Barış Manço [Biyografi]

Ses sanatçısı, besteci, şarkı sözü yazarı, yapımcı (D. 2 Ocak 1943, İstanbul – Ö. 1 Şubat 1999, İstanbul). Tam adı Mehmet Barış Manço’dur. Devlet Konservatuarı’nda Türk sanat müziği hocası ve sanatçısı Rikkat Hanım ile İsmail Hakkı Bey’in ikinci çocuklarıdır. Kadıköy Gazi Mustafa Kemal İlkokulu, Ankara Maarif Koleji, Galatasaray Lisesi, Şişli Terakki Lisesi’nde öğrenim gördü. Yüksek öğrenimini Belçika Kraliyet Akademisi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde tamamladı.

Manço, aileden gelen yeteneğiyle daha ortaokul çağlarında müzikle ilgilenmeye başladı. Çocukluğunda başlayan gitar hevesini, annesinden piyano dersleri de alarak tekniğini ve müzik bilgisini geliştirdi. 1958’de arkadaşlarıyla beraber ilk grubu “Kafadarlar”ı kurdu. Bu dönemde ilk bestesi Dream Girl ile Ankara’da ödül aldı. Galatasaray Lisesi’ndeki öğrenimi sırasında müzikle profesyonel olarak ilgilenmeye başladı. Bu yıllarda ikinci grubu “Harmoniler”i kurdu ve lisenin konferans salonunda ilk konserini verdi. Belçika’da öğrenim gördüğü yıllarda garsonluk, otomobil bakıcılığı gibi işlerde çalıştı. Burada “Les Mistigris” adında bir grupta yer aldı. Grupla beraber Fransa, Belçika, Çekoslovakya, Belçika, Almanya ve İsveç’te konserler verdi. 1964 yılında Paris’te iki 45’lik plak çıkardı.

İstanbul’a döndüğünde (1967) Fuat Güner ve Mazhar Alanson ile birlikte “Kaygısızlar” grubunu kurdu. Aranjman şarkılara tepki göstererek Anadolu’dan beslenen pop folk tarzında müzik yapmaya başladı.1969 baharında Dağlar Dağlar ile büyük bir çıkış yaptı, albüm beş ayda 700 bin adet satışa ulaştı. Bu çalışma, sanatçıya Altın Plak Ödülü’nü de kazandırdı. 1971 yılında, “Moğollar” ile çalıştı. 1973 yılında “Kurtalan Ekspres”i kurdu. İlk klibini yine aynı yıl Hey Koca Topçu’ya çekti. 1975’te ilk albümü 2023’ü yaptı.1978′de Lale Manço ile evlendi, iki erkek çocukları Doğukan ve Batıkan dünyaya geldi.

1980 yılında Altın Orfe’de Nick The Chopper ve Ben Bir Şarkıyım adlı Bulgar şarkısı ile de altın madalyalar aldı. 1981′de çıkardığı Sözüm Meclisten Dışarı adlı albümündeki Dönence şarkısı, “İlk Türk Psychedelic Rock” olarak genel kabul gördü. Yurtdışında birçok televizyon programına konuk olarak katıldı, birçok ülkede konserler verdi. Bestelediği iki yüzün üzerindeki şarkısı, kendisine on iki altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı. Bu şarkıların bir bölümü, daha sonra Yunanca, Bulgarca, Arapça, Farsça, Kürtçe, Japonca, İbranice, Fransızca, İngilizce ve Flemenkçe olarak yorumlandı.

Manço müzik hayatında olduğu kadar televizyon hayatında da başarılar elde etti.1988 yılının Ekim ayında TRT 1’de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programı olarak başlayan 7’den 77’ye, 1998 Haziran ayında 370. kez ekrana gelerek Türk televizyonculuğunda ulaşılması zor bir rekora imza attı. Ekvator’dan Kutuplar’a isimli programında ekibiyle birlikte beş kıtada pek çok ülke gezdi. Ayrıca 4 × 21 Doludizgin adında bir talk-show programının yapımcılığını üstlendi.

Kadıköy’ün Moda semtinde hayatını kaybedene kadar ailesiyle birlikte yaşadığı konak, Manço’nun kişisel eşyalarının sergilendiği bir müze haline getirildi.

Kaynak: https://www.biyografya.com/biyografi/170

3 Beğeni

En sevdiğim şarkılarından birisidir.

2 Beğeni

En beğendiğim şarkısı Gülpembe.

1 Beğeni

Bu iki şarkısını da çok severim.

1 Beğeni

Barış Manço’nun Moda’daki evi ve arabası. 2020 yılında çektiğim bir fotoğraf.

2 Beğeni

Ülkenin değerlerine bağlı, değerli bir sanatçı idi. Allah rahmet eylesin.

Aynalı Kemer