Kocaeli Tramvay Hattı Akçaray

Kocaeli’nin merkez ilçelerinden biri olan İzmit’te hizmet veren tramvay hattıdır. Kocaeli’nin ilk ve şu an için tek tramvay hattı olma özelliğini taşır.

Akçaray hareket ederken
Akçaray uygulama projelerinin hazırlanması için ilk ihale Ocak 2014’te yapıldı. Takip eden günlerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi internet sitelerinde tramvay hattının adı ve rengiyle ilgili halk oylaması başlatılmıştı. Bir tramvay vagonu İzmit’te bulunan Anıtpark Meydanı’na getirilmiş kabloyla elektrik çekilerek görücüye çıkarılmıştı.

Hattın yapım ihalesi 20 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleşti. İhaleyi 113 milyon 990 bin TL bedelle Gülermak firması kazandı. 19 Ekim 2015 tarihinde projenin temel atma töreni gerçekleşti.

Hattın projelendirme aşamasında mevcut güzergâhının dışında yürüyüş yolu diye bilinen eski demiryolu tartışmalara neden oldu.

Hat, 17 Haziran 2017 tarihinde törenle hizmete açıldı ve 20 dakikada bir Otogar ile Sekapark arasındaki 7,4 km’lik hatta bulunan 11 istasyon arasında hizmet vermeye başladı. Açılış töreninde Millî Savunma Bakanı Fikri Işık hattın 15 Temmuz 2017 tarihine kadar ücretsiz olarak hizmet verceğini açıkladı. Açılışından 4 gün sonra seferlerin 15 dakikada bire düşürülmesinin ardından Eylül ayında okul döneminin başlamasıyla sefer sıklığı (o saatteki yoğunluğa bağlı olarak) 5 ile 15 dk arasına olacak şekilde düzenlenmiştir. Tramvay hattında karşılıklı olarak hafta içi her gün yüz elli ikişer, cumartesi günleri yüz yirmi sekizer, pazar günleri ise yüz on dokuzar sefer yapılmaktadır. Hattın ikinci etabı olan Sekapark - Plajyolu kısmının ilk 4 istasyonu 9 Şubat 2019 tarihinde hizmete açıldı. 2019 yılının kasım ayında hatta 4 istasyon daha eklenerek, Plajyolu’na kadar uzatılmıştır. Kuruçeşme’ye kadar yapılacak uzatma hattının ihalesi 2020 yılında yapıldı. Hattın inşasına 2021 yılı Mart ayında başlandı. Hattın ray döşeme işlemleri 2022 yılı sonu itibari ile başladı. 20 Nisan 2023 tarihinde hattın batı ucundaki Kuruçeşme İstasyonu işletmeye açılmıştır.

Hattın Şehir Hastanesine ulaştırılması için ihaleler 2022 yılı içerisinde yapıldı. Hattın uzatılmasındaki çalışmaları 2022 yılı sonu itibari ile başlandı. Ekim 2023 itibari ile ray serimi tamamlandı. 2024’ün ocak ayında test sürüşlerinin başlaması mart ayında ise hattın açılması planlanmaktadır.

Hattın ikinci etabının açılmasının ardından Otogar istikameti sonrasındaki Alikahya mahallesindeki 4 hat için bölgedeki kooperatiflerle ücretsiz aktarma anlaşması imzalandığı açıklandı.

Hizmet vermekte olan 33 metre uzunluğundaki araçların 50 koltuk ve 240 ayakta olmak üzere toplam 290 yolcu kapasitesi bulunmaktadır. 2017 yılının haziran ayında açılan hatta 2019 yılı Kasım ayına kadar 23 milyon yolcu taşındı. 2021 yılında ise 8.346.149 yolcu taşındı. Yıl içerisinde 28 Ekim 2021 tarihinde 53.613 yolcu ile en yüksek yolcu taşındığı gün oldu. tramvay hattının adı ve rengiyle ilgili halk oylaması başlatılmıştı. Bir tramvay vagonu İzmit’te bulunan Anıtpark Meydanı’na getirilmiş kabloyla elektrik çekilerek görücüye çıkarılmıştı.
4 Beğeni

