Kuzey Anadolu Otoyolu / O-? (Gerede-Gürbulak)

Gerede Gürbulak otoyolu 2035-2053 hedefleri çerçevesinde yapılması planlanan bir otoyol projesidir. Proje Bolu’nun Gerede ilçesinden geçen Ankara İstanbul otoyolundan ayrılarak yaklaşık 1200 kilometrelik bir güzergahtan ilerleyerek Ağrı ili Gürbulak sınır kapısında sona erecektir proje 5 ayrı bölümden oluşmaktadır.

  1. Gerede Merzifon
  2. Merzifon Koyulhisar
  3. Koyulhisar Pülümür
  4. Pülümür Horasan
  5. Horasan Gürbulak
    Bölümlerinden oluşmaktadır.
7 Beğeni

Bu yol aslınds TEM (E-80) yolunun devamıdır. Günümüzde Gerededej sonra yol D100 E80 olarak devam etmektedir. Eski yol D100 olarak yeni Yol (gerede-gürbulak) E-80 olarak hizmete devam edicektir. Bilgiyi bu sektörde olan birisi söyledi ama kesinliği yok demişti.

5 Beğeni

İstanbul Ankara otoyolu kodu O-4 E-80 dir. Ankara İstanbul arasındaki eski yol da D100 olarak adlandırılıyorsa Gerede Gürbulak otoyolu da yapıldıktan sonra buna benzer bir kod numarası ve adlandırması alacaktır

2 Beğeni

Proje için verilen tarih 20 30 yıl sonrası. O zamana kadar uçan arabalar çıkar hatta yaygınlaşır. Zaten 2053 yılında hala hayatta olursam 73 yaşında olacağım.

30 yıl önce cep telefonu bile icat edilmemişti. Toplumun çoğunluğu internetin adını duymamıştı. Televizyonlar tüplüydü. Televizyon tek kanallı değildi belki ama toplasan 10 kanal yoktu. Videocu dükkanları VHS kaset kiralardı. Istediğimiz şarkıyı dinlemek için dakikalarca kaseti sarardık. Valkman diye bir şey vardı.

30 yılda yasanan değişimin fazlası 2053 yılına kadar yaşanacak. Kimbilir belki ışınlanma bile icat edilir.

3 Beğeni

Ilk mesajdaki harita Kuzey Anadolu Fay Hattı haritası ile neredeyse bire-bir örtüşüyor. Otoyolun tamamı deprem bölgesinden geçiyor.

2 Beğeni

Otoyolun tamamı kuzey Anadolu fay hattı üzerinden geçiyor evet ama mesela viyadükler de sismik izolasyon yapılabilir tünellerde de özel bir inşaat teknolojisi uygulanabilir… Zira Ankara Samsun otoyolu ve Ankara Samsun hızlı tren hattı da Merzifon bölgesinde de kuzey Anadolu fay hattı üzerinden dikey olarak geçiyor… Yine fay hattı üzerinden geçen bir projede de Sivas Erzincan Erzurum hızlı tren hattıdır ki buna da yapım aşamasında özel teknikler kullanılır diye düşünüyorum

Eski yol D100 E-80 olarak adlandırılıyor. Eski yola takılan yeni tabelalarda E80 artık yer almıyor sadece D100. E80 gerededen D100 ile birleşiyor Ankaraya giden yol E-89 oluyor Yeni yapılacak olan yolada muhtemelen E80 verilecek.

1 Beğeni