Bursaray Bursa Metrosu ile İlgili Haberler ve Fotoğraflar

Bursaray ile ilgili haberleri ve gelişmeleri bu başlık altında paylaşalım.

burs

5 Beğeni

Toplamda 39km uzunluğa sahip, 2 ana hatta (1-Arabayatağı-Emek, 2-Kestel-Uludağ Üniversitesi) sahip ve yoğun saatlerde üçüncü hattın (3-Demirtaşpaşa-Küçük Sanayi) devreye alındığı, platform (istasyon) boylarının 120 metre uzunluğa sahip dörtlü dizilime seferlerin yapıldığı hafif metro kategorisinde bulunan bir sistemdir. Toplamda 39 istasyon olup bunların 8 adedi yeraltı istasyonudur. 1500V DC hat gerilimi, 70km/h işletme hızına sahiptir.

Bursaray’ın Ocak 2024 itibariyle 48 adet Siemens B80, 30 adet Bombardier B2010, 60 adet Durmazlar Greencity araçları ile toplamda 138 adet ~30 metre boyunda bulunan araçların dört tanesi bir set oluşturacak şekilde seferler yapılmaktadır.

Yine Ocak 2024 itibariyle Emek ile Şehir Hastanesi arasında 6km uzunluğunda uzatma hattı inşaatı devam etmekte ve bu yıl içerisinde 2km uzunluğunda Uludağ Üniversitesi ile Görükle arasında uzatma hattı inşaatının başlaması beklenmekte.

2 Beğeni

Burdaki mesajda düzeltme yapmak istiyorum, araç sayılarıyla ilgili 48 Adet Siemens B80, 60 adet değil 30 adet Bombardier Flexity Swift B2010 ve 50 adet değil 60 adet Durmazlar Greencity toplamda 138 araç mevcutta hizmette olup 30 metre araçlar 4lü dizi bağlanarak 30 set sistemde aktif olarak hizmet vermektedir.

Bursa Hafif Raylı Sistem hattı 8 Temmuz 1998 tarihinde temeli atılıp 23 Nisan 2002 tarihinde hizmete 17 Km 4’ü yer altı toplam 17 istasyon ile A etabıyla hizmete girmiştir. 2002 yılında Batıda ve Kuzey batıda son istasyonlar Küçük Sanayi ve Organize Sanayi iken doğuda son istasyon Şehreküstü’dür. 2005 yılında inşaatı başlayıp 2008 yılının nisan ayında tamamlanan BursaRay B Etabından sonra 1. Aşama tamamlanarak, hat doğuda Şehreküstü istasyonundan Arabayatağı istasyonuna kadar uzatılmıştır. BursaRay mevcut hattının üzerine batıda Üniversite, Kuzey batıda Üniversite hattının projesinde değişiklik yapılarak 0 maaliyetle Emek hattına uzatıldıktan sonra Doğuda Arabayatağı istasyonundan Kestel istasyonuna uzatılmıştır, günümüzde 2021 yılında Odunluk İstasyonu da hizmete girdikten sonra 39 Km 39 istasyonla hizmetine devam eden bir raylı sistem hattıdır. Günlük öngörülen taşıma kapasitesi 400.000 yolcudur.

3 Beğeni

Vagon sayıları burağın dediği gibi olacak @mustafag bi ara düzeltirsin sana zahmet.

1 Beğeni

Kaynak: Metroda uluslararası tatbikat nefes kesti

3 Beğeni

Yüzüncüyıl istasyonundaki kolonlar griye boyanmış.

5 Beğeni

27.03.2024 Odunluk istasyonu


6 Beğeni

Kaynak: Tüm Duyurular - Burulaş

10.04.2024 Odunluk istasyonu

4 Beğeni

Bursarayda acayip bir kalabalık var.Acemler ve odunluk istasyonları heralde tarihlerinin en kalabalık gününü yaşıyorlar odunlukta merkez yönünden gelen her 4 lü setin yolcularının yarısından fazlası iniyor 500 kişi civarında bir sayı diyebiliriz bir yere gidecekler bunu düşünerek çıksınlar.

