Bursa Hanlar Bölgesi ve Çarşıbaşı

Hanlar bölgesiyle ilgili haberleri ve fotoğrafları bu başlıkta paylaşalım.

7 Beğeni

Hanlar bölgesinin krokisi diyebileceğimiz bir haritası: Aşağıda ki linke tıklayarak fotoğraf üzerinde büyütme yapabilirsiniz

Kaynak: Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Haritası | Bursa Turizm Portalı | GotoBursa

3 Beğeni

:spiral_calendar:2 Ağustos 2019

Cemal Nadir Caddesi yanındaki yapılar yıkılmadan önce

2 Beğeni

Çarşıbaşı’nda Erdoğan telaşı

Bursa’nın bu dönem kent tarihine damga vuracak projelerinden biri Çarşı başı Meydan Projesi. Bu sayede Hanlar Bölgesi’ndeki tarih günyüzüne çıkarılmış oldu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Cumhurbaşkanlığı ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın destekleriyle yaşama geçirdiği projede artık son rötuşlar yapılıyor.

Yeraltı otopark inşaatının henüz bitmediği projenin, halkın kullanımına tahsis edilen kısımları 24 Şubat’ta seçim öncesi bir kez daha Bursa’ya gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından törenle açılacak.

Açılışa sayılı günler kala Büyükşehir Belediyesi bölgedeki çalışmalarını hızlandırmışa benziyor.

Dün çarşıya çıktığımızda fark ettik. Meydanda bir yandan peyzaj düzenlemeleri sürerken diğer yanda yeraltı otoparkında da hummalı bir çalışma göze çarpıyor.

Bursa’nın en turistik bölgesinin bu dev yatırımı Erdoğan’ın uğurlu elleriyle hizmete açılacak. Cadde boyundaki 37 yapının tümüyle kamulaştırılıp yıkılarak açılan alanda eski Merkez Bankası binası da bulunuyordu.

AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın dönemine damga vuran Çarşıbaşı Meydan Projesi Akademik Odaların desteğiyle Türkiye’ye açık bir yarışma ile elde edilmişti. Meydan düzenlemesiyle birlikte bölgedeki hanların çatıları, yüzeyleri de elden geçirildi. Binaların üstünde ve önlerindeki salaş eklentiler ortadan kaldırıldı.

Meydanda açılan BURFAŞ Kafe ise büyük rağbet görmeye başlamış. Yerli yabancı herkesin hatta, esnafın da yararlandığı yeni konsept kafe ile Türk halkınca boykot edilen zincir kafelerden daha güzel bir eser ortaya çıkarılmış.

Diğer yandan;

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bursa ziyaretinde açılışını yapacağı bir meydan projesi daha var.

Osmangazi Belediyesi’nin iki dönemdir yapımını sürdürdüğü Osmangazi Meydanı’nda da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerçekleştireceği açılış öncesi son dokunuşlar yapılıyor. Meydanın daha sonra yapılacak ikinci etabında peyzaj düzenlemeleri sürüyor.

Burası da Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın üçüncü döneminin dev projelerinden biri olarak tarihe geçti.

İki meydanı da Erdoğan halkın kullanımına sunacak.

Kaynak: Çarşıbaşı’nda Erdoğan telaşı - İhsan Aydın (olay.com.tr)

Hanlar Bölgesi ve Çarşıbaşı / 18.02.2024

6 Beğeni

@Berktuğ sın fotoğrafına göre otopark kısmının kaba inşaatı büyük ölçüde bitmişe benziyor. İnce işçiliklerde yolunda giderse yaz aylarında kullanıma açılır

Kaynak: Aktaş'ın en büyük seçim kozu Çarşıbaşı - İhsan Aydın

Sayın ihsan aydın en büyük koz olarak hanlar bölgesi projesini gösteriyor ama 2019 yılında alinur aktaşın acemleri 2022 sonuna kadar çözeriz bursada trafik artık konuşulmayacak lafı dün gibi aklımda bursada trafik aldı başını yürüdü caddlerin bakımsızlığı ortada belediye neden vardır bunuda bi açıklasın sayın ihsan aydın ben alinur aktaşın özellikle yol,kavşak ve metro yapma konusunda diğer şehirlerin fersah geride kaldığını görüyorum bursaya yakışmıyor artık bu söylemler 1 proje üzerinde büyük kozlar falan asıl sıkıntıları çözmeyip şunu yaptık demek artık olmuyor maalesef.

3 Beğeni

Hanlar bölgesinde bugün otopark bölümünde yoğun çalışma vardı.Beton işleri devam ediyor bu kadar küçük bir alanın neden bu kadar inşaatı uzun sürdü tabiki seçim için mart sonuna doğru hanlar bölgesinde imalatlar tamamlanır.

1 Beğeni

Hatıra kalsın.

4 Beğeni

6 Beğeni

3 Beğeni

7 Mart 2024

5 Beğeni

Eski Bakırcılar Çarşısı

4 Beğeni

Kaynak: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan Hanlar Bölgesi’ne tam not

Hanlar bölgesinde otopark bitmiş düzenlemeler yapılıyor 28 inde burada tam olarak açılacak.

1 Beğeni

4 Beğeni

Kaynak: Bursa'ya 327 milyar liralık yatırım - Olay Gazetesi Bursa Gazetesi Bursa

2 Beğeni

Burda yolu yer altına alıp tüm alanı birleştirmeleri gerekiyordu gerçekten efsane olurdu bursanın en güzel yeri belki zamanla yapılır ulucamiye kadar tüm cadde yeraltına alınsa güzel bir yürüme aksı ve meydan kazanır bursa.

2 Beğeni

Bursa’da son dönemde yapılan en iyi iş bu oldu. Yıkılamaz denilen binalar yıkıldı ve Hanlar ortaya çıktı.

Benzer bir çalışmayı Cumhuriyet caddesi üzerinde ki Göçen İş Han’ın kaldırılması ile başlayıp kuzeye kadar devam edip Koza Han’ın kapısı daha görünür hale getirilir umarım

1 Beğeni