Mazide Kalmış İETT Hatları

Ben 98Y’nin 7.15 seferine biniyorum. Çoğu zaman 98K ile aynı zamanda Bakırköy’e ulaşıyoruz. Yolcusu bol olan bir hat ama dediğiniz gibi kapanabilir.

98Y’nin de seferlerinin azaltılacağını (umarım bu olmaz!!!) düşünüyorum. Veya bu hatta önem kazandırılarak metroya ücretsiz aktarma da sağlanabilir. M7’den sonra başka bir metro hattının da yakınından geçmiş olacak.

2 Beğeni

36P Hattı da mazide kalmış bir hattır.

2 Beğeni

yenibosnadan kalkan belde otobüsleri metrobüs gereçkesiylemi kısaltıldı?

2 Beğeni

@aksakalorhun @Beykozlu Ben dediklerinize katılmıyorum. Özellikle E-5 (D-100) trafiği ve Köprü trafiğini düşünecek olursak hiç mantıklı bir öneri değil dedikleriniz. Halbuki metrobüs sayesinde trafiğe takılmadan hızlı ulaşım mümkün. Belki yeterli gelmiyor olabilir fakat bu, kapatılan köprü gecişli hatların ve Metrobüse paralel hatların yeniden açılması için bahane olamaz bence.

2 Beğeni

Metrobüsün belirli bir güzergahı var ve sadece Boğaziçi Köprüsü’nden geçiyor. Beykoz, Çekmeköy, Sultanbeyli, Sancaktepe, Kurtköy, Kozyatağı, Ataşehir, Ümraniye’de oturan insanlar insan değil mi? Ne demek bahane olamaz? Yaşam sadece İstanbul’un güneyinden ibaret mi? Metrobüs yine kalsın ancak; Boğaz geçişli hatlar kesinlikle açılmalı ve Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na çoğu semt tek vasıta olmalıdır.

3 Beğeni

@Beykozlu

Şimdi birinci mevzuya gelince, Bakırköy, Bahçelievler ve Merter’den Mecidiyeköy’e metrobüsle paralel giden otobüs hattı açmak mı mantıklı yoksa en yakın metrobüs istasyonuna aktarma veren otobüs hattı açmak mı?
Eğer birinci seçenek mantıklı diyorsanız saygı duyarım.

Gelelim ikinci mevzuya.
Elbette, İstanbul güneyden ibaret değil. Ancak İstanbul’un nüfusun büyük bir bölümü güneyde yoğunlaşmıştır takdir edersiniz ki.
Elbette, geriye kalan ilçelerin de ihtiyacı görülmeli. O yüzden Anadolu yakasının ilçelerinden Marmaray ve metrobüs hattına aktarma veren daha çok otobüs hattı açılabilir. Beykoz’dan Altunizade Metrobüs İstasyonuna hat açılabilir. Ayrıca Sultanbeyli hat konusunda Anadolu yakasının en zengin yerlerinden biri. Oradan birçok raylı sisteme ve metrobüse geçmek mümkün. Yakında M5 de oraya uzanınca önemli ölçüde rahatlar.

FSM köprüsü geçişli hatlara gelince, oradan 500T ve Mecidiyeköy hatları var. Oradan 30M ile Beşiktaş’a, M2’ye, M7’ye ve Metrobüs’e aktarma mümkün.
Ha belki alternatif olarak bir tane Şehitler Köprüsü geçişli Zincirlikuyu ya da Beşiktaş hattı açılabilir Kavacık’tan, ama onun da tutacağından emin değilim. (Tutarsa ne âlâ)
İnsanlar Anadolu yakasından Avrupa yakasına deniz yolu ile geçmek varken çoğu insan köprü trafiğine takılmayı tercih etmez.

