Kuzey Marmara Otoyolu / O-7 (Kınalı-Akyazı)

Otoyol 7 , diğer adıyla Kuzey Marmara Otoyolu , Türkiye’nin Marmara Bölgesi 'nde bulunan bir otoyoldur. Bu yol çift yönlü olup yön başına dörder şeritten toplam sekiz şeride sahiptir.

Otoyol, İstanbul’da Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Avrupa yakasından Anadolu yakasına transit geçiş sağlamaktadır. İki kıta arası transit geçiş yapacak ağır vasıtaların bu otoyolu kullanması ile İstanbul içindeki çevre yolları olan ve trafik yükünün azaltılması ve Doğu Trakya’da trafik yükü yüksek olan ile Doğu Marmara’da yoğun bir trafiğe sahip olan 'e alternatif yolların oluşturulması hedeflenmiştir.

Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul Havalimanı 'na ve İzmir’e giden 'e de bağlantı sağlamaktadır.

Proje dört ana kesimden oluşmaktadır. Otoyol güzergâhındaki tüneller Türkiye’nin en geniş tünelleridir.

Odayeri-Kurtköy Arası

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü de kapsayan Odayeri -Kurtköy kesimi, 20 Nisan 2012 gününde Yap-İşlet-Devret] modeli ile ihale edilmiş ve ihaleyi IC İçtaş - Astaldi Ortak Girişim Grubu kazanmıştır. İnşaatı 2013 yılında başlayan otoyolun 26 Ağustos 2016 tarihinde Odayeri-Paşaköy ve 4 Temmuz 2017 tarihinde Paşaköy-Kurtköy etapları trafiğe açılmıştır. Otoyolun bu kesimi 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile tarafından işletilecek ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü’ne devredilecektir. Otoyol güzergâhında yaban hayvanları için ekolojik köprü yapılmıştır.

Kınalı-Odayeri Arası

88 km uzunluğundaki Kınalı-Odayeri kesiminin 4 Mayıs 2016 tarihinde Yap-İşlet-Devret
modeli ile yapılan ihalesini Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu kazanmıştır. Otoyolun bu kesimi, inşaat süresi dâhil 7 yıl 9 ay 12 gün sonra Karayolları Genel Müdürlüğü 'ne devredilecektir

Kurtköy-Akyazı Arası

169 km uzunluğundaki Kurtköy-Akyazı kesiminin 4 Mayıs 2016 tarihinde Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılan ihalesini Limak-Cengiz İnşaat Ortak Girişim Grubu kazanmıştır. Otoyolun bu kesimi, inşaat süresi dahil 6 yıl 9 ay 12 gün sonra Karayolları Genel Müdürlüğü 'ne devredilecektir.Otoyolun altıncı ve son kesimi olan TEM-İzmit-1 kavşağı ile Akyazı arasındaki bölüm 20 Aralık 2020’de trafiğe açıldı.

Başakşehir-Nakkaş Arası

Kuzey Marmara Otoyolu 8. Kısım olarak adlandırılan, 25 km otoyol, 20 km bağlantı yolu olmak üzere toplam 45 km uzunluğunda olan Başakşehir-Nakkaş kesiminin 30 Haziran 2020 tarihinde Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılan ihalesini REC-Rönesans İnşaat Ortak Girişim Grubu kazanmıştır. Otoyolun bu kesimi, inşaat süresi dahil 20 yıl sonra Karayolları Genel Müdürlüğü 'ne devredilecektir. Otoyol güzergahında bulunan Sazlıdere Barajı geçişi için köprü inşaatına 26 Haziran 2021 tarihinde temel atılmıştır.

Kaynak: Wikipedia

1 Beğeni

Güncel Fiyat Listesi
15 / 05 / 2024 Tarihinden itibaren geçerli zamlı ücret tarifesi

Kınalı - Odayeri Kesimi:

Odayeri-Kurtköy Kesimi:

Kurtköy-Akyazı Kesimi:

Kaynak: Karayolları Genel Müdürlüğü

Bayram tatili

Kuzey Marmara Otoyolu’ndan 4-14 Nisan 2024 tarihleri arasında 3 milyon 462 bin 352 aracın geçiş yaptığını kaydeden Uraloğlu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden ise 1 milyon 55 bin 133 aracın geçiş yaptığını kaydetti.

Kaynak: Ulaştırma Bakanlığı

1 Beğeni

https://x.com/a_uraloglu/status/1787723923607445711

1 Beğeni

Alıntı: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

2 Beğeni

Muallimköy Kavşağı

Mualimköy Kavşağı

Alıntı: Karayolları Genel Müdürlüğü

2 Beğeni