İstanbul Şehir Hatları

Yolcuların Yaşamına Dokunan Kuruluş : Şehir Hatları A.Ş.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştirak şirketi olan Şehir Hatları A.Ş., 1851 yılında kurulan Şirket-i Hayriye’nin efsanevi geçmişini sahiplenerek sürdürdüğü deniz taşımacılığında, Türkiye’nin lider ve yenilikçi kuruluşu olarak günümüzde de tarihe not düşüyor.

Şehir Hatları A.Ş., bugün 53 iskele, 30 vapurla günde ortalama 891 sefer gerçekleştiren, yılda 40 milyon civarında yolcunun taşımacılığını yapıyor.

Özellikle, İstanbul halkının Şehir Hatları A.Ş. vapurlarıyla büyülü İstanbul Boğazı, Haliç ve Adalar hattı üzerinde, martılar ile tarihi ve kültürel yapıların görüntüleri eşliğinde katıldıkları seferler, yaşamlarında unutulmaz hoş izler bırakıyor. İstanbul’un sembolü olan Şehir Hatları A.Ş. vapurları tarihi serüvenine devam ediyor. Şarkılar ve filmlere konu olan bu yolculuklar, kuşaktan kuşağa sözlü ve yazılı olarak aktarılıyor.

Dünden Bugüne Mehtaplı Geziler

Şehir Hatları A.Ş. tarafından düzenlenen, yazar Abdülhak Şinasi Hisar’ın bütün ayrıntılarını yapıtlarında anlattığı başlangıcı 1920’lere uzanan Mehtaplı Geziler de İstanbullular için apayrı bir renk, biçim ve anlam atmosferi oluşturuyor.

Yaz aylarında müzik eşliğinde gerçekleştirilen geleneksel Mehtaplı Geziler’in en ünlüsü olarak, 4 Ağustos 1936 tarihinde, Türk Sanat Müziği’nin efsanevi isimlerinden Safiye Ayla ve Şadi Işılay’ın da yer aldığı ve halkın yoğun katılım gösterdiği gezi tarihteki yerini koruyor.

Vapurlarla Boğazın Bin Bir Yüzü

Yine 1920’lerden itibaren düzenlenen Kısa ve Uzun Boğaz Turu da yalnızca İstanbullular için değil yurt içinden ve yurt dışından İstanbul’a gelen turistler için de göz bebeği konumunda bulunuyor. İstanbul’un güzelliklerine ve görkemine denizden panoramik bir bakış sunma olanağı veren bu turlar, Boğaz’ın kıyılarında deniz ve martılar eşliğinde yolculara eşsiz bir deneyim yaşatıyor.

Ve İstinye Çubuklu Araba Vapuru

İstanbul halkının yine çok yakından tanıdığı arabalı vapur seferlerinden İstinye Çubuklu Araba Vapuru’ da her gün hizmet veriyor. Yolcular arabalı vapurla İstanbul Boğazı’nın güzelliklerini doyasıya tadabiliyor.

Geleceğe Hazırlanıyor

Şehir Hatları A.Ş.’nin vapurları dün olduğu gibi bugün de denizin tüm güzelliği ve olanaklarını halka sunarken, sektöründeki teknolojik gelişim ve inovasyonları takip ederek gelecek nesillere yolculukların en keyiflisini sunmaya hazırlanıyor.

Sefer bilgileri ve diğer detaylar:

1 Beğeni

Değerli yolcularımız, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında İstanbul Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü tarafından linkte yer alan hatlarda değişiklik yapılması kararı alınmış ve iptal seferler belirtilmiştir.

https://sehirhatlari.istanbul/tr/duyurular/1-mayis-emek-ve-dayanisma-gunu-sefer-duyurusu-3317…

Bilgilerinize sunarız.

