Kocaeli Ulaşımından Haberler

STADYUM YOLU MART AYINDA BİTECEK

Kocaeli Stadyumunun ulaşım sorununu önemli ölçüde çözecek olan Köseköy Koridoru Alikahya Stadyumu bağlantı yolu projesinin yüzde 65’i tamamlandı. Yolun kalan yüzde 35’lik bölümü ise mart ayında tamamlanacak. D-100 Karayolu yan yolları ulaşıma açılan yolun mart ayında tamamen hizmete alınması bekleniyor.

YÜZDE 65’İ TAMAMLANDI

Kocaeli Stadyumuna ulaşımı sağlamak amacı ile 2022 yılında inşa çalışması başlayan Köseköy Koridoru Stadyum Yolu projesini yapan firmanın ihalesinin iptal edilmesinin ardından kalan yolun yapımı için ikinci kez ihale yapıldı. İhaleyi alan Musi İnşaat- Karacayol İnşaat ortaklığı mart ayına kadar yolu tamamlayarak teslim etmek için çalışmaları hızla sürdürüyor. Şu anda projenin yüzde 65’i tamamlandı. Firma iki ay içinde çalışmanın tamamını bitirerek yolu Büyükşehir’e teslim edecek. Büyükşehir ise yolu seçim öncesi hizmete açmayı planlıyor.

HEM YOL, HEM TRAMVAY

2018 yılında hizmete giren Kocaeli Stadyumunun en büyük sorunlarından biri olan ulaşım ile ilgili sorunları çözmek için Büyükşehir Belediyesi hem lastik tekerlekli araçlar, hem de tramvay için proje çalışması yaptı. Köseköy Koridoru Alikahya Stadyum bağlantı yolu projesi ve Alikahya Stadyum Yolu Tramvay projelerini yaptı. Tramvay projesi ihalesi yapıldı ve çalışmalar başladı. Alikahya Stadyum yolunda ise artık çalışmanın sonuna gelindi. Ekim ayında ikinci ihaleyi alan firma 150 gün içinde yolu bitirmek için çalışmalarını yapıyor. Mart ayında yolun tamamlanarak teslim edilmesi planlanıyor.

YAN YOLLAR TAMAM

Köseköy Koridoru Alikahya Stadyum bağlantı yolu projesinde yüzde 65 tamamlandı. Bu kapsamda D-100 Karayolu güney yan yol aşınma imalatları ve kuzey yan yol binder imalatları tamamlanarak hizmete açıldı.

Sakıp Sabancı Caddesi PMT, bitümlü temel ve binder imalatları tamamlandı, parke ve bordür imalatları devam ediyor. Sakıp Sabancı Caddesi ile Vatan Caddesi dönel ada imalatları için İSU çalışmalarının tamamlanması bekleniyor. D-100 altgeçit zemin iyileştirme, dolgu imalatları devam ediyor. Vatan Caddesi binder imalatı tamamlandı, dolgu imalatları devam ediyor. TEM Otoyolu alt geçidi kazık imalatları tamamlandı, İstanbul istikameti kazık çalışmaları tamamlanarak betonarme imalatlarına başlanıldı. TEM Alt Geçidi Stadyum Bağlantı Yolu için İSU çalışmalarının tamamlanması bekleniyor.

D-100’ÜN YAN YOLLARI- Stadyum yolunun ana bağlantısı için çalışmalar devam ederken, yan yollardaki çalışmalar ise büyük oranda tamamlandı. Köprü altında devam edecek yolda da zemin düzenlemesi sürüyor.

KIŞLA YANINDAN STADA- Köseköy Memduh Tağmaç Kışlası’nın hemen yan tarafından Casaba Sitesi’nin önünden yapılan bağlantıyla Köseköy tarafından stadyuma gidiş ve dönüş artık kolay hale gelecek.

KALDIRIM DÜZENLEMESİ- Yollarla ilgili çalışmalar yanında kavşak bağlantıları, yolların bölünmesi ve kaldırım düzenlemeleri de bölgede devam ediyor.

TEM’DEKİ ÇALIŞMA- Stadyumdan TEM otoyoluna bağlantı için de çalışmalar sürüyor. Menfez için kırım devam ederken, alt geçitte İSU’nun deplase çalışmalarını tamamlaması bekleniyor.


kaldirim-duzenlemesi
kislanin-yanindan

3 Beğeni

YEŞİLOVA SOLAKLAR KÖPRÜLÜ KAVŞAĞIN’DA SONA DOĞRU

Ulaşım projeleriyle vatandaşların şehir içerisindeki seyahatlerini kısaltan ve daha konforlu hale getiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Yeşilova-Solaklar Köprülü Kavşak Projesi’nde sona yaklaşıyor. Kavşak ve çevre yollarında Büyükşehir ekipleri yoğun bir mesai harcıyor.

HER İKİ KÖPRÜNÜN DE ÇALIŞMALARI TAMAM

Çalışmalar kapsamında kavşak köprüleriyle kavşak kollarının aşınma asfalt serimi, oto ve yaya korkulukları, kaldırım imalatları tamamlandı. İzmit-Kandıra yönünün altyapı çalışmaları bitirilirken çok kısa süre içinde bu kısmın üstyapı çalışmaları da yapılacak. Aydınlatma işlerinin de tamamlandığı projede Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri, kuzey yan yol çalışmalarına devam ediyor.