Yani demek istediğim, “kapımdan otobüs hattı geçsin, Anadolu’dan Avrupa’ya metrobüs dışında otobüsle tek vasıta gideyim” mantığı İstanbul gibi büyük metropol için akla yatkın bir fikir değil. Umuyorum ki raylı sistemler arttırılır ve Anadolu’dan Avrupa’ya veya Avrupa’dan Anadolu’ya geçiş daha konforlu olur. (Özellikle HIZRAY :grin:)

3 Beğeni

Söylediklerinize genel olarak katıldığımı belirtmek isterim ancak, Kavacık’ın dibinde FSM Köprüsü varken Boğaziçi Köprüsü’nden geçirmek ne kadar mantıklı Beşiktaş otobüsü açılırsa? Birde açılırsa tutar çünkü tek başına Medipol ve Türk-Alman Üniversitesi öğrencileri var Beşiktaş/Taksim taraflarına giden. Bence, ilk durağı Şahinkaya Garajı (Türk-Alman Üniversitesi için) son durağı Taksim Gümüşsuyu peronlar olan (Yıldız Teknik Üniversitesi, Barbaros Bulvarı ve Akaretlerden geçen) 2 biletli bir hat açılırsa kısa zamanda yüzlerce yolcusu olur. Örneğin eskiden kapatılan 101 Beykoz-Beşiktaş/Taksim hattı yeniden açılıp, FSM Köprüsü ve söylediğim duraklardan geçebilir.

2 Beğeni

85 G Güngören Mecidiyeköy

2 Beğeni

Sitemize hoşgeldiniz efendim. Eski siteden ArteOxşk ile başlayan bir nick name vardı. O siz misiniz?

2 Beğeni

Evet doğrudur, o benim.
Hoş buldum.

3 Beğeni

Öncelikle Hoş geldiniz.

Güngören’den geçen 92M Bağcılar Devlet Hastanesi-Mecidiyeköy hattı mevcut şuan. Hat kapanmıştı. Fakat sonra hastanenin açılmasıyla bu hattı hizmete almışlardı.

3 Beğeni

@Beykozlu
Bunu duyduğuma sevindim. :grin:

Beykoz hattına gelince, evet FSM’den de pekâlâ geçebilir. Sadece şöyle bir durum var, 121B ile Levent’ten aktarma hem Taksim hem de Beşiktaş’a geçmek mümkün. Ancak Şehitler Köprüsü’nden geçerse Beykoz sahilinden Beylerbeyi’ne kadar yolcu toplar diye düşündüm. Her neyse, biz yine de FSM köprüsünden geçtiğini varsayalım, peki 120’li ya da 121’li bir kod uygun olmaz mıydı acaba?

2 Beğeni

Fikrinizi merak ediyorum. Sizce 122B yeniden aktif hale getirilmeli mi? Ne biliyim ya insan bir anlamda kahroluyor. O kadar mazisi olan değerli hatları kapattılar ki :frowning:

2 Beğeni

Eski hat numarası 33ÇM diye biliyorum.

3 Beğeni

Evet öyleydi sonradan 92M yaptılar.

3 Beğeni

Çünkü 121 numaralardan bile eski bir hat 101. Aynı zamanda 101 Beykoz’un ilk köprü geçişli hattı.

2 Beğeni

Şu anda teknik olarak 122B var aslında ama hat kodu 522B :smiley:. İleride bir gün 522B tekrar Cevizlibağ’a uzarsa açılabilir 122B.

2 Beğeni

17B hattı Marmarayın açılmasıyla tarihe karışmış hatlardan birisidir.
17P
KM20
16Z
16N
16V
130M
16Y
133
21MK
E-7
E-8

2 Beğeni

41Y’i kapatmaları büyük saçmalıktı, yeniden açmalılar.

2 Beğeni

127 : Kadıköy - Topkapı (500/A hattının İ.E.T.T. hali diye bildiğim bu hat 2009 civarında kapanmıştı.)
21/A Kadıköy - Kartal (Yanılmıyorsam M4 metrosu Tavşantepe uzatması açıldıktan sonra kapanmıştı)

4 Beğeni