Alcı Mahallesi , Sincan/Ankara

Ankara’nın batısında yer alan Alcı mahallesinde Başkent Organize Sanayi Bölgesi , ASO 2. ve 3. Organize Sanayi Bölgeleri bulunmaktadır. Mahalle son yıllarda hızla gelişmekte ve yatırım almaktadır. Eskişehir yolu ve Temelli Yenikent bulvarı bölgenin ana ulaşım yollarıdır. Yapılması planlanan Ankara İzmir otoyolu da bölgeye yakın konumda geçmektedir ve kavşak yapılması planlanmaktadır. Organize sanayi bölgesinde günden güne fabrikaların sayısı artmakta Türkiye’nin önemli sanayi kuruluşlarından ASTOR, Tepe Holding, GenPower ve pek çok firma yerini almaktadır.

Mahallenin 2023 yılı itibariyle nüfusu 3326’ya çıkmıştır . Geçen yıla göre mahallenin nüfusu %206 artmıştır. Hızlı bir yapılaşma devam etmektedir.
Mahalleden Ankara Polatlı Banliyö Treni ve Ankara İstanbul YHT hattı da geçmektedir. 581 numaralı otobüs hattı bölgeden geçmektedir. Yeni hat planları vardır.

Ihlamurkent Villaları gibi prestijli projelerin yanısıra toplu konut/ site projeleri mahallede bulunmaktadır. Son yıllarda alt yapı çalışmaları da hız kazanmıştır. Mahallede pazar yeri, okul ve cami inşaatı devam etmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlamış olduğu imar planına göre de bölgenin nüfusunun giderek daha da artacağı öngörülmektedir.

1 Beğeni