Bakü Şehri

Bakü (Azerice: Bakı), Azerbaycan’ın, Hazar Denizi’nin batı kıyısında yer alan başkentidir. Kafkasya’nın en büyük şehri, en önemli kültür ve ticaret merkezidir. Ülkenin en doğusundaki ve en önemli sanayi, ticaret ve kültür merkezi olmanın yanı sıra bir liman kenti olarak da önemlidir. Şehirde yaşayanların büyük çoğunluğunu Azerbaycanlılar oluşturur.

2006 yılında faaliyete geçen Bakü Tiflis Ceyhan Petrol Boru Hattı’nın (BTC) çıkış noktasıdır. Bakü Limanı, Hazar Denizi’nin en önemli limanıdır. Şehirde tiyatro, kütüphane, sinema ve diğer kültürel mekânlara sık rastlanır.

Azerbaycan ekonomisinin gelişmesiyle, 2000’li yılların başından itibaren şehrin dört bir köşesinde, birçok yeni alan inşa edilmiştir. Yeni altyapılarıyla (binalar, mahalleler, sokaklar, restoranlar ve diğer mağazalar) Bakü hızla değişmektedir.

Resmî istatistiklere göre 2023’teki Bakü şehir nüfusu 2.336.600’dür. Kentin banliyöleri de dahil olduğu zaman şehrin toplam nüfusu yaklaşık 3.125.000 kişiye ulaşmaktadır, yani Azerbaycan nüfusunun üçte biri bu şehirde yaşamaktadır. Bakü 2015 Avrupa Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmıştır. 2017’de ise 2017 İslami Dayanışma Oyunları’na ev sahipliği yapmıştır. Hem de Formula 1’e ev sahipliği yapmaktadır.

4 Beğeni

Bakü, Kafkasya’nın en büyük şehri olmasının yanı sıra önemli kültür ve ticaret şehirlerinden biri. Hazar Denizi’ne uzun bir kıyısı olan liman kenti Bakü’ye seyahat etmek isteyenler özellikle ilkbahar ve yaz aylarını tercih edebilirler. Böylece, deniz tatilinin yanı sıra antik yapıların yoğun olduğu İçeri Şehir, Sovyet yapılarının ağırlıkta olduğu kısım ve yeni binaların yer aldığı modern bölüm olarak üç farklı bölgeden oluşan şehirde farklı bir seyahat deneyimi yaşayabilirler.

Bakü, vizesiz ziyaret edilebilen şehirlerden biri olarak da seyahat tercihlerinde öne çıkıyor.

TARİH VE DOĞA KENTİ

Osmanlı, Arap ve Rus mimarisinden izler taşıyan Bakü’de; UNESCO Dünya Tarihi Mirasları Listesi’ne giren İçeri Şehir’i, 12. yüzyılda inşa edilen görkemli Kız Kulesi’ni, Ateşgah adlı mabedi, çeşitli eğlence merkezlerini, müzeleri ve anıtların yer aldığı Bakü Bulvarı’nı, doğa gezginlerinin favorilerinden Kobustan Milli Parkı’nı, lüks mağazaların yer aldığı Nizami Caddesi’ni gezip hem eğlenebilir hem de bilgi sahibi olabilirsiniz.
KaynakGeziRehber

3 Beğeni

3 Beğeni

3 Beğeni

2 Beğeni

3 Beğeni


4 Beğeni2 Beğeni

4 Beğeni

4 Beğeni

4 Beğeni