Kalifiye eleman sorunu

İşverenler son zamanlarda kalifiye eleman bulamamaktan dolayı şikayette bulunuyorlar. Medyada da bu konu ara sıra gündeme geliyor. Acaba kalifiye eleman sorunu mu var; yoksa kalifiye elemanlara teklif edilen maaşlarda, sosyal haklarda mı bir sorun var? Bence ikinci olasılık daha ağır basıyor. Son zamanlarda artan üniversite sayısından kaynaklı ara eleman bulunamaması sorununu ve insanların iş konusunda daha seçici olmasını kabul ediyorum ancak sorunu yüzeysel olarak yorumlamak kolaycılığına da kaçmamak lazım.

Şöyle bir sorunun ve benzerlerinin cevaplanması ile bu sorunun derinliklerine inilebilir: Kalifiye ve işinde 10 yıllık deneyim sahibi birisi ile asgari ücret arasındaki makas neden yıldan yıla azalıyor?

Son dönemde her yere üniversite (4 yıllık fakülte) açılması bence çok gereksizdi. Bir şekilde peş peşe her yere üniversite açılması ile birlikte bence üniversitelerde ki eğitimin kalitesi de düştü. Herkes üniversite mezunu olunca da beklentiler değişti. Mezun olan herkes iş hayatında yıllardır tecrübesi olan, işini iyi yapan kişilerle kendini kıyaslayarak o şekilde ücret talep edilmeye başlandı. Böyle olunca da aklı başında olan patronlar üniversite bitirmemiş ancak tecrübesi olan MYO ve Meslek Lisesi (ML) mezunu çalışanlarına kıymet vermeye başladı ve özellikle üretim anlamında son dönemde MYO ve ML mezunları üniversite mezunlarından daha fazla ücret almaya başladılar.

Ülkemizde üniversite mezunu olmak bu kadar özendirilmek yerine bir meslek mensubu olmak özendirilse bazı işler rayına oturur diye düşünüyorum. Yine ülkemizde özellikle Endüstri Meslek Liselerinin (EML) hor görülmesine anlam veremiyorum. Ara eleman ihtiyacı duyulan sanayide EML mezunları tam da ihtiyacı karşılayacak yerlerdir.

Son dönemlerde Bursa özelinde konuşmak istersem; büyük otomotiv firmalarında bile vasıfsız gözüyle bakılan mavi yaka ücretleri 35 bin bandına gelmişken, dört yıllık fakülte bitirmiş beyaz yaka maaşları 40-50 bin bandında değişiyor.

Öyle bir konuma geldik ki; lise mezunu olup mavi yaka çalışmak mı? Yoksa üniversite okuyup beyaz yaka mı olmak?

1 Beğeni