Elektrikli Arabalar Sizce Gerçekten Çevreci Mi?

Bu konuda bir çok tartışma var tamam elektrikli araçlar çevreye her hangi bir gaz salgılamıyor ama ortalama 8 senede biten bu bataryalar doğada ne olacak ? Normal piller için bile ayrı çöpler mevcutken milyonlarca araba bataryası ne olacak ? Gerçekten elektrikli araçlar sizce çevre dostumu ? Ve elektriksel bir çok batarya pil kaynaklı yanan elektrikli araç videoları da mevcut…

1 Beğeni

Bataryalar çöp olunca önce batılı ülkeler Afrika ülkelerinde geri dönüşüm tesisi açarlar, sözüm ona orada geri dönüşüm yapılır. Ardından geri dönüşüm işi Latin Amerika ve Asya ülkelerine sıçrar. Elektrikli araçlara çevreci gözüyle bakamayanlardanım.

Avrupa bu konuda ısrar etsede elektirikli araba üretimi abd,japonya,kore ve bir çok büyük ülkede benzinli arabaların üretimini geçemeyecek avrupalı üreticilerin ben tamamen elektirikli araba üreteceklerinede inanmıyorum inanılmaz pazar payı kaybederler arabaları alanların çok memnun oldularınıda hiç bi yerde duymadım şarj sorunu batarya ömrünün bitmesi ve 8 yılda bir batarya değişimi gerçekten berbat bir olay otomobillerde dizel motorlar olmasa bile benzinli ve hybrit motorların uzun süre daha devam edeceğini düşünüyorum.Bu arabaların çevreci olmadıkları batarya değişiminden de belli zaten ben olsam hybrit arabaları 1.0 çevreci bir ufak benzinli motor ve ayrı bir elektirikli motorla yapıp menzili yarı yarıya paylaştırırım şuanki bataryalara göre daha küçük bir bataryayla daha az gaz salınımlı benzinli arabalar bu işin çözümüdür nissanın ürettiği e-power modelide geliştirilerek yine kullanılabilinir.

Üretim süreci, enerji kaynağı ve pil geri dönüşümü gibi faktörleri de göz önünde bulundurmak gerekir. Elektrikli araçların çevre dostu olup olmadığı tam olarak belirlenemez, ancak genellikle daha sürdürülebilir bir seçenek olarak kabul edilirler.

1 Beğeni