İZMİT’E YENİ TRAMVAYLAR GELİYOR

Kocaeli Şehir Hastanesine ulaşımı sağlayacak tramvay hattında sona yaklaşılırken, Kocaeli Büyükşehir Belediyesine yeni tramvaylar da gelmeye başladı

Halen elektrik direkleri ile durakları monte edilen, yakın tarihte elektrik hatlarının çekilmesi, durak çevresindeki detayların tamamlanması beklenen tramvay hattının şubat ayı itibariyle deneme, şubat sonu itibariyle normal seferlerine başlaması bekleniyor.

BÜYÜKŞEHİR SATIN ALDI

Yeni hatla birlikte tramvay hattı uzuyor. Dolayısıyla yeni tramvay vagonlarına da ihtiyaç duyulacağı ortada. Yapımını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının üstlendiği Kocaeli Şehir Hastanesi hattında çalışacak tramvayları Kocaeli Büyükşehir Belediyesi satın alıyor.

TOPLAM 10 ADET

Raylı Sistemler Daire Başkanlığı tarafından satın alma işlemleri tamamlanan 10 adet tramvay vagonundan ilki Ulaşım AŞ İzmit ana garajına geldi, Kocaelispor renklerine boyandı. İkinci vagonun önümüzdeki ay geleceği, yeni vagonlar gelene kadar yedekteki vagonların hizmet vereceği belirtiliyor.

ENGELLİ ALANI GENİŞ

Ray genişlikleri standart olduğu için yeni tramvay vagonları da eski vagonlarla hemen hemen aynı. Dış kısmında sadece ön tarafında kısmi bir farklılık bulunan yeni vagonların iç kısmında engelli alanının biraz daha geniş olduğu ifade ediliyor.

BOZANKAYA’DAN

Öte yandan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi daha önceki vagonları Bursalı Durmazlar firmasından satın almıştı. Durmazlar firmasının mali durumunun kötü olduğu, yeni vagonların ihaleyi alan Ankaralı Bozankaya firmasından geleceği de gelen bilgiler arasında.3 Beğeni

KOCAELİ ŞEHİR HASTANESİ TRAMVAY GÜZERGAHINDA ELEKTRİK TELLERİ ÇEKİLİYOR

Tramvayın üzerinde hareket edeceği rayların döşenmesine yönelik çalışmalar sona ermiş ve raylarda sorun olup, olmadığının tespit edilmesi için tramvay raylara indirilerek araçla çekilmişti. Bu süreçlerin ardından bölgede elektrik hatları da çekilmeye başladı. UlaşımPark’a bağlı ekipler tramvay hattın geçtiği Adnan Menderes Bulvarı’nda elektrik hatların çekilmiş olduğu bölgede çalıştı. Hat çekiminin 2 haftada tamamlanması bekleniyor. Hattın üzerinde zemini inşa edilen durakların üstünü kapacak parçalar da monte ediliyor.
ekipler-calisti

4 Beğeni


2 Beğeni

Alikahya Tramvayında kullanılacak raylar tamam!

Kocaeli’nde raylı sistem hatlarını kente yayma yönündeki çalışmalarına devam eden Büyükşehir’de Alikahya Stadyum Tramvay hattında rayların üretimi tamamlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Otogar ile Sekapark arasından başlayan, ardından Kuruçeşme’ye kadar uzanan Akçaray tramvay hattında şehrin doğu kısmına hizmet edecek ve Kocaeli Stadyumuna ulaşımı kolaylaştıracak Alikahya Stadyum Tramvay Hattında kullanılacak rayların fabrikada üretimi tamamlandı. Yüklenici firmanın şantiye kurulumu ve zemin sondajına devam ettiği projede tamamen yerli ve milli üretim olan rayların üretimi ise Kardemir’de yapıldı.

