Kırıkkale Samsun Sarp Yüksek Hızlı Tren Hattı

Ankara Samsun Sarp hızlı tren hattı Türkiye’nin ulaşım açısından yolcu potansiyeli en fazla olacak olan bir projedir… Proje Kırıkkale Samsun arası 286 kilometre ve Samsun Sarp arası 513 kilometredir. 2024 yılında Kırıkkale Çorum arasının yapım ihalesi yapılacaktır ayrıca 2028 yılında açılması hedeflenmektedir. Çorum Samsun arasının da yatırım programına alınması planlanıyor. Samsun Sarp hızlı tren hattı da etüt proje çalışmaları 2024 yılında başlayacaktır. Saatte 200 kilometre hız yapacak olan hızlı tren setleri kullanılacaktır ve Ankara Samsun arasında 7 istasyon yapılması planlanıyor ve Ankara Samsun arasında toplam 10 istasyon olacaktır. Ankara Samsun arası 2 saat 10 dakika olup Ankara Samsun Sarp arası da toplam 5 saat 20 dakika olması hedefleniyor. Samsun Sarp hızlı tren hattı da yapıldıktan sonra Ankara’dan kesintisiz bir şekilde Sarp sınır kapısına seyahat etmek mümkün olacaktır.
Ankara Samsun etabının istasyonları şu şekildedir

 1. Samsun
 2. kavak
 3. Havza
 4. Merzifon
 5. Çorum
 6. Sungurlu
 7. delice
 8. Kırıkkale
 9. Elmadağ
 10. Ankara
  images
  FB_IMG_1691699402206
2 Beğeni

Bakan Uraloğlu açıkladı: Hızlı tren ağı Karadeniz’e ulaşıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Kırıkkale-Çorum-Samsun Hızlı Tren Hattı ile önce Kırıkkale’den Çorum’a sonra da Samsun’a hızlı tren getireceğiz. Projenin tamamlanmasıyla Ankara-Samsun arası karayoluyla 7 saat süren seyahat süresi 2 saat 45 dakika olacak.” dedi.

ANKARA-SAMSUN ARASI KARAYOLUYLA 7 SAAT SÜREN SEYAHAT SÜRESİ 2 SAAT 45 DAKİKA OLACAK

Yüksek hızlı tren ağının tüm Türkiye’de daha da yaygın hale getirildiğine dikkati çeken Uraloğlu, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Eskişehir-İstanbul ve Konya-Karaman hatlarının ardından en son Ankara-Sivas Hızlı Tren hattının açıldığını hatırlattı.

Uraloğlu, şimdiki hedeflerinin ise hızlı tren ağının Karadeniz’e ulaştırması olduğunu belirterek, bir müjde paylaştı. Kırıkkale-Çorum-Samsun Hızlı Tren Hattı ile önce Kırıkkale’den Çorum’a sonra da Samsun’a hızlı tren getireceklerini ifade eden Uraloğlu, “Projenin tamamlanmasıyla Ankara-Samsun arası karayoluyla 7 saat süren seyahat süresi 2 saat 45 dakika olacak.” dedi.

Uraloğlu, 509 kilometre uzunluğundaki Samsun-Sarp Demiryolu projesini de gündeme aldıklarını belirterek bu yıl içerisinde proje çalışmalarını başlatacaklarını ifade etti.

2 Beğeni

Karadeniz’e Hızlı Tren Hattı

Yüksek hızlı tren ağını tüm Türkiye’de daha da yaygın hale getirdiklerini belirten Uraloğlu, en son Ankara-Sivas Hızlı Tren hattının açılışını yaptıklarını, şimdi de hızlı tren ağını Karadeniz’e ulaştıracak projelere başladıklarını açıkladı. Kırıkkale-Çorum-Samsun Hızlı Tren Hattı ile Samsun’a hızlı tren getireceklerinin altını çizen Uraloğlu, “120 kilometrelik Kırıkkale-Çorum arasının ihalesini bu yıl yapacağız. Sonrasında 509 kilometre uzunluğundaki Samsun-Sarp Demiryolu projesini hayata geçireceğiz. İnşallah bu yıl içerisinde bu hattın da etüt proje çalışmalarını başlatacağız. Bu projemiz hayata geçtiğinde Giresun’la birlikte tüm Doğu Karadeniz Bölgesi illerini demiryolu ile tanıştırmış olacağız” dedi.

Kaynak: HIZLI TREN KARADENİZ’E GELİYOR - Haberler - T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

2 Beğeni

Bu proje hayata geçtikten sonra Edirne Hopa arasında yüksek hızlı trenler ile seyahat edilebilecektir… Ortadaki ana istasyon Ankara YHT garı olacak