Goodyear Çalışanları

Goodyear teklifini yükseltti

Lastik İş Sendikası ile Goodyear arasındaki beşinci toplantı sona erdi. Goodyear’ın üretim işçisine yüzde 55, destek işçisine ise yüzde 75 oranındaki zam teklifini sendika kabul etmedi

Lastik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Pirelli, Brisa, Prometeon, Goodyear İzmit ve Adapazarı fabrikalarında çalışan yaklaşık 6 bin işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri devam ediyor. İzmit ve Adapazarı fabrikalarında çalışan yaklaşık 1500 işçiyi ilgilendiren görüşmelerde ise Goodyear, geçmiş dönemde olduğu gibi diğer fabrikalardan ayrı olarak masaya oturuyor.

YÜZDE 50 ÖNERMİŞLERDİ

Lastik İş ile Goodyear arasındaki görüşmelerin beşincisi ise bugün Başiskele’de bulunan Tryp By Wyndham Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı ve sendika yöneticileri katılırken; işveren tarafında KİPLAS yetkilisi Ulaş Yıldız ile Goodyear yöneticileri Ceren Özel, Serkan Işık ve Aslı Beyler yer aldı. Bir önceki görüşmede işveren ücretlerde ilk 6 ay için yüzde 50 oranında zam teklif ederken, sosyal haklarda yüzde 75 oranında zam önermişti. Lastik İş Sendikası ise önerilen rakamları kabul etmediklerini iletti.

32 MADDE GEÇTİ

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, “Goodyear işletmesinin attıkları adım daha olumlu ve mesajları daha netti. Bugün 2 madde üretimden geçti. Toplamda 32 madde geçmiş olduk. İşletme, üretim işçisine sosyal haklarda yüzde 90 oranında zam, ikinci yıl ise enflasyon oranında zam teklifinde bulundu. Destek işçisine ise yüzde 100 oranında zam ve ikinci yıl enflasyon oranında zam teklif ettiler.

‘KABUL EDİLEMEZ’

Üretim işçisine ücretlerde birinci altı ay için yüzde 55 zam; ikinci, üçüncü ve dördüncü altı ay için enflasyon oranında zam teklifinde bulundular. Destekte ise ücretlere yüzde 75 oranında zam; ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylar için enflasyon oranında zam teklifleri oldu. Bu zamları kabul etmediğimizi ilettik. Bu enflasyonist ortamda kabul edilemez bu teklifler. İşçi arkadaşlarımız da bu zam oranlarını kabul etmez. Daha iyi bir çalışmayla bu toplu sözleşmeyi sonlandırmak istiyoruz.

‘SÖZLEŞME YENİ BAŞLADI’

Diğer sektörün adım atmadığı yerde Goodyear’ın adımları olumlu, diğer sektörde rakam telaffuz edilmezken, Goodyear’ın enflasyon rakamlarını veriyor olmaları olumludur. Diğer sektörler için ‘hazır olun’ mesajı da böyle olumlu adımlarla gelmemeleriydi. Her ne kadar verdikleri rakamları kabul etmesek de teşekkür ettik. Toplu sözleşme yeni başladı aslında. Karşılıklı müzakere etmeye başladık. Önümüzdeki toplantıda rakamlar konusunda netleşme sağlanacak. Sıradaki toplantımız 29 Şubat saat 10:00’da olacak” ifadelerini kullandı

Kaynak Goodyear teklifini yükseltti - Çağdaş Kocaeli Gazetesi

Sendikalı olan yerlerde sıkı pazarlıklar var. Yalnız son dönemde mavi yaka ve beyaz yaka arasından maaş sıkalaları daraldı. Tabi özel sektörde beyaz yakalılar örgütlü olmadığı için onların durumu fabrika ne derse boyun eğmek zorunda kalıyorlar. Bu aralar işçi sendikaları güzel baskı yapıyor.

1 Beğeni