5 ADET KİRİŞLİ KÖPRÜ İNŞA EDİLDİ

Tamamlandığında bölgedeki trafik yükünü önemli ölçüde hafifletecek projeyle Zübeyde Hanım Caddesi uzatılarak alternatif yol haline getirildi. Çalışma kapsamında Doğu-Batı Yeşilova, TEM Otoban kenarı, kuzey yan yol ve D-605 İzmit-Kandıra yolu olmak üzere yaklaşık 6,5 kilometre asfalt yol ve drenaj imalatları, tretuvar ve aydınlatma imalatları yapıldı. Proje dahilinde D-605 İzmit-Kandıra yolu üzerinde 2 adet ve TEM Otoyol kenarına yapılacak kuzey yan yol için 3 adet olmak üzere toplamda 5 adet prefabrik öngerme kirişli köprü inşa edildi.

1 Beğeni

YEŞİLOVA SOLAKLAR KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI AÇILDI

Yapımı tamamlanan Yeşilova-Solaklar Köprülü Kavşağının tanıtım programında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Trafiği büyük oranda rahatlatacak. Devasa bir kavşak bu. Şehir Hastanesi için de çok önemli” dedi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Yeşilova- Solaklar Köprülü Kavşağının tanıtım programı, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın katılımıyla bugün gerçekleştirildi. Programa AK Parti Kocaeli Milletvekili Sami Çakır, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, ile AK Parti İzmit Belediye Başkan adayı Muharrem Tutuş katılım sağladı.

“ŞEHRİMİZE HAYIRLI OLSUN”

Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Bu bir hizmete alma toplantısı değil çünkü kavşak hizmete başladı. 1 yılda biten bir iş. 425 milyon liraya tamamlandı. Devasa bir iş. Başlamasında temel atma yapmadık. Büyük bir açılış yapmadık. Fedakarca çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Trafiği büyük oranda rahatlatacak. Devasa bir kavşak bu. Şehir Hastanesi için de çok önemli. Peyzaj düzenlemesi en kısa sürede tamamlanacak. Şehrimize hayırlı olsun. Yaya üst geçidi talebi var. Bunun da çalışmalarına başladık. İhaleye çıkacağız” dedi.

5 ADET KÖPRÜ

Kandıra yolundaki trafik akışını kesintisiz hale getirmesi planlanan Yeşilova Solaklar Köprülü Kavşak Projesi kapsamında; D-605 İzmit-Kandıra yolu üzerinde 2 adet, TEM Otoyol kenarı kuzey yan yol için 3 adet olmak üzere toplamda 5 adet prefabrik öngerme kirişli köprü inşa edildi. Doğu-Batı Yeşilova, TEM Otoban kenarı, kuzey yan yol ve D-605 İzmit-Kandıra yolu olmak üzere yaklaşık 6,5 kilometre asfalt yol ve drenaj imalatları, tretuvar ve aydınlatma imalatları yapıldı.

TRAFİĞİ AKICI HALE GETİRECEK

Karadenizliler Mahallesi’ne yapılan dönel kavşakla da trafik akıcı hale getirildi. 2 şerit ve 12 metre genişliğindeki yeni yol, Yeşilova Mahallesi’ni Karadenizliler Mahallesi’ne bağlıyor. Otoban kuzeyine yapılan yeni yol ile Zübeyde Hanım Caddesi de Altıncıoğlu Caddesi’ne bağlanıyor. Çalışmaların devam ettiği bu yeni yolun ise önümüzdeki aylarda trafiğe açılması bekleniyor. Proje kapsamında; 6 adet kutu menfez, 13 adet toprakarme duvar, 148 metre istinat duvarı, 50 metre betonarme duvar inşa edild
i.

1 Beğeni

KOCAELİ DENİZ ULAŞIMINA ZAM

Deniz ulaşımına yapılan yüzde 54 oranındaki zam ile 15,50 lira olan tam bilet 24 lira oldu. İndirimli biletlere yapılan yüzde 63 oranındaki zam ile 11 lira olan bilet ücreti 18 lira oldu. Abonman ücretleri ise yüzde 50 zam ile 8 lirada 12 liraya yükseltildi.

Kaynak: Ray Haber

1 Beğeni

Büyükşehir’den Çayırova’ya otobüs garajı

Büyükşehir Belediyesi, Çayırova’ya otobüs garajı ve CNG dolum tesisi inşa edecek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Çayırova ilçesine otobüs garajı ve CNG dolum tesisi yapıyor. Toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşların ve şoförlerinin konfor alanını artıracak tesis için ihale düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi ana hizmet binasında elektronik teklif sistemiyle gerçekleşen Çayırova Otobüs Garajı ve CNG Dolum Tesisi ihalesine 8 firma teklif verdi. İhalede en düşük teklif 64 milyon 700 bin TL oldu.

MODERN VE GÜVENLİ CNG DOLUM TESİSİ

Ulaşım Dairesi Başkanlığı, Çayırova’da Büyükşehir’e ait toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşların ve şoförlerin kullanacağı, içerisinde sosyal donatılar olan bir garaj inşa ediyor. Projede alanın ve otobüslerin güvenliğinin sağlanacağı güvenlik binası, otobüslerin CNG yakıtı alacakları modern ve güvenli CNG dolum tesisi, dispanser ve kontrol ünitelerinin olduğu tesis binası da yer alıyor. Öte yandan toplu taşıma araçları için acil ve hafif bakımlarının yapılacağı bir kademe binası yapılacak. Yine proje kapsamında oluşturulacak garaj sahasında 15 körüklü otobüs, 76 otobüs ve 10 adet binek araç park edilebilecek.

TEKLİF VEREN FİRMALAR

FFF İnş. 64 milyon 700 bin TL

NRSE İnş. 144 milyon 155 bin TL

ERFA İnş. 157 milyon TL

Celal Doğan, Gündoğuran İnş. 158 milyon 821 bin 841 TL

Hedef İnş. 160 milyon TL

BURSAB İnş. 162 milyon TL

Ay Taş İnş. 162 milyon 029 bin 456 TL

Atom İnş. 179 milyon 841 bin TL

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

2 Beğeni