3,8 KM UZUNLUK 2 ETAP

Büyükşehir tarafından yapılan Alikahya Stadyum Tramvay Hattı ihalesinde yüklenici firma Sigma İnş. Turizm İşletmeleri Tic. A.Ş. ile Emreray Enerji İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş ortaklığıyla sözleşme imzalanmış ve yer teslimi yapılmıştı. Toplam uzunluğu 3,8 km olan proje iki etaptan oluşuyor. 1,4 km’ye kadar olan ilk etap için 330 takvim günü, 3,8 km’ye kadar olan 2. etap içinse 270 takvim günü belirlenmiş olup toplam süre 60 takvim günüdür. Proje kapsamında tramvay hat güzergahında enerji ihtiyacını karşılamak üzere 2 adet trafo binası, karayolu düzenleme ve altyapı imalatları yer alıyor.

6 YENİ İSTASYON

Yeni hat otogar depo alanından başlayacak ve en yakın noktadaki Bağımsızlık Caddesinde son bulacak. 3,8 kilometre uzunluğunda olacak hat 6 duraktan oluşacak. Hattın birinci durağı; Fener Sokak ile Sultan Murat Caddesinin kesiştiği noktada, ikinci durağı Fatma Seher Hanım Sokağın İbni Sina Sokak ile kesiştiği yerde, üçüncü durağı Sakıp Sabancı Caddesi üzerinde Fenerli Sokak ile kesiştiği yerde, dördüncü durak Sakıp Sabancı Caddesi üzerinde Nar Çiçeği Sokak ile kesiştiği yerde, beşinci durak Bağımsızlık Caddesi üzerinde Yunus Emre Sokak kesişiminde, altıncı durak Bağımsızlık Caddesinin sonunda olacak.

YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM

Büyükşehir’in Alikahya Stadyum Tramvay Hattı kapsamında ray imalatına da başlandı. Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı Raylı Sistem Yapım Şube Müdürlüğü teknik personellerinden oluşturulan bir heyet Kardemir (Karabük Demir Çelik San. Ve Tic. A.Ş.) fabrikasına söz konusu rayların muayene ve kabulleri için inceleme ziyaretinde bulundu. İmalatı devam eden raylar; EN 14811’e standardına uygun R260 kalitesinde 18m uzunluğunda ve 59R2 tipi oluklu ray olacak. Tamamen yerli ve milli imkanlarla üretimleri yapılan rayların ilgili standartlarca belirlenen testleri de başarıyla yapıldı.


alikahya-tramvayinda-raylarin-uretimi-tamamlandi-1
alikahya-tramvayinda-raylarin-uretimi-tamamlandi-4

Durmazlar çuvallamış demek ki. Hatırladığım kadarıyla ilk araçları teslim ederken ikinci parti için opsiyon hakkı vardı.

Bozankaya’nın tramvayları güzeli Kocaeli’ye hayırlı olsun

2 Beğeni

Bozankayanın tramvay setleri durmazlar firmasınınkinden daha güzel duruyuor

1 Beğeni

KOCAELİ ŞEHİR HASTANESİ TRAMVAY HATTINDA SONA GELİNDİ: MART’TA YOLCULUK BAŞLAYACAK

2020 yılından bu yana yapımı devam eden Kocaeli Şehir Hastanesi tramvay hattı projesinde yolcu taşımacılığı mart ayının ilk haftası başlayacak. Hatta deneme sürüşlerinde olası bir aksaklık çıkması halinde ise bu tarih ertelenebilir.

SADECE BİR DURAK KALDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 2020 yılında inşaatı başlatılan Şehir Hastanesi tramvay hattında artık sona gelindi. Elektrik hatlarının da son kontrollerin yapıldığı tramvay hattında sadece bir durağın inşaat çalışması kaldı. Aralık ayında tramvay ile soğuk testin yapıldığı raylarda herhangi bir sıkıntı çıkmazsa mart ayının ilk haftasında yolcu taşımacılığı başlayacak.

