Filistin İsrail Savaşı İletişim Başlığı

Filistin İsrail Savaşı İletişim Başlığı

İsrail’in ateşkesin ardından başlayan saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 240 oldu

1 Beğeni

Guterres: UAD kararları tüm taraflar için bağlayıcıdır"

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) İsrail’e yönelik aldığı ihtiyati tedbir kararlarının tüm taraflar için bağlayıcı olduğunu belirtti.

GİRİŞ 26.01.2024 21:44GÜNCELLEME 26.01.2024 22:00DÜNYA

BM Sözcülük Ofisinden konuya ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, Guterres’in, UAD’nin “İsrail’in Gazze sakinlerine yönelik öldürme, saldırı ve yıkımla ilgili her türlü eylemden kaçınması ve soykırımı önlemek için tüm tedbirleri alması” ve “İsrail devleti, Gazze’de yürüttüğü askeri operasyonları derhal durdurmalı” hükümlerini not ettiği belirtildi.

Guterres’in, Mahkeme’nin İsrail’in temel hizmet ve insani yardımların ulaşımını sağlaması gerektiğine hükmetmesini özel olarak not ettiği aktarılan açıklamada, “Genel Sekreter, Mahkeme Şartı ve Tüzüğü uyarınca Mahkeme kararlarının tüm taraflar için bağlayıcı olduğunu hatırlatır ve tüm tarafların, Mahkeme kararlarına uyacağına güvenir.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Mahkeme Tüzüğü uyarınca Genel Sekreter’in, UAD’nin İsrail’e yönelik aldığı ihtiyati tedbir kararlarını BM Güvenlik Konseyi’ne aktaracağı kaydedildi.

UAD’DE İSRAİL ALEYHİNE AÇILAN SOYKIRIM DAVASI

Güney Afrika Cumhuriyeti, 29 Aralık 2023’te, 1948 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle İsrail aleyhine UAD’de dava açtı.

Güney Afrika, Gazze’deki durumun aciliyet teşkil etmesi sebebiyle UAD’den ihtiyati tedbirlere hükmetmesini istedi ve tedbir talebine ilişkin duruşmalar 11-12 Ocak tarihlerinde Lahey’deki Barış Sarayı’nda yapıldı.

Divan, 26 Ocak’ta açıkladığı tedbir kararlarında, İsrail’in Soykırım Sözleşmesi’nin 2. maddesinde tanımlanan fiillerin işlenmemesi için elinden gelen tüm önlemleri almasına, İsrail ordusunun Soykırım Sözleşmesi’nin 2. maddesindeki fiilleri işlemesini engelleyecek önlemleri ivedilikle almasına, Gazze’deki Filistinlilere yönelik soykırım çağrısı yapanları önlemek, engellemek ve cezalandırmak için gereken tüm adımları atmasına, Gazze’deki Filistinlilerin karşılaştığı olumsuz yaşam koşullarını ortadan kaldırmak için ihtiyaç duyulan temel hizmetlere ve insani yardımın sağlanmasını mümkün kılan acil ve etkili önlemleri almasına, Gazze’deki Filistinlilere karşı Soykırım Sözleşmesi’nin ihlalini gösteren delillerin yok edilmesini önlemek ve korunmasını sağlamak için etkili tedbirler almasına, kararın yürürlüğe girmesinden itibaren bir ay içinde, alınan tüm tedbirler hakkında Mahkeme’ye bir rapor sunmasına hükmetti.

İsrail in arkasında ABD olduğu sürece hiç bir sonuç elde edilemez

1 Beğeni

İsveç’te binlerce kişi Filistin’e destek için yürüdü

İsveç’in başkenti Stockholm’de Filistin’le dayanışma gösterisi için toplanan yaklaşık 15 bin kişi, İsveç Dışişleri Bakanlığı önüne yürüdü.

27.01.2024

Stockholm

Ülkedeki çok sayıda sivil toplum kuruluşunun çağrısıyla Stockholm’deki Odenplan bölgesinde toplanan yaklaşık 15 bin gösterici, İsrail’in Gazze’de işlediği savaş suçunu durdurmasını istedi.

Göstericiler, “Gazze’de çocuklar öldürülüyor”, “Soykırımı durdurun”, “Sonsuza kadar Filistin” yazılı pankartların yanı sıra Gazze’de öldürülen çocukları temsilen maketler taşıdı.

“Filistin’e özgürlük”, “Soykırımcı İsrail”, “İsrail’e boykot” sloganları atan göstericiler, daha sonra İsveç Dışişleri Bakanlığına yürüdü.

ABD ve İsveç’in İsrail’e verdiği desteğe tepki gösteren protestocular, iki ülkenin İsrail’in işlediği savaş suçlarına ortak olduğunu savundu.

