Bursa - Haberler ve Sohbet

Şehrimizle ilgili haberleri ve gelişmeleri bu başlık altında paylaşabiliriz.

2 Beğeni

Kaynak: Arabayatağı’nda konforlu alışveriş başladı

Yine ilçe belediyesinin yapması gereken bir işe BBB el atmış. Hizmet güzel alkışlıyorum ama kısıtlı olan bir bütçe ile BBB bu işlere değil de daha büyük sorunlara el atsa daha iyi olacak.

Kaynak: Arabayatağı’na modern kapalı pazar alanı

1 Beğeni

Büyükşehir’in müzeleri kentin ilgi odağı olmuşlar

Bir kente olan ilgiyi, rağbeti, müzelerine, otellerine gelen yerli yabancı ziyaretçi sayısıyla öğrenebilirsiniz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kontrolündeki türbe ve müzeler geçtiğimiz yıl 2,5 milyon ziyaretçi ağırlamış

Kültür Sanat Daire Başkanlığı’nın verilerine göre; en fazla ilgiyi Orhangazi, Osmangazi, Hüdavendigar, Muradiye, Yıldırım ve Yeşil türbeleri çekerken, Büyükşehir Belediyesi müzeleri içinde de Kent Müzesi 113 bin ziyaretçi ağırlamasıyla ilk sırada yer almış.

Bursa’nın geçmişinin sergilendiği, tarihinin, padişahlarının yattığı bu mekânlara neredeyse il nüfusuna yakın bir ziyaretçi gelmiş.

Bunlar sevindirici rakamlar.

Kentimiz keşke, tıpkı Barselona halkı gibi, turistten bıkmış bir ziyaretçi sayısına ulaşsa.

Müze ve türbelerimiz şehrin ekonomisine de büyük katkı sağlıyorlar. Ziyaretçi rakamları umarız daha da artar.
Açıkhava müzesi konumundaki şehrimiz turist ve turizm gelirleriyle de hak ettiği paya sahip olur.

Kaynak: İhsan Aydın (olay.com.tr)

Bir dönem müze konusunda ciddi sıkıntılar vardı. Şehre gelenler belli başlı müzeler haricinde pek müze gezilmiyordu. Son dönemlerde turizm acenteleri ile birlikte güzel işler ortaya konmuş olmalı ki müzeler ziyaret edilmeye başlanmış. :clap:

Bursa’da suya indirim kararı

Başkan Alinur Aktaş’ın verdiği yazılı önergeyle, mesken su aboneliklerindeki birinci kademe sınırı 12 metreküpten 18 metreküpe çıkarıldı. Uygulamaya başlanılan yeni düzenlemeyle, Bursalıların daha düşük fiyattan su tüketmesi sağlanacak.

GİRİŞ 22.02.2024 10:34GÜNCELLEME 22.02.2024 10:35EKONOMİ

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Şubat ayı birinci oturumu, Meclis Başkanvekili Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın başkanlığında yapıldı.

Toplantıda, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş tarafından verilen mesken su aboneliklerindeki kademe değişikliğiyle ilgili yazılı önerge de görüşüldü. Mecliste oy birliğiyle kabul edilen önergeyle, mesken abonelerinde 12 metreküp olarak uygulanan birinci kademede değişikliğe gidildi. Yeni düzenlemeyle birinci kademe aralığı 12 metreküpten 18 metreküpe çıkartıldı. Böylelikle vatandaşlar ilave 6 metreküp suyu önceki fiyatlandırmaya göre daha ekonomik kullanmış olacak.

YÜZDE 20’LİK İNDİRİM

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, **“Göreve başladığımız dönemde 10 metreküpten 12 metreküpe çıkardığımız birinci kademe su kullanım aralığını şimdi de 18 metreküpe çıkardık. Bu sayede yüksek fatura ödeyen kalabalık ailelerimizi bir nebze de olsa rahatlattık. Yeni düzenlemeyle birlikte 18 metreküp su kullanan bir abonemizin faturalarında ortalama yüzde 20’lik bir indirim yaptık. Tüm BUSKİ ailesiyle beraber biz de elimizi taşın altına koyduk ve vatandaşlarımıza destek olmak için durmadan canla başla çalışmaya devam ediyoruz”**dedi.

1 Beğeni

1.tarifenin kullanım miktarının yükseltilmesine şaşırdım.