şey yolunda giderse taşıma mart ayı başında başlatılacak.

SOĞUK DENEME YAPILMIŞTI

Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Ortaokulu’nun yanında olan Adnan Menderes Caddesi üzerinden Şehir Hastanesi’ne kadar 5 duraktan oluşan tramvay hattında soğuk deneme olarak adlandırılan tramvay raylar üzerinde bir araç tarafından çekilerek ilk test sürüşü yapılmıştı.

Sonrasında elektrik direkleri dikildi, elektrik telleri çekildi ve elektrik hatlarının testleri başladı. Önümüzdeki günlerde tramvay deneme sürüşlerinin başlayacağı hattın tüm durakları Kocaelispor renklerinde yeşil-siyah olarak inşa edildi.

KORKULUK ÇEKİLECEK- Tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından 5 duraktan oluşan hatta rayların kenarlarına güvenlik için korkuluklar konacak.

SORUN ÇIKARSA ERTELENEBİLİR

Soğuk testten sonra eksiklerin giderilmesi ile ilgili çalışmalar devam ederken, bir yandan da tramvay hattının çevre düzenlemeleri yapılıyor. Tramvay hattını yapan firmanın yetkilileri çalışmaların sıkıntısız devam etmesi halinde, tramvay güzergahında mart ayının ilk haftası yolcu taşımaya başlayacaklarını belirttiler. Ancak hatta beklenmeyen imalat hataları ya da deneme sürüşlerinde sıkıntı çıkaran sorunların oluşması halinde yolcu taşıma tarihi değişebilir.

Şehir Hastanesi’ne kadar olan güzergahta 5 adet istasyon bulunuyor. Buralardaki durakların dördü tamamlandı. Duraklar yeşil-siyah ağırlıklı renklerden oluşturuldu.


elektrik-kontrolu-2
korkuluk-cetkilecek

3 Beğeni

Şehir Hastanesi tramvayında test sürüşü

Şehir Hastanesi Tramvay Hattı’nda ilk enerjili test sürüşü yapıldı. Otogardan hareket eden tramvay Şehir Hastanesi’ne ilerledi.

Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay hattı yapımı devam ederken, enerjili ilk test sürüşü gerçekleştirildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından başlatılan bu test sürüşü kapsamında tramvay, otogar durağından hareket ederek Adnan Menderes Bulvarı üzerinden Şehir Hastanesi istikametine doğru ilerledi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait tramvay araçlarıyla gerçekleştirilen bu test sürüşünün önümüzdeki 10 gün boyunca devam etmesi planlanıyor.

TAMAMLANMIŞ DURUMDA

Şehir Hastanesi Tramvay Hattı’nda alt yapı ve üst yapı çalışmaları tamamlanmış durumda. Toplamda 3 kilometrelik bir hat uzunluğuna ve 5 adet istasyona sahip olan tramvay hattı, vatandaşların Şehir Hastanesi’ne daha kolay ulaşımını sağlayacak.

İLERLEYEN GÜNLERDE SEFERLER BAŞLAYACAK

Test sürüşleri sırasında, yolcu yerine kum dolu torbalar kullanıldı ve tramvay raylar üzerinde ilerlerken birçok uzman incelemelerde bulundu. Gerekli tüm testlerin tamamlanmasının ardından, ilerleyen günlerde tramvay seferlerinin başlaması planlanıyor.
ehir-hastanesi-tramvayinda-test-surusu-1
ehir-hastanesi-tramvayinda-test-surusu-6
ehir-hastanesi-tramvayinda-test-surusu-5
ehir-hastanesi-tramvayinda-test-surusu-1

3 Beğeni

İZMİTLİLER BU HABERE SEVİNECEK TRAMVAY İKİ KAT FAZLA YOLCU TAŞIYACAK

Kocaeli kent merkezinin ana toplu ulaşım aracı olan ve her gün ortalama 55 bin kişiyi taşıyan Akçaray’ın kapasitesi iki katına çıkacak. Çalışmaların önümüzdeki 1-2 ay içinde başlaması bekleniyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraki Ulaşımpark AŞ tarafından işletilen tramvaya ilgi her geçen gün artıyor. Özellikle okulların açık olduğu ya da semt pazarlarının kurulduğu günlerde yolcu sayısı daha çok artıyor.