Aynı şekilde Emek İstasyonu peronlarının hepsinde aşırı sıra var. Peronlardan Otobüs park yerlerine kadar kuyruk vardı bütün peronlarda.

1 Beğeni


Koltukları ve demirleri yenilenen B80 vagonu.

5 Beğeni

Koltukların hepsinin tutamaçsız olması çok kötü görünüyor. Ve işlev kaybı var.
B2010 vagonları gibi Cam tarafları tutamaçsız olsa Koridor tarafları tutamaçlı olsa daha iyi olurdu. Hatta koridor tarafındaki 1 koltukta tutamaç olsa bile yeterli.

1 Beğeni

Kaynak: Bilenser ilk kez anlattı: Bursaray nasıl başladı, ilk etap nasıl açıldı? - Ahmet Emin Yılmaz

3 Beğeni

Büyük başkan erdoğan bilenser bursanın çehresini değiştirdi bursaray yatırımıyla şuan görüyoruz 10 yılda sadece 1 km eklenebildi ana hatta oda yarım yamalak o zamanlar dahada zordu yapmak kişi farkı,istek farkı koltuk için değil halk için yapılmış proje.

6 Beğeni
1 Beğeni

Kendi vatanını satmış vatansızın tekinin benim vatanımda benim paralarımla yapılan şeyi gasp etmeye çalışması ve buna karşı koyan benim vatandaşım olan güvenlik görevlisine saldırmasına karşıyım. Umarım belediye başkanı olan Mustafa Bozbey bu vatansızlar vatan hayinleri hakkında adam akıllı işlem yapar.
Buradan güvenlik görevlisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Bursa’da yabancı uyruklu şahıslar güvenlikçiyi dövdüler!
Bursa’da metro istasyonunda ücret ödemeden turnikelerden atlayarak geçmeye çalışan şahıslar, kendilerini engelleyen belediye özel güvenlik görevlisinin kafasına cam şişe ile vurdu. Görevliye saldıran şahıslar vatandaşlar tarafından linç edilmek istendi. Polis belediyenin özel güvenlik görevlisine saldıran kişileri hem gözaltına aldı hem de linçten kurtardı.

2024.05.29 09:37 - Son Güncellenme: 2024.05.29 09:47 - Bursa Bölge - İHA

Bursa’da yabancı uyruklu şahıslar güvenlikçiyi dövdüler!
Olay, merkez Osmangazi ilçesi Doğanbey Mahallesi Şehreküstü metro istasyonunda meydana geldi.

Edinilen bilgiye göre, yabancı uyruklu gençler kart basmadan metro istasyonu turnikelerinden ücretsiz geçmeye çalıştı. Gençler, geçmelerine izin vermeyen güvenlik görevlileri ile tartışmaya başladı. Gençler daha sonra kaçmaya çalıştı. Çöp konteynerinden cam şişe alan saldırganlar, şişeyi önce yere vurup ardından görevlinin üzerine koştu. Kırılan cam şişe ile güvenlik görevlisinin üstüne koşan saldırgan, şişeyi görevlinin kafasına vurdu. İhbar üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Kanlar içinde olan güvenlik görevlisi sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldı. Saldırgan şahıslar ise polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Görevliye saldıran şahıslar gözaltına alındığı sırada vatandaşlar tarafından linç edilmek istendi.

Olayla ilgili tahkikat sürerken, güvenlik görevlisinin kafasına dikiş atıldığı öğrenildi.

Olaya karışan yabancı uyruklu şahıslar adli işlemlerinin ardından sınır dışı edildi.
Bursa’da Bugün

3 Beğeni

Kaynak: BursaRay 22 yaşında

2 Beğeni