2 Beğeni

Değerli yolcularımız, 4 - 5 Mayıs 2024 tarihlerinde Haliç Unkapanı Köprüsü – Miniatürk parkurunda düzenlenecek olan Haliç Kürek Kupası Yarışları etkinliği sebebiyle linkte belirtilen seferler iptal edilmiştir.

https://sehirhatlari.istanbul/tr/duyurular/4%E2%80%935-mayis-iptal-seferler-duyurusu-3318…

Bilgilerinize sunarız.

1 Beğeni

Bir iki ay öncesine kadar Kabataş iskelesinde gerçekleşen inşaat sebebiyle akbil bastıktan sonra Ada vapurlarının kalktığı yere ulaşmak için 5 dakika yürümeniz gerekiyordu. Bu arkadaş da özellikle yaşlı vatandaşları, yükü olanları, küçük çocuğu olanları ve son saniyede giriş yapanları vapura yetiştirmek için çalışıyordu.

2 Beğeni

19 MAYIS’IN KAHRAMAN KAPTANININ ADINI TAŞIYAN VAPUR BOĞAZA KAVUŞTU

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadele yolculuğunu başlattığı Bandırma Vapuru’nun kaptanı İsmail Hakkı Durusu’nun adını taşıyan vapur, yıllar sonra İstanbul Boğaz’ı ile yeniden buluştu. Haliç Tersanesi’nde restorasyonu tamamlanan İsmail Hakkı Durusu vapuru, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda özel bir seferle yola çıktı. Şehir Hatları tarafından jilet olmaktan kurtarılan Paşabahçe ve Kızıltoprak vapurlarının arından İsmail Hakkı Durusu vapuru da İstanbullulara kazandırılmış oldu.

4O YAŞINDAKİ VAPURUN ÖYKÜSÜ

Haliç Tersanesi’nde, 1985 yılında “Karşıyaka” ismiyle inşa edilen ve ilk olarak İzmir’de çalışan vapura, 19 Mayıs 1999 tarihinde Türkiye Denizcilik İşletmeleri tarafından Bandırma Vapuru’nun kaptanının ismi olan “İsmail Hakkı Durusu” adı verildi. Bu tarih itibarıyla vapur; İstanbul Boğaz’ında mekik dokudu. 2016 yılına kadar hizmet veren vapurun, Zonguldak İl Özel İdaresi’ne devri söz konusu oldu, ancak uygulama sonuçlanmadığı için İsmail Hakkı Durusu, uzun yıllar Haliç Tersanesi’nde bekletildi. Düzenli olarak periyodik bakımları yapılan vapurun restorasyon çalışmaları 24 Temmuz 2023 tarihinde başladı. 40 yaşındaki vapurun restorasyon sürecinde tüm detayları titizlikle yenilendi. Ana makine ve yardımcı makineler hariç geminin tamamı, siluetini bozmayacak şekilde restore edildi. Geminin iç ve dış yapısı, makineleri, elektrik devreleri, haberleşme sistemleri değiştirildi. Yolcu salonları daha emniyetli, konforlu ve engelli erişimine uygun hale getirildi. Çocuk oyun alanı ve Vapur Kafe de eklenerek daha geniş kapsamlı bir hizmet sunulması sağlandı.

19 MAYIS KAPTANININ ADI BOĞAZ’DA YAŞAYACAK

Aylar süren çalışmaların tamamlanmasının ardından, kahraman kaptanın adını taşıyan İsmail Hakkı Durusu vapuru, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda özel bir seferle İstanbul Boğazı’na yeniden kavuştu. Kabataş’tan başlayan özel seferin yolcuları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek Kaya İmamoğlu ve yüzlerce genç de vardı. Bin 300 kişilik yolcu kapasitesine sahip olan İsmail Hakkı Durusu Vapuru Kadıköy-Beşiktaş, Kabataş-Adalar, Kadıköy-Karaköy-Eminönü, Uzun Boğaz Turu ve Boğaz Gidiş-Geliş hatlarında sefer yapacak. Şehir Hatları, İsmail Hakkı Durusu’dan önce, yine kentin sembollerinden Paşabahçe ve Kızıltoprak vapurlarını da yok olmaktan kurtarıp restore etmiş ve İstanbullulara kazandırmıştı.

