İETT Araç Filosu

İETT filosu

TOPLU ULAŞIM ARAÇLARI

Marka Adet
AKIA LF25 132
BMC Procity 48
BMC Procity TR 381
Cleanvac Emicro 50
Green Car LSV 4 Kabinli 20
Green Car S 14 Kabinli 40
Karsan Avancity CNG 245
Karsan Avancity S Plus 309
Mercedes Capacity (Körüklü) 249
Meredes Citaro 0530 G 99
Meredes Citaro 0530 375
Mercedes Conecto G 389
Mercedes Conecto 13
Otokar Kent 290 LF 942
Otokar Kent XL 120
Temsa Avenue LF CNG 107
SGMS MASTIFF M4 60
Toplam 3571

***İETT sitesinden alınmıştır. / 22.03.2024

2 Beğeni

Körüklü Karsanların sayısı artık 309 değil, 305.
Citaro G ise uzun süre önce 98 adet kaldı.
Hibe edilen araçlar nedeniyle solo Citarolarda da azalmalar var.

Listenin güncellenmesi gerekiyor.

3 Beğeni

Yeni gelecek Akialar (solo) ile güncellerler belki.

2 Beğeni

Citaroların azalmasına üzülüyorum açıkçası ilk geldiklerinde istanbula gidip binmiştim ama herşeyin bir sonu var tabi yinede iyi durumda olanları bir müddet daha kullanırlar umarım.

2 Beğeni

Bu yanlışlara rağmen yine de 300’ten fazla solo Citaro filoda mevcut.

M2039 ve M2042 İBB bünyesinde ama, farklı amaçlarla kullanılıyorlar. Elden tamamen çıkarıldıkları zaman en son bu ikisi kalacak gibi.

M2234 ise elektrikliye çevrildi ve E1000 kodunu aldı. Avrupa yakasında bulunan tek solo Citaro aynı zamanda.

2 Beğeni

Şu 150 adet solo otobüs alma ihalesi vardı ya. O ihaleye çıkmadan evvel ben beyaz masaya istek ve öneri de bulunmuştum ve demiştim ki 2017 yılında alınan procitylerin yan ve arka tabelası da renkliydi dolayısıyla yeni alınacak otobüslerinde yan ve arka tabelası renkli olmalıdır demiştim ve 2017 yılında alınan procitylerin yanı sıra konyanın man otobüslerinin renkli tabelalarını da örnek vermiştim resimlerini atmıştım yani güzel bir dille herşeyine varana kadar izah etmiştşim ve bana gelen yanıtta yan ve arka tabela renkli olunca net okunmuyor bunun için turuncu (amber) renk tercih ediyoruz demişlerdi.

Daha doğrusu bana gelen yanıtı olduğu gibi paylaşsam sanırım daha iyi olur;

Kurumumuza yapmış olduğunuz başvurunuz incelenmiştir. Değerli vatandaşımız, bahsettiğiniz uygulama daha önce bazı araçlarımızda denenmiş olup yan tabelaların daha küçük ebatlara sahip olmaları ve yana kayan yazılardan oluşmalarından dolayı renkli yazılar bu kısımlarda net görüntü sağlayamamaktadır. Bu nedenle yan tabelalarda renkli yazı uygulaması yerine amber rengi tercih edilmiştir. Bilginize sunar, iyi günler dileriz.

1 Beğeni

Hep düşünmüştüm bunu niye ön renkliyken yanlar turuncu diye

1 Beğeni

Bunun bir istisnası var: Bmc Procity TR.

Bu otobüslerin ön tabelası bildiğimiz renkli Polaris marka tabela. Ama diğerleri turuncu değil beyaz renkli. Bence beyaz olanı daha güzel duruyor.

2 Beğeni

Renkli tabelalarda renkler düzgün kodlanmadıysa parlama sönük kalma vs sorunu olabiliyor. Bu yüzden tabela programlaması iyi yapılmayan yerlerde en mantıklı tabela tek renktir. Ve yan tabelaya renkli almaya gerek yok animasyon vs. kullanılmıyor zaten.

1 Beğeni

Yan tabela da TÜRKİYE yazan Otokar var ama. Sonra yine aynı şekilde arka tabela da ay yıldız olan Otokar da var. Dolayısıyla animasyon kullanılır, niye kullanılmasın ki. Elinin altında en iyisi olsun da, o özellik olsun da sen yine kullanma. İşte Atatürk’ün izinden böyle gidilir. Her anlamda çağdaşlık, her anlamda ilericilik :slight_smile:

1 Beğeni

Ama yan tabeladaki animasyonu okuyan vs çok yok hep ön tabela gözüküyor.
2 kişinin dikkat edeceği şey için gereksiz masraf oluyor bu da kamu malının boşa harcanması demek.
Bazı şehirlede ön tabela dışında bütün tabelalar bozuk düşün.

1 Beğeni

Bana kalırsa asıl israf biraz daha fazla verip otokar almak varken akia almaktır. Yani renkli tabela almak israf değildir diye düşünüyorum.

2 Beğeni

İhale usulünden olunca en ucuz teklif geliyor. Yurtdışı kredisi ile alınsaydı ilk alım maliyeti+ 10 yıllık ömürdeki maliyet hesaplanıp ona göre araç alınırdı.

1 Beğeni

Akia’nın İETT yeterliliklerini karşılayan bir marka olduğunu düşünmüyorum marka, kalite, üretim anlamında ve hatta her anlamda. Akia’nın İETT ihalelerine katılma yeterliliği olduğunu düşünmüyorum

Akia ihalelere giremeseydi en kötü ihtimalle solo otobüs ihalesine Otokar kazanırdı.

Karsan Menarinibus bile gayet kaliteli ve güzel Akia’dan. Normalde İETT ihaleleri için en kötü marka Karsan Bredamenarinibus olurdu ama artık Akia endişemiz de var :frowning:

2 Beğeni

Bende AKİA nın yeterli olduğunu düşünmüyorum . İhalede sanırsam ISUZU da vardı . Ben ihale zamanında da yazmıştım , ISUZU kazansa mükemmel olur diye . Onlarında otobüsleri gerçekten kaliteli oluyor . Yani en azından özel araçlardan gördüğüm kadarıyla . Ben otokarın bu ihaleyi kazanmaması için dua ettim . Zaten 900 bilmem kaç tane aracı var filoda . Ayrıca yaşadığım bölgede otokardan başka birşey çalışmıyor . Çeşitlilik olsun istedim .

Amma , ben bilseydim akia nın kazanacağını , bırak otokarı , Karsan araçlara tapardım ihalede olsa . Rezalet bir marka . İnşallah 150 den fazla alınmaz filoya . Daha önceden yazdığım akia ile ilgili olumlu yorumuda , kesinlikle kabul etmiyorum . O yorumu normal bir kafa yapısıyla yazmış olamam .

Netice de , yapılan bir hata var ama elde araç var . Gidiyor mu ? Gidiyor ( galiba ) . Gittiği yere kadar da kullanılacak maalesef. Önüne gelen nimete tekme vurulmaz sonuçta:D

1 Beğeni

Ya arkadaşlar hadi İETT ihale usülü araç aldığından gidip en ucuzunu alıyor. ÖHO esnafı ne yapıyor? ÖHO esnafı kardan çok zarar edeceği arabaya girer mi? Benim bölgemde çok fazla ÖHO var ve bunların araç değişimlerinde Temsa,Cobra’dan Isuzu ve Akia’ya yöneldiklerini fark ediyorum.

2 Beğeni