Adana Ulaşımından Haberler

ADANA - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Adana’daki metro hattının istenen işlevi taşımadığını belirterek, “Hattın daha işlevsel hale getirilebilmesi için üniversiteye ve stadyuma kadar uzatılacak olan bir hafif raylı sistem hattını beraberce değerlendirdik.” dedi.

Uraloğlu, Adana Valisi Yavuz Selim Köşger’i ziyaret etti. Basına kapalı görüşmenin ardından Adana Toroslar Federasyonuna ziyarette bulunan Uraloğlu, Başkan Cenap Erol ile bir araya geldi.

Erol, ziyarette Uraloğlu’na Çukurova yöresinde bulunan sikkelerin büyük boy temsillerini barındıran tablo hediye etti.

Uraloğlu, sonrasında Mersin’de mitinge katılmak için Adana Havalimanı’na gelen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı karşıladı.

  • Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren Hattı projesi

Programının devamında Uraloğlu, Yüreğir ilçesindeki Mehmet Akif Ersoy Kültür Evi’nde, Yüreğir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı’nın Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatih Mehmet Kocaispir ile bir araya geldi.

Bakan Uraloğlu, görüşmenin ardından gazetecilere, kentin ulaşım alanındaki eksikliklerini değerlendirdiklerini ve Adana’da neler yapılabileceğini konuştuklarını söyledi.

Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren Hattı Projesi’nde çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Uraloğlu, şöyle konuştu:

“Orada önümüzde bir engel yok. İnşallah 2027’de bu projeyi bitirerek hizmete açmayı düşünüyoruz. Proje buradan devam edecek, Gaziantep’ten Şanlıurfa, oradan Ovaköy, oradan Irak üzerinden Fav Limanı’na gidecek olan bir projeyi konuşuyoruz. Aynı zamanda da otoyolun aynı şekilde devam edeceğini, bunu planladığımızı söylemek isterim. Bu projede özellikle Adana ile Adana OSB arasında bir banliyö​​​​​​​ hattının çalıştırılabilmesiyle ilgili değerlendirme yaptık. Bunun mümkün olabileceğini değerlendiriyoruz. Önümüzdeki süreçte inşallah beraberce konuşacağız, değerlendireceğiz. Bunun örnekleri de var.”

  • Hafif raylı sistem

Uraloğlu, Adana’daki metro hattının istenen işlevi taşımadığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hattın daha işlevsel hale getirilebilmesi için üniversiteye ve stadyuma kadar uzatılacak olan bir hafif raylı sistem hattını beraberce değerlendirdik. Karayollarımız tarafından yapılan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden de bir hat bağlayıp metronun her iki tarafına bağlantı yaparsak Adana’yı bir ringle çevirmiş oluruz. Burada zaten belli bir aşamaya gelinmiş durumda. İnşallah burada Büyükşehir Belediyesi ile gerekli işbirliğini yaparak bunu da yürütelim istiyoruz.”

Adana Güney Çevre Yolu Projesi’ndeki sürece değinen Uraloğlu, “Burada maalesef kamulaştırma problemlerinden dolayı çok istediğimiz aşamaya gelemedik ama artık şehrin şiddetle buna ihtiyacının olduğunu biliyoruz. Kamulaştırmada yüzde 70 seviyelerine geldik, yakın takibe de aldık. Önümüzdeki süreçte kamulaştırmayı hızlıca bitirip bir an önce bu çevre yolunu Adana’mıza kazandırmak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Uraloğlu, kentte ayrıca iki etaplı yol projesinin planlandığını anlatarak, şunları kaydetti:

“Irak’tan gelecek Kalkınma Yolu’nu da düşündüğümüzde Adana’daki mevcut otoyol, halihazırda bile kapasitesini doldurma seviyesine geldi. İlk etapta bir çevre yolu ikinci etapta da Pozantı’ya bağlanacak bir otoyol için 1/25000’lik haritalarda Karayollarındaki arkadaşlarımızla bir çalışma başlatıyoruz. En azından geleceği planlayıp ona göre şehrimizi geliştirmemiz gerekir. Birinci etapta kuzey çevre yolu, ikinci etapta da mutlaka bunu ikinci bir otoyol olarak değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyoruz.”

Kaynak. BaşakGazetesi

2 Beğeni

Mersin-Adana-Gaziantep hızlı tren hattı çalışmaları sebebiyle Mersin-Yenice tren seferleri 2 sene boyunca durdurulacak.

“Adana-Mersin-Osmaniye-Gaziantep Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı İnşaatı Projesi” kapsamında yürütülen yol yapım çalışmaları nedeniyle Adana-Mersin seferlerinde değişikliğe gidildi.

22 Nisan tarihinden başlamak üzere 24 ay süreyle Mersin-Yenice hattının trafiğe kapatıldığı duyuruldu.

3 Beğeni

Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı İnşaatı ile Elektromekanik Sistemlerinin Temini" yapım işi kapsamında TCDD Genel Müdürlüğünce 22 Nisan 2024 tarihinden başlamak üzere 24 ay süreyle Mersin - Yenice arası yol, trafiğe kapatılacağından, Kuruluşumuzca Adana - Mersin arasında yolcu taşımacılığı yapan bölgesel tren çalışmayacaktır. İskenderun - Mersin arasında yolcu taşımacılığı yapan bölgesel trenler ise İskenderun – Adana – İskenderun parkurunda çalışacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynakhttps://www.tcddtasimacilik.gov.tr

2 Beğeni
3 Beğeni

Köprünün ne zaman açılacağı ile ilgili bir gelişme var mıdır ? 19 Mayıs güncel uydu görüntülerine göre hala yapım aşamasında görünüyor.

1 Beğeni

Gecen hafta ben oradan gectim daha bitmemişti

1 Beğeni


Adana’da toplu ulaşım ücretlerine yüzde 43 zam yapıldı. Adana Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında alınan zam kararı 1 Haziran’dan itibaren geçerli olacak.

Zamla birlikte Adana’da toplu ulaşım ücretleri şöyle:

Dolmuş

Tam 25 TL,

Öğrenci 14.50 TL

Belediye Otobüsü ve Metro

Tam 21.50 TL,

Öğretmen 19 TL

Öğrenci 10 TL

Özel Halk Otobüsü

Tam 24.50 TL

Öğretmen 20 TL

Öğrenci 14.00 TL
KAYNAK(HABER MERKEZİ)

1 Beğeni

Yeni Yapılan Yavuzlar Köprüsünün Son Hali


Köprünün Asfalt ve ufak tefek işleri kalmıs.

Kaynak instagram Adana burada 01 sayfası

2 Beğeni