‘KÜLTÜREL MİRASA SAYGIMIZIN GÖSTERGESİ’

Çevreci ve sürdürülebilir bir yaklaşımla deniz ulaşımını geliştirmenin yanı sıra denizcilik kültürünü yaşatma vizyonuyla çalıştıklarının altını çizen Şehir Hatları Genel Müdür Vekili Ercüment Güldik “Mustafa Kemal Atatürk’ü ve arkadaşlarını Samsun’a ulaştıran kaptanın adını taşıyan İsmail Hakkı Durusu Vapuru, İstanbulluların belleğinde çok özel yeri olan bir simge. Bu vapurun yeniden İstanbul’a kazandırılması tarihe, denizcilik mirasına olan saygımızın bir göstergesi. Daha önce de İstanbul’un simgelerinden Paşabahçe ile Kızıltoprak vapurlarımızı yok olmaktan kurtarıp restore ederek İstanbullulara kazandırmıştık. İsmail Hakkı Durusu vapurunu da yenileyerek bağımsızlık mücadelesinin başladığı tarih olan 19 Mayıs’ta sefere başlatmak Şehir Hatları olarak bizim için büyük heyecan ve mutluluk kaynağı. Bundan sonra da kültürel mirasımızı koruyarak İstanbullulara kaliteli ve güvenli deniz taşımacılığı sunma misyonumuzla çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

İSMAİL HAKKI DURUSU KİMDİR?

1871 yılında Kayseri’de doğdu. Babası da kendisi gibi kaptan olan İsmail Hakkı, 1891 yılında Leyli Ticari Bahriye Mektebi’ni bitirdi. Çok sayıda gemide kaptanlık yaptıktan sonra 1 Mayıs 1919 tarihinde Bandırma Vapuru’nun kaptanı oldu. 15 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Paşa, İsmail Hakkı Kaptan’ı çağırttı ve Samsun’a, Bandırma Vapuru ile yapılacak seyahatin ayrıntılarını anlattı. Sirkeci açıklarında demirli Bandırma Vapuru, 16 Mayıs 1919 tarihinde işgalci İngiliz Yüksek Komiserliği askerleri tarafından arandı ve sefer izni verildi. 9. Ordu Müfettişi olarak görevlendirilen Mustafa Kemal Paşa, öğle üzeri, Kız Kulesi açıklarından vapura bindi. Beraberinde 20 civarında subay, asker ve sivil memur bulunmaktaydı. İngiliz zırhlısı, Bandırma Vapuru’nun peşine düştü. Karadeniz’de fırtınalı havada, yola devam etme kararı alındı. İsmail Hakkı Kaptan, fırtınalı havada İngiliz zırhlısının takibinden kurtulup Mustafa Kemal Paşa ve maiyetini, 17 Mayıs’ta İnebolu’ya, 18 Mayıs’ta Sinop’a uğrayarak, kıyı şeridini takiben 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a getirdi. İsmail Hakkı Kaptan, soyadı kanunu çıktığında, “Durusu” soyadını aldı. 10 Ağustos 1922 tarihinde emekli olan Durusu, 1940 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

Kaynak: Şehir Hatları

3 Beğeni

ŞEHİR HATLARI’NIN YAZ TARİFESİ BAŞLIYOR

10.06.2024

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları’nın kış tarifesi sona eriyor. Yeniden düzenlenen yaz tarifesi ise 17 Haziran-8 Eylül tarihleri arasında uygulanacak. Deniz ulaşımının toplu ulaşımdaki payını yükseltme hedefiyle çalışmalarına devam eden Şehir Hatları, yaptığı yeni düzenlemelerle bazı hatlardaki sefer sayılarını arttırdı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları , 17 Haziran 2024 tarihinden itibaren yaz tarifesine geçiş yapıyor. 8 Eylül 2024 tarihine kadar devam edecek olan yaz tarifesinde, yolcu yoğunlukları baz alınarak yapılan yeni düzenlemeler kapsamında bazı hatlardaki sefer sayılarında artış yapıldı.

