sini teşkil ederken en düşük maaş asgari ücretin yaklaşık yüzde 50 üzerinde.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Erdemoğlu Holding ve SASA Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şeker, şirketin insan kaynakları yönetiminin stratejik ve etik bir yaklaşımla yönettiğini belirtti.

SASA’nın Erdemoğlu Holding bünyesine geçtiği 2015’ten itibaren kalifiyeli işgücü yolunda istikrarlı adımlar attığını kaydeden Şeker, bu süreçte attıkları en önemli adımlardan birinin çalışan toplam sayısının yaklaşık yüzde 15’ini teşkil eden taşeron işçilerin de şirket bordrosuna alınması olduğunu vurgulayarak, bu adımı kendi inisiyatifleriyle attıklarını, üstelik bu yönde herhangi bir sendikal talebin olmadığını da iletti.

Şeker, üretim maliyetleri içinde istihdamın yaklaşık yüzde 7’lik bir paya sahip olduğuna işaret ederek, SASA’nın Adana ve bölgesinin istihdamına yaptığı katkının payının büyük olduğunu kaydetti.

  • ‘İstihdam SASA için stratejik olduğu kadar etik bir alan’

Şeker, son günlerde bazı haberlerde şirketin insan kaynağı uygulamalarına ilişkin yanıltıcı bilgilerin paylaşıldığına dikkati çekerek, SASA’nın istihdam yaklaşımının sadece stratejik değil etik de olması için çalıştıklarını, sendikalarla ilişkilerinin de bu prensip çerçevesinde geliştiğini anlattı.

Farklı sendikalarla SASA içinde örgütlü oldukları dönemlerde yakın temas içinde çalıştıklarını belirten Şeker, pek çok toplu iş görüşmesini bu sendikalarla bizzat yönettiğine dikkat çekti.

SASA’da en düşük net ücretin mevcut asgari ücretin yüzde 47 yukarısında olduğunu belirten Şeker, şirketin ücret güncellemelerini dinamik bir yaklaşımla yaptığını, SASA’nın ücretin yanı sıra çok sayıda ikramiye ve yan hakkı çalışanlarına sunduğunu etti.

5 Beğeni

TEMSA

Şirketin Adana’da 500.000 m²’lik alana kurulu fabrikasında, 1.400 çalışanıyla 4.000 adet otobüs ve midibüs, 7.500 adet hafif kamyon olmak üzere yılda tek vardiyada toplam 11.500 adet araç üretilmektedir. Fabrikada Maraton ve Safir şehirlerarası yolcu ve turizm otobüsleri, Prestij midibüsleri ile şehir içi toplu taşımacılık için üretilen Avenue otobüsler, ayrıca Amerika için TS35, TS30, TS45 ve Avrupa için Avenue, LD, Midi Coach segmentinde ise MD9 otobüsleri üretilmektedir.

Elektrikli araçlar konusunda dünyada oyun kurucu şirketler arasında yer alma vizyonuyla faaliyetini sürdüren TEMSA, kardeş şirketi Skoda Transportation’ın da teknoloji gücü ve bilgi birikimiyle, Avrupa’da, sürdürülebilirlik liginin en üst sıralarındaki şehirlerine elektrikli araçlarını ihraç etmeyi sürdürüyor.

5 Beğeni

Atlas Denim

atlasdenim

Atlas Denim Şirketi Beytullah Yıldız ve Erdoğan Türkmen’ in girişimleri ile 2016 yılında Adana’da kuruldu. Sağlam temellerin üzerinde yükselen Atlas Denim, altına imzasını attığı her yatırımın, Türkiye’ yi ve ülkemiz insanını temsil ettiği bilinciyle başarılı hizmetlerini birçok farklı ülkeye yaymakta, istikrarlı bir şekilde büyümektedir. Ve bu sayede ülkemizin gelişiminde etkin bir rol oynuyor; sosyal ve ekonomik kalkınmamıza, refahımıza önemli katkılarda bulunuyor.

Atlas Denim, hızla gelişen Türkiye’nin altyapısının kurulmasında, geliştirilmesinde ve bu sayede daha kaliteli bir yaşama ulaşılmasında, Tekstil sektörünün üstlendiği rolün bilinciyle çalışıyor. Sektörün dünya çapında bir oyuncusu niteliğiyle de değişen dinamiklere optimum çözümleri sunmak adına, sürekli olarak teknolojisini yeniliyor; bilgi birikimini ilerilere taşıyor. Öğrenmek, araştırmak, geliştirmek, yenilenmek ve bu birikimleri en uygun koşullarda hayata geçirmek, Atlas Denim temel hedefleri arasında yer alıyor.

Toplam Alan: 260.000 m2

Aylık Üretim Kapasitesi: 5.000.000 m

Çalışan: 1600+

Yıllık Yeni Koleksiyon: 40

5 Beğeni

Kıvanç Tekstil

homelogo

1950’li yılların başında Hacı Mustafa Kıvanç tarafından kurulan dokuma kumaş üreticisi Kıvanç Tekstil, yarım asrı aşkın tecrübesi ile Adana’da faaliyet göstermektedir. İplik üretiminden boya-terbiye uygulamalarına kadar kumaş üretimindeki tüm süreçlere hakim olarak entegrasyonunu tamamlayan Kıvanç Tekstil, 267.000 m2 açık ve 105.000 m2 kapalı alan tesislerinde Türkiye’nin tekstil kenti Adana’da yer almaktadır.

Kıvanç Tekstil; tekstil sektörünün öncelikli olarak tercih edilen pamuk, viskon, polyester, keten, tencel, modal ve yün elyaflarının zengin karışımlarıyla elyaf boyadan, düz boya ve dijital baskıya kendi tesislerinde dokunan yüksek kaliteli ve yenilikçi kumaşlar üretir.

4 Beğeni