Filyos Limanı - Zonguldak Çaycuma

Konum

Zonguldak Çaycuma

Güncel Durum

Limanın altyapı isleri kapsamında; 2450 metre ana dalgakıran, 1370 metre tali dalgakıran, derinliği 14- 19 metre arasında değişen 3000 metre rıhtım, yaklaşık 22 milyon metreküp tarama, geri saha dolgusu ve tahkimat işlerinin yapımına devam edilmektedir.

filyos5

FİLYOS6

FİLYOS7

3 Beğeni

FİLYOS LİMANI’NI BİRKAÇ YIL İÇERİSİNDE TİCARİ KULLANIMA AÇACAĞIZ

Denizcilik sektöründe ise Karadeniz’deki Filyos Limanının tamamlandığını ifade eden Uraloğlu, “Şu an için Karadeniz’de bulduğumuz doğalgazın lojistik limanı olarak kullanıyoruz. Ama 25 milyon tonluk bir kapasitesiyle orayı ticari kullanıma da inşallah önümüzdeki birkaç yıl içerisinde açmış olacağız. Yine Karadeniz kıyısında Doğu Karadeniz’de olan Rize lojistik merkezini önümüzdeki yıl bitirmeyi planlıyoruz. Oradan hızlıca çalışıyoruz. Akdeniz’de, Doğu Akdeniz’de yeni 2 tane liman projesi üzerinde çalışıyoruz. Bunlar gerçekten uluslararası dünya ticaretinde önemli görev yapacak iki liman. Proje aşamasındayız orada. Haberleşme de baktığımızda İstanbul’umuzda 100 tane radyo vericisini tek antende birleştirdik. Ve Avrupa Birliği’ni kabul ettiği buradaki elektromanyetik dalgaları kabul edilmiş seviyenin altına düşürdük ve mevcuttun 2,5 kat, bu vesileyle azaltmış olduk. Aynı zamanda da çok güzel bir eser ortaya koymuş olduk.” şeklinde konuştu

31 OCAK 2024

KAYNAK:KALKINMA YOLU İÇİN ÖNEMLİ VİRAJ 2024 - Haberler - T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

4 Beğeni

Bakan Uraloğlu: Filyos Limanı’nı 2 yıllık periyotta deniz ticareti ve nakliye için kullanılacak hale getireceğiz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Filyos Limanı’ndaki çalışmalara ilişkin, “2 yıllık periyotta inşallah orayı deniz ticaretine de nakliyeye de özellikle Karabük’ün yükünü vereceği ve yoğun şekilde kullanacağı hale getireceğiz.” dedi.

21.02.2024-Karabük

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Filyos Limanı’ndaki çalışmalara ilişkin, “2 yıllık periyotta inşallah orayı deniz ticaretine de nakliyeye de özellikle Karabük’ün yükünü vereceği ve yoğun şekilde kullanacağı hale getireceğiz. Hakeza demir yolu hattımızla ilgili ihale sürecini başlattık. Onu da liman içerisine kadar ulaştırmış olacağız.” dedi.

https://www.aa.com.tr/tr/politika/bakan-uraloglu-filyos-limanini-2-yillik-periyotta-deniz-ticareti-ve-nakliye-icin-kullanilacak-hale-getirecegiz/3144155

1 Beğeni

https://x.com/a_uraloglu/status/1789898708298940734

1 Beğeni