Göstericiler, İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström’ü de İsrail’e verdiği destekten dolayı istifaya davet etti.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/isvecte-binlerce-kisi-filistine-destek-icin-yurudu/3120734

WSJ: İsrail ve Hamas’a esirlerin serbest bırakılması karşılığında ateşkes öngören yeni teklif yapıldı

İsrail ile Hamas’a, İsrailli esirlerin tümünün serbest bırakılması karşılığında Gazze’de 4 aylık ateşkes öngören yeni bir teklifin yapıldığı belirtildi.

28.01.2024

Ankara

The Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin Mısırlı yetkililere dayandırdığı haberinde, 4 ay sürecek ateşkes yapılmasını ve tüm İsrailli esirlerin serbest bırakılmasını öngören yeni bir teklifin arabulucu ülkelerce İsrail ve Hamas’a iletildiği kaydedildi.

Taraflara sunulan yeni teklif çerçevesinde, acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan İsrailli esir çocuk, kadın ve yaşlıların serbest bırakılması için çatışmalara ilk aşamada 6 hafta ara verilmesinin öngörüldüğü ifade edilen haberde, bunun karşılığında İsrail’in önemli sayıda Filistinli mahkumu serbest bırakması ve Gazze’ye insani yardımların artırılmasının istendiği kaydedildi.

Haberde teklifin bir sonraki aşamasında, Hamas’ın İsrailli kadın esir askerlerin ve ardından erkek esir askerlerin serbest bırakılmasının ve Gazze’de ölenlerin cansız bedenlerinin İsrail’e verilmesinin önerildiği kaydedildi.

Yeni teklifin, Hamas’ın, ABD’den de dahil olmak üzere, uluslararası garantiler almasını kapsadığına işaret edilen haberde, ateşkes süresince 7 Ekim’den bu yana devam eden Gazze’ye yönelik saldırıları nihai olarak durdurabilecek kapsamlı bir anlaşmaya varılabileceği de ifade edildi.

Esir takası ve ateşkesi içeren yeni teklifin, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William J. Burns’ün bu hafta sonu Paris’te Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Mısır ve İsrail istihbarat teşkilatı yetkilileriyle yapacağı görüşmeler öncesi geldiği kaydedildi.

ABD basınında, ABD Başkanı Joe Biden’ın, CIA Direktörü Burns’ü Hamas ile İsrail arasında ateşkes ve büyük çaplı esir takası anlaşması görüşmesi yapmaya göndereceği iddia edilmişti.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/wsj-israil-ve-hamasa-esirlerin-serbest-birakilmasi-karsiliginda-ateskes-ongoren-yeni-teklif-yapildi/3121287

Netanyahu’dan Gazze açıklaması: Saldırılar aylarca sürecek

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 7 Ekim’den bu yana İsrail ordusunca bombalanan Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının aylarca sürebileceğini belirtti.

GİRİŞ 06.02.2024 08:25
GÜNCELLEME 06.02.2024 08:25 DÜNYA

Likud Partisi’nin İsrail Meclisi’ndeki (Knesset) haftalık toplantısında konuşan Başbakan Binyamin Netanyahu, 7 Ekim’den bu yana İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırılara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Netanyahu, “Amacımız Hamas’a karşı kesin bir zafer. Hamas lider kadrosunu öldüreceğiz, bu nedenle Gazze Şeridi’nin her bölgesinde aktif olmaya devam etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Hamas’ın lider kadrosu öldürülmeden saldırılarının nihayete ermemesi gerektiğini savunan başbakan Netanyahu, “Savaş o zamandan önce bitmemeli ancak yıllar değil, aylar sürecek.” dedi.

Gazze’de tutulan İsrailli esirlere değinen Netanyahu, onların eve dönmesi için çaba harcamaya devam edeceklerini ancak “Hamas’ın kabul edilemeyecek talepleri olduğunu” açıkladı.

İSRAİLLİ ESİR YAKINLARI, LİKUD HAFTALIK TOPLANTISINA ALINMADI

Times of Israel gazetesinin haberinde, Gazze Şeridi’nde esir tutulanların yakınlarının Likud Partisi haftalık toplantısına alınmadığı belirtildi.

Haberde, düzenli olarak aylardır Knesset’te esirlerin serbest bırakılması için lobi yürüten esir yakınlarının, haftalardır toplantıya girmek için çabaladıkları aktarıldı.

İsrail merkezli Walla haber sitesine konuşan, kuzeni Gazze’de esir tutulan Gil Dickmann, “Likud bugüne kadar bizimle görüşmeyen tek parti.” açıklamasında bulundu.

Dickmann, “Bizimle görüşeceklerini umuyorduk ancak onlar bunu yapmamak için sebepler aramaya devam ediyorlar.” dedi
Dublin Israil buyukelciligi onune Israil protestosu (kynk Yeni Safak Gazatesi)

2 Beğeni