Adana-Feke İlçesi

Adana Feke ilcesi Hakkında Herşeyi Buraya Paylaşa biliriz

3 Beğeni

:evergreen_tree:
Feke, Adana’nın 120 km kuzeyinde yer alan en küçük ve en uzak ilçelerden biridir. Toplam nüfusu 16 bin olan ilçede 48 mahalle bulunmaktadır.

İlçe, özellikle tarihi yapıları ile dikkat çekmektedir. 12.yüzyıldan günümüze kadar gelen ve harika bir manzaraya sahip olan Feke Kalesi, bu ilçede yer almaktadır. Kalenin içerisinde havuz ve hamam bulunmaktadır. Taş örgülü duvarlara sahip olan Uğurlubağ Kalesi, ilçenin güneydoğusunda olan Uğurlubağ Köyü’nde yer almaktadır.

İlçede muhteşem doğa manzarası ile dikkat çeken Göksu Irmağı bulunmaktadır. Kayseri ve Adana illerinden geçen Göksu Nehri, Seyhan Nehri’ne bağlı, ikinci, büyük koludur.

4 Beğeni

alıntı

4 Beğeni

Adana Feke Belediyesi

Blok alıntı

3 Beğeni

Feke İnderesi Yaylası
Feke ilçesinden 59 kilometre uzaklıkta güzel manzaralı stabilize yolla ulaşılan bir yayla köyü olan İnderesi Köyü , tamamen bağ ve bahçeler arasında kurulmuştur. Otantik köy yaşamını özleyenler bu yayla köyünde tatillerini geçirebilirler. Elektrik, telefon, sağlık ocağı, jandarma karakolu, bakkal, fırın ve kır lokantalarının hizmet verdiği bu şirin köyde; Yahyalı tipi halı ve kilimler, çoraplar dokunarak satılmaktadır. Köyün çevresinde çadırlarda konaklayarak hayvanlarını otlatan yörüklerin misafiri olup kısa bir sure için yaşamlarını paylaşabilir, rengarenk çiçeklerle kaplı kırlarda dolaşarak, çobanların yanık kaval seslerini dinleyebilirsiniz. Her yıl Ekim ayında Feke Karacaoğlan Kültür ve Sanat Şenliği yapılmaktadır.
images (49)

Kültürport

4 Beğeni

FEKE KALESİ

İlçe merkezine 6 km uzaklıkta Eski Feke bölgesindedir.Buradan geçen kervan yolunu kontrol etmek için, 12’nci yüzyılda 315 metre yüksekliğe yapılmıştır. Ermeni kaleleri genelde yükseklere yapılmıştır. Bunun sebebi: düşmanın kuşatma sırasında lağım atmasını önlemek ve savunmayı kolaylaştırmaktır. Kayadan oluşturulmuş duvarlar, uçurumlar ve dağ sırtları savunma aracı olarak kullanılmıştır. Bu yüzden hendeğe ihtiyaç duyulmamıştır.Feke kalesi, Kilikya Ermeni krallığının ilk kalelerinden biridir. Hatta Ermeni krallığının kurulduğu yer ve Ermenilerin en erken tarihli askeri yapısı olarak kabul edilir. Kalede kim tarafından ve ne zaman yapıldığına dair bir yazıt yoktur, ayrıca Ermeni kaynaklarında da bir tarih ve kimin yaptırdığı hakkında kayıt yoktur. Ancak yapılan incelemeler sonucuna göre, kalenin dört dönemde yapıldığı düşünülür.
images (25)

4 Beğeni

Farsaklar piknik alanı ve çocuk parkı
Adres. İslam Feke Yolu

Görseller Alıntıdır

4 Beğeni

Devlet Bahçeli Stadyumu

4 Beğeni

Uğurlubağ Kalesi - Adana

Feke ilçesinin güneydoğusunda yer alan Uğurlubağ köyündedir.Girişi güney yönündedir.Horosan harçlı kesme ve moloz taş örgülü savunma duvarlarına sahip küçük iç hacimli bir kuledir.Batı yönünde üzeri kemerli 6 adet,bir üst kademede ise 3 adet mazgal açıklığı bulunmaktadır.Kulenin uçuruma bakan doğu kısmında duvar izi kalıntıları bulunmaktadır.Kuzey güney uzunluğu 25 metre doğu batı uzunluğu 27 metre iç mekandaki kot farkından ötürü plan veren bit yapı kalıntısı izine rastlanmamıştı
d42b4947-d6ca-4480-b564-1b3101639678

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

3 Beğeni

KARA KİLİSE-MANASTIR-SURP NİŞAN ERMENİ KİLİSESİ

Feke-Saimbeyli karayolunun solunda, eski Feke yerleşim alanı içinde, Feke kalesinin güneyinde, Feke kalesine çıkan yol üstündedir.Manastırın hemen kuzeyinde tarım yapılıyor. Köy yerleşimiyle iç içe olması nedeniyle taşları kullanılmış, kaçak kazılarla yapı tahrip edilmiştir. Manastırın Geç Roma veya Erken Bizans döneminde (5 veya 6’ncı yüzyıllarda) inşa edildiği düşünülüyor. Ancak bazı kaynaklarda, 11 ve 12’nci yüzyıllara ait Ermeni kaynaklarında, burada Feke kalesinin hemen yakınında Kastalawn veya Vakha isimli bir manastır olduğu ve Kilikya Ermeni Krallığının önemli bir dini merkezi Anazarbos (Anavarza) Piskoposunun bu manastırda ikamet ettiği belirtilmektedir.
images (7)
images (10)
images (9)


Kaynak Tarihci

3 Beğeni

Feke Lavanta Diyarı Uğurlubağ

Görseller Alıntıdır

4 Beğeni

Feke BelenköyKAYNAK İnstagram Fekeliyiz01

4 Beğeni

Feke Tapan Lavanta Festivali
images (9)images (7)

1 Beğeni

Feke karakilise

Görseller Alıntıdır

2 Beğeni

Türkiye’nin en sıcak illerinden olan Adana’da hava sıcaklığı bu sene mevsim normalleri üzerinde seyretti. Hal böyle olunca kentin bin 800 rakımlı Feke ilçesi de sıcak havadan etkilendi. Kiraz üretiminin önemli bir bölümünü karşılayan ilçede her sene Ağustos ayında tamamlanan hasat bu sene sıcaklar nedeniyle 9 Temmuz’da tamamlandı.

İhlas Haber Ajansı’na konuşan üretici İbrahim Gün, “Burada yetişen kirazlar Çukurova’ya ulaşıyor. Üretmek çok güzel bir duygu. Her sene Ağustos ayında son bulan kiraz hasadımız bu sene iklim değişikliği nedeniyle Temmuz ayında tamamlandı. İklim değişikliği Toros Dağları’nı da etkiledi. Sularımızın çekildiğini görüyoruz” dedi.

KAYNAK: İHA

2 Beğeni