BÜYÜKAKIN HAZİRAN AYINDA SÖYLEMİŞ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi hem artan talebi karşılamak hem de ulaşım konforunu artırmak amacıyla bir çalışma başlatmış, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın söz konusu çalışmayı 16 Haziran 2023 tarihinde resmi olarak hizmete giren Kuruçeşme Tramvay durağının açılış töreninde anlatmıştı. Büyükakın o tarihte şu ifadeleri kullanmıştı:

“BÜYÜMESİ GEREKİYOR”

“Kuplaj dediğimiz tramvayın kapasitesini iki katına çıkaracak bir çalışma yürütüyoruz. Onun için de durakların büyümesi gerekiyor. Çünkü tramvayların boyuna göre duraklar ayarlandı. Tramvayın boyu 29 metre. Bir tane daha ilave ettiğimizde bu tramvayın yolcusunun duraktan inebilmesi için durağın büyütülmesi gerekiyor. Onun çalışmalarını arkadaşlarımız şu anda yürütüyorlar. 6 ayda kuplaj çalışmalarının projeleri biter.”

STADYUM HATTI FİRMASI YAPACAK

İşte o çalışmalar tamamlandı. Akçaray’ın kapasitesini iki katına çıkaracak olan durak büyütmeleri ile ilgili çalışmalar, Alikahya Stadyum tramvay hattının ihale dosyasına eklendi. Stadyum ihalesi aralık ayında tamamlandı ve sözleşme imzalandı. İhaleyi kazanan Sigma İnşaat Turizm İşletmeleri Ticaret Anonim Şirketi ile Emreray Enerji İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ortaklığının hem yeni hat imalatına hem de mevcut durakların büyütülmesi çalışmalarına aynı anda başlaması bekleniyor.

ŞEHİR HASTANESİ HATTINDA ZATEN BÜYÜK YAPILDI

Öte yandan yapımı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından tamamlanma aşamasında olan Şehir Hastanesi Tramvay hattında durakların yeni sisteme göre yapıldığı yani iki vagon aynı anda yanaşabilecek kadar uzun olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Yani Şehir Hastanesi tramvay hattında konuyla ilgili herhangi bir tadilat gerekmiyor.


2 Beğeni

Keşke ilk yapıldığında duraklar uzun yapılsaymış.
Önceden öngeremediler demek.

En azından Belediye insanları tramvaydan çok soğutmadan bu işe el atmış, yine de tebrik etmek lazım.

Son alınan 10 tramvay aracı haricinde 15 yeni araç alinacak şehir hastanesi durakları büyük yapıldı diğer duraklarıda stadyum hattını yapan firma büyütecek iki araç birbirine bağlanarak kapasite iki katına çıkacak

1 Beğeni

Mevcut 2 araç birbirine bağlanarak büyüyecek diyor , çalışan araçlardan bahsediyor.
15 te yeni araçtan bahsediyor , zaten 10 araç ihale edildi , 5 daha alacak anlaşılıyor.

2 Beğeni

10 tanenin haricinde 15 araç gelecek 10 aracın 2 tanesi geldi zaten

ALİKAHYA STADYUM TRAMVAY HATTINDA ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve Kocaelispor’un maçlarını oynadığı Alikahya’daki stada ve bölgeye ulaşımı kolaylaştıracak tramvay hattında çalışmalar başladı. Alikahya Stadyum Tramvay Hattı Yapımı kapsamında yüklenici firmaya yer teslimi yapılarak çalışmalara start verildi. Yüklenici firma Yuvam Akarca konutları Fatma Seher Hanım caddesinde şantiye alanını kurdu.

