Ankara Atakule

ankara-atakule

Ankara’nın ve Türkiye’nin kollektif hafızasında yer tutan ve en önemli simgelerinden biri olan Atakule; 13 Ekim 1989’da açıldığında, Ankara artık bambaşkaydı…

7’den 70’e herkes için Ankara’da sosyal hayatın kalbi oldu. Nesiller yetiştirdi.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat temelini atarak kurduğu İpekiş Mensucat Türk A.Ş olmak üzere, Türkiye’nin lider ve güvenilir işletmelerini iştirakları arasında bulunduran TARMAN GROUP yine iştirakleri arasında bulunan Atakule GYO ile yeniden inşa projesini, Atakule’nin bir AVM değil kültür mirası olduğu gerçeğine dayanarak şekillendirdi.Bu anlayışla kule bölümü hariç tüm yapı günümüz gereksinimlerini karşılayacak şekilde geçmişten geleceğe uzanan bir anlayışla ruhunu, kültürünü ve karakterini yansıtarak yeniden inşaa edildi.

Böylece Atakule gelenekle geleceği buluşturan ruhuna; modern mimari, tasarım ve teknolojinin kazanımlarını ekleyerek, dünyanın en önemli başkentlerinden biri olan Ankara’nın tüm uluslararası dinamizmini kentine kazandıracak şekilde 29 Ekim 2018’de geri döndü.

Ankara’nın ve şehri ziyaret edenlerin sosyal yaşamdan sanata, alışverişten yeme – içmeye kadar tüm ihtiyaçları özenle düşünülerek 50 bin metrekarelik bir alanda yapılandırılan Atakule’nin Sign of the City 2017 En İyi Yerel Merkezli AVM ödülü ile onurlandırılan yeni mimarisi; yeşile ve doğaya bir saygı duruşudur.

İç tasarımda sonsuzluğu simgeleyen bronz detaylar ve kuleyi merkez alarak gün ışığını davet eden dışa açık mimari; Atakule’de misafirlerimize; kendini açık havada hissettirir.

Atakule; misafirlerine lezzet sanatının inceliklerini, muhteşem Botanik Park manzarası eşliğinde sunar. Misafirlerimiz, şeffaf mimari, seyir terasları ve Botanik Park’ı tamamlayan çatı terasıyla , diğer ismiyle çim teras, doğayla baş başa bir günün tadını çıkartır. kaynak atakulecom

3 Beğeni