Beşiktaş-Adalar Hattı’na 2023 yaz tarifesinden farklı olarak 2 sefer daha eklenirken, Ortaköy-Beşiktaş-Eminönü Hattı’na ise hafta sonu ve resmi tatil günlerini kapsayacak şekilde iki sefer daha konuldu. Aşiyan-Anadoluhisarı-Küçüksu Hattı’na 1 sefer, Sarıyer-Rumeli Kavağı-Anadolu Kavağı Hattı’na ise geçen yıldan farklı olarak Anadolu Kavağı-Poyraz ve Poyraz-Anadolu Kavağı olarak 2 sefer daha eklendi.

10 YENİ HAT AÇILMIŞTI

Şehir Hatları’nın deniz ulaşımının toplu ulaşımdaki payını arttırma hedefiyle 2019 yıl sonu ile 2023 arasında açtığı 10 yeni hat (Aşiyan-Anadolu Hisarı-Küçüksu Ring Hattı, Beykoz Sarıyer Hattı, Aşiyan-Üsküdar Hattı, Kadıköy-Haliç Hattı, Beşiktaş-Haliç Hattı, Bostancı-Moda-Karaköy-Kabataş Hattı, Maltepe-Adalar Hattı, Bostancı-Adalar Ring Hattı, Çengelköy-Kabataş Hattı, Ortaköy-Beşiktaş-Eminönü Hattı) yaz tarifesinde de hizmet vermeye devam edecek.

GECE SEFERLERİ YAZ BOYUNCA DEVAM EDECEK

Yaz tarifesi boyunca Adalar Hattı da yoğun bir şekilde hizmette olacak. Kabataş-Adalar, Adalar-Beşiktaş, Bostancı Adalar Ring Hattı’nın yanı sıra Bostancı-Büyükada-Sedef Adası Hattı da geçen yıl olduğu gibi bu yıl da hizmette olacak. Maltepe-Büyükada-Heybeliada-Burgazada-Kınalıada Hattı’ndaki seferler de devam edecek. Bostancı-Adalar Ring Hattı’nda her gün, Kadıköy-Karaköy-Beşiktaş Hattı’nda ise cumayı cumartesiye ve cumartesiyi pazara bağlayan gecelerde uygulanan gece seferleri de yaz boyunca devam edecek.

BİR YAZ KLASİĞİ OLAN MEHTAP GEZİLERİ DE SÜRECEK

Şehir Hatları’nın bir yaz klasiği olan ve her cumartesi yapılan Mehtap Turları da yaz boyunca devam edecek. Mehtap Gezileri yine Bostancı-Kadıköy-Eminönü-Üsküdar-Beşiktaş-Rumeli Kavağı-Anadolu Kavağı hattında yapılacak.

Ayrıca yaz-kış yapılmaya devam eden, İstanbul’un eşsiz güzelliklerini Şehir Hatları vapurlarıyla görme fırsatı sunan Boğaz Turları da hizmette olacak. Uzun Boğaz Turu ve Kısa Boğaz Turu olarak yapılan her iki tur günde bir kez yapılacak. Kısa Boğaz Turu, resmi tatil ve bayram günlerinde ise günde iki kez yapılacak.

Yaz tarifesi kitapçığına; tüm Şehir Hatları iskelelerinin yanı sıra; Şehir Hatları internet sitesi, mobil uygulaması ile sosyal medya hesaplarından ve Alo 153 Çözüm Merkezi’nden ulaşılabilecek.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

1 Beğeni