RAYLAR GETİRİLİYOR

Projede kullanılacak olan 18 metre uzunluğunda 920 adet tramvay rayı şantiye alanına getirilmeye başlandı. Yüklenici firma ayrıca Alikahya Stadyum Tramvay Hattının 1 no’lu trafo binasının temel kazılarına başladı.

3,8 KM UZUNLUK 2 ETAP

Toplam uzunluğu 3,8 km olan proje iki etaptan oluşuyor. 1,4 km’ye kadar olan ilk etap için 330 takvim günü, 3,8 km’ye kadar olan 2. etap içinse 270 takvim günü belirlenmiş olup toplam süre 600 takvim günü. Proje kapsamında tramvay hat güzergahında enerji ihtiyacını karşılamak üzere 2 adet trafo binası, karayolu düzenleme ve altyapı imalatları yer alıyor.

6 YENİ İSTASYON

Yeni hat otogar depo alanından başlayacak ve en yakın noktadaki Bağımsızlık Caddesinde son bulacak. 3,8 kilometre uzunluğunda olacak hat 6 duraktan oluşacak. Hattın birinci durağı; Fener Sokak ile Sultan Murat Caddesinin kesiştiği noktada, ikinci durağı Fatma Seher Hanım Sokağın İbni Sina Sokak ile kesiştiği yerde, üçüncü durağı Sakıp Sabancı Caddesi üzerinde Fenerli Sokak ile kesiştiği yerde, dördüncü durak Sakıp Sabancı Caddesi üzerinde Nar Çiçeği Sokak ile kesiştiği yerde, beşinci durak Bağımsızlık Caddesi üzerinde Yunus Emre Sokak kesişiminde, altıncı durak Bağımsızlık Caddesinin sonunda olacak.

3 Beğeni

Şehir Hastanesi Tramvay hattında açılış hazırlığı

Yolcu taşımacılığına hazır olan Şehir Hastanesi Tramvay Hattı’nın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Büyükşehir’e devir işlemleri başladı. Devir işlemleri tamamlandıktan sonra hat resmi tören ile vatandaşın kullanımına açılacak.

AÇILIŞA HAZIRLANIYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından inşa edilen Şehir Hastanesi Tramvay Hattı Projesi’nde deneme sürüşleri tamamlandı. Deneme sürüşlerinde herhangi bir sıkıntı yaşanmayan hattın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devri için Bakanlık, gerekli devir işlemlerini başlattı. Büyükşehir hattı devraldıktan sonra Ulaşım Park, Şehir Hastanesi’ne gidilecek tramvay seferlerini başlatacak.

SON KONTROLLER YAPILIYOR

İçinde bulunduğumuz ayda elektrikli test sürüşleri yapılan tramvay hattında herhangi bir sorun meydana gelmedi. Test sürüşleri başarı ile tamamlanan hatta son rötuşlar yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi ve tramvay hattını inşa eden yüklenici firma Eze İnşaat, son kontrolleri ve çevre düzenlemesini yapmaya başladı. Duraklarda ve hat güzergâhında son kontroller sürerken tüm bu işlemler sonrası 90 metre uzunluğundaki 5 durakta hizmet verecek yeni tramvaylar da hatta gelmeye başladı.

RESMİ TÖREN YAPILACAK

Yolcu taşımacılığına hazır olan tramvay hattı önümüzdeki günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek. Devir işlemlerinin ardından Büyükşehir, hattı işletecek Ulaşım Park A.Ş. ile açılışı planlayacak ve yolcu taşımacılığını başlatacak. Mart ayının ikinci haftasında yolcu taşımacılığının yapılması bekleniyor. Yolcu taşımacılığının başlayacağı günde düzenlenecek resmi tören için de Büyükşehir’in hazırlıkları sürüyor.

