Bursa - BursaRay’ın Durmazlar (Durmaray) GreenCity Vagonları (Yerli Vagonlar)

Bu başlıkta BursaRay’ın Durmazlar (Durmaray) GreenCity Vagonları hakkında her şeyi paylaşabilirsiniz.

Araçlar 2015 yılında yapılan ihale ile alınmıştır. Bursa’lı Durmazlar makinenin DurmaRay markası adında GreenCity modeli olarak üretilmiştir. Yerli üretim Siemens altyapılı vagonlardır. Toplam 60 adettir. BursaRay’ın kurumsal rengi olan açık yeşil renklerdedir. Siemens altyapılıdır. Araçlar ilk teslim edildiğinden beri 8 yıldır hem iç hemde dış aksam olarak sürekli revizyona girmiştir. Kronik sorunları aşırı çoktur say say bitmez. İlk araç 2016 yılında son araç da 2018 yılında teslim edilmiştir. Bütün koltukları tek yöne bakmaktadır. Araçların hepsi bire bir aynı değildir. Bazı farklılıklar:

 1. İlk ve son parti araçların koltukları sert ve sağlamdır diğer partilerin koltukları aşırı esneyip kırılacak gibi oluyor.
 2. İlk parti araçların üstünde Burulaş, Büyükşehir belediyesi vs. yazarken diğer araçlarda sadece filo numarası yazmaktadır.
 3. Araçlarda 2 farklı tipte ekran vardır. İlk tipte kalın çerçevelidir. Sonrasında sağ ve solda çerçeve olmayanları takılmışıtır. Son araçlarda ise ekran hiç yoktur.

Vagonlardaki Başlıca Kronik sorunlar:

 1. Vatman kabinlerinin dış kapı kilitleri kapıyı tutamaz. Her sette en az bir kapı açık şekilde sefer yapmaktadır. Eskisi kadar çok olmasa da halen açık kapı gidenler olmaktadır.
 2. Yolcu kapıları vaktinde çok aşırı arızalanıyordu. Hatta kapıya yapıştırmak için bi’ tomar “kapı arızalı” yapıştırması basmışlardı. Ve kapılar aşırı sert açılmaktaydı. Son zamanlarda aşırı sert açılma ve arızalanma sorunu kalmadı.
 3. Araçlar ivmelenirken ya da yavaşlanırken karoserinden çok fazla çeliğin esneme sesi geliyordu. Son zamanlarda ses çok azaldı ama zaman zaman gelmekte yine.
 4. Koltuklar… Bu vagonların koltukları ve koltuk düzenleri hakkında yıllarca aşırı tartışıldı. Ama sonuç olarak hiç bir şey yapılmadı. Bir sürü koltuk şeyi var o yüzden genel madde yazdım sadece.
 5. Trimlerin sürekli kırılması ve trim arkalarının boş olması. Fitillerin vs.lerin uygunsuz şekilde yapılması. Cam kilit karşılıklarının kopması (Diğer vagonlarda açılırı komple çeviren kısım varken bunlarda sadece bir parça plastik vardır.) Bu da çok fazla olduğu için tam girmeyeceğim.
 6. İç boyalı aksamların hepsinde boya atması. 20+ yıllık Siemens B80 vagonlarda bile olmayan şekilde boya atması var.

Geçmişten günümüze Vagonlardaki BAZI değişiklikler:
Bu değişiklikler o kadar fazla ki belediye bile artık not almayı bırakmıştır. Ben sadece gözüme çarpan değişiklikleri söyleyeceğim. Görünmeyen değişiklileri yolcu olarak görmem zor. Ama görünmeyende de bayağı değişiklik yapıldığı belli olmaktadır.

 1. Koltukları söküldü. Sırt kısmı boşta kalan koltuklara ise boruyla destek verildi.
 2. Takılan LCD ekranlara çerçeve takıldı.
 3. Kapılarda çeşitli revizyonlara gidildi.

Bana göre vagonlardaki Bazı eksiler:

 1. Öncelikle herkesin olduğu gibi bende koltuk düzenine karşıyım. Bu vagonlardaki tek sıra koltuk düzeni silkülasyonu ve indi bindiyi aşırı zorlaştırmakta. Aşağıda açıklayacağım.
 2. Güzergah tabelasındaki ledler çok yakın olduğu için uzaktan gelen vagonların hangi hat olduğu hiç okunmuyor tek parça ışıkmış gibi duruyor. Bombardier vagonlar gibi led arası mesafeler fazla olmalı.

Koltuklar tek sıra olunca her koltuğun önünde A cm kadar boşluk bulunmaktadır bu boşlukla beraber kolcu koridora çıkmak isterse bu boşluktan geçip çıkmatadır. Koridor tarafındaki yolcu ne kadar toplanırsa toplansın boşluk yetersiz geldiği için ve ön koltuğun sırtının yatıklığından dolayı oturan yolcuyu rahatsız etmektedir.
Kaşılıklı koltuk olunca 2A cm (2 katı) kadar boşluk oluşmaktadır. Tek yönlüye göre 2 kat rahatlık demektir. Yolcunun birisi ineceği vakit diğer yolcular hafif bir şekilde dizlerini yana çekince sorunsuzca inebilinmektedir.
Bunlara ek olarak koridorda yürümek istenince birisi karşıya denk gelindiğinde ya geri gidilip yol veriliyor ya da aşırı çaba ile küçülüp yol verilmeye çalışılıyor. Ama karşılıklı koltuklarda koltuk arasına biraz geçip yol verilebiliniyor.
Tutunma olarak da; karşılıklı koltuklarda 2 sırt arasına boru yerleştirilip tutunma sağlanmaktadır. Ama tek yön koltuklarda koltuk başları tutulmaktadır. Tutulma sırasında oturan yolcu ister istemez rahatsız edilmektedir.

1 Beğeni

Her ne kadar yerli üretim vagon diye sevinmiş olsak bile vagon içi o kadar çok işçilik hataları var ki anlatamam. Atası B80 ile kıyaslandığında arada ciddi kalite farkı var. Durmazlar iyi ki bu işi bırakmış diyorum. Çünkü bu kalitesizlikle araç üretmeye devam etselerdi ihale alamazlardı.

Atası B80 ile karşılaştırıldığında hiçbir şeyin işleyişi aynı değil, gerçekten o kadar kötü işçilikler var ki. Keşke sadece dışını değiştirip herşeyiyle aynı bir vagon yapsalardı.

1 Beğeni

1 Beğeni

Mayıs’ın ortasında akramın vefatı nedeniyle Bursa’ya gitmiştim. Akramın kızı durmazlarda çalışıyordu.
Cenazeye iş arkadaşları gelmişti. Çalışanların yeleklerinde Alstom logosunu farketmiştim. Sonra müsait bir zamanda sordum durumu. Durmaray’ın Alstom’a devredildiğini söylemişti. Durmazlar Makina’nın yine Alstom’a parça tedariğinde bulunacağını söyledi. Daha önce de Alstom’la birlikte iş yapıyorlarmış.

3 Beğeni

İstanbul T5 hattında çalışan araçlar Alstom altyapısı ile üretildi. Alstom hızlı trenleri için Durmazlar bogi üretimi yapıyordu. Fabrika el değiştirince raylı sistem araçları tekrar üretilir mi bilinmez?

1 Beğeni

Alstom bildiğim kadarıyla siemens. Siemensin de raylı sistemi çok fazla olduğu için fason üretim fabrikasına çevirmiş olabilirler.

1 Beğeni