AÇILIŞ İÇİN SON KONTROLLER: 90 metre uzunluğunda 5 durağı bulunan Şehir Hastanesi Tramvay Hattı’nın kullanıma açılışı için son hazırlıklar sürüyor.

ÇEVRE DÜZENLEMESİ SÜRÜYOR: Ekipler aynı zamanda hattın çevre düzenlemesi kapsamında çitlerini boyuyor, peyzaj çalışmasını gerçekleştiriyor.

1 Beğeni

Alikahya Stadyum Tramvayında ilk kazma vuruldu

Tarih: 7 Mart, 2024

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve Kocaelispor’un maçlarını oynadığı Alikahya’daki stada ve bölgeye ulaşımı kolaylaştıracak tramvay hattı için ilk kazma vuruldu. Proje kapsamında İzmit Alikahya Mahallesi Sultan Murad Caddesi ile Akyazı Sokakta yeni tramvay hattının altyapı çalışması için kazı çalışmalarına başlandı. Yüklenici firma kısa süre önce Yuvam Akarca Konutları Fatma Seher Hanım caddesinde şantiye alanını kurmuş, projede kullanılacak 18 metre uzunluğunda 920 adet tramvay rayı da şantiye alanına getirilmeye başlanmıştı.

3,8 KM UZUNLUKTA YENİ HAT

Toplam uzunluğu 3,8 km olan proje iki etaptan oluşuyor. 1,4 km’ye kadar olan ilk etap için 330 takvim günü, 3,8 km’ye kadar olan 2. etap içinse 270 takvim günü belirlenmiş olup toplam 600 takvim gününde projenin tamamlanması hedefleniyor. Proje kapsamında tramvay hat güzergahında enerji ihtiyacını karşılamak üzere 2 adet trafo binası, karayolu düzenleme ve altyapı imalatları yapılacak.

6 YENİ İSTASYON

Yeni hat otogar depo alanından başlayacak ve en yakın noktadaki Bağımsızlık Caddesinde son bulacak. 3,8 kilometre uzunluğunda olacak hat 6 duraktan oluşacak. Hattın birinci durağı; Fener Sokak ile Sultan Murat Caddesinin kesiştiği noktada, ikinci durağı Fatma Seher Hanım Sokağın İbni Sina Sokak ile kesiştiği yerde, üçüncü durağı Sakıp Sabancı Caddesi üzerinde Fenerli Sokak ile kesiştiği yerde, dördüncü durak Sakıp Sabancı Caddesi üzerinde Nar Çiçeği Sokak ile kesiştiği yerde, beşinci durak Bağımsızlık Caddesi üzerinde Yunus Emre Sokak kesişiminde, altıncı durak Bağımsızlık Caddesinin sonunda olacak.

Kaynak: Alikahya Stadyum Tramvayında ilk kazma vuruldu.

4 Beğeni

Kocaeli Şehir Hastanesi’ne hızlı ulaşım: Yeni tramvay hattı açılıyor

Kocaeli’nin ulaşım ağına büyük bir yenilik geliyor: Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun duyurduğu Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay Hattı, 17 Mart’ta hizmete giriyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul’dan ardı ardına yapılan sonra raylı Sistem hatlarından sonra şehir merkezi ile Kocaeli Şehir Hastanesi’ni birbirine bağlayacak 3 kilometrelik Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay Hattı’nın 17 Mart’ta hizmete açılacağını bildirdi. Uraloğlu, “Bu proje ile şehrin dışında bulunan Kocaeli Şehir Hastanesi’ne ulaşım 15 dakikaya düşecek. 5 istasyonu olacak hattımız, günde 210 bin vatandaşımızı taşıyacak” dedi. Uraloğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak ülke genelinde 416 Kilometre kent içi raylı sistem projesine devam ettiklerini bildirdi.

KOLAY VE HIZLI ULAŞIM

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, özellikle büyükşehirlerde ulaşımın en kolay ve hızlı sağlandığı yollardan birinin metro ve tramvay gibi raylı sistemler olduğunu vurgulayarak, bu kapsamda raylı sistem ağının gelişmesine büyük önem verdiklerini söyledi. Uraloğlu, “Özellikle büyük şehirlerde yaşayan vatandaşlarımızın trafik nedeniyle yaşamının kâbusa dönüşmemesi için çok önemli kent içi raylı sistem projelerini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak biz yapıyoruz. Şehir, belediye ayrımı yapmadan vatandaşlarımız için hizmette dur durak demiyoruz” dedi. Bu kapsamda Kocaeli Şehir Hastanesi’ne ulaşımı kolaylaştıracak tramvay hattını projelendirdiklerini belirten Uraloğlu, 2022 yılı kasım ayında sözleşmesinin imzalayarak hattın yapımını başlattıklarını anımsattı.

ŞEHİR HASTANESİ 15 DAKİKAYA DÜŞECEK

Bakan Uraloğlu, Kanal Yolu, Turan Güneş, Başaran, FTR ve Şehir Hastanesi olmak üzere beş istasyondan oluşan 3,1 kilometrelik hattın yapımını bir buçuk yıldan kısa sürede tamamladıklarını vurgulayarak, “17 Mart itibariyle hizmete alacağımız Şehir Hastanesi Tramvay hattımız ile İzmitli vatandaşlarımızı trafik çilesinden kurtaracağız. Şehrin dışında bulunan Kocaeli Şehir Hastanesi’ne ulaşım 15 dakikaya düşecek hattımız, günde 210 bin vatandaşımızı taşıyacak. Hattımız, Otogar istasyonundan Plajyolu tramvay hattına da entegre olacak” dedi.

“416 KİLOMETRE KENT İÇİ RAYLI SİSTEM PROJESİNE DEVAM EDİYORUZ”

Proje kapsamında 12,4 kilometre ray imalatı yapıldığını, 5 adet istasyonun da betonarme, mimari imalatlarını tamamladıklarını açıklayan Uraloğlu, “Toplamda 40 bin 819 m3 beton, 5 bin 975 ton demir imalatı gerçekleştirdik. Ayrıca 8 bin 500 m3 Taş Duvar, 3 bin 980 metrekare Taş Pere ve 2 bin 400 metre Fore Kazık imalatı da tamamladık. Projemizin Elektromekanik imalatları ve sinyal imalatlarını da yaptık. Göründüğünden çok daha büyük bir projeyi kısa sürede hizmete verdik. Çünkü 2003 yılından itibaren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde demiryolları sektöründe dev yatırımlarla büyük mesafeler kat ettiğimiz gibi kent içi raylı ulaşım sistemlerinde başta büyük şehirlerimiz olmak üzere ülkemiz genelinde büyük ilerlemeler kat ettik. Hiçbir projeyi küçük görmedik. Hiçbir projede gecikmeye izin vermedik. Bakanlık olarak Türkiye genelinde 416 kilometre kent içi raylı sistem projesine daha devam ediyoruz. İstanbul, Kocaeli ve Bursa’da da toplam 60,7 kilometre raylı sistem hattının yapım çalışmalarını sürdürüyoruz” diye konuştu.
650x344-kocaeli-sehir-hastanesine-hizli-ulasim-yeni-tramvay-hatti-aciliyor-1710414951867


0x0-kocaeli-sehir-hastanesine-hizli-ulasim-yeni-tramvay-hatti-aciliyor-1710414959412
0x0-kocaeli-sehir-hastanesine-hizli-ulasim-yeni-tramvay-hatti-aciliyor-1710414960964
0x0-kocaeli-sehir-hastanesine-hizli-ulasim-yeni-tramvay-hatti-aciliyor-1710414955897

1 Beğeni

Ulaştırma Bakanı’nın paylaşımı:

https://x.com/a_uraloglu/status/1768730499411743075?s=20